Stráženie vnúčat starými rodičmi

28. apr 2024

Prosím je tu niekto kto dal svoje deti strážiť starým rodičom čiže buď vašim rodičom alebo svokrovcom až keď mali deti 2 roky a viac?
Ja som to doteraz nepotrebovala a ani som to tak necítila, keďže o dieťa sme sa snažili dlhé roky a museli sme absolvovať ivf, ale je mi to vycitane že im deti nedávam. Pritom na návštevy chodíme pravidelne a sú často v kontakte len mi je proti srsti nechať ich bez nás ako rodičov

martul
28. apr 2024

+- od 2,5 roka, mohla som sa na nich spoľahnúť, sú to moji a manželovi rodičia. To nemá nič spoločné s tým, ako bolo počaté a koľko ste sa snažili. Veď mu nejdú ublížiť.

svetlonos
28. apr 2024

Nie a nie. Nedala by som, my sme k babka chodili už ako skolkari, sestra a sesternica 4 roční a ja s bratrancom 6 roční, na víkend ale vždy tam boli aj jedni rodicia a potom zase druhy plus babka. Ona ešte chodila v tyzdni aj do roboty. Par krat ma ako skolkaru vzala do prace svojej. Ale také male sme nedali u babiek samé a to bola mama už tehotna so sestrou a pracovala.
Potom už sme byvali vsetci 4 u babky aj samy bez rodičov bolo super. Ale toto je pre mňa skoro. Nedala by som.

vilma7
28. apr 2024

Keby ich mam blízko seba, starých rodičov detí, určite by som dala. Ináč si dieťa užije ten čas keď si tam aj ty a keď nie si. Neviem kde je problém, ak sú starí rodičia schopní sa postarať.
To že ste na dieťa dlho čakali je aký dôvod?

bolarazjedna
28. apr 2024

Tak ma to veľa premenných.... Akej povahy je dieťa, v akom zdravotnom stave sú starý rodičia, ako rešpektujú vašu výchovu, ako ďaleko od vás bývajú, nie je jedno, či sa jedná o pár hodín alebo o deň, týždeň stráženia.....
Môj syn má 22 mesiacov, od 1 roka ho veľakrát strážia starí rodičia na par hodin/pol dna, kým my s manželom ideme na rande, do kina, atď.... Súvisí to aj s tým, že po roku som ho prestala kojiť a zároveň už som bola tehotná s mladším, tak som si dopriala trochu voľnosti, lebo som vedela, že keď sa narodí druhé, tak zase bude ťažšie zorganizovať niečo v dvojici
Ale celý deň ešte nikdy nebol so starými rodičmi... Najdlhšie bol bez nás keď sme ušli na svadbu, vtedy sme odišli okolo obeda a dospavali sme do obeda ďalšieho dňa, ale malý bol doma nás s mojimi rodičmi...

Dôležité je, aby v prvom rade dieťa sa cítili dobre a aj vy rodičia, každý má inde tu svoju hranicu, čo mu príde ôk a co nie...

nikha2809
28. apr 2024

Syna som nechávala od bábätka, pár mesiacov keď sa narodil prišiel covid, nechcela som ho ťahať so sebou do obchodu na nákup, takže deti boli tam, dcéra už mala takmer 4 roky a ja s mužom sme nakúpili aj pre nich.

kacenka255
28. apr 2024

Starsi syn chodil od narodenia na par hodin prespal 1x cca ako 3,5 rocny. Mladsi syn na par hod od narodenia a spal 1x asi ako cca rocny.

mandzula
28. apr 2024

Ak to zvladne to dieta, pokojne im ho daj, moze ho to len obohatit.🙂

reanda
28. apr 2024

'davat' niekomu deti nie je povinnost.. neviem, preco by si to mala robit, ked nechces a nepotrebujes, len preto, ze niekto to tak chce a este ti to ide vycitat .. nechapem

januska12323
28. apr 2024

Starým rodičom neveríš alebo aký je problém?

letfenixa
28. apr 2024

Syn byval u mojich rodičov počas dňa od babatka, od jeho 13 mesiacov som začala 2-3 h denne pracovať, tak aby bol zvyknutý.

maciatkolulu
28. apr 2024

@reanda nuž ja neviem,príde mi úplne divne,aby niekto tvrdil,že nemôže dať dieťa starým rodičom,lebo mali ivf,čo ho akože chcú zabiť? A príde čas,keď to budú potrebovať. Aj keď predpokladám,že v tomto prípade bude pupocna šnúra asi do takej 30zavesena na krku toho dieťaťa a stiahnutá. Povinnosť to samozrejme nie je. Ale napríklad aj pre vzťah je fajn,zbehnúť s mužom na večeru,do kina,proste na rande. Ono ten chlap to vníma diametrálne odlišné😉

petamich
28. apr 2024

nas prvykrat bol u svokrovcov, ked mal rok a cosi, sli sme na noc na svadbu, ked mal 1.5 roka boli oni u nas strazit a my sme sli na lyzovacku na 3 noci - bol na nich zvyknuti, mal ich rad, bezne strazili, ked sme sli s muzom na veceru a nikdy nebol problem

kazdopadne kazdy to ma nejako, povinne to nie je, my to radi vyuzivame, aby sme mali priestor aj pre seba

gribka1
28. apr 2024

My sme strážili 2 ročného, ale len preto, že to bolo nutné. Vídame sme často aj bez stráženia a máme super vzťah s vnúčatami. Akože poviem, že ani ma to neláka. Staršie deti áno, to už sa dá komunikovať.

zuzi0911
28. apr 2024

Dcéry som dávala od "narodenia "na viikend rodičom...aj dieťa aj rodic si potrebuje oddýchnuť..aj ked teda ja som skôr trpela 😅..doteraz majú uzasny vzťah a uz chodia samé cez vikend k babke ,na výlety atď......ale teraz mam aj ročného chlapca a ci je to tým,že som po MA ci snažení,problémovým tehotenstvom ,porode .....neviem...som na neho extrémne naviazaná..a mam problém ho dat z rúk aj v mojej blízkosti aj ked uz je to teraz lepsie ,lebo uz si sam ide za svojim atd ...takže za mna by na noc z domu nešiel....

pehavcek
28. apr 2024

To je velmi individualne.My mame starke v nasom meste.Jedna sa na to neciti ani teraz ked je skolak a vzhladom k jej zdravotnemu stavu by som sa bala nechat ho u nej ked bol malinky.U druhej uplne v pohode.Keby sa nieco dialo tak prideme raz dva.Najskor ostal par hodin, potom cely den a potom aj na noc.A najdolezitejsie boli tie ich stastne oci, ze su spolu.Spokojny maly a aj starka. Ja som bola stastna, ze su obaja nadseni.A to tiez sme presli kadecim kym sme ho mali (6 rokov kym sa zadarilo).Veru by som dopriala aj druhej starkej aby si ho mohla obcas takto uzit.Ale to ti pisem ako to mame my.Ty to mozes citit inak.No aspon na par hodin ak su zodpovedni by som kludne nechala.

reanda
28. apr 2024

@maciatkolulu kde pise, ze im ho nemoze dat, lebo mali ivf? pise, ze nema potrebu ho davat strazit a ani to tak neciti.. ci uz je to kvoli tomu, ze je to 'vytuzene' dieta, alebo kvoli comukolvek inemu, je to jedno - ona to tak citi a hotovo.. ale jasne, podla 'spravnosti' by mala najprv dbat na to, ako sa citia a co potrebuju stari rodicia, manzel a az potom - ak vobec - na to, co citi sama a najlepsie svoje pocity zdevalvovat tym, ze nie su spravne, lebo toto a lebo hento..
vsak ak niekto chce, nech sa k sebe takto chova, ale prospesne to nie je ..
a inak ja vobec nechapem, co vsetci maju s tym 'davanim' deti k starym rodicom na strazenie, ci na prespanie, ako keby to bola nejaka disciplina, ktoru treba zvladnut a cim v skorsom veku, tym lepsie.. ja som myslela, ze sa to robi z praktickych dovodov a nie preto, ze je to nieco, co sa musi absolvovat a vladnut 😀 ja som ako dieta nikdy k nikomu takto nechodila, ani moje deti a fakt kukam, co je to za 'disciplinu'

reanda
28. apr 2024

@zuzi0911 dieta si potrebuje od narodenia oddychnut od rodicov? 😀

sense
28. apr 2024

Moje dieťaa 11r a na prázdninách nebolo... A nikto tým neutrpel nič vážne.... A sama bezo mňa ale s tým ze dcéra spala doma a babka bola u nás bolo až vo veku 9-10r.
Autorka dieťa môže ma vzťah so starými rodičmi aj bez toho aby u nich prespavalo bez rodičov. A rovnako nie každé dieťa ti dobre znáša bez ohľadu na to ci je dieta z ivf alebo "sa podarilo ako nahoda". Našťastie moja dcéra má starých rodičov ktorí to akceptuju

Vieš autorka ber to tak keď nemáš potrebu dávať deti starým rodičom zle je, keď das od skorého veku zas je zle (mala som susedu ktorá od 3 mesiacov dieťaťa dávala raz do mesiaca starým rodičom na víkend, aby si oddýchla a tiež počúvala kadejaké pripomienky?

maciatkolulu
28. apr 2024

@reanda z praktických dôvodov.... Našťastie to tak nevidíš všetci. Poniektorí to vidia aj inak. Praktické dôvody sú pre mňa jasle a škôlka. Ale možno si starí rodičia povedia,že teda nechcú byť len praktickým doplnkom rodiny. A potom,neskôr na to poniektoré prídu. A budú zase témy. Nezáujem starých rodičov ,narodilo sa nám druhé a s prvým nemajú vzťah a nechcú ho,švagrinej decko berú vkuse a a a a ....😉samozrejme povinnosť to nie je,ale hold potom neskôr ani starú rodičia nemajú povinnosti. Keď sú teda len praktickým doplnkom

lenka22031
28. apr 2024

Nechápem čo kolo toho stráženia deti starymi rodičmi robíte takú vedu. Akosi ste asi zabudli, že starý rodičia vychovali v minulosti vás, keďže sú to vaši rodičia. Ved nerobte z nich neschopakov. A o pár mesiacov tu začnete vypisovať ako deti nechcu byt zo starým rodičmi a vy ich nemáte kde nechať lebo sú choré a musíte ist do prace. To budete toto robit ak keď budú cely den v skolke s cudzím človekom -učiteľkou?

dankanka
28. apr 2024

Ved rob ako citis. Dcera ide toto leto prvy raz ku starym rodicom bezomna, ma 7. Uz su starsi a tiez, dcera na mne dost visi (a ja na nej). No uz dozrel cas, uz je aj samostatnejsia. Obe sa na to tesime 🙂

marca12
28. apr 2024

@lenka22031 mnohi starki si to velmi lahko predstavuju. Ze k nim pride vysmiate dieta s dobrou naladou,kam ho das,tam bude. Potom pride realita a idu sa zblaznit a len frflu,ake nevychovane deti ...ako by im nacapali na zadok a podobne. Mojej mame by som dieta osamote nedala. Viem,aka je nervacka a co je schopna rozpravat detom a manipulovat ich.

aurinia
28. apr 2024

Ja som nechávala u mamini od malinka....najskôr len kocikovat keď som kojila. ..neskôr nadlhsie keď vedel sám papať. Vlastne obe deti vychovávala so mnou keď to tak napišem. Na stráženie cez deň hoci kedy, na spanie si uz nepamatam...teraz keď sú uz nastnrocni tak skoro každý druhý vikend od piatku do rána do nedele. Závisí akých máte rodičov. Moja mama a otec ich vedú dobre. Kto se hra nezlobi, takže ak si urobia program, je to v pohode.

saxana000
28. apr 2024

Pokocikovat na hodinku dve v pohode od babetka.na prespacku az okolo 3 rokov ked sama chcela.. potom na prazdniny alebo cez lahke choroby sipliky kasliky uz chodievala pravidelne.

lenka22031
28. apr 2024

@marca12 ano toto chapem, ak je tvoja situácia taká. Ale v poslednej dobe sa tu starí rodičia riešia ako niečo zle. Moje dieťa chodí ku starkim aj keď je nervózne aj keď zle robí. Ved vychovali mna poradia si aj s ňou.

gribka1
28. apr 2024

Ono to predsa nemusí byť len o tom, že sú tam cez víkend, cez noc. Že len vtedy budú mať super vzťah. Starí rodičia môžu pomôcť hocikedy, postrážiť deti po škole, pokiaľ prídu rodičia z práce. Chodiť s nimi na krúžky, brávať na výlety.

mateson
28. apr 2024

Moja mama strážila dcéru takmer od narodenia, nie že celú noc, aké tak normálne cez deň . Už máme vnučku ,manžel , pretože nerobí každý deň, tak ju prvý krát strážil tak polhodinu keď mala týždeň🙂 na noc sme ju mali keď mala 4 mesiace prvý krát.

30katrusa40
28. apr 2024

@lenka22031 lenže ľudia sa menia. Mne moji rodičia postrážia ozaj len na chvíľku. Bývame dokonca nad sebou. Lenže keď prídem domov a vidím ako mamám drieme pri synovi ktorý je schopný spraviť čokoľvek prípadne ruka do mobilu a nevšíma si ani jedno z vnúčat tak skrátka deti nechávam aj v najhoršom prípade s ňou . Dedko by ich aj zabavil ale tiež nezvláda môjho syna. Syn má PAS.

nikpa
28. apr 2024

My sme dali až keď sa deti samé vypýtali, že chcu ísť k nim. Prvý mal až okolo 4 rokov, ten vyslovene nechcel skôr ísť a druhy keď mal presne 3 roky išiel na celý deň ale v noci nespal. Predtým len obcas ich zobrali na chvíľu pred barak sa pohrať na ihrisko. Nevidím dôvod odkladať niekde deti keď to vyslovene nepotrebujete a hlavne keď deti nechcu. Samozrejme sú deti ktoré sa pýtajú k starým rodičom, to je iný prípad. Napr. sestrin malý mal možno 1,5r. a plakal keď odchádzali od rodičov, že tam chce spať. Tak ho nechali a v pohode tam odvtedy chodí spávať.

lenka22031
28. apr 2024

@30katrusa40 ale ty máš dieťatko s diagnózou Ved to je iné a aj keď je mama uz fyzicky nevládze, chapem že dieťa nepostrazi a ty si na to ani netrúfnes dať ho tam. Mna len zaráža ako to tu každý riesi ako keby to dieťa dávali úplne cudzej osobe.
Možno jej to tým že moja mama má 55 rokov a ako som bola ja vychovaná ale teda dcera u nej spáva od mala a nikdy som sa nezamyslala že by sa niečo mohlo stat. Stat sa môže aj doma.