Prisťahovalci verzus domáci v dedinách

20. júl 2023

Stretli ste sa s dešpektom/averziou miestneho obyvateľstva v dedine voči prišelcom? (Ráno som v buse počula sťažovanie sa cestujúcej, že ich miestni ani po štyroch rokoch nepokladajú za "svojich", cítia odstup, považujú ich za "náplavu".)

solange7
20. júl 2023

Si vezmi ako stereotypne doteraz vnimaju vychodniarov v Bratislave. Nemusia to ani mysliet zle, ale automaticky si zaskatulkovana. Pritom v Ba zije mnozstvo ludi z inych casti slovenska bez prizvuku a su tiez "naplava", ale nenapadna. 😛

moonlight1210
20. júl 2023

Ano, deje sa to. Dokonca niekde aj po niekolkych generaciach su pre niektorych stale "priselci".
Ono to podla mna zavisi, ako zapadnu do komunity. Ak sa aj zapajaju do miestneho zivota, ale su povahovo odlisni od priemeru obyvatelstva, tak im to davaju velmi dlho pocitovat, ze su ini.

luccija
20. júl 2023

Samozrejme stačí mi čítať diskusie na FB.Vzdy sú starousadlici a tí noví...čo majú móresy, vysoké ploty...v podstate mi to je ukradnuté starousadlici predali za dobre peniaze role, pozemky mestským ľuďom a teraz sa sťažujú, že dedina je veľká, vela aut, nemajú tu trvalý pobyt a podobne ...vždy to bolo a bude.

vanilkovazmrzka
20. júl 2023

Vsak to je tak vsade

jamimo
20. júl 2023

ja áno... dokonca keď sa baba vydala z vedľajšej dediny do dediny manžela, tak mali na ňu sprosté pripomienky a zazerali keď kočíkovala. Čo ti poviem obmedzená sedlač 🤷‍♀️
My keď sme sa presťahovali do bytovky, narušili sme starousadlíkom ich zaužívaný režim. Už len tým, že sme prerábali byt. Oznamovaciu povinnosť a ospravedlnenie za hluk sme si splnili. To bolo cirkusu, urážok, kriku. Nuž nemôžem za to, že sme ako prví prerábali, oni 30.rokov nič😉, za to, že sme sa ozývali na domových schôdzach, nefunkčnosť správy bytovky, neporiadok, rušenie nočného kľudu... Niektorí ľudia nemajú proste mentálnu kapacitu, aby pochopili... a je úplne jedno odkiaľ prišli a kde žijú.

jamimo
20. júl 2023

@moonlight1210 my sme to pocítili práve preto, lebo sme nezapadli....chceli lepšie, krajšie a kultivovanejšie žiť, iné návrhy, pohľady.... Nuž ale obmedzené myslenie nevybiješ ani z 5 generácií 🤔

simona92101
20. júl 2023

Ano u nas je to velmi vidiet,patrim medzi priselcov.dedincania tu popredali zahrady investorovi a ten tu postavil nove ulice s rod.domami.tolko ohovaraciek od dochodcov co sme si vypoculi,az je to smiesne.zvykom su tu nedelne prechadzky celej rodiny okolo domov,este ked sme nemali ploty tak boli dokonca taki drzi,ze az do domu boli schopni vojst,nakukali cez okna,my si sedime v obyvacke a u nas na zahrade stoja cudzi ludia a komentuju dom,niektori dokonca chodili do zahrad vencit psov.ked sme si postavili ploty,zase bolo zle,lebo sa izolujeme,pravy dovod bol ze nevideli dovnutra 😃

renka30
20. júl 2023

Žiaľ je to tak aj kvôli tomu, že mnohí "novousadlíci" celkom nepochopia dedinský život - vadí im smrad povedzme zo susedových sliepok, vadí im prerastajúca halúzka z orgovánu od susedov, vadí im grilovanie susedov (samozrejme nehovorím o dennodennom pálení niečoho smradlavého - to by vadilo aj mne - ale o zapálení ohňa v krbe a grilovaní. Tým netvrdím, že všetci sú takí ale práve kvôli takým majú starousadlíci dešpekt voči tým novým...nanešťastie mám túto skúsenosť už 20 rokov. Ale máme aj milých susedov "prišelcov"

jamimo
20. júl 2023

@simona92101 moja svokra spomína, ako sa jej rodičia presťahovali z mesta na dedinu... Jej mama preto, aby ju v dedine prijali, začala chodiť do kostola (ako neveriaca, nekrstená, absolútna ateistka...), lebo ten kolorit a nálada v dedine bola pre ňu neznesiteľná. Zazeranie, gánenie, sprosté pripomienky, nikto ju nevolal krstým menom alebo priezviskom, proste len "meščanka". Otras 🤦‍♀️ Osobne si myslím, že pozostatok tohto "dedičstva" sa prejavuje stále v hojnom počte a intenzite. Škoda...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
20. júl 2023

@jamimo i v mestských panelákoch sa ľudia prerábajúci byty takisto stretávajú s nevraživosťou, určite to nie je len špecifikum dedín. Prisťahovalci v BA sa tiež nestretávajú len s prívetivými reakciami.

Možno ide o svojský revanš a dešpekt na oboch stranách.

akinomel
20. júl 2023

Áno, stretla - bola to mimoriadne nepríjemná skúsenosť. Môj osobný názor je ten, že to závisí od povahy a charakteru človeka, ako sa kto správa ( ako aj v iných situáciách) Ľudia sa boja, aby sa nenarušilo čokoľvek, čo je zaužívané. Aj tu zrejme platí: najlepšia obrana je útok.

janetinka27
20. júl 2023

tak vies, komunita ma svoje zauzivane zvyky. nie su to vzdy zle zvyky, skor by som povedala, ze si ludia nasli sposob, ako nejak spolocne fungovat a neotravovat svojim zivotom inych. napriklad u mojich svokrovcov sa obeduje o dvanastej a neexistuje, aby vtedy niekto v dedine cinkol motykou o kamen. vtedy sa obeduje a ma byt v dedine ticho. v nedelu sa nehrmoce s kosackami, vynimocne niekto pili drevo, ked nema na vyber atd. ludia dobrovolne vykasaju travu v potoku popri dome, jazdia opatrne, aby neprasili na ceste susedom do okien, vsetci sa zdravia atd.
vela z toho sa nerobi mozno ani tak z ohladuplnosti ako zo strachu dostat sa do reci.

a potom pridu pristahovalci, do noci hudba, rychla jazda ulicami, hrmoty v nedelu. ale moze sa najst cokolvek - ta nova ide este aj do jednoty vyparadena, kosi v odvaznych plavkach, deti sa nevedia pozdravit, je na materskej a stale chodi autom do mesta aj s detmi, pozri, ten kam ide, asi ide tam a tam, tomu listy zhoreli na strome, pozri na akom aute chodi, naco mu je, ma vysoky plot atd.

niektori ludia potrebuju stale niekoho riesit, niekam nakukat, pozorovat, porovnavat a potom si sladko vydychnut, ze ja predsa zijem lepsie ako ini, som lepsi ako ini bla bla.

simona92101
20. júl 2023

@elizabet173 nie je potrebne zapadnut,ale je to skor neprijemne,je vidiet velky generacny rozdiel..mne osobne to je sum a fuk,som v novsej casti dediny takze vsetci susedia su rovesnici.ale pocitili sme to,ked sme riesili miestnu skolku pre dcerku,a bolo rodicovske zdruzenie,a tu sa ukazalo ako miestny vnimaju priselcov.napr.riesila sa strava,priplatok za lepsiu stravu,dlhsia otvaracia doba skolky(nie len do 15tej),a to este len boli urazky a nazory 🤦‍♀️

ivuska027
20. júl 2023

Šmarja, tak toto mám akože fakt u prdele. My sme sa prestahovali na dedinu pred 4 mes a je mi úplne šumafuk, čo si o mne kto myslí.
Nerozumiem, prečo by som mala mať k niekomu dešpekt. Ak niekoho stretnem na ulici, slušne pozdravim, slušne sa odzravia, deti z dediny sa zdravia prvé automaticky. Ak som oslovila suseda, všetci boli veľmi milí. Čo si hovoria oni za dverami je mi jedno.

stanulienkat
20. júl 2023

@solange7 mas pravdu, ale ovela vyraznejsie je to v opacnom garde. V Ba je nasackovana polka vychodu, stale mindzuju na "Blavakov", na Blavu, nic im tu nie je dobre, sme pre nich cudni, ini, horsi... Napriek tomu tu su, maju mentalitu aku maju, zvacsa panbickari, nenavidia od ukrajincov az po roznych cudzincov, su viac homofibni, xenofobni, len oni su naj....
Mam to z 1. ruky-mam z nich mnoho znamych a niekedy des.
Autorka-na dedinach je mentalita stale na urovni 17. storocia. Tam budes cudzinec aj po 20 rokoch.

jamimo
20. júl 2023

@renka30 vieš, ale novousadlík ak chce veci "po poriadku" už je peklo na zemi. Starousadlíci majú svoje móresy, a nedaj Boh, aby mu nejaký nový "zasran" hovoril čo a ako má robiť. Ak sused chová prasatá, a máš potkany na pozemku, ozveš sa. Ak má sused 8 mačiek a chodia ti obs*erať pozemok, terasu, ozveš sa, ak páli každú sobotu haluzinu, ozveš sa...Kamarátka má susedu v mestskej zastavanej časti. Suseda dáva vlčiakovi špikové kosti. Ok, pes nech ohryzie, pohrá sa. Lenže pes zahrabáva kosti na hranici plotu.. Samozrejme, že sa tam natiahli potkany.Keď poprosila susedu, aby mu po použití kosti odobrala, suseda cca 60 rokov, ju poslala do pí.. mMy sme tak kúpili záhradu s chatkou... Od suseda napadané plané, drobné jablká, hniloba, smrad, množstvo ôs... Stromy neošetrené, výška do nebies... Oslovili sme susedov, nech si upravia stromčeky, orežú. 80 ročná suseda hneď zareagovala prudko, a útočne že : Čože mi to vadí, pár jabĺčiek, nikdy to nikomu nevadilo, vždy to tak bolo. Ja: dobre pani suseda, nebudem ich zbierať, a vo fúriku odvážať. Budem vám ich hádzať cez plot. Sused sa orazene hrdil: Jasné, môžte. Tak sme hádzali.. Áno, pod moju úroveň, ale nech si skúsia vlastnú medicínku. Po 3 týždňoch ma suseda poprosila, že keď prídeme, mám nechať otvorenú bránu, oni si tie jablká pozbierajú na našom pozemku. Ok, my sme si robili svoje, oni zbierali. Keď vyvážali 4 fúrik, nemali energiu... Sused prišiel za chlapom a povedal, mali ste pravdu, na ďalší týždeň príde syn a oreže tie stromy. Vieš, ono aj v minulosti, ak aj niekto niečo sadil, mal rozmýšľať, nie na hranicu pozemku, najlepšie susedovi na chrbát. To, že to tak vždy bolo, podľa miestneho folklóru, neznamená, že to. je aj dnes ok🤷‍♀️

misulka22
20. júl 2023

My sme sa prestahovali na dedinu a v pohode.susedia uplne super, ten mi este aj lamu nakrmi a pstrosov osprchuje 🤣 co si myslia ini mimo susedov mi uz je jedno.ale teda my nie sme pristahovalci so sterilnym travnik nadavajuci ,ze mu vadia aj sliepky

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mandzula
20. júl 2023

@elizabet173 uplne a tebou suhlasim. Ja som zila na dedine 42 rokov a vzdy mi bolo fuk, kto ci co mysli, ci niekto prisiel, odisiel. Teraz zijem chvilu v meste a zas je mi fuk, ci "zapadnem" a kto si co mysli, nezijem predsa pre okolie, ale pre seba a svojich blizkych.

jamimo
20. júl 2023

poznám, zažili sme pri prerábke 😉 To, že si chcem prerobiť kúpeľňu a nechcem starý umakart, a nechcem 30 ročné linoleum na podlahe pokladám dnes za štandard. Ak 10 nových susedov kúpi byty nado mnou automaticky očakávam, že budú chcieť prerábať a mať pekné, nové.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viestta
20. júl 2023

Autorka, vsetko je to o tom ako to ma kto nastavene v hlave. Ten co to nema vsetko celkom poprepajane riesi hlavne tych druhych, hlada chybu na tych druhych. Je uplne jedno aku chybu najde, staci mu to k spokojnosti ak moze riesit tych inych, doda mu to pocit spokojnosti sam so sebou. Ti co to poprepajane maju, tak sa dokazu na veci pozerat s nadhladom a nemusia riesit tych okolo, pretoze maju svojich starosti viac ako dost. Je jedno ci to je na dedine, v meste, v panelaku alebo na ulici.
Ono by bohate stacilo ak by sa ludia k sebe spravali slusne a starali sa hlavne o seba a hned by bol zivot krajsi a veselsi.

renka30
20. júl 2023

@jamimo samozrejme som nehovorila o takýchto extrémoch, to by vadilo každému normálnemu človeku či je staro či novousadlík. Paradoxne máme takúto skúsenosť s našimi dosťahovanými susedmi - domy máme na hranici pozemkov (na celej ulici je to historicky tak) a tuje si nasadili 40 cm od nášho domu, po rokoch mame trieskali do strechy, odkvap neustále zanesený bordelom. Slušne sme žiadali najprv ústne, potom písomne (listy ani neprevzali) a povedali, že nech sa obrátime na súd, lebo ich tuje nám neškodia. Tak sme sa obrátili, s tým, že stromy chceme aby orezali a udržiavali ich tak aby nepoškodzovali náš dom. Stromy tam už nie sú, dali ich preč úplne, lebo samozrejme aj im vadil bordel z nich...na druhej strane naša milá suseda, stačí aby nám pretŕčala jedna halúzka hoci kvitnúceho orgovánu ku nim do priestoru, už ju odšklbne a hodí nám ju cez plot...bolo by toho na knihu, koľko razy nás bezdôvodne poudávali (aj ostatných susedov), nadávali, zosmiešňovali moju mamu a pod. ..ale verím, že toto je tiež len jeden z extrémov, len sme mali to "šťastie", že sa nasťahovali vedľa nás. Kúpili vedľa svojho pozemku ešte jeden starý dom, nestarajú sa oň nechali ho schátrať ale to že ďalším susedom spadol do dvora komín to už nevadí, dokonca azbestová rúra z komína skončila vyhodená v jarku...ale tak do toho ma nič, to len pre dokreslenie charakteru..
S ostatnými susedmi, či už novými či starými sa dokážeme vždy slušne na všetkom dohodnúť, vymieňame si prebytky zo záhrad, zakričíme cez plot, keď je niečo treba

hankab
20. júl 2023

Byvame na dedine 4 mesiace, susedov mame okolo seba habadej a nijako sme to nepocitili. Zdravime sa najblizsim susedom, ked niekto ma chut prehodit par slov, tak sa nebranime. No nechyba nam ani in sa bratrickovat a nosit si nedelne kolace pred dvere. Prisli sme sem z mesta aby sme mali klud, co aj mame. Jedine take to prave dedinske sme pocitili, ked sme boli u miestneho veterinara a tam sme si vypoculi drby, ktore netusim odkial pobrali 🤣 vraj spievam vo folklornom subore a sme manzelia s priatelom (nie sme), netusim kto to vymyslel, zasmiala som sa na tom a neriesim.

jamimo
20. júl 2023

@renka30 ja si myslím, že všetko je to o ľuďoch a neschopnosti načúvať, slušne komunikovať, argumentovať ...a najlepšie hneď zaútočiť vulgarizmom.Ak by mne suseda pripomienkovala znehodnotenie fasády "vďaka" mojim tujám, musím ako normálny človek uznať, že má pravdu, komunikujem slušne a hľadáme spoločné riešenie. Bohužiaľ, aj keď som tam bola skôr a prvá, musím uznať, že som mala rozmýšľať keď som tie tuje sadila 🤷‍♀️ Takýto prístup je však v praxi výnimka. Potom sa ani nečudujem, že každý chce 3m plot. Týmto "gestom" dávajú najavo, že nechcú mať s nikým nič spoločné, pokoj od každého. Plotom si vymedzujú hranice. Vieš prečo... lebo málokedy v živote platí: Moje hranice sa končia tam, kde sa začínajú tvoje. 🤷‍♀️

renka30
20. júl 2023

@jamimo presne tak, všetko je o spôsobe komunikácie, preto ak niekto hneď nastaví komunikáciu cez vyhrážky, nadávky a výsmech tak tie vzťahy sa už žiaľ nedajú napraviť...

benit
20. júl 2023

My sme prisli v ramci mesta do zabyvanej stvrte, byvali tam vacsinou starsi ludia vo veku mojich rodicov. Nikto nemal chochmes ani odzdravit. Prestahovali sme sa do novovybudovanej stvrte, prichaszali sme vsetci postupne a je tu dobra partia ludi, navzajom si pomahame.

mirkava
20. júl 2023

Žijem na dedine cca 9 rokov a niky som nič také nepocitila.

solange7
20. júl 2023

@stanulienkat uplne ta chapem, je to tak vsade. My prideme domov, zaklapne sa brana a to co je za nou ma nezaujima. Ked sme na prechadzke pozdravime a to je max.