Rodičia - vybudovaný odpor k tehotenstvu

8. júl 2024

Ahojte, chcela by som sa spýtať na vaše rady.
V skratke celý môj doterajší život ma rodičia presviedčali, že tehotenstvo je to najhoršie, čo sa žene môže stať. Pamätám sa, že odkedy som mala svojho prvého "frajera" rodičia mi len tĺkli do hlavy, že nemôžem byť tehotná. V tom veku to asi chápem, mala som ledva 15 ale bolo mi to hovorené doslova tak, že "Tehotenstvo je najhoršie, čo sa ti môže stať." Nikdy žiadna diskusia o antikoncepčných metódach, nič, takéto debaty sme doma nemali. Dokonca sa pamätám, mala som asi 16 a chytila som brutálnu črevnú virózu. Vracala som kompletne celú noc, nakoniec ma museli hospitalizovať, lebo som do seba nevedela dosatať nič. Ja som tri hodiny ležala na záchode a myslela som, že asi zomriem a môj otec mi len prišiel povedať, že ak som určite tehotná a že sa nemám vracať domov.
Teraz mám 25, s rodičmi nebývam už roky, mám dobre platenú prácu, snúbenca, byt, proste som si zariadila život pomerne dobre. A teraz prichádza plot twist, moji rodičia do mňa posledného pol roka hučia, že kedy budú vnúčatá a že oni by už aj chceli, že už na to máme zabezpečenie aj vek. Problém je, že ja cítim absolútny odpor voči tehotenstvu práve preto, že mi ho celý život vykladali ako niečo, čo sa mi za žiadnu cenu nemôže stať. Som proste nastavená aj ja aj snúbenec, že deti mať nebudeme (túto debatu sme spolu mali veľmi skoro). Neviem, čo mám na tieto pripomienky rodičom povedať.

dzescebuly
8. júl 2024

Povedz im pravdu, presne tak ako to je🤷nemať deti je vaše slobodné rozhodnutie 😉

ivik4
8. júl 2024

Ja by som im to normalne do oci povedala co Ti celi zivot hucali 😃
Vsak je to pravda

lasona
8. júl 2024

Ako by si o mne pisala. Mne stále hučí veta v hlave ..nie ze prídeš domov s bruchom...preto som aj ja všetko odkladala..dieťa mam až teraz v 37 rokoch......chápem ta...narovinu im povedz ze ti to znechutili

elanor
8. júl 2024

ze ked chcu vnuca - nech si spravia vlastne.

letfenixa
8. júl 2024

@autorka povedz im to tak, ako si to tu napísala. Ale som presvedčená, že ti odpovedia, ze ale to je iné, lebo vtedy si bola ešte dieťa a teraz si už dospelá a patrí sa mať dieťa.

mimuska328
8. júl 2024

@lasona tiez som to doma počúvala od mami ako v 16 prídem domov tehotna.. teraz mam 25 rokov a po 2 rokoch a 2 MA cakame bábätko tak verím ze to už dotiahneme do konca... niekedy by mali byť radšej ticho rodicia lebo žena si to nesie v sebe potom celý život co jej bolo vtlacane do hlavy

la_dolce_vita
8. júl 2024

Vsak normalne povedz, ze sa na to momentalne necitis. Ved su to rodicia, predsa nemoze byt toto problem .

reanda
8. júl 2024

vsak normalne im povedz, ze s vnucatom nech nepocitaju, lebo predsa nie si blba, aby si dobrovolne isla do niecoho 'nahorsieho, co sa ti moze stat' 😀
ale inak fakt si si ista, ze nechces mat deti? alebo to je len kvoli tomu 'hucaniu'? lebo to by bola skoda, obrat sa o materstvo, len kvoli nejakemu bloku

luciaruz
8. júl 2024

Toto je cez kopirku moja matka😡tiež som mala virozu v 16tich, myselal ze som tehotna, prinútila ma brať antikoncepciu hoci som bola panna, vôbec ma nepočúvala. A debaty o tejto teme neexistovali. Ked som si v 24ke zacala s mojim muzom a osamostatnili sme sa, non stop otravovala s vnucatami. To nebolo telefónatu a stretnutia, aby to nespomenula. Trvalo to roky. Povedali sme jej jasne ze deti nechceme. Najma z tohto tlaku. A NEPOMOHLO! Ona pokracovala. Ja som ju zo života odstrihla sice z iných dôvodov, ale zacali nam s muzom tikať biologicke hodiny az v 38 rokoch, a teraz mame male uzasne dobrucke bábätko. Čiže ono to na vas ešte moze prist.

louise
8. júl 2024

Nie si povinná plniť sny a priania nikoho iného. Treba na rovinu povedať, ako ste sa rozhodli a ako to cítite.

marca12
8. júl 2024

To akoby som ja pisala tento prispevok. Do bodky uplne presne ako u nas. Ja este aj ked som sa ako decko nahanala s chlapcami,mama ma doma zmlatila,se co som tam s nimi robila. To som mala mozno 9-10 rokov. Raz som v kostole vracala,dostala som vynadane,ze urcite si vsetci myslia,ze som tehotna a mohla som mat mozno 13 rokov vtedy. Psycho vychova. Sex bolo nieco strasne zle,tehotenstvo este horsie.... 40tka na krku a deti nemam. Mozno to vo mne tak rodicia zakodovali,ze ich ani nikdy nebudem mat. Raz ked som mame povedala,ze vdaka jej vychove ja deti mat nebudem,tak sa este cudovala,ze co take zle urobila. Ona si na nic nepamata,co mi porobila

luccija
8. júl 2024

Ži svoj život, keď budeš cítiť, že si pripravena a chces, tak ich budeš mať.Nenarodila si sa, aby si spĺňala rozmary rodičov.Taketo vety vedia ublížiť na celý život.

reanda
8. júl 2024

@marca12

luccija
8. júl 2024

@marca12 my sme mali takú susedu poboznu a jej mama jej to stále hovorila...boli to už starší manželia dieťa nemali, ale pracovala ako sestrička na novorodeneckom povedala, že vždy ju to k deťom ťahalo a vybrala si takú pracu.Tiez, keď sa mi narodilo dieťa mi prišla zagratulovať a povedala, že vždy sa bála, že otehotnie, že keď jej menzes pár dní meškal sa modlila nech to nie je pravda a čo povie mame aká bude sklamaná.Ale to boli už starší ľudia vtedy sa všetko zvláštne prežívalo chorá doba

maryetta
8. júl 2024

Ach. Az mi je to luto. Len si davam otazku ci skutocne to citis ze nechces dieta nikdy. Alebo len teraz? Ci je to len kvoli rodicom a ich “tlaceniu do hlavy”? Ze si sa tomu akoby v hlave podriadila? Nevies. O bude o 5-10rokov ale… ak to teraz takto citis tak hej. Mozno sa ti aj ulavi ak im povies ze tolko ti hovorili o tom “tehotenstve” az sa ti to “zhnusilo”. Ze aj preto mas snubenca ktory to chape. Akceptuje a zdiela rovnaky nazor…

komplikovana
8. júl 2024

Rodicom nemusis hovorit nic. Je to tvoj zivot. Skor sa zameraj na seba a ten nazor na tehotenstvo. Pretoze je to ich nazor a neskor sa moze stat, ze budes lutovat, ze si deti nemala. Nie je to tvoje vlastne rozhodnutie. Teraz ako uz dospela, rozhodujes sama za seba. Nenechaj sa rodicmi nutit do niecoho co nechces.

ahhola
8. júl 2024

Niektori - vacsina - rodicov nevedia jednat s pubertiakmi, povedat im nieco narovinu, aby výdržali zo sexom a nevrutili sa predcasne do rodicovstva, su to taki tlci, odchovani povojnovou generaciou a na tej urovni zostavaju mentalne aj v dnesnom svete, v pretlaku informacii, fejsbukov... Oni uz zabudli, co do teba hudli ba prave si myslia, ako dobre robili, kedze si neotehotnela, co bolo cielom. Tetaz uz mas vek, uz mozes🤣musís, mala by si..👣👣. Ved pochop tych truhlikov, ze ich desila plodnost ich dcery... a teraz sa otocili... A nic. 😅

anketkarka
8. júl 2024

Tiež by som im to všetko povedala tak presne ako si to napísala tu. Možno sa to u vás zmení vekom. Na deti máte čas. Snaž sa ale viac počúvať svoje srdiečko a nie tie hlasy rodičov v hlave. Je to Tvoj život, nebuď otrokom očakavaní rodičov ani minulosti.

kiki68
8. júl 2024

Blby pristup, tieto reci o tehu a porode by som ich za to bila. Tak sa vnucat asi nedockaju. Povedala by som im to, ale nepochopia to. Lebo to uz bude ich obhajovat a tym “ my sme to vies vtedy tak nemysleli “, tehu neni nic hrozne, je to krasne obdobie. Nikdy som sa nepovazovala za tak krasnu ako v tehu. Podla mna by si mala pozriet nejake dokumenty pekne o tehu a zabudnut na tie blbiny. Ved cakat dieta je uzasna vec, uz ten pocit. Ako mozno je cloveku aj zle, ale to dieta je take, ze sa nad tym iba usmejes. Lebo crevna viroza a rozne dalsie veci su horsie a bez krasneho vysledku

barborachors
8. júl 2024

Vtlkali ti paniku z teho, tak majú co chceli. Kasli na to a ked to na teba príde tak založis rodinu. Snad nebudeš rodit na ich povel. Este si mladučká, mas čas, emócie resp hormony ti budu po 30 inak fungovať.

pieksamaki
8. júl 2024

@marca12. Zaujímavé ako to vytesnila.....mohla to mat zo svojho detstva....

i_vu_li_cek
9. júl 2024

Povedz im: "Tehotentstvo je to najhoršie, čo sa mi môže stať." Možno im svitne.