Suseda podnikateľka má ZŤP preukaz na auto a druhí susedia majú syna vozičkára. Vzniká problém

28. sep 2023

Dobrý deň. Viete mi poradiť ako mám postupovať? Mame susedku, ktorá je podnikateľka a vybavila si ztp preukaz na auto. Čiže stojí tam stále pokial je voľne. Práve sa nasťahovali noví susedia ktorí majú ozaj chorého vozičkára. Takisto majú ztp preukaz na auto. My bývame na prízemí a dane miesto je rovno pred našim oknom. Keď noví susedia dajú auto na dane miesto tak susedka ako zmyslov zbavená sedí v aute a naschval trúbi aby odparkovali/že je to jej miesto 🤦‍♀️ Jasne, že neodparkuju lebo prečo by mali. A teda otazka znie. Čo mám ďalej robiť? Ta susedka je úplne sprostá, viackrat som jej povedala nech netrubi/mám malé dieta a na strane parkoviska mame spálňu. Povedala, že mám držať hubu. Manželovi povedala, že ona si bude trubit koľko chce a preriekla sa, že preukaz ma vybavený cez známeho aby nemusela hocikedy cez týždeň zháňať miesto. Že ona to miesto mať bude a hotovo🤦‍♀️

majkakvet
28. sep 2023

Ja by som ju udal, ze ma vybaveny preukaz podvodne.na takych bez milosti treba.

deti95060810
28. sep 2023

možno mimo tému, ale už by mali niečo s tými preukazmi začať robiť.... podvody.
keby si aj zavolala políciu - nespravia nič, lebo ona preukaz má .... to že asi neoprávnene, to je druhá vec.

btus
28. sep 2023

susedia by mail ísť na úrad a pýtať si miesto na parkovanie. Dá sa miesto označiť aj značkou auta, ale neviem, či sa to neplatí.
Žiaľ, s tou susedou neurobíte nič.

nafka0483
28. sep 2023

Ked tam trubi tak by som asi volala policiu nech jej dohovoria - nemoze takto bezdovodne trubit a obtazovat tym okolie.

To ze ma preukaz predsa neznamena ze ma narok na to dane miesto a ze sa jej vsetci teraz uhnu. Ak tam skor zaparkuje iny ztp tak ma smolu. Rovnako ako maju ini ztp smolu ak pridu a uz tam parkuje niekto iny (ztp).

sasa1310
28. sep 2023

a ty odkiaľ vieš, že má preukaz neoprávnene? Lebo nemá vozík? Veď aj iné diagnozy, na ktoré nepotrebuješ vozík sú oprávnene používať preukaz pre invalida.

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
28. sep 2023

@kittykat22 tak môže byť aj onkologickou pacientkou napríklad.

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
28. sep 2023

a ty v čom chceš ako postupovať? Veď nech si dajú noví susedia žiadosť na mestský úrad na vyhradené miesto pre ZTP a budú ho mať iba na ich ŠPZ.

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
28. sep 2023

@kittykat22 ja nie som ich susedka neviem ako to je naozaj. Autorku beriem s rezervou. Len konštatujem, že na modrú kartičku pre ZTP sú rôzne diagnozy (niekoľko diagnoz) kde nepotrebuje invalidný vozík. Za ďalšie nechápem prečo rieši autorka parkovanie susedov a za ďalšie susedia si môžu požiadať o vyhradené parkovanie cez miestny úrad a vyhradia im ďalšie parkovanie pre invalida priamo pred domom na ich ŠPZ. Takže zbytočne sa tu rieši či podnikateľka má alebo nemá preukaz oprávnene alebo neoprávnene.

husky25
28. sep 2023

@sasa1310 čítaj s porozumením autorka píše že jej to vadí kvôli tomu že tá pani podnikateľka truuuuubi keď na danom mieste stojí iné auto ! A ďalšia vec že sama povedala že si tu kartičku vybavila … to miesto nepatrí len jej , nárok ma aj druha rodina a ona nemá čo vytrubovať

jakubkoanjelik
28. sep 2023

@sasa1310 nech si miesto vybaví pani podnikateľka keď ho chce mať výhradne pre seba.

sasa1310
28. sep 2023

@husky25 no tak stačí zavolať policajtov, keď tam auto bude stáť a oni by mali prekontrolovať či je preukaz platný. Čo iné

0silvia0
28. sep 2023

@husky25 tak teraz treba len vymysliet, ako to trubiacej podnikatelke vysvetlit. Aby netrubila, kedze sa s nou neda podobrotky. S debilom sa niekedy nevyhadas. Takze bud dat podnet na presetrenie alebo postupovat tak, akoby debil neexistoval.

sasa1310
28. sep 2023

@jakubkoanjelik podnikateľka nevybaví, keďže tipujem, že tam nebýva a nemá tam trvalý pobyt 🙂

husky25
28. sep 2023

@sasa1310 to polícia žiaľ nevyrieši :(

husky25
28. sep 2023

@0silvia0 suhlas

sasa1310
28. sep 2023

@husky25 ale vyrieši. Určite prekontroluje, či je preukaz aj na nu a okrem toho potrebuje k nemu aj ZTP preukaz.

jakubkoanjelik
28. sep 2023

@sasa1310 veď je to susedka 😀 ty si si každé tretie slovo príspevku prečítala či čo?

deti95060810
28. sep 2023

@sasa1310 ako to prekontrolujú... ak uvidia preukaz za sklom - ani ju nebudú kontrolovať...

sasa1310
28. sep 2023

@deti95060810 na zadnej strane preukazu je fotka a k preukazu treba mať pri sebe aj ďalší preukaz ztp a kontrolujú aj takto. Preukaz je prenosný. Môže to mať na babku napríklad, ktorá nie je v aute a vtedy dostáva dotyčný pokutu ako keby žiadny preukaz nemal + zápis o zneužitie preukazu

husky25
28. sep 2023

@sasa1310 to áno ale ona ho ma oficiálne predpokladám , ale vybavený evidentne po známosti na akúkoľvek dg

deti95060810
28. sep 2023

@sasa1310 keby kontorlovali pred Kaufl. tak tam by chytili aj 3/4 áut... 😉
jasné že sa to zneužíva...

sasa1310
28. sep 2023

@husky25 to sa nedá len tak vybaviť po známosti. ZTP preukaz má iný posudkár ako na modrý preukaz. To by musela poznať viac ľudí. Možno má len modrý vybavený a ZTP nemá. Vtedy polícia rieši

sasa1310
28. sep 2023

@deti95060810 nie raz som videla, že kontrolujú aj samotný preukaz pre invalida či je na nejakú osobu, ktorá je v aute

husky25
28. sep 2023

@sasa1310 je to možné , ale v dnešnom svete je aj možné ho mať bezdôvodne a to je na tom smutne , ale tiež by som to riešila cez políciu …. Nieje normálne čo pani robí , keď chce svoje vyhradené miesto nech si ho zaplatí

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
28. sep 2023

@kittykat22 kde ju obhajujem? Píšem, že kľudne môže mať aj ona zdravotné problémy, ktoré nie sú tak vidieť, že potrebuje vozík. A keď chce riešiť, nech zavolá políciu, keď tam bude stáť nech ju skontrolujú či má oprávnene preukaz. A nech poradí susedom, nech si to miesto vyriešia na vlastnú SPZ a budú mať pokoj.

ivik4
28. sep 2023

Dpc hnus, keby vidim ze maju ozaj chore dieta, tak tam neparkujem
Niektori ludia nemaju chrbtovu kost