Pomáhanie deťom v osamostatnení

14. máj 2024

Často tu čítam diskusie že veľa z vás pomáha deťom pri osamostatnení, vypomahate im finančne keď kupujú svoje bývanie na hypotéku, platíte im vodičák alebo auto. Alebo keď bývajú u vás a dávajú vám peniaze na domácnosť odložíte si to a potom im to dáte keď si kúpia svoje.
Niekedy mám pocit ako keby som bola neschopná a ostatný ako keby boli všetci bohatý a vedia si takto deťom pomoct v osamostatnení. Aj ja by som rada pomohla no nemám toľko peňazí a nezarabam tisíce aby som im mohla odkladať a pomôcť. Jedine čo majú sú poistky a keď budú mať 18 dostanú istú sumu na začiatok.
Moji rodičia nič mi nedali, musela som sa sama zaobstarať. Sama si vybaviť bývanie, zaplatiť vodičák aj auto.

buberova
14. máj 2024

Je to tak v poriadku.. mnohí z nás toho k štartu nedostali veľa.. a normálne fungujeme.. necíť sa zle, dať deťom štartovný byt absolútne nie je štandard.. skôr luxus pre pár % ľudí

really8
14. máj 2024

No a co? Mne tiez dala mama len to co mi sporila a u mna sa nic nemeni aj keby mi dala dom s hektarovym pozemkom. Moja svokra dokonca z penazi ktore setrila muzovi nakoniec prerobila jeho detsku izbu a on nedostal nic😁

gribka1
14. máj 2024

Veď si na tom tak ako väčšina, nemyslím, že všade to takto majú ako popisuješ. Pre mňa je dôležité investovať do vzdelania pre deti. Ostatné je na nich.

colsami
14. máj 2024

Je to skor luxus, u nas to nikdy tak nefungovalo, neplatil nikto auto vodicaky hypoteky ani nic k bytom, dokonca ani ziadna suma na zaciatok ako Ty chces dat.

Napriek tomu vsetci surodenci (a to nas bolo vela) sme sa osamostatnili, nikto nam nic nedal a nikdy sme rodicom nemali za "zle" ze nam nedali ako inde sa rozdava priehrstami, kde su peniaze alebo "dieta bozikom".
Vychovali z nas schopnych ludi a dali nam skvelu rodinu, vzdelanie, mali sme vzdy podporu...

Detto muzova rodina, a mnohi dalsi - vela takych pripadov z okolia poznam. Kto je schopny tak sa postavi na vlastne nohy aj bez penazenky rodicov, ci uz na to ten rodic ma ci nema. A ano v mnohych pripadoch si to aj inak vazi a inak vie zveladovat...

syslik81
14. máj 2024

ja mam minimalku som na vsetko sama ale ista ciastka aj ked nie velka mesacne odchadza na setrenie pre nu .. nefajcim nepijem a nechodim moc von ..som minimalistka takze ani oblecenia nemam vela .. kazdopadne uz nastava puberta a jej naroky sa posupne zdrazievaju tak neviem z coho budem setrit :D kazdopadne kazdy da to co ma .. niekto sice da byt auto a podobne ale neda mu vobec dobru vychovu kvoly tomu ze je nonstop v praci a rodicovstvo ide stranou ... takze nie vsetky dary musia byt hmotne ... daj im lasku a cas a das im mozno ovela viac ako iny

tiezjedna
14. máj 2024

ale veď to je v poriadku... každý podľa svojich možností👍 Každé € sa do začiatku hodí. Kvalita rodičov sa nemeria podľa toho, koľko dajú deťom peňazí, alebo na čo všetko im prispejú, čo zaplatia. Ale podľa toho, akých ľudí z nich vychovali a aké hodnoty im vštiepili 👍

pribinak
14. máj 2024

Syn dostáva na sviatky od rodiny peniažky. Odkladam mu ich na vodicak a keď chce ísť niekde von na nejaký pobyt

Žiadny byt a ani auto mu kupovať nebudeme. Nie sme žiadny milionári. Skôr sa snažíme mu vysvetlit princípy finančnej gramotnosti a úplný základ že bez prace nie sú koláče a skáče len do výšky príjmu
To je asi najviac čo mu vieme dať

tilly
14. máj 2024

Veď každý ako chce a na čo má. Šablóna neexistuje. Vodičák beriem ako súčasť vzdelania tak, ako napr jazykovku, ten robil syn už v 17, aby jazdil rok pod dozorom a na 18. narodeniny dostal auto po dedovi, polovicu dal dedo, polovicu my. My nedávame inak žiadne darčeky na vianoce ani sviatky, len toto dostal. Je športovec, auto potrebuje, musí jazdiť do klubu (120 alebo 220km), autobusmi by to nedal, lebo má veľa vybavenia so sebou. Zarába cca 650 eur, z toho si platí svoje výdavky a snaží sa šetriť. Nemíňa na alkohol a baby, ale investuje ďalej do svojho športu a stojí ho to dosť.

kofa77
14. máj 2024

@tilly a aky sport robi syn?
ja si ta inak pamatam z jedneho fora-lady.sk😀, sme stare, co?
este ked sme nemali deti, to boli casy🙂

tilly
14. máj 2024

@kofa77 to sme pekne staré 🤣🤣. Keďže decko už bude mať 19, už to bolo pekne dávno

autor
14. máj 2024

Ja viem že kvalita rodičov sa nemeria podľa toho koľko dajú deťom peňazí, no aj tak veľa rodičov dáva deťom. Neviem kde sú tie ženy čo do iných diskusii píšu čo všetko deťom dajú. Možno si potom deti nevážia veci lebo to len tak dostali a nemuseli pre to ani prstom pohnúť. No aj tak aj ja by som rada dala a pomohla len nemám moc z čoho.

mandzula
14. máj 2024

Kazdy podla svojich moznosti, neporovnavaj sa, lebo ta z toho klepne.🙂

guudy
14. máj 2024

Hlavne netreba verit vsetkemu, co si precitas na internete 🙂

petronela1985
14. máj 2024

V rámci možností robíme všetci rodičia, čo môžeme pre naše deti. Ja šetrím dcérke peniaze zatiaľ iba na sporiacom účte, v budúcnosti by sme jej chceli kúpiť pozemok. Zarábame s manželom obaja, nemáme dlhy, takže pre nás je samozrejmé, že pomôžeme dcérke, aj druhorodenému 🤰Ja som dostala štartovné do života tiež, hoci nečakané, z dedičstva. Ale pomohlo mi to veľmi, postavili sme z toho hrubú stavbu. A nemyslím, že mi to nejako uškodilo, necítim sa byť za to neschopná, že som sa nezadĺžila, za kvalitné vzdelanie vďačím podpore rodičov a manžela. Prácu mám dobre platenú, dom hotový, nemám dôvod sedieť na peniazoch a nepomôcť v budúcnosti môjmu potomstvu.

bullinka
14. máj 2024

To,že niekto pomáha deťom finančné je ok. Každý podľa svojich možností a schopností. Ale aj to,že niekto nepomôže,lebo jednoducho finančne na tom nieje najlepšie, je ok. Určite robíš všetko preto, aby sa tvoje deti mali dobre, aby im chýbalo čo najmenej. A oni podľa mňa v dospelosti budú vedieť, prečo to je tak, ako to je. Skús si s tým nerobiť zbytočne starosti, neporovnavat.

kaktusik007
14. máj 2024

no ja setrim deckam od narodenia - na rok na strednej skole v zahranici... Moji rodicia na to nemali a ja osobne to povazujem za dolezite -- takze som hodne skrblila, aby som nasetrila cez 20 tisic eur 🤷🏼‍♀️. Som na decka sama, zarabala som pod priemerom, teraz este menej - dala som sa do skolstva a mam tabulkovy plat, ale teda deckam nasetrene na jazykovy pobyt je.

beriem nejak automaticky, ze im zaplatim vodicaky a ano -- k 18tim kupim auto. Jazdene, stare, take priblizovadlo z miesta A do miesta B za max 5.000 eur a teda kedze mam dve deti, budu mat jedno spolocne.

na byt im neprispejem, leda ak budu zit u mna a pracovat a budem im tie peniaze co mi daju za najom /nie stravu/ setrit. Ale to si nemyslim ze ostanu pri mne byvat.

clovek vie setrit i z mala, som toho dokazom.

co sa tyka mojich rodicov - peniaze na byt ci auto mi nedali /vtedy auto v 18 nebolo taky standard ako je dnes/, ale zase podporuju moje deti - za tu cca tisicku rocne spolu im moja mama nakupi - topanky, bundy zimne, bicykle... nezaplati celu sumu, ale prispeje.

denithestrange1993
14. máj 2024

Ved ked im das peniaze z poistky to maju na zaciatok peknu sumu. Kazdy pomaha svojim detom ako moze.

gabca025
14. máj 2024

Mne rodicia nedali nic. Ostatni surodenci dostali niekolko tisic eur. Toto mi prislo neferove - pre jedneho nic a druhym vela, ale poradila som si aj bez ich penazi. My detom odkladame kazdy mesiac. Najradsej by som bola, keby tie peniaze vyuzili na studium alebo pobyt v zahranici (ak by mali zaujem). Urcite im nebudeme kupovat startovacie byty, lebo tolko penazi im nenasetrime

emm_i
14. máj 2024

Netráp sa tým 🙂 Ak sú deti vychované slušne a ako sa hovorí, majú ruky-nohy, budú si vedieť život zabezpečiť aj sami. Ja som nič nedostala, moji rodičia ma ale finančne podporovali počas VŠ, platili mi aj bývanie. Všetky kurzy, VP, aj pobyty v zahraničí. Po VŠ som sa osamostatnila, zarábam viac než oni, hoci ja mám 2 práce. A vieš čo? Ja by som im za to, čo pre mňa v živote urobili, venovala zahraničný pobyt, na čo si aj šetrím. Lebo viem, že hoci ja som vždy išla do zahraničia, oni kvôli tomu nešli, lebo toľko peňazí nebolo, hoci radi by. A tak by som im takto rada dopriala 🙂 Od nich nič nežiadam, lebo viem, že celý život pre mňa a sestru robili to najviac, čo mohli ❤️

kofa77
14. máj 2024

@kaktusik007 si perfektna, tvoje deti maju super mamu

sense
14. máj 2024

Nič som od rodičov nedostala a v podstate ani nečakala aj keď áno v puberte ma mrzelo ze rodičia platili spolužiakom vodičak a veľa z nich dostalo auto k maturitam....ale moja mama nás vychovala v podstate sama z mierneho vyzivneho a minimálnej mzdy... Ale naučila ma podstatne... Prikrycat sa takou perinou na akú mam a spoliehať sa len sama na seba... A možno bol tým. Pádom môj štart do budúcnosti o niečo ťažší ako štart napr môjho partnera ktorý dostal byt a jazykové pobyty a auto a neviem co všetko, ale mam spokojný a pokojný život, žiadne dlžoby, sme zdraví.... A ci dostane moje dieťa niečo na štart do zivota ukáže buducnost

pericolosa
14. máj 2024

netrsp sa ak nemas, deti to vedia, staci mat srdce pre nich a aj to citia. Rodicia nie su povinni pomahat detom ked sa osamoststnia a mozu si robit so svojimi peniazmi co chcu ale ked rodic chodi z dovolenky na dovolenku a nevie co so sebou a jeho dieta ledvs zije tsk mi to pride hnusne od toho rodica nepomoct. Su aj taki! Ak nemas na pomahanie tak sa tym netrap.

olimuc
14. máj 2024

Moja sestra dostala ako startovne byt po babke, ja som odisla do zahranicia 🤷🏻‍♀️Deti mojej sestry by mohli mat tiez ako startovne mozno v buducnosti byty, ale pochybujem, ze maju zaujem zdrziavat sa na Svk. Neviem ako dopadne moj maly .. ale ma cas … ale kedze zalezi len od mojich moznosti az take ruzove to nebude … urcite mu pomozem, ale nie bytom. Ani by som mozno netrafila krajinu. Nejak ma to ale netrapi … investujem
Do jeho vzdelania a zvysok sa nejak spravi… bude mat kontakty v roznych krajinach, ktore pochodime aby sme udrziavali kontakty a ked bude sikovny postara sa sam o seba

tilly
14. máj 2024

@gabca025 a to prečo? Ako to odôvodnili, že im veľa a tebe nič?

oli18
14. máj 2024

Takych diskusii je tu uz par, aj som do nich pisala. My sme detom dali vela nielen hmotneho, ale aj dobru vychovu a vzdelanie. Nerozhajdakali, zveladuju. Pracuju, podnikaju, normalne slusne ziju, vydarili sa.

dariaaa
14. máj 2024

Už len to,ze ti je to luto z teba robi dobru mamu.Ver,ze tie,ktore dostanu malo,alebo nic,z tych budu lepsi ludia,ako ti,co mali vsetko.Hlavne im bud dobrou mamou,komunikuj s nimi,smejte sa,robte blbosti,uzivaj si ich kým ich máš pri sebe.Nie si jedina

matkahelka
14. máj 2024

priznam sa, ze nerozumiem takemu malomestiackemu pausalizovaniu, ze ak nieco niekto dostane, automaticky si to nevazi. preco by to tak malo byt? rozumny clovek prave na tom, co dostane dokaze stavat a nadobudnut viac. ja som podedila, lebo moji rodicia zomreli mladi, moj muz dostal najprv to, co rodicom pocas rokov akoze prispieval na domacnost, ale svokra to kazdemu synovi odkladala a kazdemu to potom dali + nieco navyse. a aj ked pred par rokmi predali pozemky, tak € podelili synom. a teda, nikto peniaze nepreflakal, vsetci synovia investovali podla svojho uvazenia. my mame byty, hypoteky nam splacaju podnajomnici, kt.v nich ziju a kym ich splatia, budu pre nase dcery. pre mna je to take samozrejme, ze mam moznost, tak detom pomozem a obzvlast preto, ze mam dcery a zeny vnimam ako slabsie a zranitelnejsie. napriek tomu si vsak myslim, ze omnoho hodnotnejsie ako materialno, je detom zabezpecit dobre vzdelanie- lektorov cudzich jazykov, kvalitne stredne skoly, neskor kvalitne vysoke skoly. s dobrym vzdelanim si dokazu materialno zabezpecit aj bez toho, aby nieco dostali.

1ryba
14. máj 2024

Ďakujeme za oznam. Mne rodičia dali a dám aj ja. Vážim si ich za to a máme pekný vzťah.

dariaaa
14. máj 2024

@matkahelka mozes mi prosim vysvetlit co sú kvalitne stredne školy a kvalitne vysoke skoly?Moj syn studuje na univerzite,ci ho mam preradit na kvalitnu vysoku,aby mal znalosti.🤔Hlavne bez lektorov hovori styrmi jazykmi

matkahelka
14. máj 2024

@dariaaa tu ironiu si si mohla pokojne odpustit. Staci sa pozriet na hodnotenia Ineko a vieme, ktora stredna skola je na akej urovni. A staci sa pozriet na uplatnenie absolventov tej, ktorej fakulty a tiez vieme, ci je kvalitna. ale to ty dobre vies, len si si potrebovala rypnut.