Priateľ ma tlačí do spoločného účtu. Je to normálne?

1. júl 2024

Prosím neukameňujte ma tu ale mám 25 a toto je môj prvý vzťah kde by som mala mať s nikým spoločnú domácnosť.

Mám priateľa s ktorým som niečo málo cez pol roka. Ja si platím prenájom bytu v BA (pracujem tu), on zatiaľ býva u rodičov. Každopádne, chceli sme pomaly začať bývať spolu, že by prišiel ku mne na byt. Ja pracujem prakticky od prvého dňa čo nie som na VŠ, on mal do októbra "prázdniny" a teraz si hľadá prácu vo svojom odbore. Mám však pocit, že ma extrémne tlačí do spoločného účtu (nie, že ja mám účet, ty máš účet a jeden spoločný ale iba jeden spoločný). Nie som s tým stotožnená. Nemám problém s účtom na spoločné výdavky ale inak mi to príde skoro? Nechcem (zatiaľ) poskytovať všetko svoje peniaze niekomu, koho poznám pol roka?

Je toto prosím vás normálne a len ja som moc precitlivelá? Ďakujem.

lisymbia
1. júl 2024

Ja by som nesúhlasila v žiadnom prípade 😊

pribinak
1. júl 2024

Určite sa nedaj do niečoho takého dotlacit. Akože ten tvoj krásavec je nejaký moc akcny čo sa peňazí týka

NIE NIE a este milionkrat NIE

janai1
1. júl 2024

To už 9 mesiacov hľadá prácu a žiadnu nemá ?
Myslím, že odpoveď poznáš. Nikto normálny by nemal spoločný účet s takymto človekom

katkaseiner
1. júl 2024

pises ze do oktobra mal prazdniny a hlada si pracu.... ale ved je uz jul a hlada si pracu......
Ja by som mu to jednoducho vysvetlila ze sa mi to zda velmi skoro... nemam nic proti, ale zatial teda nie... Ako kompromis by som to brala ako mat jeden spolocny ucet na vydavky ohladne bytu/jedla atd... a mozno casom ze ho budete pouzivat na vsetko (nezabudni pouzit slovo mozno).

solinkarka
1. júl 2024

určite NIE....kym nie ste manželia v žiadnom prípade

vanilkovazmrzka
1. júl 2024

Pride mi to nevhodne, vlastne to nepovazujem za nutne ani pri 30 rocnom manzelstve.
Mozte si zalozit jeden spolocny ucet kde kazdy date zo SVOJHO uctu na zaciatku mesiaca nejaky vklad a z toho financovat bezne vydavky na domacnost ale aj to sa mi zda zbytocne komplikovane

louise
1. júl 2024

za mňa určite nie jediný spoločný účet

luciaruz
1. júl 2024

Opovaž sa! Sibe mu? Myslim si, ze by ta chcel velmi rad kontrolovat. Svieti mi tu red flag. Davaj si pozor na takýchto týpkov. Keď budete raz manzelia, bude ti lustrovat telefon? Toto je iba začiatok jeho excesov, si myslim.

mamutka
1. júl 2024

Takže človek ktorý nemá nijaký príjem sa chce pricucnút na niečí účet 😅 už chápem, prečo tak dlho hľadá prácu.

ingridpisarova
1. júl 2024

a môžu mat dvaja cudzí ľudia spoločný účet ? len zo zvedavosti sa pýtam , som si myslela že nie

stanielka17
1. júl 2024

Urcite nie. Ked tak, urobte si jeden ucet na spolocne vydavky ako potraviny a drogeria, my to tak mame, a obaja tam prispievame po 400€ mesacne. Ale preco by si mu mala davat k dispozicii cely svoj prijem? Odovodnil ti to nejako rozumne?

som_realistka
1. júl 2024

Tak ako hovoríš, každý svoj a jeden spoločný ny na výdaje okolo bývania. Spolocny určite nie.

stanielka17
1. júl 2024

Fuha, teraz som precitala cely prispevok. Takze vychadza mi to tak, ze on sa bez prijmu chce nadusit do tvojho bytu, ze budes platit jemu prenajom plus davat mu svoje peniaze. Dievca urcite nie, a toto je na rozchod. Chlapec ta chce vyuzit, nic viac.

kristinka92
1. júl 2024

ale veď jasne že chce spoločný účet keď svoje peniaze nemá 😂

pribinak
1. júl 2024

@kristinka92 bude mat peniaze, jej peniaze 😡😡

patka06
1. júl 2024

@ingridpisarova prečo by nemohli, ak sa tak dohodnú. jeden je majiteľ a druhý disponent
autorka: čím chce prispievať na spoločný účet, keď nemá prácu, zrejme ani príjem.
V takomto prípade by som nesúhlasila

zuzubb007
1. júl 2024

Nikdy spoločný účet, ani ako manželia by som to nikdy nechcela ani nemala 😁

melanta
1. júl 2024

Po skončení školy si urobil prázdniny a následne už trištvrte roka hľadá prácu? Čiže kým si nenájde prácu, aká sa mu páči, tak nebude pracovať? Tomu hovorím partner do života. Ak si nájde prácu a budete spolu bývať, tak súhlasila by som s tým, že každý má svoj účet a potom teda jeden spoločný, na ktorý budete posielať podľa dohody peniaze na bývanie a stravu. A navrhni, aby ten "spoločný" bol na tvoje meno, on spoludisponent, nie naopak. Ale veľmi by som zbystrila pozornosť pri tom, že je dlho bez práce. Ak nemám príjem, pôjdem robiť čokoľvek, hoci aj do výroby za pás alebo do Kauflandu tovar vykladať. A budem si svoj dream job hľadať popri tom. Čo je za životnú zodpovednosť nepracovať, ale čakať spoločný účet s pracujúcim? Obrovská red flag.

autor
1. júl 2024

Zasa nemyslím si, že sa mi chce niekto niekam nadusiť. Spoločné bývanie som navrhla ja s tým, že by sme mali svoj priestor a aj mne znížili výdavky na nájom. On povedal, že by bol rád ale chce to začať riešiť až keď bude mať full time job, ktorý chce. Napísala som, že hľadá prácu vo svojom odbore, od toho októbra pracuje ale v inom odbore ako študoval, takže príjem má.
Ako argument mi dal to, že jeho rodičia tak fungujú odkedy sa poznajú (viem, že je to pravda, viackrát sme sa o tom bavili) a nemusia platiť poplatky za 3 účty.

kristinka92
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sense
1. júl 2024

Nenechaj sa do ničoho tlačiť a normálne mu povedz ze sa necítiš zatiaľ na to aby ste mali jeden jediný účet. Môžete mať spoločný kde každý pošle určitú sumu ale každý si ponechá svoju.
Pri akomkoľvek nátlaku by mi začali blikať kontrolky

feeewa
1. júl 2024

Nemusia platitť poplatky za 3 účty? 😂😂😂
Tak smelo do toho 👌🏻

andrejkap123
1. júl 2024

Spolocny ucet najskor pri naozaj vaznom vztahu a zaroven napriklad ak sa rozhodnete spolu kupit nehnutelnost… ale to je fakt uz vazna znamost. Alebo s manzelom.

Dalsia vec je ze je tam natlak. Cize velke NIE!!

mk22
1. júl 2024

Tebe môže byť jedno, ako fungujú jeho rodicia.
V žiadnom prípade spoločný účet.
Ešte ti bude vyčítať ze minas zo svojho na svoje veci, hobby.. A bude vydelovat.
Neexistuje, nebuď hlúpa.

janai1
1. júl 2024

Aj moji rodičia tak funguju. Po svadbe!
Nie s typkom ktorého poznáš pol roka aj s cestou a ani spolu nebyvate este.
Najlepsie nech je ešte on majiteľ účtu, nech ťa pekne odstrihne od peňazí keď sa príp. rozídete.
Navyše v dnešnej dobe kde je XY účtov bez poplatkov je to dosť biedny argument

lujza123
1. júl 2024

Áno niektorí ľudia fungujú so spoločným účtom odkedy sa poznajú, iný majú oddelené financie aj po 50 rokoch manželstva. Dôležité je aby s tým boli spokojní obidvaja

som_realistka
1. júl 2024

Tak poplatky si môžeš všelijak znížiť ale radšej poplatok 100E ročne banke ako jedného dňa zistiť, že ti niekto odišiel s tvojimi peniazmi, alebo ich minul na sebs😄😄😄

katika85
1. júl 2024

odpoved je “nie” jednoducho nie.
mam ucet v banke bez poplatku staci minimalny prijem 400e
moj muz ma ucet v inej banke ale ma tam nasu hypo poistku a plus este nieco vyuziva a tak ma zadarmo ucet.
cize ani jeden z nas neplati za vedenie uctu 🤷‍♀️ aky iny dovod by este mal ked chce usetrit na poplatkoch? btw zacnite inde setrit ked tak preco zrovna spolocny ucet nechapem.
tebe pride mimoriadna odmena alebo co ja viem co zdedis peniaze a on hned zacne prepocitavat na co by ste to mali minut?
a poznam 2 osoby ktore maju uz dospele deti a na stare kolena si dali oddelit ucty po xy rokoch

autor
1. júl 2024

Presne to som povedala, že moji rodičia majú napríklad doteraz oddelené účty a že nie som komfortná s tým mať všetko v jednom. Že ja kľudne ten poplatok za spoločný účet na veci ohľadne bytu zaplatím ale trošku som z toho zdupkala a veľmi som nad tým začala rozmýšľať, že o čo mu ide, ako tu píšete vyššie príde mi to ako kontrolovanie.

tetapetra
1. júl 2024

Nie! Ani Bohovi. Niektoré manželské páry majú dokonca 3 účty. Môj, tvoj a náš. Na ten tretí posielajú každý polovicu z celkového nákladu na bývanie, stravu....