Rozchod a syn

12. sep 2022

Ahojte. Chcela by som sa opýtať. Rozišli sme sa s priateľom. V dobrom. Máme spolu 2 ročného syna. Mám si požiadať na súd aj tak starostlivosť do mojej péči ? Aj keď sme za dobre a on vie že maly potrebuje byt somnou. Problemi nebude robiť to určite nie. Ale či radšej mám dať. Ja som to aj chcela riešiť. No ex povedal že načo. Tak som sa nad tým teraz tak pozastavila.

Ďakujem všetkým za odpovede 🙂

gleep1
12. sep 2022

Ja som to dala na súd a sudkyňa na zaciatku keď videla že sme za dobre povedala že súd je pre ľudí čo sa nevedia dohodnúť. Že takto to môže iba naštrbiť naše vzťahy a že by bolo vhodne to zrušiť a riešiť až vtedy keď sa nebudeme vedieť dohodnúť. Tak som žiadosť na jej radu zrušila 😀

matullienka
12. sep 2022

Teraz problém byť nemusí o pol roka môže, ja by som dala, takéto veci je vždy dobré mať na papieri, rovnako aj výšku výživného

pribinak
12. sep 2022

Nie, nemusíš žiadať o zverenie syna do svojej starostlivosti (peci)
Ak sa dokážete dohodnúť a nirmalne komunikovat, tak nemusite podstúpiť traumu na súde

autor
12. sep 2022

@gleep1 😮🤣 ako zmysel to dáva ale ako píše
@matullienka čo keď ten problém neskôr príde. A mat to na papieri bude lepšie. Ale presne toto že súd by nám nozno neprospel tiež :/ “hadat sa o dieta”. Ako akurát dala aj komentar
@pribinak

autor
12. sep 2022

A ak by mu “preplo” niekedy 😄 a požiadal by si on prvý. Mal by niaku šancu ? ☹️

pribinak
12. sep 2022

To nemá vplyv či si poda návrh 2 dni skôr ako ty. Musí mat podmienky, funkčný vzťah a musí byt dôvod prečo ty ako matka by si nemala mat dieťa v starostlivosti

horalka1986
12. sep 2022

Co je dnes, nemusi byt zajtra. Aj ja som sa s ex dohodla, aj on suhlasil so vsetkym a vychadzame dobre, ale vsetko mame sudom na papieri. Spisali sme rodicovsku dohodu, sud trval asi 10 minut a po nom sme isli este aj na kavu. Ziadna trauma. Nikdy nevies, co sa moze stat. Najde si frajerku, ktora ho zmanipuluje a je po dobrych vztahoch. To je len priklad.😉

gleep1
12. sep 2022

Áno ja som sudkyni presne toto povedala, že teraz sme za dobre ale že za mesiac alebo viac mesiacov to byt nemusí a na to povedala že na súde sa rieši to čo je teraz, nie to čo možno bude a možno nebude. Že keď bude problém, že podám žiadosť neskôr keď to bude aktuálne. Už je to viac než rok a nebolo treba.
Každopádne, máš nárok to podať. My sa spolu zhodneme na tom čo je pre dcéru najlepšie, pri nej dávame bokom svoje ego obaja. Teda zatiaľ. Kto vie čo bude za rok. Som ale rada že mi to tak sudkyňa povedala a že sa teraz dvaja neohaname oficiálnymi “rozkázmi” ale snažíme sa komunikovať a robiť veci k spokojnosti všetkých.

amelie2017
12. sep 2022

Ako pise horalka, treba spisat dohodu a dat ju potvrdit. Nikdy nevies, ako sa veci zmenia. Plus neviem, ako je to na SK, ale u nas v Spain, ak to nemas oficialne, proste nie si osamotena matka, prijmy otca sa rataju aj do tvojho, na vsetko potrebujes aj jeho podpis. Kamoska uz su od seba 3 roky, zatiak to neriesili, ved sa dohodli, ale mala zacala chodit do skolky a zamietli jej vsetkoz na co by mala narok, ziadne vyhody.

anjelicek26
13. sep 2022

Rodicovska dohoda je u vas optimalne riesenie, proste mat nieco na papieri, pevne stanovene pravidla, lepsie pre vsetky strany. Ak mu budes davat maleho nad ramec dohody pri nejakej prilezitosti, je to len na vas dvoch. Ono je fajn, ze sa snazite vychadzat za dobre, treba si to udrzat.

cacianka
13. sep 2022

Keď sa aj teraz viete dohodnúť, ok, ale nemusí to byť na dlho. Niečo sa ex zmení v práci, nová frajerka, iné okolností a už nebude medzi vám 2 vládnuť kľud.
Preto je vhodná rodičovská dohoda, veď sa viete dohodnúť tak to využi, spíšte ju a podajte na súd.
Čo je psáno to je dáno. Ale dohodnúť sa nad dohodu, vychádzať si v ústrety môžete aj po rodičovskej dohode. A ani traumu zobsudu nemusíte mať. Veď prečo aj, viete sa dohodnúť...
Len 1 drobnosť: že dohodu netreba, súd netreba.
Bude platiť na dieťa vysoké výživné, platiť aj mimoriadne výdavky. Ok. Príkladný zodpovedný otec. Niečo mu rupne v bedni, nezaplatí pár mesiacov a tebe bude trvať ďalších pár mesiacov kým prebehne súd , ktorý môže naťahovať, kým prebehne stanovenie výživného a kým sa dostaneš k €.