Rozdiel medzi prvorodenými a mladšími súrodencami

29. júl 2024

Mám dojem, že na prvorodených neskutočne vidno, že sú prvorodený 🙃 Zväčša sú to ľudia naozaj akoby s usporiadanejším životom, lepším vzdelaním… veď rodičia venujú najviac úsilia do výchovy prvorodeného, potom je to rozhodne prísnejšia výchova v porovnaní s výchovou mladších…. Avšak sa mi zdá, že nie pri každej povahe diaťaťa to môže byť plus… niekedy to vedie k malej samostatnosti, lipnutí na rodičoch v porovnaní s mladšími deťmi a čo ma šokuje, vždy pozorujem to, že to vidno už aj na pohľad. Je to pozorovateľné najmä vtedy, ak druhorodený je rovnakého pohlavia… prvorodený sú vždy fyzicky menej zdatný, sú nižší, možno útlejší. 😵 ako je to možné??? To je to nad čím uvažujem…. Môže byť príčinou to, že matky pri prvom tehotenstve začnú o seba “viac dbať” najmä, čo sa týka stravovania? Pretože náhla zmena je pre telo mierny šok, jednoducho zmena… a tá rozhodne nie je vhodná na začiatku tehotenstva… samozrejme úplne chápem, že ženy takto reagujú. Chcú pre dieťa len to najlepšie, sú neskúsené, okamžite vyradia nejaké nezdravé body vo svojom stravovaní… a toto je pozorovateľné pri prvorodičkách, potom keď už čakajú druhé dieťa, takto zväčša už nekonajú, resp nerobia také radikálne zmeny…

Je toto možno dôvod, prečo sú prvorodený proste fyzicky slabší? Rada by som sa tomu vytvarovala, ak je to tak.

dennkka
29. júl 2024

Ja som prvorodená a som vyššia aj fyzicky zdatnejšia ako sestra.

zuzidr
29. júl 2024

nič z toho čo si vydedukovala, neplatí v našej rodine....

egonsk
29. júl 2024

no ja ti neviem, ale vsetci prvorodeni v ramci nasej rodiny su horsie povahy ako ich surodenci.

beata_k
29. júl 2024

Uplne od veci a mylna dedukcia.

birika
29. júl 2024

u nas plati pravy opak...myslim ja a moji surodenci (4), u manzela to plati (5)

martinmmartin
29. júl 2024

Ja si zase vsimam ze prvorodene decka su furt non stop na pohotovosti a druhorodeny zas nikdy

angeli121212
29. júl 2024

No v prvom rade je to blbosť 😂 a teda sa nemáš moc čomu vyvarovať a máš po probléme 😊 ale teda ja som prvorodená a áno som fyzicky menej zdatná ale je to vec skôr genetiky.. môj syn je zatiaľ len sám ale podla nás aj pediatra je fyzicky veľmi zdatný.. úprimne ak bude druhé od neho zdatnejšie tak dovidenia rodina 😂😂

la_dolce_vita
29. júl 2024

Suhlasim s tou prisnou vychovou. Zazila som ako dieta aj ako rodič.

mamamasama
29. júl 2024

Tak na toto si ako prisla? 🤣

babovka2321
29. júl 2024

To si aku velku vzorku populacie sledovala, aby si prisla k takym nezmyselnym zaverom?

matkahelka
29. júl 2024

suhlasim s babami, cely nezmyselny tento tvoj vylev. v mojom okoli to neplati na nikoho- ani vzrast, ani vzdelanie, ani ta priebojnost. neplati to ani na mojho muza a jeho bratov, neplati to ani na nase deti.

autor
29. júl 2024

Tak neporovnávajte svoje 5ročné od 4ročného😃… u nás to platí… čo sa týka zvyšku rodiny, povedať to neviem, keďže vždy je tam prvorodený chalan a druhé je dievča alebo naopak… ale inak to vidím… niekedy je tam ten rozdiel naozaj, že veľký, niekedy minimálny, ale je tam a druhý je vždy proste ten silnejší alebo ako bolo spomenuté, že zdravie toho prvorodeného zliháva viac…. Ale myslela som dospelých ľudí, na deťoch ešte tie rozdiely človek nepozoruje, kým sa prejavia a vyrastú

rorino
29. júl 2024

Nie,nie je to dôkaz a všetky veci čo si opísala sú ľahko vyvratitelne.Nefunguje to univerzálne,každý sme iný,zbytočne sa takto nad tým zamýšľas.

amelia89
29. júl 2024

tak samozrejme ze dvaja surodenci nebudu identicky - najvacsia zataz je ale genetika, to ako sa clovek uz narodi,ma predispozicie a povahove crty a to ako rodic nezmenis,maximalne ho mozes nejakym sposobom “kreovat” dat mu priklad ako veci zvldnut lepsie, a pod. ale ze ci je introvert,extrovert, pojašeny,kludny to ovplyvnit nevieš. Dalsia vec je taka ze druhy sa rodi ako druhy proste pozna svet len kde su dvaja, rozdelujes pozornost medzi dvoch a tak castokrat (nie vzdy) moze byt napr v nejakom vyvoji rychlejsi, v nasich ociach “sikovnejsi” ale realne je to velakrat preto ze to odpozoruje a snazi sa napodobnit svojho surodenca,byt priebojnejsi a “vybojovat” si to svoje miesto a svoju pozornost. moja spanielska svokra zvykne hovorit ze druhorodeny dostal do vienka aj učitela (svojho surodenca) a to je velmi pravdive a pekne prirovnanie.
na netflixe je super dokument o zamenenych identickych dvojickach a tam je presne ukazane ze prostredie kde dieta vyrasta ho ovplyvnuje ale genetika je 100x silnejsia nez cokolvek ine…
okrem tohto vsetkeho aj ty ako rodic si uplny ina ked mas prve alebo druhe dieta, pri prvom sa ucis, viac ho strazis, bojis sa ale s druhym si aj ty sebavedomejsia a to proste nejakym sposobom ovplyvni aj to dieta.
ale nic z toho co si napisala nie je tesane do kamena, kazde dieta je ine.
moj prvorodeny je sikovny viac v “intelektualnych” aktivitach a mensi je zase totalne nebojacne torpedo.

jedine co mam pocit ze velakrat plati (a zase urcite nie u vsetkych) je ze druhorodene dieta byva vyssie

angeli121212
29. júl 2024

Pozri toto zavisí od genetiky či sa ti to páči či nie... Môj brat je druhorodený áno je fyzicky zdatnejší ale to je tak všetko... Nie je absolútne priebojný, nedupne si, nevie si vybaviť atd. atd. Ja mám oveľa temperamentnejšiu povahu, nenechám so sebou zametať ale som menej fyzicky zdatná... Ešte raz to akými sme ľuďmi ano závisí od našej výchovy ale vo veľkej miery aj od genetických predispozícií...

jarnajar
29. júl 2024

@martinmmartin u nás sme boli už pár krát s druhou, s prvorodenou nie :D
Pre autorku - nezdá sa mi, že by to platilo. Na deťoch na ihrisku ale často vidieť kto je jedináčik, tí so súrodencami sú viac životom poučení alebo ako to nazvať. Tiež som bola jedináčik a presne vidím seba ako dieťa.

autor
29. júl 2024

@amelia89 ďakujem za názor… súhlasím so všetkým, nielen s posledným bodom

andrejka1974
29. júl 2024

Mýliš sa vôbec to nie je pravda môj najstarší syn je najvyšší a aj postavou nie je uzlu dvaja ďalší bratia sú nižší chudší a vermi všetci sú rovnako na tom najstarší ma síce aj vysokú školu mladší na ňu ísť nechceli a vermi najmladší syn je oproti dvom bratom šikovnejší priebojnejsi a pritom sú naši najlepší

rozculena
29. júl 2024

to je tvoj výskum? 😀

nabucho
29. júl 2024

Som najstaršia z 3 sestier, najnižšia a najútlejšia! U mňa to 100percent platí!

marianarem
29. júl 2024

Ja som prvorodena dcera a teda urcite nie som nizsia a utlejsia ako sestra, je to naopak. Ked rozmyslam aj nad inymi surodeneckymi dvojicami, tak v mojom okoli toto pozorovanie neplati. Ale urcite je rozdiel v tom, ako rodicia prezivaju prve rodicovstvo a tie dalsie. Ale tomu sa nijako nevyhnes, proste prvorodic realne este nema rodicovske skusenosti, nema ich ako vopred nadobudnut a proste pri tom prvom bude vzdy robit a zazivat vsetko prvykrat. Mozes si aj neviem co vopred nastudovat, vidiet milion cudzich babatiek, mat vsetko premyslene a naplanovane a aj tak drzat v rukach to prve vlastne dieta bude uplne neznama voda.

elizabeta56
6. aug 2024

Nič z toho, čo si napísala neplatí jednoznačne. V mojom okolí nepozorujem rozdiely vo vzdelaní, ani v usporiadanosti života. Výška a váha tiež neodrážajú tvoj postreh. Je to u každého rôzne. Záleží aj od povahy dieťaťa. Poznám prvorodeného extroverta, plný života a tiež v inej rodine najmladšie dieťa, ktoré to má rovnako. Prosto záleží od nátury. Áno, prvorodených rodičia hýčkajú a je možno viac naviazané, ale keď príde druhé dieťa, toto sa postupne mení.

hrasocek12
7. aug 2024

Nie všetko záleží od genetiky. Záleží aj na vekovom rozdiele medzi deťmi . Môj muž má brata o 2 roky staršieho. On je úplne iný ako môj muž,môj muž je zdatnejší fyzicky,cieľavedomejší a bojovnejší,vie sa ovládať. Ale u nich je to tak že rodičia majú bližšie k najstaršiemu a najmladšiemu. Pri mojom mužovi je to skôr tak,že on je stredný ,tak ako jediný od nich odišiel ďaleko a žijeme samostatne ,nie sme na nich vôbec zavislí..a ani by sme nechceli byť ,pretože vzťahy medzi nami nie sú ideálne. Takže väčšinou to vnímam tak ,že prvorodení sú tí ,v ktorých sa rodičia vidia a najviac očakávajú ale často tie deti kvôli tomu tlaku aj sa ničia. Najmladší sú zas nesamostatní a pri najmenšom probléme utekajú rodičom pod sukňu a neustále čakajú pomoc.😅 Som rada že som stredná a aj muž 😅 sme úplne iní ako ostatní. Ale dosť vplýva na deti aj okolie. Obklopovali sme sa vždy ľuďmi ktorí mali cieľ 🤗 mali sme iné hodnoty ,nie skrz rodičov ale kamarátov.

nelka93
7. aug 2024

Som prvorodena a áno mam usporiadaný život, kvalitné vzdelanie, ale som samostatná jednotka a od rodičov som odišla v 19. A nie nie som fyzicky slabšia ako sestra. Je to o genetike a povahe. Ja som viac na maminu a som priebojnesia ako sestra. Čiže pochybujem, že toto tvoje zistenie ma nejaké logické dovody

nelka93
7. aug 2024

@nelka93 a tiež som vyššia ako sestra. Obe so sestrou sme už dospelé, čiže neporovnavam deti

margotka17
10. aug 2024

Ja som druhorodena. Som vyššia od sestry o 9 CM. Inak je sme na to rovnako. Rozdiel je v tom, že ona je po mamke ja po ockovi vyzorovo.