Prečo sa na dôchodcov pozerá ako na chudákov, keď majú majetky?

3. dec 2023

Uvedomujem si, ze na Slovensku su dochodcovia skupina obyvatelstva najviac ohrozena chudobou. Dochodok maju par stoviek eur, nemaju sa nad pomery. Avsak vacsina tychto dochodcov vlastni nehnutelnosti. Dom/Byt, chalupa, pozemky... niektori dochodcovia maju majetky v statisicoch eur. Ak by to predali, mohli by si zit nad pomery. Moji stari rodicia byvaju v trojpodlaznom dome v hodnote 400 tisic eur, maju aj chalupu, ale byvaju len v 2 izbach, aby sa zbytocne nevykurovalo...ak by to predali, mali by aj na dovolenky, aj na slusne dozitie...namiesto toho len pocitaju kazde euro... takych dochodcov je na SR velmi vela...preco sa teda pozera na dochodcov ako na chudakov, ak hodnota ich majetku je ovela vyssia ako u mladych ludi? Vsetci ti mladi ludia ktori ich lutuju maju velakrat dlhy, pricom dochodcovia su statisice v pluse. Ceny nehnutelnosti su neunosne, mladi ludia si to castokrat nemozu dovolit, no dochodcovia, ktori maju majetky v statisicoch eur su vlastne chudaci? Nejako mi to nevychadza...co si o tom myslite?

viestta
3. dec 2023

Pred par rokmi tu jeden tebe podobny filozof vypisoval, ze stari ludia by mali povinne odovzdat svoje nehnutelnosti mladym, lebo vsak aj tak ich (vraj) dostali zadarmo. Odvtedy ma ziadna uvaha na tuto temu neprekvapi.

deti95060810
3. dec 2023

aj tí dôchodcovia boli raz mladí a tiež nevlastnili žiadnu nehnuteľnosť...
neraz sa vlastná nehn. nadobudne až niekedy v 40tke, ba aj v 50tke...

majamat
3. dec 2023

vacsina nevlastni rake majetky. neiktori mozu mat jeden dom, ci byt, ale v tom byvaju nebudu si strechu nad hlavou predavat aby sli do draheho podnajmu.
nehovoriac o tom, ze dochodok maju niektori fakt nizky.

egonsk
3. dec 2023

To si ty Šimečka? ;) Skus si ty odmakat cely zivot, vychovat nevdacne deti, ktore ti zdrhnu za hranice, alebo na opacny koniec statu zit a ty potom vyzit z par eur dochodku, ktore pohltia vydavky za najomne a energie a lieky. Potom ten uzasny pocit, ked ti nejaky cicmak povie, ze ved predaj dom a chod do bytu a budes mat z coho zit... Cely zivot si budujes zazemie, aby si potom siel do neistoty ... uzasny pocit k nezaplateniu to je.

kristinka92
3. dec 2023

@egonsk to je čo za logika u vás? za to že dieta sa rozhodne žiť si svoj život na druhej strane republiky alebo v zahraničí je nevďačné??

deti95060810
3. dec 2023

@egonsk troška som nepochopila prečo sa tu hneď spomína politika...
a keď sme pri dôchodcoch - áno dôchodky sú niekedy ozaj mizerné, ale v tejto republike sú aj iné skupiny ľudí ktorí si zaslúžia pomoc od štátu... nemáme tu len DôCHODCOV.

martinmmartin
3. dec 2023

nedokazu to predat lebo to by bola jednoznacna indicia ze sa zivot konci. Vsetci si smrt uvedomujeme rozumom ale tu vlastnu aj na priek tomu furt reflexne ignorujeme a preto dom nikdy ludia na starobu nepredaju lebo nevystihnu ten moment ked si fakt uvedomia ze o 20 rokov urcite zit nebudu- kazdy ma naprogramovane ze on prave nejako zazrakom porazi realitu a potom kde bude byvat ked sa to naozaj stane?

egonsk
3. dec 2023

@kristinka92 Vidim, ze tiez nechapes postoj k vazeniu si rodicov a vlastenectvu moc, tak skus sa hlbsie zamysliet. Nikto detom nebrani si zit tak, aby bolu stastne, ale vies aky je rozdiel medzi zivotom 40 rokov naspet a teraz? Ze vtedy deti sa snazili o rodicov postarat, teraz od nich chcu len darceky a nech im nefrflu do zivota, takze idealne aby po nich nic nechceli...

deti95060810
3. dec 2023

@martinmmartin starý strom nepresadíš...😉

martinmmartin
3. dec 2023

@egonsk pred 40 rokmi ludia kapali tak v 67 rokoch dnes aj po 80 ke

viestta
3. dec 2023

Este by ma, drahy autor , zaujimalo, kde by akoze ti dochodcovia mali ist byvat?

egonsk
3. dec 2023

@martinmmartin Ked si ma stary clovek vybrat ci bude zit v tom koli comu cely zivot lopotil a stoji ho to 250eur mesacne, alebo niekde v podnajme neistom za 700eur mesacne, tak hadaj co si logicky zvoli.

melanta
3. dec 2023

@viestta ideálne keby po odchode na dôchodok prepísali svoje bývanie na mladých a odstrelili sa, nech neoberajú štát ešte aj o peniaze na dôchodok. Fakt žasnem, že tu niekto dôchodcom závidí.

kristinka92
3. dec 2023

@egonsk vidím že ani vy ste nepostrehli rozdiel medzi dnešnou dobou a spred 40 rokov. vy ste možno dostali bývanie zadarmo a nemali hypoteku na krku na ktorú trebalo zarobiť takze ste mohli sedieť rodicom pri zadku a starať sa. bohužiaľ v dnešnej dobe ak chcú mladi byvat, musia sa zadlžiť a dlhy treba platit. často aj odísť do zahraničia aby zarobili lepšie.

fairyy
3. dec 2023

@viestta hmm...a keby predali tie velke nehnutelnosti a isli zit do mensich? mali by aj peniaze aj vlastne byvanie, ziaden podnajom...dokonca mozu ostat v rovnakych stvrtiach, aby nemenili lokalitu, ktoru poznaju...

nin12345
3. dec 2023

No stari ludia dostali tie uz dnes statisicove nehnutelnosti vacsinou v podstate,, zadarmo" za ineho rezimu. Vtedy nebol taky konzum ako je dnes. Oni si este uvedomuju hodnotu veci aka kedysi bola.. dnes ludia hadzu do smeti bezne veci co by oni odkladali ako vzacnost (zavaraninove pohare, pekne krabice od niecoho). Povacsine sa snazia usetrit tie peniazky aby po nich nieco ostalo.

viestta
3. dec 2023

@melanta presne, dva dni pred narokom na dochodok treba ludi humanne utratit... Tito filozofi, ma sice neprekvapuju ale z ich uvah sa mi vzdy na chvilu zasekne procesor.

egonsk
3. dec 2023

@melanta To sem prislo zo zapadu, tam ked ludia cely zivot nesetrili, tak zomru na ulici ako chori bezdomovci.

lula313
3. dec 2023

@melanta no takéto nazory ma strana PS a pozri, koľko ludi ich volilo 😀

@autor máš rozne skupiny dôchodcov. Moji rodičia majú majetky (cely zivot mali obaja dva úväzky a aj počas dochodku pracujú) a potom máš takých, ako moja svokra, že majetky nemá, dochodok minimálny a ešte jej musíme platit my mesačne, aby vyžila. Takze nemajú všetci miliónové majetky. A nepresťahuju sa, lebo take sťahovanie, predaj nehnutelnosti je tazka fyzická a psychická námaha, už na to nemajú silu a energiu, navyse ich k bývaniu viaže sentiment.

anonymanonym
3. dec 2023

Malokto chce na "stare kolena" menit zazemie, stahovat sa a vsetko co k tomu patri. Je to velka zmena a stary clovek to uz nemusi niest tak lahko. A tak isto to nie je len tak odist z domova, v ktorom sa citi bezpecne a z domova, v ktorom ma tooolko spomienok...
Inak.. v mojom okoli drviva vacsina dochodcov naopak hovori, ze oni sa maju dobre.. ze to my mladi to mame tazke. A to hovorim o dochodcoch, ktori maju bezne slovenske dochodky... Takze nie, ze by si mali z coho vyskakovat (ked mi moja babicka povedala aky ma dochodok, tak mi bolo az do placu), ale sami si uvedomuju ako to je. Ale chciet od nich aby predavali a stahovali sa? No.. To im budem radsej prispievat ako od nich (co i len v myslienkach) ziadat, aby opustili svoj domov... Je to riesenie, relativne rozumne riesenie (v niektorych pripadoch, rovnako nie pre vsetkych), to nepopieram, ale vidim za tym aj to ALE...

roja01
3. dec 2023

Co nadobudne clovek pocas zivota svojou tvrdou pracou a vacsinou svojpomocnou, nevymeni ani za peniaze, ktore sa rychlo minu a vacsinou ani o dedicstvo neukrati svoje deti. Mnoho rodin kedysi za cely zivot ani na dovolenku neislo, len aby usetrilo na tu svoju nehnutelnost.
Aj dochodca ako mlady zacinal s dlhmi, prave ako dnesni mladi. Je pravda, ze zabezpecit si byvanie je teraz narocnejsie, no vyssie naroky na byt, dom, vybavenie a auta financnu narocnost este zvysuju. Maloktory z mladych by byvali v byte s umakartovym jadrom 20 - 30 rokov ako tie starsie generacie. Kazdy chce byvat pekne, je to pochopitelne, no drahsie.

egonsk
3. dec 2023

@kristinka92 dakujem, ze mi tak fandis, ja mam 44 a uz tretiu hypoteku na krku a druhy uver, takze moc dobre viem o com je zivot. Tvoje argumenty su smiesne. Ako tu uz iny napisali, ani ten dochodca nemal zivot lahky a predstav si, ze kedysi si praveze ludia planovali desiatky rokov prave koli tomu, ze plat bol vo fixnych hraniciach, na rozdiel od terajsej doby, kde mozes zarobit na rovnakej pozicii aj dvojnasobny rozdiel v ramci statu, alebo okresu.

viestta
3. dec 2023

@fairyy vies aky zisk by mali ak by predali trojizbak a sli do jednoizbaku, hoc aj na tej istej ulici? Vies si predstavit ten "obrovsky" cenovy rozdiel medzi domom kdesi na dedine v hladovej doline a nejakym bytom v okresnom meste?
Nie vsetci dochodcovia maju vilu na Slavine. Tam by to bol celkom slusny balik penazi ak by sa prestahovali do bytu niekde blizko pentagonu.

zuzanka.zuzu
3. dec 2023

úplne súhlasím 👍 rozdiel je v tom, že dôchodci sú vernejší voliči a chodia pravidelne voliť, oplatí sa ich udržať. čo sa nás týka, 65r teta práve predáva dom a kupuje si byt v novostavbe, už rok (stavajú ho) vyberá kachličky, linku, luste.... úplne ožila 😍 samozrejme menšie náklady, všetko nové, plus jej zostanú peniaze cash na kúpele 😎 verím, že podobnú sebareflexiu budem mať v tom veku aj ja 🙏 jej slová: "ja som si dom už užila, teraz chcem oddychovať, nech sa stará iný"

melanta
3. dec 2023

@egonsk pre mňa je západ lepší ako východ (nepíšem o Slovensku). A ja osobne považujem za správne, že sa snažím pripraviť sa na dôchodok tak, aby sa moja dcéra o mňa nemusela starať. To čo píšeš, že mladí sa voľakedy starali o starších. Nuž za mňa je sebecké, aby som to od dcéry raz chcela. Ja chcem aby žila.

zalka
3. dec 2023

@fairyy a kto by tie veľké domy kúpil, mladý chcú ísť do nového svojeho ideálne bungalovu rozprestierajúceho sa po celom pozemku aby nedajboh netrebalo ruku k dielu priložiť a pracovať na záhrade.
Si vezmi koľko ludí povie len tu na fore, ak zadá niekto otázku či kúpiť starší dom alebo starý dom ... tak 90% umelcov na forach povie, nie čosi ... nekupuj starinu to je horšie drahšie prerábať .. lacnejšie postavíš nový dom... a potom kde sa nové domy stavajú... na okrajových miestach obcí a miest. Lebo centrum je zastavaný "starinou" , ktorú mnohí nechcú. A ak aj chcú, tak potom je zase neefektívne prerábať kedže nehnuteľnosti v centre sú drahšie ako na okraji... a zase kolotoč, aj to je jeden z dôvodov prečo ludia domy starší nepredávajú, len dedičia sa zvyčajne zbavujú týchto nehnuteľností.
A ako bolo spomínané, starý strom nepresadíš.

anickabasnicka
3. dec 2023

Co jste Vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i Vy....je to sice opsané ze hřbitova,
ale ve finále to platí i na tento příspěvek. ... až budeš ty v důchodovém věku,pujdeš dobrovolně z bytu,domu,který sis celý život budoval a necháš ho mladým perspektivním,protože ty jsi už nepotřebný starý a k ničemu. však můžeš za ty peníze jít cestovat,i když ti třeba už zdraví neslouží

deti95060810
3. dec 2023

@nin12345 v podstate zadarmo...pravdaže, všetci čo si postavili dom dostali od domu rovno kľúče k nasťahovaniu...🙄
vtedy makali na stavbách aj ženy, a neboli také vymoženosti ako dať si postaviť firme...

fairyy
3. dec 2023

@viestta nevravim, ze kazdy ma tu moznost, ale aj na dedinach su bytove domy nemusi odchadzat z dediny, kde to pozna... avsak v meste je takychto dochodcov neurekom ...v lepsom pripade dvaja...inak iba jeden zije v 4i byte...este lepsie v dome sam aj takych poznam v meste a nie jedneho a zavrie sa do jednej izby, pretoze kurenie je drahe... a nepreda, pretoze co ak by sa deti chceli vratit

h2
3. dec 2023

Pochopíš, keď budeš na dôchodku.