Sebadôvera a sebaláska

bazar3333
19. aug 2024

Ako získať sebadôveru a seba lásku? Uvedomujem si že moje sebavedomie je v bode nula a vôbec neviem čo s tým robiť, neviem sa pohnúť z miesta a ani neviem kto by mi pomohol. Poraďte

slovakboy
19. aug 2024

@bazar3333 mne pomohli taketo cvičenia: opakuj si sama pre seba hoci cítim, že mám nízku sebadôveru aj tak sa prijímam a mám sa rada. Nahlas a desať krát. A tak si môžeš vytvoriť formulky pre rôzne svoje zlé pocity. Formuluj pocit, bolesť konkrétnu. A potom: …aj tak sa prijímam a mám sa rada. Aj keď mi je blbo že sa mi zdá že mám veľký nos aj tak sa prijímam a mám sa rada. A pekne nahlas.
Druhý cvik: napíš si na papier všetko dobré na čo si od narodenia na seba hrdá. Vyhrala som súboj spermií, narodila som sa a prežila, škôlka, úspechy v škole olympiády, absolvovala som školu, mama ma má rada, som na ňu aj na seba hrdá, naučila som sa čítať písať to nie je samozrejmosť, viem urobiť to a to. Neporovnavaj sa nehodnoť či je to za čo si na seba hrdá dostatočne veľká zásluha alebo nie. Uvažuj uvažuj a píš aj sa k tomu vracaj. Ja som napísal 10 strán DinA4 za tri dni. To uvažovanie a spominanie si na všetko dobré je ako opak ľútosti opak spovede. Je to velmi dôležité si to uvedomiť. Vrátiť sa k svojim kvalitám a hodnotám. Nehanbi sa.

Tretí cvik: každý večer si napíš tri veci, ktoré si v ten deň urobila pre seba a tri veci pre niekoho druheho. Alebo len dve a dve veci to je jedno. Aj maličkosti. Ale nie že dala som si zmrzlinu. Skôr naopak: dnes som si odoprela zmrzlinu lebo sa mam rada a urobila som to pre svoje drahé telo. Keď si to budeš písať týžden alebo viac týždňov budeš pozerať a nebudeš veriť aká si úžasná. Vlastne už tomu budeš veriť.

Štvrtý cvik: ďakuk. Vzbuď si v sebe v tichosti vďaku. Za život za zdravie vďaku zemi matke svojej mamke vďaku všeobecnú vesmírnu nemusíš ani na konkrétnu vec myslieť

Dobré je sa aj v niečom po krôčikoch zlepšovať. V nejakej maličkosti aj ale ktorá má význam. Dnes prejdem 15 minút na prechadzke. Zajtra 16 minút a tak dalej až po hodinu alebo hodinu a pol. Alebo trénuj nemyslenie. Vydrž nemyslieť na nič 5 sekúnd. Keď ti to pôjde ďalsi deň 6 sekúnd atd. Ked vydržíš minútu budeš sa cítiť ako v nebi. Sú ľudia čo to dokážu nemyslieť niekoľko dní.

reanda
19. aug 2024

bod nula je skvely zaciatok

annamarin
20. aug 2024

Ahoj, mne pomohlo, že na začiatku som si stanovila, že každý deň spravím pre seba niečo z čoho budem mať radosť. Čokoľvek. Napr som si navarila niečo, kupila alebo urobila nechty alebo sla na romantickú prechádzku po parku sama (na jeseň odporúčam, je to čarovné) . Ak do niečoho investujes cas, energiu a peniaze, tak sa ti to zdá hodnotnejšie. Preto sa snažím do seba investovať. 😇

Dalej na vztahy som aplikovala také niečo, že niekedy sa na to pozriem akokeby z pohladu "mojej sekretárky". Sice som to stále ja, ale predstavím si, že či má zmysel investovať do tohto muža teraz čas a city a podla toho svojej šéfke ( mne ) zariadim schôdzku. Ak je potrebné tak muža sa mi aj lepšie odmieta, ak to urobí "moja sekretárka". 😂 Tiež snažím sa urobit pre seba to, čo chcem aby robil pre mna chlap. Aby som mala pocit, že aj bez neho sa viem urobiť šťastnou. Aj kvety kupila sama pre seba.

Ďalšia vec co si na sebe všímam (to prišlo až po čase), že si uvedomujem, ze cim viac sa mam rada, tak ty menej sa prejedam. Ja som akokeby zajedala zle pocity. Cim som spokojnejšia tak tym viac sa zamyslam, ze sebalaska nie je o tom si dopriat co najviac alebo najlepsie (v mojom prípade sladkosti, maškrty), aby som si "dopriala". Lebo konieckoncov mi to uškodí na zdraví a uz mi na mne tak záleží, že radšej tu čokoládu odjem len riadok a odložím. V tomto mi pomohlo si predstaviť, že si vymenis na par dni telo s niekým koho miluješ alebo ti na nom zalezi - manžel, dieťa ci kamoska. Ako by si sa starala o ich telo, ak vies ze by sa im vratilo? Snazila by si sa za ten cas jest zdravo, aby si im neuskodila? Nepit alkohol? Isla by si cvičiť? Ak je odpoveď áno, ale pre seba to nerobis, tak je vhodne sa zamyslieť ako tu lasku k sebe v sebe nájsť. ❤️✨

Prajem veľa šťastia na tvojej ceste. Ak by si sa o tom chcela porozprávať, tak kľudne napíš. Mam celkom rada túto tému.

bazar3333
autor
20. aug 2024

@annamarin ďakujem krásne napíšem 😊