Pozičaná kniha od kolegyne

18. feb 2024

Dobrý deň , opíšem situáciu . Kolegina ktorú mám rada mi požičala knihu. Dá si na nej záležať a tak som na ňu dávala pozor ale nie asi dostatočne. Tu jej knihu som nezašpinila ani strany nie sú roztrhané. Problém je vtom že pôvodný papierový obal je trošku pokrčený. Zobrala som si knihu na jeden deň do kabelky tak asi tak sa to stalo.Viem bola to chýba.Vždy som vrátila všetko v pôvodnom stave a na čas keď som si požičala. No teraz neviem čo mám robiť. Nedá sa iba obal vymeniť? Mám kúpiť novú knihu ? Stačí ospravedlnenie ? Čo by ste spravili na mojom mieste. Neviem sa rozhodnúť. Ďakujem za Váš názor .

lilianka28
18. feb 2024

Ospravedlniť sa a vysvetliť situáciu, s tým že jej ponúknes kompenzáciu, prípadne kúpu novej knihy. Uvidíš ako zareaguje. Možno nad tým kyvne rukou, a ty už dopredu stresujes.

pietra
18. feb 2024

Kolegyni by som sa ospravedlnila, kúpila jej ako odškodné nejakú čokoládu alebo inú drobnosť a navrhla jej, že ak je pokrčený obal pre ňu problém, kúpim jej knihu novú. Mne osobne by nevadilo, ak by mi niekto vrátil knihu s pokrčeným vrchným obalom, vadilo by mi, keby boli zničené stránky akýmkoľvek spôsobom, ale vrchný obal nepokladám za podstatný.

kvietok2012
18. feb 2024

Kúpila by som novú knihu.

diewcatqoo
18. feb 2024

Ospravedln sa a daj jej k tomu poukazku na nakup do knihkupectva.

karolinakr
18. feb 2024

Počkaj, ked sa jedna len o papierovy obal a nie vnutro knihy, nebude vyšilovat.Daj jej to, a uvidiš ako sa zatvari..Pochybujem, že bude žiadat novu knihu

liusa82
18. feb 2024

no ja by som len hodila rukou ak by sa mne toto stalo.Myslím keby som na mieste tej poškodenej.Nie som na toto háklivá.Ešte aby mal niekto z takejto somariny stresy.Ale chápem.Niekomu vadí aj banalita.Nepoviem keby to neviem ako poškodíš.Ale záleží aj na nej akú má povahu.Ved ty ju najlepšie poznáš či ju to naštve alebo nie

bolarazjedna
18. feb 2024

Toto sa mi stalo, keď som mala asi 12-13rokov. Najlepšia kamarátka, ktorá na rada knihy a váži si ich, mi pozicala knihu Lassie sa vracia. Dávala som na tu knihu pozor, no ale cestou do školy sa mi v taške pokrčila predná strana obalu, tak ze v strede cez celú prednú stranu sa tiahla hrubá čiara, akurát cez fotku psíka. No, ja som sa vtedy nepriznala, vrátila som jej tu knihu prednou stranou nadol, takže si to všimla až potom, no veľmi sa urazila... Ale nejako to pre dýchala neskôr, dodnes sme najlepšie kamošky (a požičiava mi knihy, túto udalosť sme vydiskutovali neskôr).
Dnes na tvojom mieste by som jej kúpila novú knihu (ak nájdeš pôvodne prevedenie - ja som po rokoch hľadala tu knihu s tým obalom, aj dnes by som jej kúpila, ale sa už nikde nepredáva). A samozrejme, priznala by som sa a ospravedlnila sa

marcellka32
18. feb 2024

Ja som raz knihu požičala a vrátila sa mi v žalostnom stave a kamoška sa ani neunúvala ospravedlniť....veľmi ma to mrzelo, takisto zošity zo školy/poznámky som si vyberala komu požičiam a komu proste nie, lebo som vedela v akom stave to dostanem naspäť

galganka
18. feb 2024

A presne pre toto som prestala knihy a pod. požičiavať. Nech si myslí, kto chce, čo chce, poslednú knihu som už ani nevidela, s odôvodnením, že sa k nej dostal ich malý psík. Ja si knihy opatrujem, v taške nosím v obaloch a nemienim mať poničené veci kvôli tomu, že niekto je neporiadny. A kľudne si môžete búchať po hlave, že je to len kniha. Aj je to ozaj mini poškodenie, ospravedlň sa, ak je veľké, zožeň ďalšiu a prosím, už si knihy nepožičiavaj.

oli18
18. feb 2024

Skus ten obal prezehlit cez handru, mal by sa vyrovnat.

mima1608
18. feb 2024

Toto sa mi presne stalo raz - požičala som knihu spolužiakovi a vrátil mi ju so zníženým obalom. Neunúval sa ani ospravedlniť, ani neponúkol kompenzáciu... Odvtedy knihy nepožičiavam a aj keď je to už 15 rokov, neviem to doteraz predýchať 🙄🤦
Áno, možno niekto povie, že preháňam, ale ja som proste knihomol ako svet a knihy si vážim. O to viac, keď mám nejakú požičanú. Proste si na to dávam pozor ako na oko v hlave a knihy, ktoré mám 20 rokov v knižnici, že doslova od 8-9 ročného dieťaťa, a boli čítané 300 krát sú v top stave...
A tak ono záleží asi aj ako veľmi je kolegyňa citlivá na svoje knihy. Určite by som sa ospravedlnila, vysvetlila situáciu a ponúkla kompenzácie v podobe novej knihy. Možno tú kompenzáciu príjme, možno len mávne rukou.

marianarem
18. feb 2024

Ospravedln sa a spytaj sa kolegyne, ci ju mozes nejako odskodnit. Ono clovek sa ani tak nenastve za znicenu vec, ako za to, ked ju niekto taku vrati bez alehokolvek komentara. Z toho ide ignorantstvo a nezaujem a to je to, co sa ludi najviac dotkne. Aj z prispevku vidno, ze ta to evidentne mrzi a kolegyna to uvidi tiez.

emm_i
19. feb 2024

Tiež už si starostlivo vyberám, komu požičiam knihy. Strašne som v detstve zbožňovala Harryho Pottera, a tak mi rodičia kúpili všetky knihy. Vždy som čakala na každú časť a postupne si ich tak zbierala. No a sestrinej spolužiačke som požičala 6. časť. Dlho mi ju nechcela vrátiť, a keď mi ju napokon dala, mala som potrhané strany a predný obal vyzeral, akoby bol rozkusaný. Asi od ich psíka, neviem. Nič nepovedala, a keď som ju s tým konfrontovala, obrátila to proti mne, že len zbytočne preháňam, a je to len kniha. No lenže pre mňa tá kniha veľa znamenala. Priznám sa, že dodnes mám veľkú nevôlu požičiavať knihy.

mima1608
19. feb 2024

@emm_i tá moja zničená kniha bol Harry Potter 5. časť... Doteraz ich mám v knižnici. Už som rozmýšľala nad kúpou nových výtlačkov, ale neviem sa s nimi rozlúčiť... Aj keď tá 5ka to tam špatí 🥲