Pomáhanie rodičom, keď máte deti

27. dec 2023

Máme v rodine problém, kvôli pomáhaniu rodičom manzelovym. Majú tri deti vrátane môjho muža, my nemáme deti, jeho sestra a brat majú. My bývame 200km, brat 180km a dcéra 50km od nich. Čokoľvek treba doma robiť alebo pomôcť volajú nám, ja rozumiem, že ostatní majú deti, ale nie vždy sa nám dá, ale v našom prípade aj tak musíme prísť. Napríklad pracujem, som najhoršia lebo oni si práve deň pred tým zmysleli, že to treba. Ostatné dve deti nemusia robiť absolútne nič. V lete sa každý rok robí brigáda v záhrade, my makáme dva dni a oni si potom prídu posedieť na slniečko.
Samozrejme nemáme problém pomáhať rodičom, ale už toho máme naozaj plné zuby, že vlastne všetko komplet robíme len my dvaja. Vadí to aj manželovi, nie len mne. Ale keď im to povie, argument je, že veď oni majú deti. Ako im vysvetliť, že nie vždy sa nám dá, alebo že by mohli niekedy pomôcť aj ostatné deti.

colsami
27. dec 2023

Toto ale musi riesit manzel, so svojimi rodicmi a surodencami.... (Konstruktivne, nie v navale emocii)

diewcatqoo
27. dec 2023

Ale ved ani vy to nemusite robit. Alebo vam drzia noz pri krku? Normalne poviem, ze nie, neprideme. Byvame daleko, nemame dovolenku, necitime sa dobre... nech si ohovaraju kolko chcu.
Toto by si mal poriesit manzel, sadnut si s rodicmi, prip. aj surodencami a povedat, ze nie ste otroci ich zahrady. Mate svoj zivot, byvate z nich najdalej, nejde to dalej takto. Nech skusi hodit poznamku typu, ze dufa, ze za tu pomoc vam aj prepisu barak.. uvidis ako sa ostatni surodenci zmobilizuju 🙂

messalina
27. dec 2023

Ved normalne, ked sa Vam najblizsie nebude dat prist, poviete to a proste nepridete.
Ked vysvetlovanie nepomaha, je to jedine riesenie.

katkaseiner
27. dec 2023

Tak bud brigada a pridu vsetky deti alebo to ktore akurat moze...to ze stale vy...mi pride nespravodlive a hlavne ked byvate najdalej

autor
27. dec 2023

No keď neprídeme my, tak im nikto z ostatných súrodencov nepríde pomôcť. A budú si to musieť spraviť sami.

domkakvet
27. dec 2023

Tak si urobte aj vy deti a bude vam aj veselsie.

gejb
27. dec 2023

To ze majú deti je len výhovorka. Co im bráni v tom zbaliť ich a vypustit na záhrade nech sa hrajú? A ich rodicia zatiaľ môžu makať. Ved deti sa vždy bravali k babke dedkovi, na vzduch a slniečko...aj im to prospeje.

petamich
27. dec 2023

moji svokrovci napr. maju zahradu a nechodi im pomahat nikto, svokra sama hovori, ze nas nevola na navstevu robit a ze ked uz svokor nebude vladat, radsej si tam nasadi kvety

za mna to, ze niekto ma alebo nema deti nie je argument (ak prave nemaju niekolko tyzdnove babatko), vy rovnako mate narok na cas pre seba a mat plany 🤷‍♀️ len im proste treba asertivne povedat nie

zmrzlinka2021
27. dec 2023

Chcú záhradu? Ak chcú, musia sa starať alebo si zaplatiť služby.

dadka1997
27. dec 2023

Nech to rieši muz, ci jemu to nevadí? No mne by teda vadilo, cestovat 400km (tam aj späť) preto, ze treba pomahat, dcera je blizsie nech pomaha ona...
Je to voci vam nespravodlive, ale nech to riesi muz

letfenixa
27. dec 2023

@autorka "No keď neprídeme my, tak im nikto z ostatných súrodencov nepríde pomôcť. A budú si to musieť spraviť sami."
No tak si to sami spravia, a?

777januska777
27. dec 2023

A co všetko u nich robíte? A aj aký je vek svokrovcov?

mandzula
27. dec 2023

Az vtedy, ked im nikto nepride pomoct, si uvedomia, na co im sily stacia a na co uz nie, a proste to budu musiet vypustit, zariadit si inak alebo pockat, kym sa vam bude dat prist. Aj tu totiz plati, ze ktory kon najlepsie taha, toho najviac biju.

pkgirl30
27. dec 2023

Ak sa ti zdá že už je to neúnosné lebo vždy pomáhate len vy, tak budete musieť byť aj vy konečne trocha "sebeckí" a myslieť trocha aj na seba. Treba vedieť povedať aj NIE.

anjelicek26
27. dec 2023

Ak svokrovci nemaju 80+, tak nech si to sami spravia...nikto im nekaze mat zahradu xy m2 a kopu roboty s tym.. vo veku,ked to uz nejde,treba mat travnik a automaticku kosacku travy. Na ostrihanie stromov 1* rocne kludne dojdite pomoct v ramci navstevy,tam problem nevidim. Ale nie tak casto a pre kazdu blbost tolko soferovat...

nikpa
27. dec 2023

Opýtate sa kto im bude pomáhat keď aj vy budete mat deti?! Treba to odkomunikovať aj s ostatnými súrodencami keď rodičia to nevedia pochopiť. Aj keď mam pocit, že to je tak všade, vždy je jedno z detí, ktoré proste pomáha a je ,,využívane,, viac. Aj u nás to tak je, aj kamoška sa mi sťažovala, že stále len ona musí okolo rodičov chodiť, napriek tomu ze su 4 súrodenci. Samozrejme dôvody sú vždy iné, u vás sú to deti, u nás neochota môjho brata pomáhať rodičom...

janinah
27. dec 2023

Kto berie úrodu a v akom pomere? Vam pre deti netreba.im áno.Treba sa o tom porozprávať s ostatnými súrodencami a správať sa asertivne.Precestujete toľko.ze si za tie peniaze kúpite habadej ovocia aj zeleniny a bez roboty.A aj domáce sa dá nájsť vám poblizku.2xdo roka urobte veľku brigádu v dome a zahrade.tej sa zúčastnite a stačí.Mam už dospelé deti ale nikdy som ich domov neťahala kvôli robote.

marsmykkok
27. dec 2023

A v čom im pomáhate a prečo Vás volajú a v akom zdravotnom stave sú? Je iné pomôcť napríklad nachystať drevo aby v zime nepomrzli alebo raz za pár rokov sa dohodnúť na maľovaní a pomôcť im ak nevládzu. A iné ak sadia 3 hektáre zemiakov obrazne a potom chcú s tým pomáhať. A muž musí povedať aj súrodencom, že by mali pomôcť tiež, ale samozrejme, môže byť že ochota nebude a budú len výhovorky a stále to bude len na mužovi a na tebe. Zase donútiť ich ako nemáte ani vy ani mužovi rodičia...

0silvia0
27. dec 2023

Treba sa razne ohradit, ze vy ich zeleninu nepotrebujete, ze za to, co preveziete si kupite. Kto chce zahradu, nech sa stara. Ak nevladzu, nech posadia travnik, kupia kozu alebo urobia si bazen.
Ja tiez rodicom nepomaham v zahrade. Mam svoju zahradu, ta mi na robotu staci.
No tak budete za zlych, no a co, ked tam prestanete chodit. Treba si niekedy aj taketo veci odzit, nic sa nestane, neboj.

maryetta
27. dec 2023

Hmmm nechapem cim su deti akoze prekazka?
Mame 3deti. A ak sa nam da ideme. Ci k mojim rodicom alebo ku svokre. Muz je jedinacik.
Ale kazdopadne prave my mame 3deti. A byvame 300km od rodicov.
Takze ono je to skor o tom kedy sa nam da. Kedze muz robota. Deti skola… a tiez ci sme zdravi. Lebo s chorym dietatom tiez chodit nebudem.

kikushaa
27. dec 2023

200km hore dole to nie je sranda, nehovorim ze nemate pomahat vobec, jasne ked tam ste planovane - pomohla by som. Ak by si zmysleli ze nieco zrazu treba porobit normalbe nadrzovku by som si vypytala na benzin. Pripadne ak nevladzu treba im navrhnut stahovanie do bytovky, pripadne urobit travnik na celu zahradu a so surodencami sa zlozit na taku tu automaticku kosacku, zavady na dome hadam na vas necakaju a riesia ich hned .

autor
27. dec 2023

Záhrada znamená- kvety, stromy, lístie, kosenie, burina, upratovanie domu, jedná sa o chatu. Majú dve, o ktoré sa treba starať. Takže úroda žiadna. Ale nie je to len o tom, treba chystať drevo na zimu, volajú nás. Treba vymaľovať volajú nás, svokor robí klobásy, pomáhame my a ešte aj rovným dielom musíme zaniesť aj súrodencom samozrejme, už nás volali aj za to, že treba kosiť!

autor
27. dec 2023

A nemajú ani 60 akurát nevládzu. Nám je potom ľúto, že im nikto nepomôže.

0silvia0
27. dec 2023

Pane boze, to nemyslis vazne. Su to relativne mladi ludia, navymyslaju si roboty a potom vas s tym otravuju. Vy mate svoje deti, svoje starosti, svoje aktivity, aj vy ich otravujete aby k vam chodili strazit deti? Ked nevladzu, nech chaty predaju a klobasy si kupia a nech relaxuju.
Vy chodite na ich chaty len makat ci aj relaxovat?
Pomoc je fajn, ale odovodnena, nie takato prehnana.

kikushaa
27. dec 2023

@0silvia0 autorka nema deti

kikushaa
27. dec 2023

@autorka ak sa nevladzu starat, nech to predaju. Akoze mat dve zahrady a ani z jednej nemat uzitok 🤦🏼‍♀️ len tak na okrasu, vymaluje firma, drevo tiez vie nachystat firma. Urobili ste si to sami, treba sa naucit hovorit nie.

0silvia0
27. dec 2023

@kikushaa aha ok, diky za opravu, ale maju svoje aktivity, svoju pracu a urcite chcu travit volny cas podla svojich predstav.

kikushaa
27. dec 2023

@0silvia0 ved jasne, hlavne byvaju 200km od rodicov, to je trosku privela na ich “vrtochy”

kornelies
28. dec 2023

Autorka Kolkokrat tam chodite do mesiaca? 1x ci viac?
"Konstruktivne" rady nech to predaju, ked nevladzu, si mozu vsetci strcit za klobuk.
V prvom rade nech si manzel sadne so surodencami a urobia harmonogram sluzieb. Ak nemaju cas, nech zabezpecia osobu/osoby, ktore budu kosit travnik, atd.
Este ma napadla jedna vec, mozno maju rodicia syndrom prazdneho hniezda alebo si myslia, ze sa nudite cez vikendy a tak vam "zabavu" zabezpecia. Myslim, ze vladzu, len chcu si vas uzivat 😉😉.

autor
28. dec 2023

@kornelies aj cez týždeň, svokra je doma a svokor živnostník, takže pracuje kedy chce. A do mesiaca tak 2-3x niekedy na otočku, niekedy na dva dni. Najhoršie je, že nemame čas a peniaze na toto cestovanie