Sú mladí leniví?

18. feb 2024

Neviem ako túto tému nazvať. Ale prečítala som si par komentárov pod príspevkom o dôchodkovej reforme v ČR. Ja sa teda do ekonómie nevyznám a dovolím si tvrdiť, že komentujuci už vôbec nie, ale to nie je podstatne. V podstate všetci, čo tam písali mali asi 50+, spustil sa tam totálny náklad na mladšiu generáciu, na ľudí čo su ich deťmi. Ako nevedia nič robiť, žijú len z podpory s neviem čo. Ja ani neviem čo chcem týmto príspevkom dosiahnuť, je mi jasne, že keď ma niekto svoju pravdu, tak si ju bude mať aj keby sa postavím na chlpy. Ale ide mi o to, že tí ľudia si uvedomujú, že to je generácia, ktorú oni vychovali? Že aj napriek tomu, že manuálne sme určite zleniveli, musíme makať v tej práci na 100% a prinášať výsledky. Pamätám si veľmi dobre historky starého otca o tom, ako polku smeny naťahovali pálené a druhu polku podriemkavali a po 6 hodinách padla. Teraz led si chce niekto udržať zamestnanie, z ktorého sa dá vyžiť a zariadiť si vlastne bývanie, čo je tiež kapitola sama o sebe musí každý deň byt lepší ako bol včera, lebo zamestnávateľ očakáva výsledky. A títo ľudia idú hovoriť ako sa oni v živote namakali a my nemáme robiť nič iné, len robiť na ich sprosté dôchodky. Ja nemám problém s tým, že všetci robíme na dôchodky starším ľudom, ale to, že tie dôchodky su malé nie je pre to, že mladi malo robia a hentí si vôbec neuvedomujú, že ja čo mám teraz 25 rokov sa dôchodku možno ani nedožijem, lebo pôjdem z prace rovno do domova 😂 alebo sa mi pošťastí a posetrim aspoň na par dôstojných rokov. ja neviem, možno je to moja sociálna bublina, ale mám paradoxne pocit, že mladi sa idú zodrať aby dostali čo chcu a žili slušný život a nie ze čakajú ako ich bude každý len dotovať. Ako jasne, vyžierky sa nájdu, ale nemyslím si, že by taká bola väčšina mojej generácie.

egonsk
18. feb 2024

Ano, mladim sa az na par vynimiek nechce pracovat a vsemozne sa snazia si najst zdroj obzivy a financii taky, aby sa nepretrhli pri tom. Teraz mladez neuvazuje o buducnosti ako postav dom, zasad strom, splod dieta... ale o tom, ze kde co si uzit, zazit a vidiet, lebo ved zvysok sa niekto postara. Starsia generacia mala v 30tke uz nejake zazemie, terajsia generacie sa dokaze v 30tke zbalit do 2 kufrov a prestahovat na druhy koniec sveta a este povie, ze naco by nieco mali, co by ich viazalo k miestu a obmedzovalo. A toto zmyslanie sa pretavuje aj do ich prace a zodpovednosti.

diewcatqoo
18. feb 2024

Ehm, tie diskusie pod roznymi clankami, kde pisu ludia 50+, ktori miluju ZSSR a su totalne mimo realitu, by som vobec nebrala ako nejaky relevantny nazor.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pkgirl30
18. feb 2024

Ja viem povedať len toľko čo počúvam od svojej mami, tá už má len dva roky do dôchodku a pracuje v mladom kolektíve. Čo sa týka práce je veľmi prísna, ale je obľúbená lebo kde sa dá tam pomôže. Ale aj napriek tomu hovorí že už nedokáže mladých tolerovať, dochádza jej trpezlivosť, keď robí pracovné pohovori tak ledva dokáže niekoho prijať a keď prijme tak po pár mesiacoch odchádzajú lebo hovoria že to nezvládajú, že sú unavení. Často krát ich musí naháňať do práce lebo len stoja a kukajú do mobilov a nechce sa im rozmýšľať keď nastane nejaká chyba. Nemôže každého mladého človeka hádzať do jedného vreca ale je vidieť rozdiel medzi mladým ktorý ešte žije u rodičov a pracuje a takým čo už žije sám a musí sa o seba postarať. Tu ide čiste o toleranciu medzi mladými a dochodcami. niektorí dôchodcovia sú už unavený životom a chcú mať kľud ibaže finančne sú na tom tak že ešte musia chodiť do práce. A niektorým mladým je zase jedno ako sa majú dôchodcovia, žijú si svoj život, zarábajú a chcú žiť bezstarostný život. Systém je na hovno ale ľudia sú ešte tak hlúpi že sa hnevajú a útočia jeden na druhého.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofiia87
18. feb 2024

@egonsk tymto podla mna hrozne generalizujes. V kazdej generacii sa najdu lenivi ludia, a zas porovnat mladu genereciu s generaciou ktora vyrastla v sociku, kde kazdy mal pracu a dostal byt a odsudzovat ich za to, ze v 30tke nemaju dom a rodinu je trochu mimo.

autor
18. feb 2024

@taynee podľa mňa to nemá takto nejak veľa mladých. To su skôr názory nejakých stredoškolákov, čo sa na základne jedného motivačného videa vidia ako CEO nadnárodných firiem a mať desať tisíce sledovstelov. Ale nemyslím si, že by nejaký vyspelý človek takto zmýšľal. Asi by veľmi rýchlo padol na hubu. Ja som tiež bola na strednej majsterka sveta a teraz som spokojná s nine to five jobom, ktory mi tiež nepadol len tak z neba a musela som sa snažiť aby som mohla robiť vôbec to čo robím. A tak isto aj moji rovesníci. Snívali sme síce o mercedesoch a maledivach, ale to je podľa mňa len take detské snívkanie

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
medda_beda
18. feb 2024

@egonsk Neporovnávaj 🤦.
Porovnávaš generácie ktoré mali prácu a nemuseli ju meniť každé 3 roky.K bývaniu sa dostali jednoduchšie.Nebolo toľko prác na 12h zmeny a z platu dokázali vyžiť.
Nebolo potrebné mať na niektoré pozície VŠ vzdelanie a deti neboli až takou príťažou kedy sa musíš rozhodnuť či prídeš o prácu alebo budeš prosiť o stráženie cudzích ľudí kedže starí rodičia pracujú a ešte dlho budú.

Rozprávala som sa s generáciou 50+ aj 74+
A sami povedali, že to mali vo viacerých smeroch jednoduchšie.

Teraz má človek možnosť odísť tak odíde.Čo je to nechcieť pracovať? Tahať 7 dní v týždni 13stky ktoré sú nezaplatené? V každej druhej práci sa porušuje zákonník práce takže sa nečudujem, že mladí menia prácu častejšie.
Ďalšia vec je, že dnešný trend personalistov je taký, že sa im nepáči ak pobudneš v jednej práci 10 rokov.
Čo je dnes umenie vôbec takú prácu mať.

Platové podmienky sú smiešne.Z minimálnej mzdy človek nezaplatí sám účty a dnes nie je pravidlom, že sa plat navyšuje po rokoch praxe.Smiešne platy sa ponúkajú aj na pozíciach kde sa vyžaduje VŠ vzdelanie.

Poznám fakt málo ľudí ktorí by nechceli pracovať alebo by nepracovali.Skôr máme veľký problém si prácu udržať pretože sa stále znižujú stavy a buzerácia a šikana zamestnávateľov doženie aj mladého na invalidný dôchodok.

nikpa
18. feb 2024

V podobnej téme som sa tu minule vyjadrila a staršia generácia tu písala presne to, čo ty opisujes. Mladí sú lenivi, žijú z podpory.... No z podpory môže niekto akurát prežívať a aj to len pár mesiacov ale kto chce normálne žiť, musí pracovať. A niekedy ani to nestačí lebo väčšinu príjmu zhltne hypotéka a nájom, keďže my sme byty ani nenávratne mladomanželske pôžičky nedostali. Ďalej písať ani nejdem lebo sa mi nechce dohadovať s ľuďmi nad 55+ ktorí sú makači najväčší a my generácia lenivcov.
Len toľko, že ľudia nad 50 by nemali mať vo voľbách ani celý hlas ale len pol hlasu aby zase nemohli zvoliť Smer a aby sme si svoju budúcnosť mohli zvoliť my, mladí. Možno pre niekoho od veci ale mne to dava veľký význam.

deti95060810
18. feb 2024

@nikpa s tým hlasom vo voľbách to máš nejako pomýlené...🙄
a nechceš náhodou ľuďom nad 65 r. radšej miesto dôchodku poslať náboj???? lebo však ak má človek nad 55 rokov hlas podľa teba 0,5 tak čo potom tí starši???? majú vôbec právo nazrieť podľa teba aspoň za plentu vo volebnej miestnosti?

majkakvet
18. feb 2024

Bohuzial ano. Mam kolegov pod 30 a je to des. Nedokazu prijst ani nacas do prace.

nikpa
18. feb 2024

@deti95060810 náboj?? Nepreháňaj 🤦😅 kľudne môžu voliť aj v 90ke, ved je to nakoniec ich právo. Napísala som len svoj názor a za ním si stojím. Pekný deň.

vroni
18. feb 2024

@nikpa, túto zbierku sprostosti si vyprodukovala vlastnou hlavou alebo ti to musel niekto napísať? Žiadne nenávratne mladomanželia je pôžičky neexistovali a o byty bola bitka, dostali ich tak maximálne deti papalášov, tí ostatní čakali roky a platili rovnako ako dnes. Tak ako dnes existujú lenivé socky, ktoré presne vedia, na čo všetko majú nárok, existovali aj vtedy invalidní dôchodci hneď od 18, ktorí mali akurát tak tuleniu chorobu. Ale tvoj milovaný smer volila väčšina voličov vo veku 25 až 30 rokov, nie dôchodci ani ľudia 50+. Takže možno by mohli mať ľudia do 30 len polovičný hlas, kým sa im nerozsvieti v hlave a nenaučia sa myslieť. Trochu od veci úvaha, že?
A mladí sú takí istí ako starí. Od ambicióznych dricov cez vychutnavacov života až po lenivé arogantne socky. Akurát tí ktorí majú plnú hubu reči, ako sú tí starí zlí s nespravodlivi a neviem co, patria väčšinou do poslednej kategórie. Zase treba priznať, že aj z tých starých sú najhlasnejši ti, ktorí toho urobili najmenej. Že je v princípe viac lenivcov, ktorí vykrikujú o svojich právach, je fakt. Len sú vo všetkých vekových skupinách, mladí aj starí.

nikpa
18. feb 2024

@vroni moja babka bola kuchárka a dedo robotník na stavbe, byt dostali zadarmo. Tetka kuchárka, ujko predavač, byt dostali zadarmo. Neviem ci toto boli v minulosti papalasi 🤔 ale nejdem sa s tebou ďalej o ničom hádať lebo polovicu z toho co som napísala si prekrútila. Čize to nemá význam, aj tebe ešte pekný deň prajem 🙂

medda_beda
18. feb 2024

@vroni Byt v našej rodine dostala aj upratovačka a tak isto aj manželovi rodičia 3izbák.
Nikto z nich nemal žiadne známosti.
Pracovali na tom istom mieste až do dôchodku a vôbec neplatili za všetko tak ako my.
Ja som sa ich na to pýtala ako sa im žilo.

zuzitko74
18. feb 2024

@nikpa Dofrasa, ja mám tesne pred voľbami 50te narodeniny, hádam to ešte nestihneš dovtedy zlegalizovať.
Len tak mimochodom, stačí pár rôčkov a ani sa nenazdáš a tiež budeš o chvíľu 50+. Som zvedavá, ako sa ti potom bude páčiť, keď niekto toto vyhlási o tvojom volebnom hlase.

estellas
18. feb 2024

Napíšem z pohľadu mladého človeka. Vždy to tak bolo, že staršia generácia nadávala na mladšiu. Nedá sa povedať že by všetci boli takí že nechcú pracovať. Ja poznám veľa mladých ľudí ktorí sú cieľavedomí a pracovití. Poznám aj takých ktorým sa nič nechce.

medda_beda
18. feb 2024

@nikpa Mám 26 a veľmi by ma zaujímala tvoja voľba a hlavne dôvod.
Kedže som ani raz nikoho presviedčala alebo neurazila človeka kvôli jeho voľbe.Je totiž strašne naivné sa biť za svoju pravdu keď nevidíme do hláv politikov a každá politická strana nás môže prekvapiť niečim s čím sa nestotožňujeme.
Hlavne dnešná politika už nie je o ľuďoch takže si vyberáš len z menšieho zla pre teba.

tilly
18. feb 2024

Asi sa nedá úplne všeobecne, lebo sú všelijakí ľudia a aj starší ľudia sú rôzni.
Ale z mojich skúseností, čo vidím v okolí, tak mladí chcú byť influenceri a hlavne tí z bohatších rodín absolútne nechápu, že na dobré peniaze sa aj dobre narobíš.
A čo som videla na stavbách, starší chlapi skáču po strechách a mladí sa ledva hýbu 🤷‍♀️

hiro
18. feb 2024

Trosku mimo temu ale mna to az nedavno trklo ako ludia hovoria ze pracovali 40 rokov tak si uz zasluzia dochodok - viete ze sa este pred 20 rokmi pocitala doba poistenia na dochodok aj stredna a vysoka skola? To sa hned lahsie ide na predcasny ked zo 9 rokov sa zarata za skoly ;)
Takze po strednej+vyske staci mat realne odpracovanych len 31 rokov. Tak do predcasneho mozu ist aj v 56 rokoch. Moje deti budu mat regulerny odchod niekedy v 70 ci aj viac. A predcasny ktovie ci este bude existovat.

karolinakr
18. feb 2024

Na to, ako sa každy bil do hrude, Smer dostal podozrivo veĺa hlasov..a nebolo to len od dôchodcov, to by nemohli 75% či koĺko

777januska777
18. feb 2024

Neviem toto je podla mňa problém skôr generačný a ten rozdiel v myslení. Ano staršia generácia zvykla makať a makať a budovať spoločne bohatstvo. Dnešná generácia mladých na spoločné bohatstvo z vysoka kašle. Nechcú sa naháňať a budovať, chcú si život uzivat. A za ďalšie samozrejme, ze nebudú ludia robiť ak nemusia. Na niekoho funguje pozitívna motivácia a na niekoho prinutenie. Staršia generácia sa na mladých často pozera kriticky, lebo sami zabudli aki boli kedysi.

janagem
18. feb 2024

Takto u nás v praci, boli a sú mladí skôr arogantní. Očakávajú že na všetko budú mať xy pokusov kým to urobia správne, napriek komplexnému zauceniu, to že urobia firme stratu ich netrápi. A rovnako na pohovoroch boli zábavní lebo oni chcú plat xyzz. Lebo majú vysokú školu. A vôbec nezáleží že ich škola nemá nič s odborom kam sa hlásia. Pomaly naberajú pracovné návyky, a namiesto zamyslenia sa, sa idú 12 x opýtať. Po Tom čo urobia chybu.

Pravdaže nie všetci. Ale toto sme mali nejaké tri roky čo sme robili nábor. Bývalý šéf nakoniec uprednostnil síce drahších, ale starších ľudí.

oriesocek
18. feb 2024

@janagem mna irituje to, ze vsetko ich treba zaucit. A ked to nie je podla ich predstavy, tak sa stazuju. Ja si stale veci studujem sama a vzdelavam sa cele roky. Predstava teraz je, ze vsetko sa naleje lievikom bez vlastneho pricinenia a usilia...

janagem
18. feb 2024

@oriesocek ako toto áno. Ja mám teraz v práci holku. Nastúpili sme na rovnakú prqcovnu pozíciu. Ja som ju začala vykonávať sama po mesiaci, ona po troch. A teraz je u nás 8 mesiacov a stále nevie základné veci. A nema ani najmenší záujem si robiť dôkladne poznámky aspoň a je schopná sa spýtať to isté 7x. Už jej len posielam screenshot z teams kde som jej to už vysvetlila, lebo ma nebaví, že radšej bude míňať môj čas ako sa snažiť.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
18. feb 2024

Tak buď sa vnímame ako generácie nejak, ako to vždy bolo a nevieme to posúdiť objektívne, alebo mate okolo seba strašných kktov 😃 ja to inak ani povedať neviem. Všade kam sa pozriem, tak moji rovesníci síce užívajú život a peniaze vedia aj minúť, ale zároveň vedia aj zamakať a zarobiť. Tiež poznám takych, čo by najradšej len stali a čakali kedy im niečo z neba spadne, bez pracovných návykov, teľatá arogantne, ale takí su väčšinou na pozíciách, ktoré su ľahko nahraditeľné, nie je na ne treba viac ako základnú školu a moc sa na nich nezarába. Aké takych ľudí poznám aj štyridsiatnikov, päťdesiatnikov, len ta mentalita sa zas posunula a už nečakajú, že sa z nich poserie celý svet ale len pindaju aký je svet zlý

zobaka
18. feb 2024

casto krat ani nie su lenivi, len su odvaznejsi a ocakavaju od zivota viac, ja sa nikomu necudujem, ze nechce byt v praci od 8mej do 17tej za par eur, myslim, ze vela mladých odide do zahranicia za dostojnejsim zivotom

vreckovka2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz