Som v zdieľanom prenájme. Čo keby som mala neporiadok a prišiel by cudzí človek do bytu?

24. feb 2024

Som v zdielanom prenájme. Momentálne je jedna izba voľná. Prišla mi sms od majiteľa bytu zatiaľ čo ja som bola v práci, že asi príde prespať jeho kamoška do tej voľnej izby tak len žeby som vedela. Podotýkam bola som v práci a mala som sa vrátiť až večer. Chápem že jeho byt ale myslím že mám právo na trochu súkromia. Mala som otvorenú izbu, na stole peniaze atď. Momenalne som v byte sama lebo jedna spolubývajúca odišla. Čo keby som mala bordel ? A príde cudzí človek do bytu. Alebo čokoľvek. Necítim sa tu bezpečne..

autor
24. feb 2024

Ešte dopisem, že keby dal vedieť skôr nech sa na to pripravím, tak ok, je to jeho byt beriem,. Ale z toho som ostala zaskočená.

barbora0308
24. feb 2024

Za mlada, kym som ja iba zacinala pracovat a manzel este studoval popri praci, sme tiez takto byvali a teda situacia nebola ani u nas ina. My sme si vlastnu izbu vzdy zatvarali, ked sme odchadzali a v spolocnyh priestoroch nic cenne nenechavali. Bola to proste nevyhoda zdielaneho prenajmu, ale tym, ze majitel mal pravo prenajat ostatne izby inym osobam, my sme s tym nic nemohli robit. Pravo na sukromie mas vo vyhradene vlastnom prenajme, teda v tvojej izbe v byte...
Ja som takto vydrzala byvat asi 1,5 roka, nasledne sme mali uz dostatok financii nasetrenych na spolocne byvanie v podnajme. Ako dospela, by som vsak uz nikdy nevedela fungovat v zdielanom byte, je to teoreticky lepsi internat 😅🫣.

dadka1997
24. feb 2024

Na toto treba byt jednoducho pripraveny, ako vravis sama, máš zdielany prenájom, on ťa nemusí na to pripravovať, ta izba nepatri tebe a ocividne spolocenske priestory sú spoločenské, čiže nemáš tam nič mať. 🤔
Majitel vidi peniaze za voľnú izbu, nemusi ta informovať vopred, ale aspon ta informoval, aby si sa nezlakla, keď sa vrátiš

evkamotka
24. feb 2024

Poucenie pre teba, vsetko cenne v izbe a tu si pred odchodom zamykaj. Ako pise vyssie, je to lepsi internat a tam by ai tiez neodisla bez zamknutia izby

janai1
24. feb 2024

Ale to ze si v byte momentálne sama neznamená, že aj platíš za celý byt. Súkromie máš vo svojej izbe. Cenné veci, peniaze si máš nechávať tam a izbu si zamykať. Ak chceš využívať celý byt sama tak si zaň aj zaplať. Potom si môžeš nechávať bordel a peniaze kde len chceš

viestta
24. feb 2024

Mas poucenie, ze treba udrziavat poriadok tak aby mohla kedykolvek prist neohlaena navsteva. A cenne veci odkladat a zamykat. To sa ti zide aj do buducnosti, ked budes byvat sama a vo svojom

micusa2222
24. feb 2024

po prvé: kedykoľvek odchádzam z bytu,,som ho ešte nenachala neuprataný,,ku mne niekto môže prísť aj o polnoci na návštevu, vždy poriadok, ....,po druhé: nenapadlo by mi nikdy nechať cennosti, peniaze , len tak, na stole...

mikadooo
24. feb 2024

Vykomunikuj si to slušne s majiteľom. Ak majiteľ nevidí problém a neplánuje ani do budúcnosti ohlasovať "prespávačov" skôr, tak si preventívne izbu pred odchodom zamykaj, či si v byte sama, alebo nie. Bordel v iných častiach domu - tu by som sa ja osobne fakt netrápila... Nečakaná návšteva, nečakaný stav v byte 🤷. Myslím si, že obe strany by s tým boli ok, že byt nie je v každej sekunde tiptop vyglančený.

karolinakr
24. feb 2024

Izbu si nevieš zamknúť?