Riešenie bývania po rozchode

25. okt 2022

Ahojte, s muzom sme sa rozisli. Nemali sme svatbu, mame dieta a hypoteku. Co teraz dalej? Muz byt nechce predat. Takze odidem ja. Ok, ale kedze sme obidvaja na hypoteke aj na vlastnictve bytu, ako to je dalej? Prepise sa byt aj hypoteka len na neho a ja napr mam na daco z toho bytu narok?

veronika3110
25. okt 2022

keď ho vlastníte obaja, tak áno, budeš mať nárok

wade
25. okt 2022

Za predpokladu, ze byt je spolocny a na uhrade hypoteky ste sa podielali rovnakym dielom tak tvoj narok by mal byt: 1/2* (Trhova cena bytu - zostatok hypoteky). Napr. trhova cena bytu je 150 tisic a zostatok hypoteky 90 tisic. Tak by ti mal vyplatit cca 30 tisic Eur a hypoteka a cely byt sa prepise na neho. Ak do toho vstupuju nejake ine parametre (napriklad vstupna investicia a podobne, tak si to budes musiet upravit). Ak ti ponukne prilis malu sumu, dobry proti argument je ponuknut rovnaku a vyplatenie jemu 🙂

autor
25. okt 2022

@wade a ak hypoteka isla z mojho uctu aj vsetky ucty a on platil potraviny a ostatne veci? Aj v takom pripade?

wade
25. okt 2022

Tak v prvom rade je to na dohode. Neviem koľko ste dávali za potraviny ale veď to sa da zrátať. Určite sa pokúste dohodnúť, lebo iné cesty (sud) vas budu stať peniaze a čas.

autor
25. okt 2022

@wade viem, len chcem vediet ci vobec je na byt narok ked ho vlastni stale banka

dilino
25. okt 2022

máš nárok na polovicu bytu

mogaa
25. okt 2022

byt je toho na koho je písaný, ďaľšia vec je záložné právo banky a hypotéka na ten byt....čiže teoretiky ano máš právo na polovicu bytu ale aj on má právo aby si splácala aj po rozchode polovicu hypotéky(okrem iného je na oboch, takže záväzky voči banke máte obaja)....najčistejšie by bolo aby ti vyplatil polovicu splátok čo si dala do hypotéky , byt ostane na neho a celú hypotéku vezme na seba....ono jedna vec je, že ty si v čase vášho spolužitia platila hypotéku ale on platil ostatné náklady...najväčší náklad v každej domácnosti je strava...

autor
25. okt 2022

@mogaa on si chce zobrat hypoteku na seba, pretoze ja som chcela byt predat. A on nechce.

dadis
25. okt 2022

@mogaa Nie, toto jej prosim nerad..aka polovica splatok? 🙈🤦‍♀️... byt je vo vlastnice oboch, aj hypoteka. Je to tak, ako pise @wade

maris5
25. okt 2022

Ak si chce byt nechat on, tak nech teba vyplati. Tebe patri polovica bytu (ak si pisana aj na katastry). Byt vlastnite asi viac ako rok, odvtedy aj ceny bytov su vyssie. Cize ak by ti vyplatil len polovicu splatok za uver tak je v krasnom pluse, a ty si za to nic nekupis. Priklad byt v ktorom byvam stal pred 4 rokmi 170.000, teraz je jeho hodnota 350.000. Ak by som dostala len polku zo zaplatenej hypoteky tak som na sume cca 9 000 € plus co sme vlozili 25.000€, spolu 34.000 €. Ak predam byt, odratam hypoteku, dostanem 124.000€. Je to trosku rozdiel.
Pri predaji je otazka ci nehnutelnost vlastnite viac ako 5 rokov. Inak platite dan z rozdielu. Cize predam 350 000, kupila som za 170 000, investovala som 30000 platim dan zo sumy 150.000 € a je to cca 34%.
Druha otazka je, ci ma expartner dostatocny prijem, aby mohol byt sam na hypoteke. Ak nema, budete stale obaja na hypoteke, ale ty tam byvat nebudes...

mogaa
25. okt 2022

@dadis ono je to na dohode alebo potom súdnou cestou....to čo píšeš je pravda, aj byt aj hypotéka je na oboch...tam je to vždy o dohode, lebo iná situácia je, ak sa so splátkami začína a hypo bola splácaná cca rok a uplne iná ak sa už byt spláca 20rokov...

dadis
25. okt 2022

@mogaa Ano, suhlasim, ale za rok sa splatilo predpokladam menej, nez narastla hodnota bytu..ine by bolo, ak by ceny stagnovali alebo klesali..

mogaa
25. okt 2022

@dadis aj to je diskutabilné, či by súd bral do úvahy cenu bytu v aktuálnej dobe alebo v čase keď byt kupovali....

dadis
25. okt 2022

@mogaa Jasne, ze aktualnej..preco by to bolo otazne?

wheel
25. okt 2022

Ved si vlastnicka 1/2 bytu takze ak chce byt tak ti ma dat 1/2 aktualnej hodnoty bytu , co viac by si tam chcela riesit? A ty z tej polovice vyplatis polovicu svojej hypoteky. Easy.

wade
25. okt 2022

A autorka - opravim ta, byt nie je vlastnictvom banky, ale toho, kto je pisany na liste vlastnictva. Banka ma len zalozne pravo. Takze v tvojom pripade je najdolezitejsie, kto je majitel. Ak si polovicny majitel, vlastnis polovicu bytu v jeho trhovej hodnote. A banke dlzis polovicu hypoteky. Vies si to vsetko skontrolovat na stranke katastra, staci ti priezvisko. Ak s tym potrebujes pomoct, napis spravu.

autor
25. okt 2022

@wade tam sme obidvaja napisany, ale dakujem za pomoc