Správanie môjho otca voči dieťaťu

1. sep 2023

Ahojte, prepáčte mi za anonym, ale viem, že by to tu mohla známa prečítať... Chcela by som počuť názor nezainteresovaných ľudí.
Mám trojmesačnú dcéru. Bývame cca 70km od mojich rodičov a rovnako tak od svokrovcov. Sme tak medzi. Odkedy je malá na svete, moja mama sa veľmi zmenila, zaujíma sa o malú a už aj o mňa a môjho muža (dovtedy naše vzťahy neboli ideálne), každý deň napíše a opýta sa, ako sa malá má. Dôležité je povedať, že moji rodičia sú obaja doma, nepracujú, mama opatruje svoju mamu (alzheimer) a otec je na úrade práce. Moja starká nemôže doma ostať sama ani pol hodinu, lebo psychicky je na tom dosť zle a kadečo by sa mohlo prihodiť. Takže keď niekam idú, buď k nej zavolajú susedu alebo ide len moja mama a otec ostane doma. Za 3 mesiaca života mojej dcéry ju môj otec videl jeden raz na jej krstinách, pričom ju ani nemal na rukách a ani raz sa jej neprihovoril. Moja mama k nám pravidelne chodí (vlakom je to necelá hodinka), každý deň napíše a opýta sa na malú, svokrovci takisto. Mame posielam fotky malej a sem-tam mi napíše, že môj otec ich videl tiež a že malá je zlatá. Proste ich kontakt funguje tak, že mama mu ukáže fotky, čo som jej poslala a tam to hasne. Nepríde, nezavolá, nezaujíma sa. Ani raz sa nestalo, že zavolal susedu k starkej a prišli obaja. Zato mama sa tvári, že je to úplne v poriadku, že otec sa z malej teší a blabla... Aký máte na to názor?

zmrzlinka2021
1. sep 2023

Robí čo vie a môže

mondolina
1. sep 2023

a to sa vážne musí zaujímať osve? veď spätnú väzbu máš.
počkaj kým vyrastie, bude to iné.

patka06
1. sep 2023

Nie každý chlap má vzťah k bábätkám, nie je to nezáujme
Napr. môj svokor mal našu dcéru na rukách 1.x keď mala asi polroka, dovtedy sa jej sporadicky prihovoril, keď sme prišli na návštevu
Keď vyrástla a začala behať už boli najlepší parťáci
Mne by skôr vadil prílišný záujem, denno denne písať ako sa malá má čo robí atď.

malia18
1. sep 2023

Mama s najväčšou pravdepodobnosťou nechce podporovať možný konflikt medzi tebou a otcom kvôli jeho značnému nezáujmu. Tak to vždy radšej uhrá tak aby si nepociťovala nezáujem z jeho strany. Čím je to spôsobené ťažko povedať keďže vaše vzťahy nepoznám. Možno keby si sa skúsila trošku viac rozpísať aké to bolo medzi vami pred narodením malej. Aké ste mali vzťahy ako ste si rozumeli a tak.

januska12323
1. sep 2023

Nie každý sa ide pokakať za novorodencom. Koľko otcov nevie čo s bábom, to neznamená, že ho nemajú radi. Postráži starkú aby mohla aspoň mama prísť. Keby mu na vás nezáležalo tak asi ani to nespraví. Môžeš prísť aj ty za nimi.

monikkatt
1. sep 2023

A kde je problem? Sak sa otec zaujima, spyta sa tvojej mamy, pozrie fotky.. ci co chces aby viac robil? Aby ti najprv zavolala mama? a po nej otec? kazdy den?
Okrem toho chlapi nie su z babatiek az tak paf.. pozru, pochvalia ale urcite sa neroztapaju a nepotrebuju vediet kedy mali aku stolicu

deti95060810
1. sep 2023

pohoda.. akurát na chlapa.

autor
1. sep 2023

Trošku preháňate... Ja neočakávam, že mi budú volať osve...neočakávam ani, že budú sa na ňu pýtať každý deň, ani, že mi s ňou budú pomáhať...len pred pôrodom to boli samé reči, ako on bude dedko a ako sa on teší a na koho sa asi bude podobať, že on bude kočíkovať a každému rozprával, že som tehotná a že bude mať konečne svoje prvé vnúča...a teraz proste nepríde...mama chodí, ale on nemá ani záujem ju vidieť, to čakám veľa, keď si myslím, že aspoň raz za mesiac príde alebo zavolá? Veď sedí doma na zadku a nerobí absolútne nič... Popravde môj svokor sa ide z malej posrat, manželovi vyvoláva skoro každý deň, pýta sa, ako papá, kaká, spinká, vkuse vkuse musí dačo o nej rozprávať, už o inom ani nevie...a môj otec ani len telefonát, proste nič...ale druhým rozpráva somariny...mňa to proste mrzí

misana84
1. sep 2023

Autorka a možno on je urazeny,že ty neprídeš ani malú ukázať keď vieš, že niekto musí ostať so starkou…a otravovať susedu tiež nie je ideálne… zbaľ malú a chod na deň ku vašim nech sa potešia

malia18
1. sep 2023

Úplne súhlasím že by sa niečo také nemalo normalizovať keďže pod inými príspevkami píšu ženy ako si nemajú nechať od chlapov všetko že si majú nastaviť hranice a tu na druhú stranu používajú ospravedlnenia typu “však je to chlap” “od chlapa aj to je slušné” … trošku dvojitý meter. Nerozumiem prečo by na všetko malo byť ospravedlnenie veď je to chlap. A čo? Ty si žena. Po pôrode. Očakávajúca od vzťahov (či je to partner alebo rodičia) trocha viac. A hlavne mi príde smutné že niekomu stačí len takýto akože záujem vyjadrený ešte k tomu cez tretiu osobu. A to že ju od narodenia videl iba raz a má možnosť prísť a nevyužije to mi príde zvláštne. Nehovorím že ju musí držať na rukách. Môj otec sa takisto bál zobrať synovca na ruky lebo mu prišiel ešte malý a krehký a tiež sa nejde zo všetkého doslova posrať ale vždy je rád keď príde za ním na návštevu a ho aspoň na vlastné oči uvidí. Možno sa skús s otcom o tom porozprávať. Že či sa niečo stalo alebo mu niečo vadí.

dusankomoj
1. sep 2023

Preháňaš ty! Chlapi naozaj nemajú až taký vzťah k bábätkám. Počkaj keď podrastie,to ešte len uvidíš čo dokáže urobiť dedo pre vnúča! Teraz si iba precitlivelá,lebo každá mama si myslí,že keď je nadšená s dieťaťa ona,tak aj ostatní musia byť a ak nie,tak to tragicky prežíva.

negymama
1. sep 2023

moj nazor je asi subjektivny, lebo som zvyknuta na iny level "zaujmu" starych rodicov. Toto co mas ty, by som povazovala za raj. Boze - tolko zaujmu! 🙏a to nemyslim vobec ironicky. A ze dedo nejavi este viac zaujmu? Vsak je to len 3mesacne dojca. Treba pockat ked malicka vyrastia aspon zacne chodit. Vtedy sa moze viac realizovat, to ze nejaky starsi muz nejavi extremny zaujem o leziace dojciatko, vobec neznamena ze do buducna nebude skvely dedko. Mozno i lepsi ako svokor.

Daj tomu cas, vaz si co mas, svoju rodinu, a ze NIEKTO ma zaujem, pyta sa, pozera fotky. Co by som ja za to dala. Moji svokrovci prisli "pozriet" vnuca asi tak ze svokra malu prekrocila na hracej deke a svokor cital nazvy knih v kniznici aby nemusel vobec pozerat na dieta. Moje 4 deti s nim nemaju ziadnu spolocnu foto, nikdy ich nedrzal na rukach ani neviedol za ruky, jeho ruka sa nedotkla rucky kociara. zato si neskor vypoculi zopar zozieravych ironickych ponizujucich poznamok...

a moji rodicia, ti boli uplne pohlteni prvymi vnucatmi, co neboli moje deti. na zvysne uz isli iba omrvinky zaujmu a je to tak az doteraz a to uz prve jednojedine vnucky su uz dospele zeny...

vler
1. sep 2023

Prehanas. Podla toho ako si opisala babku, musi byt narocne s nou byt, a aj tak to robi aby tvoja mama mohla prist.
Nie je to len tak pytat laskavost od susedy aby ostala s chorou starsou zenou.
Vaz si co mas.

sense
1. sep 2023

Ako často chodíš ty k rodičom? Koľkokrát voláš ty otcovi?
Prečo ti nestačí ze príde mama, obzvlášť keď vieš aká je situácia s babkou?
A ze nemal dieťa na rukách, vieš nie každý človek, člen rodiny túžiš alebo vie držať také malé dieťa.

sense
1. sep 2023

A nezávidís tak trochu a nehneva ta to práve preto ze, mužov otec je iný ako tvoj a prejavuje väčší záujem?

misana84
1. sep 2023

@sense ale ja si myslím, že jej otec má info od mamy… veď to dieťa len spi, papa a kaka…čo viac má riešiť? Každý je ina povaha…zbytočne hľadá problém tam kde nie je…

kristinapetronela
1. sep 2023

Veď sa zaujíma .pane bože tvoja mamina si musí aj oddýchnuť od tej svojej .preto to takto podľa mňa vymysleli

dorothee
1. sep 2023

Toto je uplne normalna situacia a deje sa to vo viacerych rodinach..Muzi a toboz starsi,to s malymi detmi nevedia,boja sa ich drzat,nevedia co snimi robit,ako sa k nim spravat..Zacnu byt aktivnejsi az ked dieta bude vediet chodit a hovorit.Nerob si problem,kde nieje..Je to uplne v pohode..Dolezitejsi je postoj mamy ako babky

monikkatt
1. sep 2023

Tebe proste vadi ze sa z tvojho dietata nejdu vsetci pos*at
Volaju kazdy den a aj tak ti je malo.
Myslim ze maju dost svojich starosti a robia co je v ich silach.

sense
1. sep 2023

@misana84 tiež si to myslím.... Je veľa otcov ktorý nevedia co s takým malým dieťaťom, aj keď síce o kúpu na kŕmia pokocikuju, ale čo viac tam treba... Ozajstný záujem alebo "akcnost" príde/sa ukáže keď bude dieťa väčšie...

tykat
1. sep 2023

Preco vnucku videl len 1x? Ked k rodicom pridete tak utecie alebo sa schova alebo pozera inam alebo co?

lukbe
1. sep 2023

Možno už niektoré napísali,naozaj muži nemusia mať taký blízky vzťah k bábätkam alebo mi ešte napadlo,nechcel on vnuka? Nie je on preto taký? Nie je to v poriadku ale ci náhodou?

hedviga2
1. sep 2023

Kto nemá problém, tak si vyrobí. V tomto prípade si to ty autorka.

autor
1. sep 2023

No tak takto...nie, nepotrebujem, aby sa kazdy išiel z mojho dieťaťa posrat. Nie, neporovnavam otca so svokrom, svokor to uz trochu preháňa, ale do neho sa nestaram, nie je to moj otec, to si rieši moj muz. Nie, neprehanam, lebo viem, co rozprával, ked som.bola tehotná a teraz stratil záujem. To nie je, ze taky bol stale, teraz sa proste zmenil. Ja napríklad vodičák nemam, som odkazana na muža, ktorý pracuje, sama k nim ist nemôžem (nie, nebudem s 3m babom cestovať vlakom, respekt maminke, ktora tak ide), boli sme tam raz, otec sa vyhovoril, ze ide pomoct kamarátovi s niečim na záhradu...išli sme okolo a oni tam len sedeli a pili kávu na dvore...vtedy som.bola taka alebo nahnevaná alebo sklamaná, ani neviem, ze som nemala chut zastaviť a ist k cudziemu človeku, lebo tam sedí moj otec, ktorý sa zvysoka vytoto na mna a moju rodinu... Ano, ostava so starkou, ked mama niekam ide...ale to neznamena, ze sa o nu stará, on jej ani po schodoch nepomôže, ked starká chce ist von, starka čaká, kym pride mama domov a ta jej pomoze...on je proste len doma pred telkou, "keby nahodou horelo"...susedu poprosiť je to najmenej, lebo so starkou su kamosky, chodí za ňou kazdy den okrem nedele...ďalšia vec, nie, moje dieťa nerobi len to, ze papa, kaká a spi, ale predstavte si, ona sa aj usmeje, uz rozoznáva tvare... Uz nikdy nebude takáto maličká...napríklad boli sme aj v nemocnici s nou par dni, kadečo sa stalo, proste od otca ani muk...ja si neviem predstaviť, ze by som sa takto nezaujímala...malej krstny otec pride raz sa tyzden a to je v podstate cudzí clovek, pracuje, cestuje 50km za nou, spali benzín....ani on ju nevezme na ruky, ale proste zaujima sa....A krstny neni chlap? On sa vie zaujimat? Ci sa to prepaci len niektorym chlapom alebo ako to funguje?...ja nepotrebujem, aby volali všetci kazdy den...nikde som nenapísala, ze moje dieťa ma byť stredobodom záujmu...mna len strašne mrzi, ze sa tak zmenil, tak sa opustil...ze ho neseriem ja este prezijem, mame rozdielne nazory na velmi vela veci...ale co mu urobila moja dcera? Ked pred pôrodom sa išiel posrat a prosil ma, nech ju moze kočíkovat a teraz nic? Ja netvrdím, ze tu ma byt každý den...ani každý tyzden... Ale za 3 mesiace? My sme tam boli raz, potom boli krstiny a chystame sa teraz v nedeľu, zial, otec ma zase iny program, teraz uz ani radsej nepovie, ze aky...ja si vážim zaujem svokrovcov, aj ked to miestami preháňajú, vážim si zaujem krstných rodičov, sesternic, mojej sestry, fakt, lebo malu milujú uz teraz...mrzi ma tato zmena u mojho otca...ktory mi inak včera ani telefón nedvihol...vedela som, ze tu nenájdem nejake pochopenie, ale nečakala som, ze zo mna tu niektore urobíte mamičku, ktorá čaká, ze sa jej dieťaťu budu vsetci klanat

autor
1. sep 2023

@hedviga2 dakujem, ja mam problemov dost...ty sa velmi nudíš v piatok večer, ze nevies ničím podstatným prispieť do debaty?

autor
1. sep 2023

@monikkatt prosim ta, citaj trochu...viem, ze čitateľská gramotnosť na SK je velmi nízka, ale toto nie je tak náročný text na pochopenie

hedviga2
1. sep 2023

Ano, trochu sa nudím. Som babka, mam muža dedka. Neviem ako a čo ti poradiť aby si prinútila svojho otca viac sa zaujímať o tvoje mimino. Fakt si neviem vysvetliť, prečo dnes je snaha kazdého menit podla svojich predstáv. Ved je stare známe, že ľudia sa neradi menia. U nás je to to isté. Muž si žije svojim dôchodcovskym životom. Varujem, pomáham, riešim ja. Ak potrebujem za vnúčatami ma odvezie a to je všetko. Zbytočne sa zamestnávaš blbosťou. Nemôžeme robiť podla jedného linku všetci.

tamitamitami
1. sep 2023

Ak máš pocit že veci niesú ako majú byť, choď za otcom a porozprávaj sa o tom sním. To je najlepšia možnosť ako veci zmeniť.

reanda
1. sep 2023

pises, ze dokym sa nenarodila mala, tak vztahy medzi tebou a rodicmi neboli idealne.. mama sa po narodeni dcery zmenila, no tak otec sa asi nezmenil.. ze mal reci - reci sa hovoria a chlieb sa je.. neverim, ze predtym bol idealny otec a len ked sa mu narodila vnucka, sa tak velmi zmenil.. skor ty ignorujes realitu a ocakavas nemozne..

janinah
1. sep 2023

Ja už vnúčatá mám a napíšem,že preháňaš.Máš nadštandardný záujem troch zo štyroch starých rodičov a je ti to málo.Je ešte fajn počasie,čo tak zbaliť dieťa a ísť na týžden k vašim? Tak bude skôr šanca na to kočíkovanie dedkom,ak ti to tak chýba.Mama musí byť unavená všetko zmenežovať ,ked chce ísť k vám. A inak záujem môjho muža-dedka rastie tak ako rastú aj vnúčatá a vedia sa už akotak dohovoriť.Tiež ich nekočíkoval ani neprebaľoval.Ale hra sa s nimi dnu aj vonku.