Rozvod a novorodenec - ako to bude so striedavou starostlivosťou?

31. aug 2020

ahojte, mám mesacne bábätko a ideme sa rozvádzať. Ako je to so starostlivosťou prosím? Zo začiatku prítomnosť otca iba v prítomnosti matky, alebo môže dostať nejaké 2-3 hodiny aj osamote? maly je krmeny z fľašky a kľudne 3-4 hodinky spinka.. je nejaký vek odkedy môže požiadať o striedavú starostlivosť?
ďakujem za odpovede

henrietkatr
31. aug 2020

PODLA MNA CISTO NOVORODENCA ASI NEDOSTANE LEN TAK DO STRIEDAVKY, NO UVIDIS CI SA NAJDE KOCKA PRIAMO S TAKYM PRIPADOM, AKO MAS TY. NO MOJ NAZOR JE TAKY ZE STRIEDAVKA ASI TAZKO

dievcacitajucelist
31. aug 2020

Striedavú väčšinou odporúčajú až od 3 veku dieťaťa...určite novorodenec len za prítomnosti maminy...

ajka0207
31. aug 2020

Do roka budete mať pravdepodobne návštevy len v tvojej prítomnosti, potom už aj otec sám. Striedavka pod tri roky sa neodporúča

oli18
31. aug 2020

@ajka0207 ani nad 3 roky sa psychológmi neodporúča

dievcacitajucelist
31. aug 2020

@oli18 ja by som ju neodporučila vôbec (môj subjektívny nazor) viem, že od troch rokov, pretože známy podal na striedavu a klinicky Psychológ (znalec uznaný sudom) mu povedal sám, že väčšina psychológov odporúča od troch rokov...

extempore
31. aug 2020

NAČO si robíte dieťa v nefunkčnom vzťahu? Preboha, ženy.. veď to nie je ako adoptovať psa z útulku... Mne toto rozum neberie...

oli18
31. aug 2020

Ešte tu nemáme dospelú generáciu zo striedavej starostlivosti. Ak bude, potom uvidíte, či to bolo dobré. Práveže psychológovia nedoporučujú, ale nemajú inú možnosť, keďže zákon to dovoľuje. Veď je to strašné, žiť v dvoch domácnostiach. Je to žiť dva životy.

extempore
31. aug 2020

@oli18 celá Škandinávia funguje na striedavke. Vo Švedsku je to úplne normálne. To len u nás sme 100 rokov za opicami.

oli18
31. aug 2020

@extempore Je to možné. To ešte neznamená, že je to pre dieťa aj dobré.

wodanka
31. aug 2020

@extempore úplne normálne? Ty ako dospelá osoba by si ako znášala byť jeden týždeň niekde, mať tam svoje veci, svoju izbu a dodržiavať pravidlá danej domácnosti? A na druhy týždeň si zasa na inom mieste s inými pravidlami a furt len pendlujes hore dole... Toto je podla Teba normálne, aby zažívali deti? Podla mňa to je úplne hrozné, ved to dieťa netuší kde je vlastne jeho domov, jeho miesto...

oli18
31. aug 2020

Mojej kamošky vnuci sú v striedavke. Vidím ich u nej často na dvore a rozprávam sa s nimi. Sú to smutné a vážne deti. Na tie ich očká neviem dlho zabudnúť.

extempore
31. aug 2020

@wodanka deti su velmi adaptabilné bytosti, vidim to aj na tych mojich. A domov maju tam, kde su ich rodičia. Nechapem čo tu riešiš.

monka7
31. aug 2020

@extempore a nefunguju nahodou tak, že dieťa je na jednom stabilnom mieste a striedaju sa u neho v byte rodičia? viem, že niektorá krajina to tak má. pre deti aj staršie je rozvod stres, zmena, každé sa s tým inak vyrovnáva..... a dovolím si tvrdiť, že vačšina si to nesie v duši dlho..... ja čo poznám deti v striedavke tak to sú deti večne s batohom na chrbáte, do školy nosia všetko so sebou aby nič u jedného z rodičov nezabudli.... a k pôvodnej otázke - ako ženy píšu najskor od troch rokov, slovenské zákony sú zvačša na strane matky ako najbližšej osoby pokiaľ nie je závažný dôvod na to, že by dieťaťu bolo lepšie u otca....

kinderzwillinge
31. aug 2020

Do akeho veku sa zvykne riesit striedavka? Od 3rokov do?

luccija
31. aug 2020

@kinderzwillinge výživné platíš pokým dieťa nema ukončenú VŠ a nepracuje, ale neviem si predstaviť nútiť 19 r, že má ísť k otcovi na vikend.
@oli18 striedavku je dobrá, ak má dieta dobrý vzťah s oboma rodičmi.Preco by sa mu mala upierať možnosť byť s milovaným otcom, mamou?Nevidím nič hrozne mať 2 životy dieťa to môže obohatiť koľko chlapov sa konečne až vtedy začne o dieťa starať, učiť...a ženy majú čas si oddýchnuť či viac pracovať, chodiť na kurzy.Striedavka má veľa pozitiv

extempore
31. aug 2020

@monka7 aha, čiže kym matka nie je feťáčka alebo vrahyňa tak je lepším rodičom ako otec? A pritom to môže byť šlapka, ktorá domov vodí chlapov a po večeroch obracia poháriky... naozaj tlieskam takejto argumentácii. V momente, kedy sa decko odcicne z matkinho prsa sa vedia obaja rodičia postarať rovnako. Ked som musela ist od 5 mesačného bábätka na kongres tak moj muž sa staral, k deťom vstával. Dokonca aj moj otec, stary ocko mojich deti sa vie postarať rovnako dobre ako ktorákoľvek žena. Nakrmí, prebalí, pomojká...

kinderzwillinge
31. aug 2020

@luccija Za mna striedavka tiez nie. Ja si myslim, ze ak ma druhy rodic vazny a uprimny zaujem o dieta, dokaze sa s nim stretavat vela, tak isto moze dieta unho travit kolko casu chce a potrebuje, aj v noci a napriek tomu moze mat jeden stabilny domov.

kinderzwillinge
31. aug 2020

@extempore Vacsina zien a matiek asi naozaj nie su slapky a nevodia domov kazdy vecer ineho chlapa a neobracaju pohariky... netreba to hnat do extremu 🙂

katty2012
31. aug 2020

@extempore jasne, a este viac adaptabilne su v decakoch. ten co vymyslel striedavu starostlivost bol najvacsi blb sveta a to, ze je to bezne v skandinavii, neznamena, ze my sme 100 rokov za nimi. skus sa porozpravat s detmi, ktore to zazivaju. trpia, a nepovedia to rodicom, pretoze ich chrania. cize ked ti to tvoje deti nepovedali, neznamena to, ze su s tym v pohode. myslim, ze nemas ani potuchy, co znamena pre tak male dieta prave matka a myslim tym pritomnu matku, nie nepritomnu. nenahradi ju ani 10 oteckov a dedov

mondolina
31. aug 2020

Treba zvážiť dôvody rozvodu.

monka7
1. sep 2020

@extempore no, na mna sa nečerti ja som tie zakony nevymyšlala, ako myslim si, že snad ešte zdravy rozum je a v prvom rade sa prihliada na to čo je pre dieťa najlepšie - čo už v mnohych krajinach nie je pravidlom.... tí sudcovia, ani ja ani zákony o opatrovníctve tiež nemôžu za to že sa ludia rozvádzajú....

extempore
1. sep 2020

@katty2012 nie je to tak, že tu “potrebu matky” deťom vnucujú a vytvárajú prave matky? Aby sa cítili dôležito? Moje deti vyrastajú v úplnej rodine ale nemam ich pricicnute na cecku. Vytvárajú si zdravy vzťah s ľudmi okolo nich. A co sa tyka tej striedavky - mam v mojom okoli dva rozvedené pary, ktore maju deti v striedavke a tie deti si to pochvaľujú a nie su to ziadne utiahnute chúďatká.

katty2012
1. sep 2020

@extempore skus si porovnat - cez rozne vyskumy, skusennosti, ci uz osobne, alebo sprostredkovane, zivot - emocie, zazitky, prezivanie, spravanie, celkovy stav psychickeho aj fyzickeho zdravia, u deti, kludne aj inych cicavcov, ktore vyrastali bez matky a tie, ktore s matkou, ktora sa im venovala, nie ktora ich ignorovala. deti si striedavku pochvaluju...pred kym? skus sa spytat ich najlepsich kamaratov, co ti o ich pochvalovani prezradia, alebo spytat sa ich neskor, ked povyrastu. nemusia byt utiahnute chudatka, to s tym vobec nesuvisi.