Svokra mi vyčíta, že synovi púšťam pri zaspávaní rozprávky

16. okt 2023

Chcem sa asi len vyžalovať, možno aj názor či som zlá matka. Svokra nám strážila malého 5 ročného dve noci, museli sme odcestovať. Náš malý je zvyknutý pri zaspávaní počúvať rozprávky, rôzne slovenské, alebo čo si v ten večer vypýta. Nepozeraba telefón, o YouTube ani nevie keď je doma. Keď niečo pozeravame tak rozprávky typu doba ľadová, pat a mat, káblová patrola a podobne, v nedeľu ráno si pozrieme rozprávky a tie dlhé pozeráme spolu večer. Dokopy za týždeň je to možno 3 hodiny. Keď chodíme na návštevy aj k svokre, neprajem si aby mu strčila do rúk telefón a nechala prepínať hovadiny. A napriek tomu mu aj tak púšťa vyslovene hlúposti na tv alebo tablete. A po týchto dvoch dňoch, mi vykrikuje aká som zlá matka, že mu púšťam rozprávky pri zaspávaní. Co to tomu dieťaťu dá, prečo to robím a, že mu ničím pozornosť týmto. Je to až tak zle, myslíte, že robím chybu. Normálne som z toho nešťastná

yvanielka
16. okt 2023

Sama vieš že nerobíš chybu, určite je lepšie rozprávky počúvať. Káblová patrola pobavila ( viem že je to preklep) 😀

viestta
16. okt 2023

Svokra sa asi niekde zabudla. Alebo to ani nikdy nevedela. Pocuvanie rozpravok pred spanim ma mnoho priaznivych dosledkov. Dieta ukludni, rozsiruje sa mu slovna zasoba, spoznava jazykove vazby, ktore sa mu zafixuje a bude mat lepsie recove zrucnosti.

zooeynka
16. okt 2023

Ona ti vycita rozpravky na pocuvanie a sama mu dovoli telku a tablet? Nejak mi nedopina o co svokre ide....

opica_skorica
16. okt 2023

@yvanielka aj ja som toho názoru, že pocuvat rozpravky je lepsie nez čumieť do telefónu (je to zlá svokra, toť otázka).
Nie, ani svokra nieje zlá, ale treba jej dať najavo, že ona už svoje dieťa vychovávala (uspesnost posud sama, podla toho, ako vychovany je tvoj muž) a teraz je rad na tebe, ty vychovavaš svoje dieťa. Ona je tá dobrá babička, čo povaruje, rozmazná, vypeká, teší sa,… výchovu nech nechá v tvojich rukách.
PS: ty na ňu nekricis, ze zas strčila dietatu telefon do ruk.

salamistka
16. okt 2023

Ja som rozprávky pred spaním klasicky čítala z ilustrovanej knižky...ale zvykli sme aj počúvať ľudové rozprávky

zoe_2
16. okt 2023

Povedz jej ze je to tvoje dieta a bude to robit ako ty/vy poviete musi respektovat vase hranice nie sa vam starat do vychovy/navykov dietata

zorkahorka
16. okt 2023

Jezisi, ona je trochu vadna, ze? Rob si, ako to vyhovuje vam. Okrem toho, tie rozpravky su super. Aj nahrate. Citat ste niekedy neskusali?
Na druhej strane - nikdy neustrazis, co a kedy tvojmu dietatu niekto pusti. Musela by si byt nonstop pri nom. Stare mamy dovolia vnucatam vsetko. Neries to, zbytocne sa hadate a nic s tym nevyriesis. Predychaj a chod dalej. Ty mu doma pustaj, co chces ty

tinka8512
16. okt 2023

Ja mam z tych svokier taky pocit,ze oni niekde v hlbke vedia a vidia ze to robime lepsie ako oni a hladaju striehnu kedy mozu nieco vytiahnut. Toto bolo nieco take ,co si myslela ze bude dobre na "utok" . Nenachaj sa nou znechutit a urcite s tym neprestavaj, podla mna je uzasneze dieta to je ochotne pocuvat.

lucia13022023
16. okt 2023

Bozeee teraz si ma vrátila do detstva úplne. Mne mamina púšťala CD v rádiu každý večer, taky ujo veľmi príjemným, pokojným hlasom hovoril rozprávky a tak som zaspavala každý večer. Milovala som to❤️
Podľa mňa nič zlé nerobíš a keby aj, je to tvoje dieťa, nie jej. Ona už raz mala možnosť vychovať dieťa 🙂

slavomira236
16. okt 2023

Ja som detom skusala pustat rozpravky tie na cd z lidlu nejak ich to neoslovilo. Obsja milovali vecerne citanie aj syn neskor aj dcera..synovi som zavrok precitala okolo 200 knih v kniznici sme ako inventar. Teraz som tousela stopnut zhorsil sa mi zrak idem na ocne..ale syn si cita sam kazdy vecer..a dcerka tiez zacina.

zuzanaete
16. okt 2023

@viestta Tieto efekty nie su az take vyrazne pri pocuvani. Ovela viacej sa rozsiruje slovna zasoba, ked su dietatu citane tozpravky. Ak dieta niektoremu slovu nerozumie, tak sa moze spytat, co pri pocuvani neurobi. Pozerala som o tom dokument o vyskume v tejto oblasti. Ako nezatratili tam pocuvanie rozpravok, ale vacsi vyznam ma citanie.

viestta
16. okt 2023

@zuzanaete ano, citanie je lepsie ale aj pocuvana rozpravka je lepsia ako nic

januska12323
16. okt 2023

Nerozumiem kde je problém. Pýtal nahrané rozprávky a ona ich nemala?

0silvia0
16. okt 2023

pošli ju za pediatričkou, nech jej vysvetlí, že počúvanie rozprávok je rozhodne pre vývoj dieťaťa vhodnejšie ako čumenie do telefónu a púšťanie kravín.
Ak je púšťanie rozprávok nad jej zručnosti, nech si dá na oči okuliare, otvorí knihu a číta klasické rozprávkové knihy.

rorino
16. okt 2023

@slavomira236 nečudujem sa,že nechceli počúvať rozprávky z Lidla,hrôza a des,ale sú aj krásne narozpravane rozprávky,od starých umelcov,ale novodobí,tiež čistá hrôza,inak aj my sme synovi čítali,až kým nezačal čítať sám.

minenkak
16. okt 2023

Ja ako malá, čo mala, možno do dvanástich,som počúvala rozprávky na dobrú noc z kazety a ešte teraz si niečo pamätám ,moje decko tak isto ,tie isté čo ja , čo sme sa nasmiali keď sme to spolu počúvali a ešte sú niekde doma odložené . Krásne to boli časy

autor
16. okt 2023

@zooeynka pri zaspávaní jej to vadí, že dieťa potom nevie na čo sa má sústrediť a, že sa má naplno vyspať, nie počúvať rozpravky

autor
16. okt 2023

@januska12323 ona mu ich odmietla pustiť doma, tak bol nešťastný z toho. A ja tiež, lebo mi to vyhodila na oči, že malému robím niečo zle tým, že mu to púšťam

autor
16. okt 2023

A čítame aj knihy večer, len malý nemá rád svetlo keď zaspáva tak je to trošku zložitejšie 🙂. Ale on má detskú izbu vedľa v kuchyni, veľakrát večer pripravujem obed na ďalší deň, mužovi do práce a tak čiže mám pootvorené dvere do jeho izby a počúvame do spolu, ja si príznak, že si to tiež užívam popri chystaní 😄

majlo1234
16. okt 2023

Iba jej v dobrom dohovorit, ze syn je tak zvyknuty, nech mu nerobi napriek. Pripadne nechat, nech si s nim poradi a nasledne mozno bude znasat, ze san tam nebude chciet chpdit. Doma si rob po svojom, aj jej to povedz

mamusa123456789
16. okt 2023

Káblová patrol 🤣🤣🤣 svokre pekne ukaz, kde je jej miesto... Ona mu púšťa blbosti a tebe ide vyčítať, ze počúva rozprávky pri zaspávani? Dobre vieš, ze nerobíš chybu

mamkalentedkova
16. okt 2023

@yvanielka presne na Tom som sa pousmiala aj ja 😁 káblová patrola ..veľmi milý preklep 🤣

mimi3008
17. okt 2023

1./ ona necitala alebo nerozpravala pred spanim detom rozpravky? Ved je to to iste
2./ co ju je do toho? Ona ja babka, nie matka

mooonika1975
19. okt 2023

tiež milujem audio rozprávky, my sme ich počúvali v aute , večer sme len čitali

jaond19
19. okt 2023

Asi mate zle vztahy ked si dovolí nieco ti vycitat... potom ti nemusi byt luto jej to vratit a splechnut ze je otrasna babka a este horsia svokra, a teda nabuduce oslovis na strazenie niekoho ineho kto to zvladne bez potreby ta urazat...

dadka_bb
19. okt 2023

Pridavam sa do klubu oldschool matiek 🤗 moje deti nemaju tablet, mobil maju dovoleny uplne vynimocne. A to dcera ma 8 rokov.jej spoluziacky uz tocia tiktok,je to grc... pred spanim pocuvame rozpravky z lidla 😊 okolo 19.30 to pustím. Oni pocuvaju az dokonca a potom zaspia,alebo ak su unaveni tak ich odpali skor 😊

mikadooo
19. okt 2023

Dohodni so svokrou, že každý večer jej zavoláš a ona prečíta cez telefón vnúčikovi rozprávku 😉. Keď sa jej nepáči, má možnosť to zmeniť, aby chudáčik jej vnúčik z tých rozprávok teda "niečo mal". Keďže ona vie lepšie...🤷. (Za mňa počúvanie nahovorených rozprávok je úplne ok).

inge34
19. okt 2023

To nic, svokry su svokry, s tym sa velmi neda nic robit,cest výnimkám. Ohundrat hovorené slovo a uprednostniť tablet alebo telefón je absurdita z planéty "svokros"🤣🤣🤣
Rozprávky, ale este na platniach(Vášáryová,Durdík,..), bol za detstva moj relax a zaspavala som pri nich asi do 25tich rokov. Teraz tak zaspavaju nase deti, striedame to s citanim, ale cita uz dcera.
Doteraz zaspávam pri rozhlasových hrách, je to super. Je tu este niekto(taky stary),kto dostaval každé Vianoce platne?

proximaa
19. okt 2023

Popravde, pozerat tv pred spanim, nie je celkom vhodne(modre svetlo), ale tak je to vas zvyk a teraz vam to vyhovuje. Ak ti to svokra vycita, alebo aj cokolvek ine, stanov si hranice. Nenahnevane, pokojne jej povedz, ze vidis, ze ma na vec iny nazor, ale vam teraz takyto sposob zaspavania vyhovuje. Nic viac nemusis vysvetlovat, ak bude znova vycitat, iba jej to znova zopakuj

abriela
19. okt 2023

Nerieš, každy ma nejaky systém a robiš to čo pokladaš za správne. Ja som dieťaťu rozprávky pred spaním čítala. Zvýčajne len jednus tranu. Ak nepočúval, nevedel o čom čítam, knihu som zavrela. Jasne, som z istého pohľadu príšerná matka. Píšem to však preto, že mám pocit, že práve vďaka tomu sa syn naučil počúvať. Po prečítani textu, po hodine v škole, nemám problém povedať obsah. Proste naučil sa naozaj počúvať.