Prastarí rodičia v príbuzenskom vzťahu

7. dec 2023

Ahojte...predstavte si situaciu..dcerka ma rok...a na jej narodeninach, Vaša svokra pred uplne vsetkymi z ich a mojej strany rodiny povie, ze jej rodicia boli bratranec a seternica....so smiechom....moj manzel sa zacal smiat...mne skoro noz spadol z ruk, ked som tortu sla krajat..uz je tomu par mesiacov....stale nato musim mysliet...je vobec v poriadku ma s niecim takym neoboznamit pred tym nez sme mali dieta? Co sa vlastne moze stat? Narazam na geny, zdravie, choroby...vyzna sa v tom niekto prosim?

smajliica
7. dec 2023

Svokra je zdrava (predpkokladam), manzel je zdravy, vase deti zvysene riziko genetickych chorob mat nebudu. Klud.

autor
7. dec 2023

@smajliica no vzdy nam svokra prisla ttochu zaostalejsia...to naozaj nic v zlom, nechcem ju tu nejako dehonestovat...to povie aj moj manzel....len ma zaujimal nazor od cudzich ludi...dakujem 🙂

januska12323
7. dec 2023

Problém by bol ak by sa tak množila celá rodina. Jeden "divný pár" nič nespraví.

juliet86
7. dec 2023

ved normalne viete absolvovat odborne geneticke testovanie ak ta to zaujima. toto riesia genetici

ana82
7. dec 2023

🙈akože keby si to vedela si ho nezoberieš či ako? kľudne aj ty môžeš mať z tvojej strany nejakú genetickú vadu a ani o tom nemusíš vedieť...a to že boli príbuzní neznamená, že musí vzniknúť genetická vada...

smajliica
7. dec 2023

@januska12323 To nie je uplne pravda, bratranec a sesternica maju podstanae vecsie riziko genetickych poruch u deti ako 2 ludia co nie su pribuzni, ale prejavi sa to u prvej generacie potomkov.

luccija
7. dec 2023

Možno to tvoj muž ani nevedel.Skor je divne, že to vytiahne teraz na vnuckinej oslave.

autor
7. dec 2023

@luccija presne toto ! ... ja som len videla pohlady mojej rodiny jak vsetci na seba zacali pokukavat...vlastne aj manzelovej rodiny 😃

autor
7. dec 2023

@ana82 nie moja...kebyze som to vedela tak len urcite by sme zasli na genetiku....

vkatush
7. dec 2023

Poznám dievča, neviem teraz či rodičia alebo starí rodičia sú bratranec/sesternica.
Podpísalo sa to na rodine tak, že oni horko ťažko dokázali mať ju, aj keď je zdravá, no iné deti mať nemohli.
Bohužiaľ, ona má z toho problémy, že niekoľkokrát potratila, raz predčasne porodila a bohužiaľ dieťa zomrelo po týždni a rokoch snahy a strát majú syna, tiež porodila predčasne, prvý rok života bol skoro celý v nemocnici a nevedia, či bude všetko v poriadku, keď bude väčší.

Môže nemusí to mať následky. Ak chceš, choďte na genetické testy.

ana82
7. dec 2023

neboj sa už sa to evidentne prejavilo na svokre😀keby bola ok tak to nerozpráva na oslave vnučky pred celou rodinou a čo sa týka tých testov, poznám rodinu dievčatko má downov, pri druhom im povedali, že bude mať na 99% riskli to a chlapec je úplne zdravý, doktori nechápali...

autor
7. dec 2023

@ana82 😀😀 no ...veruze sa prejavilo...aspon na tej oslave urcite

nevenka
7. dec 2023

Moja starka (ma 93 rokov) vzdy hovorila, ze to preto je taka mala (nema ani 150 cm), lebo jej rodicia sa musela zobrat kvoli majetkom (bratranec a sesternica). No a moja mamina je tiez mala a tam napriklad ani nevieme, odkial pochadza jej otca mama, nasli ju pri rieke v kosiku, bolo to babatko krasne oblecene do drahych veci na tu dobu, takze pravdepodobne nejake nemanzelske "panske" dieta. Ale o nijakom inom pribuzenskom krizeni nevieme. Sestra je nizka, ja som nizka, ona ma napriklad normalnu velkost nohy, ja mini, no ale rozumovo sme okej, obe VS skola. Takisto otcovi surodenci su zdravi, aj deti zdrave. Jeden bratranec ma 1 dieta postihnute istym syndromom, ale to sa stava bezne, ze obcas sa narodi dieta s istym hendikepom.
Vobec by som nerobila vedu z toho a ak by ma to velmi trapilo, mozno by som sla na genetiku paru, ak by manzel suhlasil. Mnohe choroby nie su podmienene 1 genom, ale su polygenovo podmienene a vobec sa nemusia prejavit. 1 par v tej zmesi genov neurobi nic, to by muselo ist o generacne pribuzenske krizenie, vzdy pribuzny s pribuznym, aby sa nieco take dialo, co by si si vsimla ako mega pruser.

ana82
7. dec 2023

nemá svokra veľké uši 😂to je tiež podľa mňa jasný znak, keď sa kuknem na anglického kráľa😂
netráp sa užívaj zdravé dieťa, a ak plánuješ ďalšie a nedá ti to podstúp testy pre pokoj duše❤

autor
7. dec 2023

@nevenka no svokra ma mozno 149 cm 😀 asi to bude tym no.
A dakujem.krasne za prispevok

autor
7. dec 2023

@ana82 ani neviem, skusim sa najblizsie zapozerat 😀 a dakujem 🥰🥰🥰🥰

lili1313
7. dec 2023

Stáva sa, povolené to je, kedysi to bolo beznejsie ako dnes. Predpokladám že nemas svokru veľmi v láske, ale nemusis z toho robit halo. Tvoju dceru to na zdravi neohrozi.

autor
7. dec 2023

@lili1313 ale coby...mam ju v laske...ale musela.som pomenovat veci tak ako su

alickapusinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
7. dec 2023

@alickapusinka 😀😀😀 nemam nič

medda_beda
7. dec 2023

Keby si ty vedela koľko incestov bolo v našej línií v histórií ľudí.
A sme tu.
A čo to ešte len bude keď je možnosť darovať vajíčka a spermie a súrodenci o sebe ani nevedia.

amelie2017
8. dec 2023

Kedysi to bolo normalne, ze sa brali bratranci a sesternice. Zvacsa kvoli majetkom. Muz ma v rodine tiez par, kde sa zobrali bratranec a sesternica, nemuseli, ale lubili sa a oni deti nemali. Manzelstvo trvalo vyse 30 rokov. Boli spolu stastni, az kym jeden z nich neumrel.

lavender94
8. dec 2023

Vtedy to bolo normálne, že bratranec už nebola taká rodina aj teraz je to myslím legislatívne už legálne (ale nechcem kecat), niektoré dediny sú ešte stále take, že pomaly máš v tej dedine tri priezviska, ktoré sa točia dookola :D

cacianka
8. dec 2023

Ona je "momentalne zavostalá" od prírody, nie kvôli príbuzenstvu bratranec/sesternica.
A to " x" sa prejavuje v jej správaní, je naozaj nevhodné takéto ženy vyťahovať pred publikom na oslave malého dieťaťa

bluka2
8. dec 2023

Odhliadnuc od toho ako to oznámila, nemyslím si, že budete mať problém. V Maroku som poznala ľudí v mojom veku, ktorých rodičia boli bratranci (celkom bežne v tej generácii) a všetci boli úplne normálni, dokonca aj vysokí

mogaa
8. dec 2023

Volakedy boli bežné manželstvá s pokrvnými príbuznými a keďže u vás je to obgenerácia, tak nič nehrozí....možno bol aj tvoj pra-pra-pradedo masový vrah...neber to tak tragicky, manžel je ok a ty tiež, tak si nevyrábaj zbytočné problémy....

jaja066
8. dec 2023

Neviem,ci to mozem vobec napisat, ale napr moj pradedo si zobral svoju neter🤦🤦🤦🤦(z otcovej strany) nikto nieje nijak.postihnuty. akoze je to hrozné si to len predstaviť. Ale neurobíš s tým nič. Co by si sa rozisla s mužom,keby to vieš skôr?

kornelies
8. dec 2023

Staci sa pozriet na istu cast Slovenska a vysledkom su mentalne retardovani potomkovia. Bohuzial partnerske (skor sexualne) vztahy s rodinnymi prislusnikmi su caste.
Hlavne buduci manzelia maju byt oboznami so zdravotnym stavom svojej buducej polovicky. Ak by autorka bola cirkevne sobasena, tak by mala narok na anulaciu manzelstva. Neverim, ze to manzel nevedel. Zatajil, absolutna podpasovka. Ja by som si muza, ktoreho stari rodicia boli bratranec a sestranica, nezobrala. Tak isto muza, ak v ich blizkej rodine spachali samovrazdy. Genetika je svina.

patus_2
10. dec 2023

Ahoj, máte už dieťa, už nič nezmeníte. Ale áno, o tomto si mala vedieť. Nič natom nieje smiešne ani zábavné. Vedel o tom tvoj manžel? Nič ti nepovedal? Ako píšu vyššie, v tomto prípade by bola možná aj anulácia manželstva (čo sa týka cirkvi). A nedá sa jednoznačne povedať, že "nič sa nedeje". Gény sa dedia mnoho generácií a fenotypovy prejav môže nastať kedykoľvek. Tak isto ako pri génov dominantných ochoreniach môže byť niekto z nich prenášač. Aj v genetických rodokmenoch sa vyznačujú incestne križenia, pretože tata informácia je dôležitá.

autor
13. dec 2023

@patus_2 ano tak ako pises..vedel o.tom a nic mi nepovedal...a urcite sa s nim nejdem rozvadzat...ani to.nejdem dalej nijako riesiit...ale ak by som to vedela dopredu, asi by som aj rozmyslala...neviem sice k comu by som dosla...mozno minimalne tie geneticke testy....