Prečo sa ľudia dívajú negatívne na duševne chorých ľudí?

kim2028
11. okt 2024

Neviem, prečo sa díva negatívne na duševne chorých ľudí? Veď aj oni sú ľudia a mali vo svojom živote smolu. Za istých okolností môžu byť na tom lepšie, ako ktokoľvek zdravý. Predpoklad je, že chcú sa liečiť. Predsudky sú zlé a nikomu nepomôžu. Napr. aj človek so schizofréniou môže zvládať toho dosť a dobre, hoci diagnóza je to najťažšia. Vidím to aj na sebe, že zvládam vecí v pohode a dokážem na sebe pracovať a zlepšovať sa. Navyše povaha je úplne v pohode. Zvládam to všetko, hoci nemám založenú rodinu. Prečo nemôže byť človek len tak sám, aby nemal niekto hlúpe poznámky? Trebárs niekomu vyhovuje to a nie je nič zle na tom byť istý čas sám. Tiež, prečo by som nemohol byť niekde dobrovoľníkom, keď napĺňa ma písanie šachových článkov? Okrem toho rád prepisujem mame stavebné normy so všetkými zmenami, aby sa dokázala v tom rýchlo orientovať. Super, sú aj nejaké tie koníčky.

unicornlady
11. okt 2024

V profile máš spomenuté Michalovce. Ak je to info pravdivé, možno by si mohol skúsiť občas zbehnúť na stretko Klubu Nezábudka (najbližšie máš vo Vranove nad Topľou) a spoznať sa aj s inými ľuďmi, ktorí majú duševné, či priamo psychiatrické problémy
https://dusevnezdravie.sk/projekt/klub-nezabudk...

kim2028
autor
11. okt 2024

@unicornlady Ďakujem. Neviem no. Ja chodím dvakrát do týždňa na stacionár do Michaloviec. To mi stačí na teraz. Len zaujalo ma to, že ľudia hodnotia ostatných negatívne, pričom nemajú na to dôvod? To, že niečo sa udeje zle niekomu je celkom bežné. Hlavne keď ide o ojedinelú etapu v živote....

gerber58
11. okt 2024

@kim2028 prečo negatívne? Pretože určité typy duševne chorých sú manipulátori a narcisi. Sú zvyknutí, že človek im ustupuje, ma pre nich stále porozumenie a začnú to využívať. Postupne vedia ako na vás a ničia vás. Nehovorím, že to každý robí. Česť výnimkám

kim2028
autor
11. okt 2024

@gerber58 Zaujímavý názor, ale s tým som sa nestretol. :D Určite taký nie som na šťastie...

moonlight1210
11. okt 2024

@kim2028 aj preto, ze ludia maju povedomie, ze dusevne chori ludia mozu v podstate reagovat v niektorych situaciach necakane (negativne, nebezpecne). Ze je tazke predvidat, ze to pride, ak toho čoveka niekto nepozna, a teda nevnima jemne nuansy zmeny jeho chovania (nema to s cim porovnat).
Zaroven vedia, ze to nemusi ostat pri ojedinelej zivotnej epizode. Teda sa to moze zopakovat (kedykolvek).

Takze ich pokladaju za nepredvidatelnych a nebezpecnych. Preto sa im snazia vyhybat, odrzat si (bezpecny) odstup. Snazia sa ich vytlacit zo svojej spolocnosti. Lebo je pre nich narocne byt stale v strehu, ci sa nieco nestane. Je tam apriori porusena dovera.
A kedze nezname je zarodok strachu a strach je zarodok hnevu a hnev zarodok despektu, tak sa voci nim niektori chovaju s despektom a pohrdanim.

petronelag
11. okt 2024

To by vedeli najlepšie povedať zdravotníci psychiatrických oddelení, aké majú s nimi skúsenosti, prečo sú tam mreže na oknách.
Pri zníženej záťaži keď nepracujú, nemajú ani rodinu môžu fungovať, ale nedá sa vedieť s čím všetkým sa stretnú a kedy to na nich príde.
A oni si pritom myslia, že oni sú dobrí a v poriadku a ostatní ľudia to na nich nevidia a v podstate si ľudia len dávajú pozor, aby u nich vevyvolali nejakú reakciu, keď ich dobre nepoznajú. Sú aj iné dg. napr. autizmus, kde sa dá s autistom vychádzať, ale treba poznať jeho reakcie.

tiezjedna
11. okt 2024

@kim2028 najčastejšie preto, že spektrum duševných chorôb je veľmi široké a zahŕňa aj dg, ktoré dokážu svojim správaním urobiť peklo zo života svojim blízkym, priateľom, známym...

rozculena
11. okt 2024

neviem,ako pozitívne by si sa díval na človeka,kvôli ktorému sme pravidelne volali hasičov,samozrejme že s nmi dojdu aj policajti a záchranári,lebo pravidelne mu niečo zhorelo v trúbe a zadymil celý panelák......ako pozitívne by si sa díval na človeka,ktorý si nasťahoval do bytu všetkých bezdomovcov a feťákov a pravidelne ráno o 2 začal demolovať byt........v oboch prípadoch bývali nado mnou....

bloger
11. okt 2024

Lebo nevedia čo od nich čakať.

grof_monte_christo
11. okt 2024

Lebo nikto si nechce pridávat starosti, pokiaľ nemusí, to však neznamená, že ich negatívne vnímajú. Len chcú mať od nich kľud kvôli nevyspytateľnosti ich diagnózy.

alexis617
11. okt 2024

@kim2028 máš pravdu schizofrénia je veľmi ťažká diagnóza a áno dá sa zvládnuť ak pacient pravidelne uživa svoje kvapky ,ale treba pri tejto diagnóze byť veľmi disciplinovaný lebo veľmi rýchlo môže nastať zhoršenie stavu ,ale na základe tejto diagnozi by som človeka neodsúdila pred tým ako ho spoznám jedna moja klientka má schizofréniu tak viem ako toto ochorenie dokáže zmeniť človeka trávim s ňou veľa času striedaju sa nálady aj osobnostné črty človeka

lenkakravcova
11. okt 2024

@kim2028 pretože pri fyzicky chorom človeku vieš s čím máš viac menej počítať. Že napr nechodí, lebo nemá nohu. Alebo ma nejaké bolesti a preto to a ono neurobí.
Ale pri psychicky chorom človeku nevieš. Nikdy nevieš čo urobí. Ešte pri spomínanej schizofrénii - tam už vôbec. Nevieš, či sa práve cíti dobre a je OK alebo zle a plánuje ťa v myslí zavraždiť, len sa usmieva. Proste je to veľmi otázne čo takému človeku chodí v hlave. Môže byť nebezpečný. Psychické ochorenia sú nebezpečnejsie než fyzické. Pre okolie.

kim2028
autor
11. okt 2024

@lenkakravcova Z osobnej skúsenosti viem, že má v hlave to čo zdravý. 🙂 Rozdiely nie sú žiadne. Nič zvláštne tam nechodí. Rieši bežné vecí ako obyčajní ľudia.

@alexis617 neviem no, ja nemám s tým osobnú skúsenosť. Nemám poruchy nálad. Emócie síce nie sú žiadne, ale viem sa cítiť fajn.

@grof_monte_christo Myslím si, že áno sú predsudky, pričom sa dá všetko dobre zvládnuť.

alexis617
11. okt 2024

@kim2028 Píšeš ,že emocie necítiš žiadne šú potlačené liekmi ?Alebo si vždy necítil emócie a môžem sa ťa opýtať pri akej činosti sa cítiš fajn ?

grof_monte_christo
11. okt 2024

@kim2028 Ale ty nemôžeš hodnotiť všetkých ľudí s psychiatrickými diagnózami len na základe seba a uprostred stabilizovanej fázy. Klucovym slovom je pri týchto diagnózach nevyspytateľnost. Nikdy nevieš kedy a na základe čoho sa to môže otočiť do relapsu.

kim2028
autor
11. okt 2024

@alexis617 Odkedy som chorý, tak ich nemám vôbec. Cítim sa fajn napr. pri športe, či pri nejakej práci. Napr. keď si niečo napíšem na notebooku ako dobrovoľník, či mame do práce niečo urobím.

nikaeli
11. okt 2024

@kim2028 pracujem s deťmi s autizmom. Istý čas som pôsobila v škole, keď ku mne prišla 17-ročná slečna so schizofréniou. Kvôli stavom nezvládala bežnú strednú školu, tak prišla k nám, do praktickej. Bola veľmi nevyspytateľná s prudkými zmenami nálad. Jeden deň prišla pozitívne naladená, vysmiata, pôsobila spokojne. No celý deň ma tak zvláštne sledovala, len som si stále opakovala 'pokoj, buď v pohode'. Chodila som okolo nej ako okolo maľovaného vajca, snažila som sa predchádzať akejkoľvek negatívnej situácii v triede, nekládla som na ňu takmer žiadne požiadavky. Nejak som proste cítila, že sa za tým úsmevom čosi skrýva. Posledná hodina bola telesná, rada skákala na trampolíne. Cez prestávku jedla čokoládu. Hovorím jej - umyješ sa a ideme skákať. Ona nechce. No špinavá na trampolínu nemôžeš, poď, pôjdem s tebou, pomôžem ti. Vošli sme do kúpeľne, kde sme mali aj hrnčeky. Zabuchla dvere, schmatla hrnčeky, tresla ich o seba a s tými črepinami nad hlavou zvrieskla ' mám chuť rezať!'. V tej chvíli som videla pred očami moje malé deti a koniec, tma. Ani neviem ako som ušla a kričala na chodbe na kolegyne, aby pozamykali triedy a volali pomoc. Už je to 15 rokov, no v živote na to nezabudnem. Evidentne mala zle nastavenú liečbu a bola pre okolie nebezpečná. Povedz, čo by bolo, keby ublížila deťom v škole? kto by bol zodpovedný? ja?

lenkakravcova
11. okt 2024

@kim2028 vieš ty si jeden z mnohých. Iní to môžu mať úplne inak.
Jeden známy mal stavy, že začal hovoriť z ničoho nič že všetkých zabije ak neodídu. Na druhý deň si to nepamätal. A to mi príde extrémne nebezpečné.

kim2028
autor
11. okt 2024

@lenkakravcova Nemyslím si, že inak. Existujú aj zdraví ľudia, čo sa vyhrážajú kadečím a sú tiež nebezpeční. To je skôr o povahe a nie o duševnej chorobe. 99% ľudí duševne chorých nie je nebezpečných a neradi pútajú pozornosť. Kráčajú s davom...

alexis617
11. okt 2024

@nikaeli môžem ti povedať s vlasnej skúsenosti pri autizme su uzamknutý vo svojom svete majú svoje rytuáli ktoré opakujú ktoré ich ukludňujú ,ale pri praví s klientom ktorý má schizofremiju máš odistený ručný granat oni majú vnútorne hlasy ktoré im hovoria čo majú robiť veľký pozor pri bežnych činosťiach mojej sa veľmi rýchlo menia nálady musím dávať pozor aby si ona.neublížila ,ale tiež aby s niečím neublížila.mne ja niesom jej nepriateľ ale to čo sa odohráva v.jej hlave njekedy je take reálne až mam s toho zimomriavky

kim2028
autor
11. okt 2024

@grof_monte_christo Ale veď z osobných skúsenosti, čo mám rôzne skúsenosti aj s inými tak skôr sa boja ľudí... V terminológii pána psychológa na stacionári: "Tu by neublížil nikto ani muche a má pravdu..." Je to skvelý psychológ. To sme vyhrali...

alexis617
11. okt 2024

@kim2028 a s teba mám úprimnu radosť v tejto faze vyzeráš stabilizovaný

kim2028
autor
11. okt 2024

@alexis617 Ďakujem. Som stabilizovaný už dlhší čas. Vlastne pohoda je už takmer 8 rokov. Koncom novembra bude výročie...

vlastnynazor
11. okt 2024

@gerber58 uplny suhlas

svokrinjazykmonika
11. okt 2024

@kim2028 ja sa duševných chorôb bojím, že niečo bude mať časom môj muž, alebo ja. Alebo aj že na ulici stretnem niekoho... divného, prepnutého. Za to môžu asi aj hororové filmy nie? Veľa krát keď bola nejaká duševná choroba v minulosti tak sa to hodilo na posadnutie diablom. Veď aj tá skúsenosť vyššie s tými črepinami 🙈

kim2028
autor
11. okt 2024

Poviem tak, že ja mám za sebou 2 hospitalizácie na rôznych oddeleniach a nič zvláštne som tam nevidel. Nebolo sa tam veľmi čoho báť. Hoci povahy boli rôzne. Jedného s hlúpou povahou som dostal na izbu. Nesadol mi tak som sa popýtal preč na druhú izbu po 2 týždňoch. Za celý čas bol len ticho, tak čo už no. Vraj mal depresie, ale neviem no... To som si myslel vtedy, že viem vychádzať s každým, ale tu sa nedalo veľmi... Nemému ani vlastná mať nerozumie...

grof_monte_christo
11. okt 2024

@kim2028 Vies, každý, kto mal aspoň raz skúsenosť so schizofrenikom počas epizódy chce mať celkovo s ľuďmi psychiatrickými diagnózami pokoj. Pokiaľ to nie je rodinný príslušník, kde odlúčenie nie je možné. Nás sused, už v rokoch, mal schizofreniu a ako deti sme sa ho báli.

vlastnynazor
11. okt 2024

@kim2028 ked si realne zazijes zlu skusenost s ludmi s tazkymi psych.diagnozami, precitas si skusenosti aj druhych, kt.sa opakuju v opise takmer 1:1, tak len sprosty pojde do toho opat.
Takisto sam pises, ze necitis emocie. U teba je aspon plus, ze sa nechces vesat na niekoho, lebo teda mat vztah s clovekom bez emocii, nie je ziadne terno.
Takisto ked uz ten psychicky odolny jedinec sa namoci do vztahu s clovekom so psych.diagnozou, tak zacne robit take ustupky, len aby sa ten so psych.diagnozou mal dobre, ze sa stane viac jeho opatrovatelkou. Keby boli obaja zdravy a ten zdravy sa chova ako ten clovek s diagnozou, tak ver, ze by si vypocul kopu roznych informacii o sebe v zmysle, co robi zle atd. Ale pri cloveku so psych.diagnozou sa zvycajne chodi po spickach, len aby sa mu nezhorsil stav. Cize ten clovek moze kludne zit svoje stavy a tvrdit ostatnym, ze je v pohode, akurat ti ostatni by to okomentovali inak, len zvycajne sa vyjadria len medzi sebou, nie pred clovekom s diagnozou, pretoze ho nechcu dostat pod stres.

mikadooo
11. okt 2024

@kim2028 ľudia sa dívajú negatívne aj na duševne zdravých ľudí, myslím si, že je to niečo v nás, stále sa snažiť nejak povyšovať nad "tých druhých" a myslieť si, že sme odborníci na všetko. Ale prečo je to tak... Ťažko povedať. Asi nejaká evolúcia alebo čo. Plus médiá, internet, stará blažková od susedov, ktorí vyťahujú na 90% tie negatívne senzácie na nás a my ich s radosťou hltáme a šírime ďalej bez overenia faktov. Každopádne veľa zdaru a nech sa choroba drží na uzde...

nikaeli
11. okt 2024

@alexis617 s deťmi s PAS pracujem už 20 rokov, momentálne som v škôlke a hoc to nie je ľahké, nemám strach. Vtedy som sa bála každého ďalšieho dňa až kým sa neskončil šk.rok. Bála som sa, že ublíži sebe, mne, deťom, nevedela som predvídať situácie a jej rodičia sa k tomu stavali veľmi ľahkovážne 🙁 obdivujem tvoju odvahu. Moja práca je náročná a veľa ľudí mi vraví, že by to nerobili. Ja by som zas nemala odvahu robiť to, čo ty...

@kim2028 želám ti, aby si bol stabilizovaný čo najdlhšie a užíval si život najviac ako sa dá 🙋🏻‍♀️🙂