Rodinná kríza

13. júl 2023

... v rodine súrodenca. Vydržiavali roky dieťa na štúdiu v ČR s tým, ze sa po promócií vráti domov. To už malo rozhodnuté a ťahalo rodičov za nos, ze ešte užije mesto, využije lacný intrak, pokračuje v štúdiu a nakoniec na nich vyblaflo, ze ostáva v ČR. Sú z toho hotoví, aj keď sa to dalo čakať. Bolo im navrhnuté, nech sa vystahuju za ním, nič moc ich už na sk nedrží. No majú argument, keď sa dieťa pohne dalej, za oceán, ci aj tam za ním a ci vôbec stojí o ich blízkosť v Cechach. Je mi ich ľúto, nakoľko to je ich vymodlene jedine dieťa a veľmi sa i odcudzilo,co si teda nezaslúžil. Nemáte niekto podobnú historku s dobrým koncom, ktorá by im dodala kúsok nádeje? 🍀

zojazoja
13. júl 2023

Jal vydržiavali? Však dobrovoľne platili svojmu vlastnemu dieťaťu vysokú školu, nie? Vlastne už to je dospelý človek....prečo musia rodicia s ním bývať a žiť? Prečo sa nemôže rozhodnúť sam/sama kde ostane žiť?

butterflyeffect
13. júl 2023

Raz ked je dieta dospele, tak nebude predsa sediet cely zivot pri rodicoch len preto ze je vymodlene. Rodicia by mali byt hrdy ze maju samostatne dieta, ktore sa v svete nestrati a nie brat ako povinnost aby ostalo s nimi cely zivot-a sorry ale slovo vydrziavanie pri dietati mi pride hrozne, bud do dietata investujem aby malo co najlepsiu buducnost alebo kaslem na to a nie potom robit vycitky ze sme ti platili studium a ty sa teraz nevratis… plno rodicov zije stovky kilometrov od svojich deti, doba ked deti zili s rodicmi alebo nablizku cely zivot pominula uz viac ako pred 50 rokmi…

vler
13. júl 2023

"Vydrziavali" dieta na studium? Velmi cudne formulovane. Ved vacsina rodicov povazuje financne podporenie studenta za normalnu vec. A dieta nedlhuje rodicom navrat naspat, necudujem sa nikomu sikovnemu ak ide do zahranicia

vler
13. júl 2023

@vler baby, vsetky sme naraz napisali to iste

colsami
13. júl 2023

Nech su radi ze dieta je schopne samostatnosti. Ved ma vyletiet z hniezda. On nema dlhy za to zebol vymodleny, ze doma bude sediet s rodicmi do 50. Ze sa za nim budu stahovat po svete 🤦‍♀️

Nech sa tesia s nim, dalej si buduju svoj vztah.. Ale nie v jednej domacnosti. Tak to ma byt, ked dieta vyleti z hniezda. Je to normalne.

akiana
13. júl 2023

A ty co sa staras do inych? Ja sa tomu decku necudujem, ze po studiu v CR na Slovensko ist uz nechce. Nech ide aj na koniec sveta, to nie je tvoja vec.

butterflyeffect
13. júl 2023

@vler no myslim ze kazdy normalny rodic aj dieta sa na to pozera tymto sposobom, preto mame rovnake nazory 🙂

viestta
13. júl 2023

Ich nadejou je to, ze vychovali samostatne dieta, ktore sa dokaze o seba postarat, vie si plnit svoje sny. To ich sklamanie sa vola syndrom prazdneho hniezda. Rodic ma cely zivot byt pripraveny na chvilu, ked da svojmu milovanemu dietatu pusu na celo a pusti ho z naruce nech si zije svoj stastny a spokojny zivot.
Chyba nie jej v diatati, chyba je v rodicoch. Zial. Najhorsie co mozu teraz spravit je citovo vydierat dieta tym, ze kolko pre neho obetovali. Ano, kazdy rodic obetuje pre dieta vela. Je to jeho povinnost ale aj dobrovolny zavazok, ale nie je to dovod na to aby svojmu dospelen´mu dietatu nedovoli vybrat si zivot aky ono chce.

sissy27
13. júl 2023

Rodicia by si mali upratat v hlavach, uplne seriozne. Vystudoval VS nie na to, aby sedel mame doma pri sukni, ale aby sa uplatnil v zivote. A vydrziavali ho?? Co je on nejaka ich lacna stetka?? To je ich zakonna povinnost zivit dieta do doby, kym nie je schopne sa samostatne zivit a sem patri aj obdobie riadneho denneho studia vs.
Rodicia nech navstivia psychologa, terapeuta, psychiatra… ze dieta dospeje a osamostatni sa je normalna vec, ved aj oni to tak urobili.

ukulela
13. júl 2023

Pretože je vymodlene dieťa sa nemusí zahrabat mame pod sukňou.... Ja rada pošlem decká študovať a ešte radšej budem, keď ostanú v krajine, kde budú mať viac možností. A áno, v pohode ich pustím do sveta. Milujem ich a chcem, aby boli šťastné. Celkom je možné, že to vytúžené dieťa dusili a preto sa teraz hľadá mimo ich dosah. Ak ho dobre vychovali, nezavrhne ich a bude s nimi v kontakte.

lavender94
13. júl 2023

A to je taky problém, že by to dieťa ostalo žiť v ČR? Veď nejde na koniec sveta, je to pár hodín cesty. Je to od rodičov sebecké, že očakávajú od toho dieťaťa, že bude bývať, tam kde oni chcú len pre to, že mu dali život a vzdelanie, to je nejaka forma vydržiavania? Ja som si myslela, že toto sú u rodičov samozrejmosti a nie, že to niekto berie ako formu pôžičky, ktorá sa musí splatiť. Veľká väčšina slovákov, čo študuje v ČR sa na Slovensko už nevráti, ale

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anonymanonym
13. júl 2023

A toho ich uz dospeleho dietata ti nie je luto??? Ze rodicov sice urcite lubi a je im vdacne za vsetko, ale je dospele, rozhodlo sa ako sa rozhodlo, a teraz ho cakaju citove vydierania od rodicov, vycitky svedomia ak vidi, co to s jeho rodicmi spravilo a vsetko okolo toho? A tahalo za nos?? Mozno samo bojovalo s tym, ze vratit sa blizsie k rodine vz ist si za svojimi snami a zostat tam, kde je? Mozno vedelo co bude nasledovat a malo zjavne opodstanene obavy? Nad tym ako sa citi to dieta a co musi v tomto co opisujes prezivat, sa tam u vas nikto nezamysla????

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dzulli1980
13. júl 2023

Nech Bohu ďakujú za také dieťa ... čo by dali za také dieťa rodičia, ktorých deti sa len povaľujú doma, nechodia do roboty, vyciciavajú rodičov ...

hortenziaj
13. júl 2023

no odkaz rodicom, ze takymto spravanim, ze mu budu vycitat ze isiel do cr, nezalezi mu na nic a ine, si ho len odplasia, znechutiaa nebude mat chut chodit ich ani pozerat. je to jeho rozhodnutie, vsak dnes je internet,mozu si volat, pisat a nie je to ako kedysi ked sli ludia kdesi prec akontakt mali minimalny, len cez listy a aj to nie casto.
nech su radi ze je dieta tam kde je, ze ho dobre vychovali, zial musia si najst vlastne konicky alebo travenie casu, nie byt na dietati zavisli.vidim to na svokre, manyelstvo sa im posralo, takze tam nema oporu, konicky ziadne, tiez nariekala ak nahodou muz/jeho brat chceli kupit dom/byt inde ako v rodnom meste. moj muz chcel ist do BA pracovat, to sa rozrevala ze tak daleko, nesiel. ale obaja synovia byvaju apon v iných dedinach, dalej od nej.dcera byva 15minut peso od nej, je najstastnejsia, travi tam hodiny/dni v tyzdni. neodstrihla sa od deti, nema nic svoje,aj kamaratku ma len jednu. je to otravne, nastastie k nam nechodi skoro vobec, ale mat ju doma tak casto ako svagrina, tak ma urve z nej. a to iste by som citila ak by to bola aj moja mama. deti potrebuju volnost od rodicov, rodicia sa musia naucit s tym zit.

autor
13. júl 2023

vydržiavať, vydržovať 1. p. živiť 1 2. p. usporiadať 3

vydržiavať, vydržovať 1. p. živiť 1 2. p. usporiadať 3

živiť 1. starať sa o živobytie niekoho, poskytovať výživu, hmotne niekoho zaopatrovať • vyživovať: živí, vyživuje veľkú rodinu • chovať • opatrovať: chová, opatruje aj svojich rodičov • starať sa (finančne): stará sa o matku • vydržiavať • vydržovať (hospodársky zaopatrovať): vydržiava dosť veľkú domácnosť • kniž. sýtiť: sýti hladné krky

2. dodávať silu, aby niečo nezaniklo • udržiavať • posilňovať: živia, udržiavajú, posilňujú v nás nádej na lepší život; živiť, udržiavať oheň; posilňovala ma myšlienka na odpor

3. p. kŕmiť

usporiadať 1. uviesť do poriadku, do súladu • priniesť • doniesť • dať do poriadku: začne pracovať až vtedy, keď okolo seba všetko usporiada, keď všetko prinesie, dá do poriadku • urovnať • zrovnať: najprv urovná všetky svoje záležitosti, potom odcestuje; v mysli si všetko zrovnal • vyrovnať • zarovnať (do radu): rad detí vyrovná, zarovná podľa ich veľkosti • pousporadovať • pousporadúvať • poukladať • pourovnávať (postupne, viacero vecí): pousporadovať poháre vo vitríne; poukladať, pourovnávať si veci na stole

2. triedením zaradiť na náležité miesto • utriediť: fakty usporiadať, utriediť chronologicky; spisy usporiadať systematicky • učleniť: zložitú látku treba najskôr učleniť • zoradiť (dať do istého poradia): materiál zoradil podľa dôležitosti • systematizovať • systemizovať (usporiadať do systému): výsledky postupne systematizuje, systemizuje

3. cieľavedome, premyslene pripraviť nejaké podujatie obyč. širšieho spoločenského významu • zorganizovať: usporiadať, zorganizovať športové preteky, medzinárodný festival • uskutočniť • zrealizovať (spoločenské a pod. podujatie): posedenie uskutočníme, zrealizujeme v dome kultúry • vystrojiť • vychystať: vystrojiť hody • hovor.: zaranžovať • zrežírovať: bol to dobre zaranžovaný večierok; Kto zrežíruje program konferencie? • zastar.: vydržiavať • vydržovať (nedok.): každoročne vydržiavali rodinnú slávnosť

butterflyeffect
13. júl 2023

Nic to nemeni na situacii ze je dospely a nema povinnost nieco oplacat-dlzit rodicom a ostavat kvoli tomu im nablizku!

ukulela
13. júl 2023

Tak jazykovedne okienko. A? Ak rodič interpretuje, že vydržiava dieťa na vysokej, má to v hlave zle upratané. To slovne spojenie má jasnú negatívnu konotáciu.

kristinka92
13. júl 2023

“ Vydržiavali roky dieťa na štúdiu v ČR s tým, ze sa po promócií vráti domov.” - čisté vydieranie nehnevaj sa a ake vydrziavanie?! vieš čo je vydrziavanie? prostitútku si mozes vydržiavat, nie podporovanie vlastného dieťaťa vo vzdelávaní
“a nakoniec na nich vyblaflo, ze ostáva v ČR” - prepáč ale dospelý človek sa snáď môže dobrovoľne rozhodnúť kde chce zostať žiť, ci zato že je jedináčik dostane guľu na nohu?

taminka1986
13. júl 2023

Myslim ze uz by mali prestrihnut pupocnu snuru,decko je dospele. Aj ja mam iba 1 dieta ale ved nech zije,nebude mat matku za ritou cely zivot len preto ze je jedinacik🙄

triss83
13. júl 2023

Opičia láska

autor
13. júl 2023

@ukulela lebo si zvyknutá, ze vydržiava len kollar🤣jednovýznamové slovo, však?
ale keď tu všetky "pratáte" chodíte vonka a iné skvosty, hold sem, hold tam, nie vo význame vzdávať hold, vaše konotacie, tie sú ôk. 🤧

viestta
13. júl 2023

Autorka, my presne vieme co termin vydrziavat znamena. Oni ho nevydrziavali, oni plnili svoju zakonnu (a moralnu) vyzivovaciu povinnost voci dietatu, ktore sa pripravovalo na vykon povolania. Ak by ho nepodporovali v studiu dobrovolne, ich dieta by malo narok na vyzivne a sud by im to vyzivne urcil. Rodicia, ktori maju vymodlene dieta sa hadam nevyjadrili, ze svoje jedine dieta na studiu vydrziavali. Normalny rodic sa vyjadri, ze ho pocas studia podporoval financne (a aj emocionalne).
Nemozem si pomoct, ale ty si jeden z tych ukrivdenych rodicov. Sebecky ukrivdenych rodicov, pripravenych citovo vydierat svoje milovane dieta len preto, ze do bodky naénaplnilo vase plany. Vase dieta nema povinnost vam nic vracat, ani sa vracat k vam. Ma uz celkom malo povinnosti. Milovat vas a postarat sa o vas vtedy ked uz sami nebudete vladat. Postarat sa primerane okolnostiam. A vy uz mate len velmi malo povinnosti. Milovat ho a podporovat v jeho rozhodnutiach. Citovo vydierat vlastne dieta kvoli nenaplnenym vlastnym predstavam je este vacsia ubohost ako vyhlasit, ze ste ho vydrziavali na studiu.
Je mi uz teraz luto vasho dietata. Uz teraz je medzi dvome mlynskymi kamenmi. Jednym su jeho vlastne potreby a ambicie, druhym su sklamani rodicia, lebo sa nenaplnili ich predstavy... Je to velmi smutny pribeh, ktory nebude mat dobry koniec nech by sa dialo cokolvek. Smutny pribeh, ktory zacal tam, kde si rodicia nakreslili nesplnitelne plany buducnosti svojho dietata.
A to este nespominam tu alternativu, ze na VS do CR to dieta utieklo aby mohlo slobodne dychat, co sa mu doma nedalo a comu sa teraz chce vyhnut.

zojazoja
13. júl 2023

Ôk. 🤣 .nemáme podobnú historku s dobrým koncom. Skús nejaký film s takýmto námetom. V reále asi ťažko.

ukulela
13. júl 2023

Tak prr, ja nepratam! Ja mám bordel🤪 a ešte raz, milujúci rodič dieťa nevydržiava, ale mu umožňuje, či platí štúdium. Už ťa výčitka, že ho živili. To je tak negatívne celé. Bola to ich vyživovaciu povinnosť. Mali by byť radi, že je šikovne.

katarinka89
13. júl 2023

Kúpte si psíka,mačičku....to vám bude vďačne a dceru/syna nechajte konečne žiť.

viestta
13. júl 2023

Ja este rozviniem buducnost toho dietata. Co bude ak sa ozeni alebo vyda? Co budu rodicia robit ak si dovedie do zivota ineho cloveka, ktory bude pre neho dolezitejsi, milovanejsi a uprednostnovanejsi? Co ked sa narodia deti a tie posunu rodicov este niekde inde? Ako sa s tymto vysporiadaju ti rodicia?
Nemozem si pomoct, tu rodicia nedozreli na milujucich rodicov, skutocne milujucich so vsetkym co k tomu patri, ani za tie dlhe roky, kym ich dieta spromovalo. Oni s nazdavaju, ze ich dieta je ich majetok...

indiankaindi
13. júl 2023

podľa mňa tu šťastný koniec už nastal. Dieťa vyštudovalo, vyvinul sa z neho dospelý človek, ktorý je schopný sa odstrihnúť od rodičov a fungovať vo vlastnej réžii. Čo viac si môže jeden rodič priať? Obzvlášť pri vymodlenom dieťati, ktoré je jediné. Majú byť na čo hrdí a spokojne prežívať vlastnú prípravu na starobu....

autor
13. júl 2023

@viestta nie viesticka, žiadna povinnosť, ta končila v jeho 18.tke.
Vsetko nad je nadštandard, aj keď zákon núti rodičov sa starať počas štúdia, kedysi to bolo ohraničené 26.rokom veku dieťaťa, co je ôk, keď rodičia majú, môžu a chcú.

A výraz Vydržiavanie pozná aj oblasť práva, keď ste si už dali jazykové okienko.