Susedské nezhody

24. apr 2024

Ako postupovať, boli sme teraz na 14 dní celá rodina preč, medzitým časom, sused si postavil pred naše obývačkové okno novú dielňu bez nášho povolenia, hneď vedľa plota, ešte strechu otočil na náš pozemok, dielňa prevyšuje naše obývačkové okno, čím teda zachytáva všetko denné svetlo a taktiež aj slnko keď svieti, akonáhle sme sa vrátili šli sme na úrad, kde sme zistili, že sused povolenie ešte nedostal, keď sme zavolali zodpovedné osoby aby sa prišli pozrieť tak vyjadrenie, že keď už je to tak nech to je tak ako to je, že predsa si to postavil na svojom pozemku a povolenie dostane, čiže s vedením nášho mesta nevybavíme nič, nakoľko rodina sa nezaprie keď už raz sú rodina tak načo by niečo riešili s našim susedom, my sme už zúfali nevieme kam by sme sa mali obrátiť, keď sme skúšali osloviť právnika na ktorého nám dal kontakt jeden známy, ktorému tiež sused robí problémy tak ten od toho dáva ruky preč, nakoľko keďže náš sused je rodina s mestom tak tam to je dopredu prehrané a žiaden právnik sa do toho nechce púšťať, poraďte čo môžeme urobiť

syslik81
24. apr 2024

Najst ineho pravnika a dat to k sudu nic ine neostava

bobo2433
24. apr 2024

Bohužiaľ meter od hranice pozemku môže postaviť čo chce a nepotrebuje žiaden súhlas od suseda . My to máme tiež zaujímavé ....

autor
24. apr 2024

@bobo2433 on je priamo na hranici, možno 20cm ani to nie hádam, keďže ma murovaný plot tak to presne nevieme odhadnúť koľko je od toho plota, ale meter určite to nebude, ale aby človek aj cez deň svietil a ešte do toho musel vykurovať aj počas leta tak fakt je to na prášky

bobo2433
24. apr 2024

Daj foto

vyrovnanaosoba
24. apr 2024

Telka

adaam
24. apr 2024

napíš do markízy/jojky, ak už toto nepomôže, tak už nič

babovka2321
24. apr 2024

No, aby ti zachytila buda na susedovom pozemku vsetko denne svetlo, to musite mat aj vas dom blizko plota. A otocene obyvackove okna na susedov pozemok. Susedovi to neprekazalo?

vyrovnanaosoba
24. apr 2024

@babovka2321 a čo keď oni stavali skôr a sused si dal postaviť dom tak, aby boli okná do jeho pozemku? 😁

hiro
24. apr 2024

Noo, zda sa ze mu staci ohlasenie, myslim ze povolenie nepotrebuje:
"...kedy nepotrebujete stavebné povolenie, ale stačí len ohlásenie stavby, čo je jednoduchšie. Sú to drobné objekty, ktoré definuje zákon ako prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška päť metrov. Ide o letné kuchyne, kôlne, práčovne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobných zvierat..."

bobo2433
24. apr 2024

@hiro píše ,že staval dielňu , ak je taká ,že má betónový murovaný základ tak potrebuje stavebné povolenie bez ohľadu na veľkosť . .🧐

hiro
24. apr 2024

@bobo2433 Ale o tom nepise ze by to bolo betonovane. Tipujem to bud na taky zbuchany dreneny pristresok alebo nejaku plechovu budu.

bobo2433
24. apr 2024

@hiro veď som jej aj napísala ,že nech sa foto a nič 🤷

autor
24. apr 2024

@babovka2321 neviem ako je to presne zakotvené v plánoch, netuším ktorý dom bol postavený skôr, ale my tu bývame dlhšie, oni kúpili daný pozemok asi 5 rokov dozadu, nikdy problém nebol nejaký väčší okrem ovocných stromov, ktoré má hneď pri tom plote zasadené čiže jedine lístie všetko padá ku nám na záhradku ale to sa neriešilo nikdy, žiaľ ako je orientované okno to neovplyvníme a dom je meter a pol od hranice postavený podľa plánov

autor
24. apr 2024

@hiro je to dvojpodlažná budova spodná časť, betónová a vrchná časť je z drevotriesky, okná to má z boku a jedno od dvora čo hovoril sused z jeho opačnej strany, ktorý s ním má od začiatku nejaké problémy

deti95060810
24. apr 2024

relácia Občan za dverami - na Jednotke.... pozri v nedeľu okolo 13 hod.
skús tam napísať, aj keď už ani Boh nevie čo sa bude diať s televíziou ...však hádam chápeš čo chcem povedať...
inak postaviť dom 1,5 m od hranice nie je v norme... museli ste mať od suseda povolenie... podľa zákona - 2 m.

mk1111111111
24. apr 2024

Do 25m2 mu staci ohlaska. Chodte na mesto a zistite, kolko od ciary sa moze drobna stavba postavit, s tym nasledne mozete argumentovat. Napr.my mame 1m od plota, niekde to moze byt inak

nyusika
24. apr 2024

dvojpodlasznu budovu - spodna cast betonova - a toto cele postavili za 14 dni ??

nellyuana
24. apr 2024

Žiadna telka nepomôže. Osobná skúsenosť. Ja som si postavila bez povolenia lexanovy prístrešok a sused ma kvôli tomu vlaci po úradoch vyše 4 roky. Skus kontaktovať stavebnú inšpekciu, tá je nad stavebným úradom.

hiro
24. apr 2024

@nyusika Prefabrikat? Zalezi ci to ma betonove zaklady alebo len tak polozene... ci na zemi ci na drievkach.

martul
24. apr 2024

Ja nechápem ako môžete mať vy otočené obývačkové okno k susedovi, daj prosím ťa foto ako to máte, lebo to píšeš tak divoko.

autor
24. apr 2024

@deti95060810 tak dom tu už stojí nejakých 70 rokov, samozrejme všetky plány máme odložené a ako čo v minulosti bolo možné netuším ale odkedy čo si pamätám už 3 susedia sú toto čiže s nimi kedysi ten kto dom staval určite riešil povolenia, nakoľko vedľajší sused je postavený jednou hranicou na našom pozemku, ale tak sa v minulosti dohodli a je to podložené papierovo, kedysi sa robilo inak

april171
24. apr 2024

Obráť sa na modrú strechu - tieto odpovede sú úplne mimo.

januska12323
24. apr 2024

1. Nájdite si právnika a geodeta, ono to neznie správne postavené ani predtým tak by som prvé riešila zamerať pozemky nanovo.
2. Právnik vám spíše podanie na mesto a potom budete riešiť podľa ich vyjadrenia. Všetko na papieri, nie len, že myslíme že to nepôjde. Potrebuješ konkrétne porušenia zákona a konkrétne odpovede od mesta.
3. Až keď to nevyjde by som riešila na iných miestach.

slavomira236
24. apr 2024

My mame dom ma hranici nasho pozemku hned za nim ma sused dvor a tak su stavave domy na celej ulici stoja tu uz 50 rokov a viac takze asi sa tak stavalo. Sused ma napriklad okna spodny ku nam do dvora kupelnu wc spajzu velke chodbove. Ked som hore v detske a maju otvorene okno vidno im do kupelne no ked to nevadi im🤔
Na dvore mam lavicku ked su ma wc a otvorene okienko maju pocut vsetky zvuky k nam ta dvor.

ahhola
24. apr 2024

@martul to maju zrejme okniska k sebe do zahrady, lenze ked im to priflasol zboku, mohol ich zatienit. Inak zaujimave, vyuzit zrovinka 2 tyzdne, ked su prec, to mi zavana az odpocuvanim, ved mohli vidiet, ze idu prec, ale na kolko, to odkial vyzvedeli? Svinske praktiky toto inak.

eniko101
25. apr 2024

Napíšte mi súkromnú správu, dám vám kontakt na môjho muža (robí na stavebnom úrade), poradí vám

mnamko
25. apr 2024

Tak mi sme museli susedovi podpísať,ze suhlasime ,to bez važho súhlasu nieje platné