Rozchod a dieťa

10. okt 2022

Dobrý deň. Po dlhom zvažovaní som sa rozhodla odísť od partnera. Necítim sa vo vzťahu šťastná, často sme sa hádali a veľa krát aj dosť škaredo. Mame takmer ročnú dcéru. Stále mám v hlave, či je to dobrý nápad, každopádne to už tak dlhšie cítim, len som sa nevedela odhodlať. Čo všetko treba po rozchode vybaviť ? Treba riešiť výživné cez súd, alebo to stačí po dohode ? Netuším, koľko môžem od neho žiadať, a ci mi nebude robiť napriek zle. Potrebujem kus podpory, bude to mega náročné, riešiť sťahovanie z veľkého domu naspäť k rodičom do 1 izby :(. Nemajú tam absolútne baby friendly prostredie, celé to ne zložité

pribinak
10. okt 2022

Ak sa hádate a škaredo, tak je lepšie ak výživné poriesis cez súd. Bude to istejšie.
Návrh na zverenie a výživné si buď nápis podľa vzoru z internetu, alebo mizes ísť do Centra právnej pomocí a tam ti to nápisu

Výška výživného? Tak to závisí od nákladov na dieťa, od jeho príjmu
Má on iné deti? Aký je jeho príjem?
Je dieťa zdravé? Dojčené? Na umelom mlieku? Má diétu? Spiecialne topánočky?

Ak je u tvojich zle prostredie, tak potom ty do prace a dieťa do jaslí.

melanta
10. okt 2022

Požiadaj súd o zverenie dieťaťa do starostlivosti. Zároveň požiadaj o neodkladné opatrenie, aby do rozhodnutia súdu si mala dieťa v starostlivosti ty. Inak má na neho otec rovnaké právo ako ty.
Požiadaj súd o výživné. Nemusí byť stanovené súdom, stačí ak sa dohodnete. Ale ak budete mať dohodu bez súdu a nebude platiť, nemôžeš neplatené výživné vymáhať ani žiadať štát o náhradné výživné od štátu. Čiže podaj žiadosť na súde. Môžete podať na súd už dohodu, ak sa nedohodnete, predložíš návrh na tebou stanovené výživné.
Výška výživného záleží od nákladov na dieťa a od príjmu otca. Vypočítaj si mesačné náklady na dcérku. Čiže strava, plienky, drogéria, ak berie lieky tak tie. Veci, ktoré kupuješ priebežne (napr. oblečenie a pod), z tých urob mesačný priemer. A to žiadaj ako výživné navýšené o pár desiatok eur. V najhoršom ti to súd zníži. Ak má vyšší príjem, navrhni že okrem výživného chceš, aby platil dcére aj nejaké sporenie.
A že u rodičov nie je baby friendly prostredie, nuž, nie sú povinní ho tam mať. Ale lepšie zobrať dieťa z prostredia, kde sú hádky a kde sa rodičia nemajú radi. A začni hneď riešiť príjem pre teba, aby si mohla ísť bývať niekam sama. Čiže napríklad podaj si žiadosť o sociálny či mestský byt a rieš príjem.

nika11103
10. okt 2022

Ahoj … s rozchodom ti neporadím , ale viem ako sa cítiš s tou jednou izbou … ja sa síce nerozchadzam , ale partner robí na dome , ktorý treba kompletne zrekonštruovať a to skôr ako budúci rok nebude a ja rodim teraz v decembri a tiež sa musím vrátiť k rodičom na ten čas 🥺 ja som samozrejme strašne vďačná že mám možnosť kam ísť , alw aj tak … zvyknutá na svoje … kľudne mi nápis správu ak budeš mat chuť

caray
10. okt 2022

tú jednu izbu by som vôbec neriešila, keďže mnohé ženy nemajú takúto možnosť a sú nútené vyhľadať nejaký azylový dom alebo podobne, takže za to by si mala byť práveže vďačná a časom sa to nejak vykryštalizuje

malinovka333
10. okt 2022

@nika11103 a teraz byvate kde?

janickacrazy
10. okt 2022

No neviem teda, ako to máš u rodičov, napísala si veľmi málo. Ak je to tam nejakým sposobom zlé, napr. alkohol a podobné, tak by som skúsila nejaký čas ešte počkať, možno kým budeš mocť dať malú do jaslí, povybavovať všetko a ísť ty do práce a malá do jaslí/školky. Potom možete ísť aj do podnájmu, stačí vám jednoizbák, ale budete samé.

silvike
10. okt 2022

Jeeejda, skoda ze ste na to neprisli pred rokom ze si tak strasne nerozumiete a hadate sa. To za ten jeden rok sa tak vsetko zmenilo ?

evica17
10. okt 2022

@silvike pred dvoma, rataj ešte tehotenstvo. Za dva roky sa môže zmeniť dosť.

nika11103
10. okt 2022

@malinovka333 v podnájme … a musíme ísť preč z neho skrz Toho že sa platí všetko na tom dome čo sa kúpil … muž kúpil síce dom ale že treba doňho ešte veľa investovať . Takze nemôžeme platiť podnájom a rekonštrukciu domu , ja môžem byt svojim rodičom len vďačná že môžem byt nejaký čas u nich za omnoho menšie peniaze ako platiť podnájom , ale aj tak , svoje je svoje 🥺