Rozvod pri finančných problémoch

katzi88
17. aug 2021

Ahojte odišla som pred dvoma mesiacmi od muža,skrz psychický teror,alkohol. Prosím vás chcem sa rozviesť,ale beriem len rodicak a prídavky na 2 deti. Nemám jednoducho na ten rozvod. Deťom platím poistky, dcére škôlku plus jedlo,oblecenie, nájom. Manzel mi za tie 2 mesiace dal 10 stravnych listkov a kúpil raz plienky a mlieko pre malého takže prakticky som na všetko sama. Je nejaká možnosť,že by mi socialka alebo niekto pomohol keď si to financne nemozem dovoliť?

nika82
17. aug 2021

vyhladaj si v okoli centrum pravnej pomoci a oni uricte poradia

denka001
17. aug 2021

Rozviesť žiadať o vyzivne muža ktorý pije nemá význam riešiť

pribinak
17. aug 2021

Ale veď už dávno si mala požiadať o výživné, nielen pre deti, ale aj na seba. Už dávno pradavno

Okrem toho ak si na materskej či rodicaku, tak si oslobodená od poplatkov, čiže nemusíš platiť kolok na rozvod

mondolina
17. aug 2021

@denka001
prečo? môj ex je tiež alkoholik, mal obdobia keď neplatil, ale na všetko sú páky...dnes je splatené vsetko
nechápem prečo ju dopredu zneisťuješ.

pribinak
17. aug 2021

@denka001 čo tak náhradné výživné? O tom si už počula?

3tato
17. aug 2021

môžeš prípadne skúsiť kontaktovať ÚPSVaR, odbor sociálnoprávna ochrana detí - podľa bydliska. Občas soc. pracovníčky vedia poradiť v takýchto prípadoch, dokonca aj vedia pomôcť priamo s napísaním návrhu...
Tak či tak by bolo fajn s nimi komunikovať, keďže po obdržaní návrhu na rozvod, súd poverí príslušný odbor a nariadi kuratelu detí.

Inak úplne najlepšie by bolo podať v tvojom prípade najprv neodkladné opatrenie, kde požiadaš o zverení detí do tvojej starostlivosti dočasne a zároveň si požiadaj aj o výživné, nakoľko zabezpečuješ sama celodennú starostlivosť. Do mesiaca máš rozhodnutie v ruke a manžel bude povinný platiť - ak nezačne, tak ho dáš na exekúciu ... popri tom si podáš riadny návrh na rozvod so žiadosťou o výživné ....
Na riadnom pojednávaní si daj vyplatiť výživné spätne - súd to schváli.
🍀

3tato
17. aug 2021

@pribinak na náhradné výživné má nárok len v prípade, že si povinná osoba neplní vyživovaciu povinnosť stanovenú právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou
alebo vtedy, keď nezaopatrenému dieťaťu nevznikol nárok na sirotský dôchodok alebo výška sirotského dôchodku nedosahuje výšku minimálneho výživného ustanoveného zákonom o rodine.

nikha2809
17. aug 2021

Centrum právnej pomoci ak budeš spĺňať podmienky,máš právnika zadarmo.Ja som si dokonca aj vybrať mohla,ktorého som chcela,ak berieš len rodičak nebude problém

pribinak
17. aug 2021

@3tato a?

3tato
17. aug 2021

@katzi88 nemáš nikoho, kto by ti vedel požičať cca 400-450 eur?
Lebo zhruba toľko stojí advokát - komplet služby, spísanie návrhov, rady, zastupovanie na pojednávaniach, komunikácia s protistranou... niekde viac, niekde menej.
Je to menej stresujúce a hlavne ušetrí ti to kopu času.
Treba si uvedomiť a hovorím to zakaždým, dobrý advokát vie vybojovať viac, než priemerný...

3tato
17. aug 2021

@pribinak autorka chce riešiť rozvod - nemá na to peniaze. Čiže súd ešte neprebehol.
Na náhradné výživné nemá matka nárok z dôvodov, ktoré som opísal vyššie. Vznikol by jej nárok až vtedy, pokiaľ by bolo súdom určné výživné a povinný by neplatil... Alebo sa mýlim ja 🙂?

lubkavargova1
17. aug 2021

@3tato nie, ale az ked to vyzivne neplati a potom pekne nacupita exekutor a az tak sa dostane k peniazom...
Inak zena co ledva vyzije a dostala 10 gastracov, pochybujem, ze bude mat niekoho kto jej pozicia 400-500 Eur na advokata a na cely rozvod...
Nech napise do CPP a tam zaziada o pravnu radu. Bude ju mat zadarmo a keby nieco aj by mala platit, oni s nou uzavru splatkovy kalendar a to radsej platit im a mat pokoj od takeho hnupa ako nejakemu znamemu alebo este horsie..

3tato
17. aug 2021

@lubkavargova1 keď povinný neplatí najmenej 2 mesiace nasledujúce po sebe od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie trvá najmenej dva mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie exekútorovi, až vtedy vzniká nárok na náhradné výživné ... náhradné výživné je posledná možnosť, ako sa k peniazom dostať. Mám pravdu?

pribinak
17. aug 2021

@katzi88 pozri na nete je kopec vzorov ako žiadať výživné pre deti. Na to ani právnika nepotrebuješ, to sa nebude pojednávať ak si das neodkladne opatrenie. To sudca rozhodne “od stola”

katzi88
autor
17. aug 2021

@3tato to sa dá požiadať o výživné keď nie som rozvedena? Myslela som si,že sa to rieši priamo pri samotnom rozvode.

pribinak
17. aug 2021

@katzi88 nie, ty budeš žiadať výživné na čas do rozvodu

katzi88
autor
17. aug 2021

@nika82 ďakujem

lubkavargova1
17. aug 2021

Ale aj tak zaabudate na podstatnu vec dievcata, podanie navrhu nieco stoji na sude, takze toto si pozri mila autorka a podla toho zvazuj kroky...na podatelni ti navrh nevezmu pre jej krasne modre oci...a este pokial dobre si pamatam, na UPSVaR by mala byt pravna poradna alebo nieco take, tam by som skusila sa obratit tiez o radu ako dalej....

3tato
17. aug 2021

@katzi88 áno dá sa, už som ti to napísal v 1. prispevku odo mňa o 16.20 ... podaj si na súd neodkladné opatrenie, v ktorom si požiadaš o zverenie detí do svojej starostlivosti a na základe toho aj výživné do času, kým neprebehne riadne konanie - teda súd...
Neodkladné opatrenie nadobudne právoplatnosť dňom doručenia, v ňom budeš mať čierne na bielom, od kedy je manžel povinný prispievať na deti a v akej sume...
Lebo na rozvod termín neviem kedy dostanete, keď je situácia taká aká je ... ktovie, čo bude za 2-3 mesiace.
Preto radím, podaj si čo najskôr to neodkladné ... a súbežne si môžeš podať aj normálny návrh na rozvod s určením styku s detmi pre ich otca - alebo ako sa dohodnete ....
https://www.centrumpravnejpomoci.sk/ - tu si nájdi info - baby ti radili toto, ak nemáš dosť fin. prostriedkov na právnika, len musíš spĺňať podmienky ....

3tato
17. aug 2021

@katzi88 počkaj, teraz som si vlastne uvedomil - ja som bol v tom, že vy už spolu nežijete, resp. žijete v spoločnej domácnosti ešte, alebo už oddelene ...? Lebo v tom prípade to mení situáciu .... výživné ti asi neviem či priklepnú, ak by ste žili v spoločnej domácnosti, lebo stále ste manželia... Spolu sa podieľate na výchove a zabezpečovaní potrieb detí .... Inak toto je celkom dobrá otazka na advokáta - čo robit v takom prípade a či tam vzniká nárok....

janickacrazy
17. aug 2021

@lubkavargova1 pokiaľ ona nemá príjem, tak podanie návrhu na rozvod má zdarma

lubkavargova1
17. aug 2021

@janickacrazy vsak to, ze teraz netušim, že ci rodicak sa berie ako prijem alebo nie...
@3tato aj manzelka/manzel moze pozadovat pocas manzelstva vyzivne...je to sice kuriozne, ale da sa to...

pribinak
17. aug 2021

@lubkavargova1 ak je na materskej ci roficaku tak tých necelých 70eur platiť nebude, vyplní tlačivo

luccija
17. aug 2021

@pribinak nie je to 150 eur?

heleninamama
17. aug 2021

@katzi88 Inak, v situácii, že nemáš ani na kolok k rozvodu, by som deťom určite neplatila poistky. Sú to zbytočne vyhodené peniaze. Poistený má byť hlavne živitel rodiny.

tykat
17. aug 2021

@katzi88 …poistky zrušiť, teraz potrebuješ peniaze na ine veci.

katzi88
autor
17. aug 2021

@3tato ja som dva mesiace už u rodičov

katzi88
autor
17. aug 2021

@heleninamama myslela som to obrazne,že nemam na kolok. Ale každý cent sa mi proste počíta. Ten kolok je ešte v pohode skôr ten právnik, myslím že ho budem potrebovať pri manzelovi,lebo on je chorý manipulator a klamar a to stoji najviac

snowflake07
Autor odpoveď zmazal
Zobraz