Problém so susedou nad nami

13. apr 2024

Ahojte, rada by som sa opýtala, ako by ste postupovali v situácii: Bývame v bytovke na pomerne rušnej ulici, kde je asi 5 bytov. Nad nami je teda už len jedna rodina, ktorá sa správa veľmi neprispôsobivo. My sme sa sem nasťahovali pred 2 rokmi, oni tú žijú už dlhšie. Majú psa a chlpy zo všetkých prikrývok, vankúšov a kobercov prášia rovno z balkóna na ulicu. Na balkóne mám kvety a v lete prádlo, kvety mám plné chlpov. Vianočné koláče, ktoré som chladila na balkóne som vyhodila, lebo na nich boli prilepené chlpy. Ale teraz čerešnička na torte: Balkón suseda zmýva tak, že vyleje vedro vody aj s prostriedkom na podlahu a ptoom nám všetko steká na podlahu a na sklo (máme sklenené balkóny). Zaschnuté striekance z tej špinavej vody nezmyje ani dážď. Riešime to s nimi asi rok. Najprv sme ich normálne zastavili na chodbe, že nám to prekáža a snažili sa dohodnúť ústne. Skončilo to dosť zle, pani má veľa argumentov, prečo to tak robí (vraj tak bola zvyknutá celé roky), podľa nej ich obmedzujeme my so svojimi požiadavkami a sme netolerantní. Po čase, keďže k tomu pribudli ďalšie veci, som chcela riešiť situáciu inak. Nechela som im pred dverami lístok (lebo neotvárajú nikomu) aj s nejakými drobnosťami a prosbou, aby zmenili tieto veci, že nám to proste robí prácu navyše. Bez odozvy. Nepomohlo, situácia sa včera opakovala, keď mi voda stiekla znova na podlahu a celé sklo, odchytila som susedu na chodbe a začala sa rozčuľovať, že sa mám presťahovať do domu, neodpustila si ani injektívy typu hysterická osoba a dieťa (lebo podľa nej je detinské myslieť si, že pomôže, keď budem niečo riešiť milo a darčekmi). Doteraz nebol žiadny domový poriadok, plánujeme ho po dohode s inými susedmi zaviesť. Majiteľovi pred nami obťažovali život tiež, ďalšia suseda mala tiež pár problémov, po čase vždy akákoľvek dohoda prestala platiť. Na všetko má skutočne výborné argumenty a proste nechce zmeniť svoje zvyky a ani zďaleka pochopiť druhú stranu.

kitycat
13. apr 2024

Toto nevyhras. Ja by som sa stahovala.

A ked sa ja budem stahovat tak tiez uz len na najvyssie poschodie

autor
13. apr 2024

Asi takto nejak vyzerá to sklo a podlaha, po uschnutí sú na skle fľaky, ktoré sa zvonka dosť ťažko umyjú

autor
13. apr 2024

@kitycat No oni síce sú nad nami, ale na chodbe na ich medziposchodí majú sklad vecí, topánky, skrine, jedlo, cibuľu a pod. :D dalo by sa kadečo vymyslieť. Len moje morálne nastavenie je také, že toto ostane len pri fantázii :D

gribka1
13. apr 2024

Technicky riešiť nejaké prekrytie aby od nej nepadalo nič k vám sa nedá? Asi nie, len ma napadla takáto hlúposť. je niekto nad ňou ešte? Nemohol by jej to robiť to čo ona vám?

mamatroch
13. apr 2024

Uprimne? Ja by som sa odstahovala. Toto nema zmysel. Viem, o com hovorim, my sme sa kvoli susedom nad nami stahovali.
Mali dve pubertacky, ktore sa este o desiatej vecer nahanali ako kone po byte... Ked ich manzel siel slusne upozornit, otvoril sused, v trenkach (to si clovek hned urobi obraz o inteligencii dotycneho) a ked ho manzel upozornil, ten sa cudoval, ci sa nahanaju... Zozaciatku sme si hovorili, par rokov vydrzime, ukludnia sa, budu sediet pri obrazovke alebo behat po vonku... No mas ho vidiet, stretla som susedu a bola tehotna. To este len bolo, kratko pred polnocou pustali dieťaťu kolotoc nad postielkou (tie vysoke tony v noci pocujes aj cez dve poschodia), suseda chodila v opatkoch po byte, upratovala tak, ze metlou trieskala az po stenu, presne by som vedela povedat, kde presne upratuje... Vrchol bol, ked mal maly vyse roka a este o jedenastej v noci sa vozil na odrazadle s plastovymi kolieskami po tej laminatovej podlahe...
Manzel nasiel byt vo vedlajsom dome na najvysdom poschodi a mame pokoj. Jedina nevyhoda je, ze sme si museli dat klimu, lebo v lete tu bolo na umretie teplo. Ak nieco lutujem, tak jedine to, ze sme neodisli skor.

autor
13. apr 2024

@gribka1 Nad nimi už nikto nie je, ona má vraj výkaly z holubov, čo zase my nemáme 🙂 No osbnosť je to taká, že raz si nechala pred spoločnou bránou zaparkované na zákaze asi 2 hodiny firemné auto, takže sa nemohol nikto dostať tam ani von. Pre mňa osobne nie sú takéto tendencie v správaní normálne a verím, že aj pre mnohých iných ľudí, ale chápem, že ľudia sme rôzni.

autor
13. apr 2024

@mamatroch Ach 🙂 viem si to predstaviť. Toto je niečo podobné, zvuky sú rôzne, lebo majú psa a nejaký trenažér, na ktorom cvičia neskoro večer a všetko počuť. Ale to mi až tak nevadí, tu je celkovo hluk na ulici. Len proste nestretávam často ľudí, ktorí by boli takto nechápaví 🙂 Ale ten váš sused aspoň otvoril :D Suseda, keď ma včera videla na chodbe, že otváram dvere, rýchlo sa pratala z chodby k sebe domov, ale nestihla :D

gribka1
13. apr 2024

Bohužiaľ, super, že chcete zaviesť domový poriadok, len sama neviem, čo sa deje, ak to niekto porušuje. Asi by som fakt urobila akýsi dáždnik okolo jej balkóna nech vám nič nepadá. No neviem, minimálne aj jej spríjemňovať to bývanie niečím.

autor
13. apr 2024

@gribka1 Áno spríjemňovať by sa dalo. Ako som písala vyššie, na medziposchodí majú celú zapratanú chodbu vecami a kvetmi a podobne. Pred pár rokmi by som bola veľmi kreatívna, ale kvôli etickým nastaveniam si tieto veci odpustím.

lubka73
13. apr 2024

jedine strieska na balkon nech vam to nesteka, ak teda mozete mat takuto upravu na balkone

sevrin
13. apr 2024

To je zložité riešiť. Nadomnou tiež bývajú takí dezoláti, že niekedy ešte aj o pol druhej v noci im vyhráva hudba, ale zase nie moc, a tak si poviem keď to nevadí susedom vedľa tak to nebudem riešiť, dá sa to prežiť.

No ale skús toto, susede oznám, že sa budeš sťahovať a už máš aj kupcu, 8 člennú rodinu rómskeho pôvodu a spýtaj sa jej, či si to máš ešte rozmyslieť.

autor
13. apr 2024

@lubka73 Možno áno, sme v zóne, kde by nám to musel svchvaĺovať pamiatkový úrad, ale možno bvy nebol problém. Je to síce defenzívne riešenie, ale čo už. Toto ale nie je jediný problém. Oni napríklad otvárali v zime na noc všetky okná v bytovke, vraj aby sa vetralo, pritom máme čerstvo zateplený dom a vnútri väčšia zima ako vonku.

autor
13. apr 2024

@sevrin to neviem, či by nám uverila :D

lenka_vi1
13. apr 2024

No pravdepodobne tí od ktorých ste byt kúpili sa odsťahovali lebo to už nevydržali s ňou.

zuzanaam
13. apr 2024

na chodbe nesmú nič mať kvôli požiarnej bezpečnosti, môžete to začať riešiť touto cestou

autor
13. apr 2024

@lenka_vi1 nie majiteľ zomrel

galganka
13. apr 2024

Tiež sme mali takú zlatú susedu. Ale u nás to boli špaky, špaky, naozaj milióny špakov, človek by povedal, že keď toľko fajčí, nemala by sa tridsiatky dožiť. Nepomohli prosby, fotky ako to u nás vyzerá, prepálila deťom bazén, mne koberec, deku... Naostatok začala robiť žúrky v strede týždňa. Neotvárala. Až polícii. Bolo to len za 10 eur, ale žúrky to stoplo. Zato na špaky si zjavne zavolala aj posily. Odsťahovali sme sa. Jej bolo jedno aj to, že reálne hrozil požiar, lebo pod nami bola strecha inej budovy. Dvakrát som to upratovala ja, raz dokonca mestskí pracovníci, ju ani nehlo

autor
13. apr 2024

@galganka fúha, to muselo byť ťažké. Ja viem, že sú aj horší susedia, títo nad nami sú ešte relatívne slušná rodina, len proste pani domu má trošku prostejšie pohľady na život. Akurát pri sťahovaní tiež nevieš, koho budeš mať za suseda.

maranco
13. apr 2024

* to neviem, či by nám uverila :D *
raz tu niekto písal, že si "objednal" početnú rómsku rodinu na obhliadku bytu a potom suseda už nerobila naprieky

galganka
13. apr 2024

Tak mi sme šli do domu, máme našťastie super susedov a hlavne celý pozemok aj príjazdovú cestu bez špakov. A večer robia žúr iba srnky a líšky s bažantami. 😂 Nedávno sme boli pozrieť starý byt a bol to čistý otras. Zase záplava špakov všade, výhľad rovno z obývačky. Možno nájdem fotku niekde.

autor
13. apr 2024

@maranco hmmm..aha takto 🙂 pouvažujem..

galganka
13. apr 2024

Našla som. Toto je staršia foto. Asi dva mesiace dozadu som celú tú strechu upratala. A o dva mesiace takáto nádhera. Vždy, až kým mi nerupli nervy. Nakoniec tie špaky zapchali odtok a zatiekla miestnosť pod tým, preto to prišli upratať z mesta. Odvtedy sa nič nezmenilo.

gribka1
13. apr 2024

@maranco To som chcela aj ja napísať, len potom mi došlo, že by som ich nedokázala nechať ich vstúpiť do bytu.

autor
13. apr 2024

@galganka nie :D žiaľ, takíto sú ľudia.

kuko55
13. apr 2024

Veľmi dobre Ti rozumiem a pozdravujem zo záhrady⚘️⚘️⚘️

My sme kúpili dom a dovi-dopo....(nás topila nonstop, s takými ľuďmi nepohneš, žiaľ...)

ahhola
13. apr 2024

@mamatroch fajn rada, lenze kupujuceho budu musiet trochen oyebat, ze nad nimi byvaju anjelici... Jedine, ze by to kupil rovnaky- vacsi sprostak ako ti degesi, co si mylia balkon s osadou. 🍄

cheeta
13. apr 2024

a to na chodbe asi byť nemôže...bezpečnostné predpisy?

mimikarol
13. apr 2024

My sme mali takých susedov. Nemohla som sušiť prádlo na balkóne lebo bolo od psích chlpov, aj spaky od cigariet som si viac krát našla. Samozrejme som jej normálne povedala či by nemohla prasit deky, alebo odkiaľ boli tie chlpy, z druhého okna. Nepomohlo. Odsťahovali sme sa do domu, teraz máme za trochu vzdialeného suseda fetaka čo si púšťa na plné pecky techno. Podpisovali sme aj petíciu, nepomohlo .... Najlepšie je bývať niekde na samota a má človek svätý pokoj

sasa1310
13. apr 2024

treba riešiť cez správcu, nech ho napomenie. Na to platíte správcu

autor
13. apr 2024

@sasa1310 Áno, poslali sme mu aj s inou susedou mail s dotazom, ako to riešiť. Resp. máme návrh, nech sa rovno vyhotoví domový poriadok, aby bol aspoň nejaký dokuemnt. To je prvý krok.