Súdite ženy, ktoré sú ženy v domácnosti a deti majú v škole?

pupavka234
19. nov 2023

Ahojte, mam celkom dobru kamaratku, ktora od narodenia dcery nenastupila do prace, v podstate je zena v domacnosti aj ked ma jej dcerka uz 11 rokov. Raz som sa jej na rovinu opytala, ci nema niekedy pocit, ze ju ludia sudia ked nema pracu, a je matka v domacnosti s relativne samostatnym dietatom. Povedala mi, ze vobec, ze sa neciti menejcenna, ani jej to znami a rodina nedavaju pocitit, ze "len sedi doma". Ze skratka ludia v jej okoli to toleruju a nesudia ju. Ja mam skor pocit, ze na Slovensku sa na zeny ktore nepracuju po rodicaku pozera cez prsty, aj tu na modrom koniku to vidim, ze byt zena v domacnosti nie je uplne najobdivovanejsie povolanie, hlavne ked su deti v skole. Ako to vnimate vy? Sudite v kutiku srdca taketo zeny, alebo to vnimate ze je to plnohodnotne povolanie, starat sa o deti a domacnost, aj ked su deti v skole?

petamich
19. nov 2023

ze je to kazdeho osobna vec - jedine, kedy to svojim sposobom nepovazujem za spravne je, ak zena sedi doma a muz ma tri roboty, aby bolo na hypoteku a zakladne potraviny, to okej nie je

ale ak su financne v pohode a nechce, nemoze, nemusi pracovat a vyhovuje jej to tak (a celej rodine), je to len a len ich rozhodnutie

a teda pre mna to uplne porovnatelne s pracujucou zenou nie je, lebo pracujuca zena sa tak isto stara o domacnost a deti, akurat na to nema 12 hodin denne

petamich
19. nov 2023

a inak moje povolanie asi tiez nikto neobdivuje 😂 tak tolko k tej obdivovanosti

ja osobne obdivujem napr. vsetky zeny, co maju viac deti, ja mam jedno a mame tak akurat 😃

ingrid16
19. nov 2023

Ak im to vyhovuje, tak ok. Podľa mňa to určite nie je plnohodnotné povolanie. Ja by som sa asi zbláznila, keby som nemala normálnu prácu.

vroni
19. nov 2023

@pupavka234, no. "Menejcenna" je nepochybne prehnane. Ale fakt je, ze sa takýmto ženám čudujem. Jednak ze ich napĺňa byt doma a robiť, co robia a druhak ze si nerobia starosti, ze môžu v strednom a vyššom veku zostať odkázané samé na seba, bez praxe, pracovných návykov a bez možnosti sa slušne uživiť.... Ale nemusím všetkemu rozumieť a každý si je strojcom svojho šťastia, takže ak to tak chce, nech tak žije.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lili929
19. nov 2023

@pupavka234 ja take zeny nesudim, ja takymto zenam skor zavidim 😀 ze nemusia ist "zo sichty do sichty" , ako vacsina zien, praca, domacnost, deti, manzel, vsetko na krku. Aj ked dnes uz je fajn, ze je vela muzov, co maju tiez nejake ulohy v domacnosti a nie je vsetko na zene.
Kazdopadne nie vela rodin si to nemoze dovolit, potrebuju dva platy na prezitie.

Co mna ale zaujima pri takychto zenach je, ci im nechyba aj realizacia a socializacia mimo domu. Napr. mna bavi chodit aj do prace, medzi kolegov, troska ine veci porobit, nieco v praci dobre spravit, mat potom dobry pocit z toho.

Iny level su potom zeny, ktore nesudim, ale cudujem sa im (a mam ich v okoli dost), ze vytuzene dieta supli v roku a pol a menej do jasli a oni su este doma, kym sa nemusia vratit do prace. To by mi osobne bolo trosku luto, moje dieta takto skor odlozit, ja som si ho poctivo uzila tri roky. Ale chapem, ze kazda to ma inak a kazdej vyhovuje ine.

vahcaac
19. nov 2023

Tak určite to nesúdim, skôr ich obdivujem.

syslik81
19. nov 2023

nesudim ale je mi ich luto..ziaden dochodok-zavisle od muza..ak ich kopne do zadku nic nemaju .. vacsina z nich nemysli na zadne vratka..deti odidu z domu a ostanu same .. ale je to ich volba .. ich zivot a ten mna nezaujima

doriiis
19. nov 2023

Ja ich nechápem.Byt roky odkázané na príjem partnera,bez vlastných zarobených peňazí,bez pracovných návykov,bez praxe a s takmer nulovou šancou na poprípadne neskoršie nájdenie normálnej,slušnej práce.
A pardon ale o domácnosť,deti,manželov,psov,atď. sa plnohodnotne a mnohokrát aj kvalitnejšie staráme aj my - pracujúce ženy.

michaela329
19. nov 2023

Nesúdim, poznám aj jednu takú, čo je 20 rokov doma - jej muž podniká, chce to tak. No niekedy sa mi zdá, že taká žena je len neistá a bojí sa zmeny. Robila som na cirkevnej škole, kde tie matky rodili ako jablone, aj 10 rokov vkuse materská a nejedna mi povedala, že ísť do práce po takej dobe je stres a že si neveria. Možno kamoška potrebuje len povzbudiť k zmene.

anjelicek26
19. nov 2023

Mne je to uplne jedno,kazdej rodine vyhovuje nieco ineho,pokial si partneri rozumeju v tomto vsetko v poriadku. Len mam taku vyhraznu kontrolku - kamoska doma s tretim dietatom,druhy muz, ktory ju zivi,nepracovala 11 rokov,v lete s nou vyrazil priatel dvere po rozchode (manzelia neboli). Dve deti dali zo socialky jednemu otcovi, maleho druhemu otcovi (dom a Home Office a na maleho cas). Ona sa musela vratit k rodicom,pracu stale nema...psychika na bode mrazu,ale ona porobila tiez kopu inych chyb...Uz pred rozchodom som jej xkrat vravela hladaj si pracu byvanie toto nevyzera dobre.. stale odpovede ze mozno a raz a casom...do bodu kym bolo neskoro...

pupavka234
autor
19. nov 2023

@doriiis to si myslim aj ja, zena co ma vela povinnosti je v takom sviznejsom tempe, a moze toho stihnut viac ako zena, ktora je zvyknuta si aj oddychnut. Samozrejme netvrdim, ze je to pravidlo, ald clovek si moze zvyknut na to pomalsie tempo.

anonymanonym
19. nov 2023

Nepovazujem to za "plnohodnotne povolanie", ako si to nazvala, ale ani to neodsudzujem a nepovazujem ich za menejcenne. Nech kazdy robi ako a co uzna za vhodne 🙂 Ale myslim si, ze tak vo vseobecnosti sa na kazdeho kto "len tak sedi doma" a nepracuje, pozera cez prsty...
Napr. ja si viem v pohode aj na sebe predstavit nepracovat 😁 Ale vadilo by mi byt na muzovi takto moc existencne zavisla.. neviem ako maju take zeny poriesene odvody do socialnej, nasledny dochodok, prax v pripade ze by sa niekedy museli zamestnat atd atd. Toto by ma stvalo... Preto mojim cielom (okrem ineho) je dopracovat sa k pasivnemu prijmu, aby nemusim pracovat. Nastastie uz teraz, konecne po dlhej dobe, nechodim tak klasicky do prace. Mne to vobec nechyba 🤷‍♀️

aurora33
19. nov 2023

@pupavka234 urcite to nie je zamestnanie. Nesúdim, ale sni tomu nerozumiem. Čo cele dni robia. Ale je to ich vec

petulda333
19. nov 2023

Ja momentalne som zena v domacnosti. Od marca. Pracu si hladam,ale na skrateny uvazok s casom,aky mi bude vyhovovat. Manzel zivnostnik,ale pracuje vela,pretoze musi zarobit na mesiace,kedy je tej prace malo a vydavky velke. Takze teraz je vozenie deti do/zo skoly a skolky namne. Plus 5x do tyzdna kruzky,zijeme na dedine a dochadzame do mesta. A vlastne vsetko ostatne mam ja na starosti. Poviem ti,je fajn nemat stres ci ma z prace uvolnia vcas,ci bude mat kto byt s chorymi detmi atd. No zas,je to aj na nervy,stale to iste a sama doma. A budem uprimna,predstava byt na plnom uvazku,z neho utekat domov a dalsia sichta,plus stresy nie je moja predstava zivota. Teraz nam to tak vyhovuje,aj ked pracu hladam dalej,ale kym su deti vo veku,ze nemozu byt same,musim byt doma. A ci ma niekto sudi,mi je jedno. Nas zivot,nam to vyhovuje a druhych do toho nic

janinah
19. nov 2023

Keď napíšem,že ich odsudzujem,tak ma zjete,toto sa tu nenosí,každý má robiť tak ako chce...ôk,pod okná im vykrikovať nejdem,sú mi ukradnute,ale ak je taka žena zdravá,tak je pre mňa lenivá lemra.Mna by hanba fackovala sedieť doma na zadku a nechať muža nech ma živí.Ale mam pocit,že takých co sa vyhýbajú práci je čím ďalej tým viac a využívajú nielen svojích mužov,ale aj štát.

lenkakravcova
19. nov 2023

@pupavka234 myslím, že v tomto ohľade závisí aj od toho, čo tá žena chce stihnúť.
Jedna chce stihnúť prácu a vybrať dieťa zo školy, škôlky. Iná prácu a popratať doma. Iná prácu a hobby. A iná môže chcieť stihnúť zabezpečiť deti, domácnosť a potom si napr vypekať do nemoty rôzne koláče, zbierať bylinky, zavarat džemy, pestovať zeleninu a neviem čo ešte.. každý má iné priority v živote. 🙂

majamat
19. nov 2023

mna by skor zaujimalo, z coho im vypocitaju dochodok.
akoze mladsi clovek to asi neriesi,a le raz to pride a bude to musiet riesit. obcas sa v telke objavia reportaze, ze niekomu nevyjde dohcodok, pripadne vlemi nizky, elbo nema odrobene.

rebrambora
19. nov 2023

Ak maju dostatok financii a urcene pravidla, ktore sa dodrzuju, tak preco nie.
V poriadku to nieje v pripade, ze to tvori problemy.

ivik4
19. nov 2023

Jasne ze ich tu sudia ,viac nez dost.
Milion skaredych komentov za tie roky som tu uz na to citala .
Ja nesudim, ludia maju zit tak aby boli spokojny a ako im vyhovuje

janka2000
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pupavka234
autor
19. nov 2023

@janinah ja ich popravde tiez sudim, ale myslim si, ze je za tym skor skryta zavist :D hlavne ak je to pripad ked muz pracuje 80 hodin do tyzdna a ani deti nevidi, hlavne nech sa ma princezna dobre. Vtedy ich sudim, ci im nie je toho ich muza luto. Ak si to ale rodina moze dovolit, a berie sa ohlad aj na zdravie a oddych muza, tak to chapem.

lucia147852
19. nov 2023

Nie je to ok, pokial zivoria, žijú od výplaty k výplate, muž má 2 prace… ale pokial majú naor rozbehnuté podnikanie a dosť peňazí je to len vec toho paru. Ak im to vyhovuje, každého je do toho nič. A čo sa týka dôchodku, takýto ľudia majú poriesene financie tak, že žena by dokázala fungovať aj bez nich. Poprípade čo ja poznám take rodiny, majú ďalšie pasívne prijimy z prenájmov a podobne. A čo sa týka odsudzovania, kopec žien čo odsudzuje im ticho závidí a robia sa chrumkave, zatiaľ čo ony behajú z práce robiť domov slúžku, kde ich chlap ani prstom nepohne a do toho ešte majú podelené financie a nedá im ani na slanu vodu. Tým vyrovnaným je to jedno, možno nechápu, ale ony si žijú svoj spokojný život a život ostatných je im u prdele

anonymanonym
19. nov 2023

Ja si napriklad nemyslim, ze lenivost sa da posudzovat podla pracovneho života a kto je doma "len tak" je automaticky lenivá voš 🤷‍♀️ Aj ten kto nechodi do prace moze mat maximalne nabite dni, aktivny život a za cely den sa ani nezastavi .. a naopak ten kto chodi do prace si tam moze len to nutne odpracovat (poniektori sa tam aj co najviac poflakat) a po praci uz len sediet pred telkou...

srdeenko19
19. nov 2023

Moja krstná tak zije. Maju 3 deti a posledne dieťa má 33 rokov. Odvtedy je doma. Spi si dokedy chce, niečo uvari, niečo poupratuje, ide na prechádzku, na malý nákup, na veľký ju vozia deti raz do týždňa. Muž ju nosí celý život na rukách, platí jej odvody do SP, zdravotku, všetko, čo treba, mina jeho peniaze, oblieka sa ako herecka, on v monterkach 😁Teraz už má aj vnúčatko, sem tam povaruje, ide pre neho do škôlky, to je všetko. Neviem, či by ma úplne až tak bavil takýto život. Ale ona si vybrala a on s tým je zrejme v pohode, je to jeho prvá láska od vojenciny.

micusa2222
19. nov 2023

@pupavka234 nesúdim, je to každej slobodné rozhodnutie..skôr by som sa obávala, že ak ma muž opustí, čo ďalej / práca, financie, /..

mamamasama
19. nov 2023

Ja som uz 5 rokov zienka domaca a tak vam poviem, ze neviem ci sa po materskej chcem vratit do prace. Mam za sebou 10 rokov stresov, kedy som sice mala kopec penazi, ale nemala na nic cas. Nebola som spokojna so sebou, so zdravim, ani s vyzorom. Na materskej sa venujem detom. A tym myslim, fakt venujem. Hrame sa, pecieme, varime, upratujeme, cvicime spolu, prechadzky. Pre mna je byt mamou asi zivotne poslanie. Fakt to milujem a ked si predstavim navrat do nasho kolektivu, zviera mi hrdlo. Same intrigy, nervy, stresy. Brrr. Takto mame stastne manzelstvo, krasny udrziavany domcek, spokojne deti a ja mam cas aj na seba, na konicky, kamaratky. Od strednej skoly som nemala tolko casu, ako teraz. Takze je mi naozaj jedno, kto si o mne co pomysli. Moj muz zaraba priemerne, ja som mala lepsi plat, ale ziadne peniaze sveta mi nenahradia tento cas s detmi a doma. Ale to je mozno aj tym, ze ako letuska som nemala staly domov. Preto si to teraz tak uzivam.

olimuc
19. nov 2023

Je to ich vec, ked im to vyhovuje. Co by mi vadilo, ked budu tie zeny stare za 20-30 rokov a vznikne nejaka socialna davka, pre zeny, kt dobrovolne nepracovali a stary ich v 60 vyhodil z holym zadkom pred dvere alebo umrel …

tramtada31
19. nov 2023

Nam tiež finančná situácia umožnila, aby som bola bezdetna žena v domacnosti. Ja som to doma nevydrzala. Spravila som si druhu vs, vycestovala do zahranicia kvôli učeniu cudzieho jazyka, realizovala sa v charite. Potom, keď sa finančná situácia zmenila, vedela som si najst prácu. Ja take, ktoré sedia doma a nič nerobia, vnútorne odsudzujem. Zivot je vrtkavý, príde choroba muza, alebo si najde milenku a nemajú nič. Okrem toho, keď človek netrenuje mozog, je náchylnejší dostat taku demenciu. Presne sme to mali v rodine, že žena v domacnosti dostala demenciu pred 60 tkou a predtým rôzne psychicke problemy ako socialna fobia, lebo bola len doma zavretá.

hortenziaj
19. nov 2023

Ja mam takú známu, ona išla na výšku, o polroku ti vzdala a potom nepracovala, bola nezamestnaná, živili rodičia. Nasla si muža a majú dieťa a ona stále nejde do prace, lebo nechce, aj keď je už veje, muž pracuje. Lenže z jej strany mi to príde ako lenivosť keďže nikdy nič nerobila, nechcela robiť, ona je taka ta krestanka co chcela len hlásať slovo božie.
A neriešila by so ju, jej vec, ale prišlo mi od nej trápne ze keď sa náhodou niekto v materskom centre pýta chodi do prace už, povie nie aza tým je trápny, vsmesny smiech ktorý vnímam ze povysenecky