Prečo mi svokra týka a ja jej mám vykať?

17. júl 2023

Veď to neni proti pravidlám tykania a vykania?

petamich
17. júl 2023

no moj svokor mi tiez tyka a ja mu vykam a nemam s tym najmensi problem 🙂 som predsa od neho mladsia a mne sa to tykanie v jeho pripade nehodi (teda z mojej strany) a je relativne caste, ze starsi ludia nam tykaju a my im vykame, teda aspon v mojom okoli 🤷‍♀️

vroni
17. júl 2023

Je, úplne a svokra je bežne sa vyskytujúci nevychovany hulvat. Môžeš jej prikázať ti vykať alebo začať tykať späť. Bobrika jej obľúbenosti síce nezískas, ale všetko mat nemôžeš. 🤪

sajmonka_1216
17. júl 2023

a čo ti má vykať? nechápem, čo ti na tom vadí, veď to je normálne.. či čo si chceš dokázať?

lvulik
17. júl 2023

Tu budeš zhejtovana a vysmiata ale súhlasím s tebou, nemalo by sa to, resp sa ta mala na to najprv spýtať, ci ti to nebude vadiť, atď... Si dospelá osoba a predpokladám, ze nemáš 15, takže nevidím dôvod na automatické tykanie, najmä, ked ste si nepotykali vzájomne a ty jej vykas.
Zial asi s tým nič neurobis (pokiaľ si nechceš pokaziť vzťahy).

lindous
17. júl 2023

Proti tým písaným hej, ale mne osobne to príde normálne... mala som to tak s rodičmi ex, mám to tak dokonca s niektorými ľuďmi mimo rodiny a teda určite mi to bolo príjmenejšie ako keby aj oni mne vykali 😅 ak to teda tebe aj vadí, neriešila by som to nejak extra, ak je len toto problém, ale inak vychádzate fajn

vroni
17. júl 2023

@sajmonka_1216, nie, nie je to normalne. Dve dospelé osoby si tykajú alebo si vykajú, ak sa nedohodli inak. Inak je to sedlacina a hulvatstvo.

akvi
17. júl 2023

Tiez to tak mam 🙄 Som myslela, ze si po svadbe so mnou potyka tak, ako moji rodicia s mojim muzom...ale cakam uz 30 rokov 😂 Zvyknes si, aj ked divne sa citim, lebo u nas vsetci tykaju vsetkym, iba ja vykam..fakt prijemne je to na rodinnych stretnutiach 😒

lilke
17. júl 2023

Takto boli vychovávane staršie generácie, takýto úzus pretrváva hlavne "na tradičnom vidieku" - nemyslím to urazlivo. Mladšiemu tykam (predpokladám, že si mladá), staršiemu na znak úcty vykam. Mne to tiež nepríde zvláštne. Poznám dokonca 20-30-nikov, ktorí rodičom aj v súčasnosti, od malička vykaju.

sajmonka_1216
17. júl 2023

@vroni záleží od veku.. hádam ked má napr. 18 a nádejná svokra 50, tak je smiešne, ak by jej mala vykať.. ked má napr. nevesta 30 a ona 50, tak je to iné..
sedlačinu a hulvátsvo by som riešila v rámci medziľudských vzťahov niekde úplne inde, toto vykanie je naozaj najmenej v súvislosti s tým, ako sa ľudia k sebe správajú...

ddaassuullaa
17. júl 2023

Ja neviem, hladat problem tam kde nie je🤷‍♀️ moji rodicia vykali svokrovcom uplne bezne, rodicom svokrovci vzdy tykali. Mne by tiez viac vyhovovala tato forma, u nas vsak trvali na tykani a mne to uz roky vadi, neoslovim menom, ale prederiem z ust babka a dedko. Tykanie a oslovovanie menom mi proste neslo, dieta sme mali az neskor po svadbe a tak to bolo aj dlho take "s minimalnym oslovovanim". Mne generacny rozdiel pride dost na zachovanie vykania. Pokial vsak iny problem nemas, tak nie je vlastne ziadny problem - naco si ho vyrabat?

viestta
17. júl 2023

Ja svojej vykam, moj chlap vyka svojej a obidve nam tykaju a nevidim na tom nic nezdvorile.

vroni
17. júl 2023

@sajmonka_1216, to je predsa niečo, co vyriešim jednou otázkou 20 sekúnd po zoznámení. Niekomu dospelému zacat tykať je sedlacina a hulvatstvo. Úplne fuk, ci ma 18 a ja 80.
Inak sa chce chechcem, s frajerom mojej dcéry si tykame, ani mi nenapadlo, ze je načase povykať si (je to jej spolužiak zo škôlky, on 17 ja som 50 🤣🤣🤣)

tosomja
17. júl 2023

Ja by som svokre ani netykala, je staršia. Prvá mi tykala. Terajšia mi vyká tiež. Je mi to divné, aj keď svokor tyká, obidvom som povedala, aby mi tykali, ona je taká svojská 😃

akvi
17. júl 2023

@ddaassuullaa ja si nemyslim, ze je to nejaky problem, ktory treba straslivo riesit, kazdopadne napriklad u nas som ja jedina, kto svokrovcom vyka. A ked sme cela rodina spolu, je to podla mna trapne, ze vsetci komplet napriec rodinou si tykaju a ja jedina vykam. Moj muz si s mojimi rodicmi tyka, syn tyka vsetkym, aj navzajom nasi rodicia si tykaju.. Mne tykaju vsetci. A ja jedina vykam.. Mne to teda vobec nie je prijemne, pripadam si, ze proste ja do ich rodiny nepatrim.. Ale ok, zvykla som si a beriem to tak, mam odstup.. A riadny teda za tie roky.. Pretoze oni to davaju aj najavo..

sajmonka_1216
17. júl 2023

@vroni a podľa mňa je toto sedlačina... ja mám síce 25 a robím s ľudmi aj okolo 65 rokov.. a aj ked mi povedali, že mám tykať, proste mi to nejde cez ústa a nedokáže staršiemu človeku tykať.. príde mi to neúctivé... mne nevadí, ked mne tykajú, ale ja to nedokážem... aj ked má 40, či 50
takže pre teba je sedlačina tamto, pre mňa toto.. každá máme svoj názor

ddaassuullaa
17. júl 2023

@akvi rada by som.sa s tebou vymenila a som si na 100%, ze by som s tym problem nemala. Mne sa to nehodi, neslo mi do ust oslovovat svokra a svokru menom nikdy a roky do narodenia syna som radsej neoslovila ako som mala pouzit krstne meno. Po narodeni skor pouzijem babka a dedko, aj ked to nie su moji stari rodicia. Prijala by som vykanie. Ja si totiz v beznom zivote nepotykam s kazdym, nevidim dovod a vyznam

0silvia0
17. júl 2023

Mne toto nevadi. Ked som sa vydala, starsie susedky mi automaticky tykali, ja som im vykala.
Tak isto kamosi mojich deti, vsetci su uz dospeli. Poznam ich od deciek a tykala som im, oni mne vykali. Su sice dospeli a pokracujeme v tomto leveli, asi by sme si mali povykat😁

akvi
17. júl 2023

@ddaassuullaa vies co, rokmi som uz aj ja rada zato, pomaha mi to s tym odstupom..

vroni
17. júl 2023

@sajmonka_1216, to nie je "podla mna" tomu sa hovorí etiketa. O tom, aké nechutne hulvatstvo je vykať niekomu, kto ti navrhol tykanie ani nezačnem. Byt hrdý na to, ze sa chovám ako hulvat je samozrejme možné. Len málokde mimo spoločnosti iných hulvatov aj oceňované.

petamich
17. júl 2023

@vroni neviem preco by mal byt hned kazdy hulvat a sedlak, zas to netreba brat cierno-bielo 🙂 kazdy z nas ma susedov, ktori nas poznaju od plienok, tykaju nam a my im vykame, naozaj netuzim po tom, aby mi mamina 80 rocna suseda navrhla tykanie a rovnako od nej nebudem ziadat, aby mi vykala, lebo uz nie som dievcatko od susedov alebo jej 90 rocny svokor, ktory mi tyka, lebo ma vnima ako dieta mojej maminy, rovnako ako jeho vnucata, ktore ma s jeho synom a darmo mam 30+ pre neho som Petka a tyka mi (obcas vyka ako mu pride ale on uz ma na to narok) a ja mu samozrejme vykam, lebo je to za mna prejav ucty, obzvlast ak pochadza z doby, kedy vykal svojim rodicom

v zasade s tebou suhlasim a mali by sme si tykat alebo vykat, obcas ale ten jedno/dvojgeneracny rozdiel akosi pozna aj macko-psa, obzvlast ak ta niekto pozna od plienok ale nie je snad preto hulvat

lavender94
17. júl 2023

@vroni etiketa "zakazuje vykať, keď niekto navrhol tykanie? To sa mi nezdá. Tykanie je možné slušne odmietnuť a ďalej vykať. Neviem či to teda chápem správne.

viestta
17. júl 2023

@vroni aj tykanie mozes zdvorilo odmietnut a ten co to navrhol sa nema preco urazat a ani nie si ziaden hulvat ak to odmietnes. Tykat si je "posun" do inej kategorie a nie kazdy ten posun musi akceptovat.

domkakvet
17. júl 2023

Tak pokial viem vzdy to tak byvalo, ja aspon nepoznam nikoho komu by svokra vykala.

vroni
17. júl 2023

@petamich, hovorím o vzťahoch vzniknutých v dospelosti. Tých, ktori nás (alebo my ich) poznali v plienkach sa to netýka. Tak isto je možnosť súhlasiť s jednostranným tykanim. To je všetko v pohode. Nie je v pohode automaticky tykať inému dospelému len preto, ze je mladší. Nie je to ani slušne ani normálne, aj keď v istých kruhoch bežné.
@lavender94, ano, tykanie môžeš odmietnuť. Ale nie prijať a ďalej vykať. Ale celkom úprimne - keď niekomu odmietnem tykanie, tak to na 99% moju uctu neukazuje. Len odstup a nechuť mat s dotyčným akýkoľvek bližší kontakt.

vroni
17. júl 2023

@viestta, no ved o tom hovorím. Tykanie môžeš odmietnuť človeku, s ktorým nechceš mat bližší kontakt, hoci on chce. Rozmýšľam, ako sa toto da formulovať neurazajuco a zdvorilo.... 🤔🤔🤔 Ako blaboly o úcte a tak by ma neohurili.

sajmonka_1216
17. júl 2023

@vroni :D :D omg.. keby toto malo byť nechutné hulvátstvo a nič horšie by sa nedialo tak by bol svet nádherný...
minulý týždeň tu jedna pani písala, že zavrela inej pani dvere ked odchádzala z triedy zo škôlky a nevidela, že stála za ňou... ona jej drzo povedala, že či je slepá, ked ju nevidí... a pokračovala v tom zmysle, že jasné, že nevidela, ked je také vyžraté teleso..
takže tvoje pohoršenie nad vykaním je noazaj ten najmenší problem..neviem ako by si už nazvala také správanie, ked pokračovanie vo vykaní je podľa teba nechutné hulvátstvo..

lavender94
17. júl 2023

@vroni a čo by ťa malo uraziť na tom, keď ti človek dá týmto najavo, že nechce bližši kontakt? To už mi príde také, že každé odmietnutie je automaticky nezdvorile.

danica2711
17. júl 2023

veď si to preber s ňou, nie s nami, my nepoznáme váš vzťah ani jej dôvody

vroni
17. júl 2023

@sajmonka_1216, tak zase noooo..... Sú aj väčší hulvati, uznávam, toto je len také maličké hulvatstvo... 🤣🤣🤣

vroni
17. júl 2023

@lavender94, bavíme sa tu o situácii vracmci rodiny. Vrámci práce či známych - asi by ma to neurazilo, ale držala by som si od takého človeka asi tiež väčší odstup a dívala sa na neho kritickejsim okom.