Neviem či mi stojí mať za to rodinu

2. mar 2024

Niekedy to bol môj sen, vlastne donedávna. Ale keď vidím dnešnú dobu a všetko čo sa okolo mňa deje a hroznú budúcnosť pre moje deti, nízke platy vysoké výdavky, sám lgbti a psychické poruchy, dievčatá sa obliekajú ako cundry. Samé rozvody , naťahovanie o majetky atď.
Viem že nemôžem zmyslat negatívne ale mám predtým väčší rešpekt lebo som mala zle detstvo, psychicky ma otec týral a bil , mama detto , a som úplne sama bez rodiny, snimi som skončila. A keď si predstavím bze ešte niečo také zle by som mala zažiť , ako som písala vyššie tak neviem či by som to už prežila. Ja mám pocit že som si odzila na 3 životy. Taktiež aj veľa vzťahov a dosť zlých. A teraz som prvý krát sama a konečne cítim kľud na duši, viem sa tešiť, cítim sa šťastná. Síce trochu prázdna logicky keďže mi chýba láska ale myslím že mi to nestojí za všetky tie problémy... Je tu niekto kto sa rozhodol tiež byť sám ? Mňa strašili že kto sa o mňa postará v starobe atď. Tak neviem. Mám 30 rokov.

thereisabear
2. mar 2024

Nechala by som to voľne plynúť. Možno stretneš niekoho, s kým budeš chcieť mať rodinu a možno nie.

tundra
2. mar 2024

Pozeras na to pragmaticky👍💪.Uzivaj si zivot a mozno stretnes, toho praveho a potom prehodnotis terajsie nadstavenie.Vies ako sa hovori:"Praca kvapna,malo platna"Drzim palce na ceste zivotom.🤗

janinah
2. mar 2024

Rodina môže byť tvoja životná výhra,možno jediná.

mabenn
2. mar 2024

samota je ok, pokial sa tak rozhodnes...ale ked sa predsalen rozhodnes mat rodinu: terapie, prace na sebe, trosku zmena zmyslania o tom, ako sa svet ruti do zahuby...a vsetko je mozne...

monicatko20
2. mar 2024

U mňa nastal zlom tiež po 30tke..prišiel priateľ ktorý mal úplne iné myšlienky jak ja, a nejak ma zbavil obáv.. máme skoro 1.5r syna a poviem ti ze som nikdy nebola šťastnejšia, silnejšia a odhodlanejšia bojovať za lepšiu budúcnosť jak pre nás kým sme tu, tak pre moje dieťa aby malo v budúcnosti všetko vrátane slušnej výchovy 🥰

aeruginosa
2. mar 2024

„Dnesna doba”… a v ktorej dobe bolo idealne mat rodinu podla teba?! Je v poriadku, ak niekto nechce mat deti, ale ten tvoj sposob argumentacie je uplne mimo.. „dievcata sa obliekaju ako cundry”… no, to uz iste typy dievcat robia stovky rokov a aj tak sa rodia nove a nove generacie…
Ak si mala zle detstvo a citis, ze sa cez to nevies preniest, odporucam psychoterapiu.
Aj to, ze sa po rozchode citis lepsie je prirodzene, ak si nebola vo vztahu stastna, logicky ti je lepsie teraz samej.
Konaj, ako to citis a neriad si svoj zivot podla obliekania/vztahov/rozvodovosti inych ludi…

marca12
2. mar 2024

Nechces chodit na terapie? Pomoze ti to spiznat samu seba a pomoze ti to aj vo vztahoch. Nebudes si hladat tie iste typy chlapiv,ktori ta nicia.

yelena159
2. mar 2024

Prepáč, ale čo máš proti LGBTQ+?

palta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
milanemila
2. mar 2024

Mas pravdu, nemaj rodinu.

jaaankaaaa
2. mar 2024

No ak nechceš mať rodinu preto, že sa dnes dievčatá obliekajú ako cundry, tak ozaj ju fakt radšej nemaj😂

biglovemom
2. mar 2024

Nie logicke to neni citi sa prazdna lebo si single !!
Musis byt stastna aj sama so sebou.
Inak nebude tvoj novy pristel tvoj partner, ale „zachranca“a to je zle.

A ked mas taketo myslienky co sa tyka deti a buducnosti…. No bud psycholog alebo tie deti nemaj.
Lebo normalne zmyslanie toto neni.

ivik4
2. mar 2024

K tomu poslednemu, aj ludia co maju xy deti vela krat skoncia sami chudaci lebo sa na ne deti vykaslu a k tym tahaniciam o majetky, maj jedno dieta a nebude sa mat s kym on natahovat 😃.
Ale k teme, nieje tvoja povinnost mat deti,manzela, rodinu. Zi stastne, akokolvek

colsami
2. mar 2024

Povedz, v ktorej dobe by si chcela tu rodinu mat 🙂
Lebo ja teda nemyslim ze boli take uzasne desatrocia ze ludstvo zilo pomaly viac v blahobyte ako vela ludi teraz.

Neviem v akych kruhoch sa pohybujes ale ja mam okolo seba vela spokojnych rodin - ano, kazdy ma svoje starosti, azda si nemyslime ze cely zivot bude kazdy den jackpot. Ale to je zivot predsa. Vidim ludi ktori poctivo vykonavaju svoju pracu, zarobia tak aby sa postarali a s laskou vychovavaju svoje deti. Nie, nepohybujem sa v kruhoch bohacov.

Mrzi ma ze si mala zlu skusenost ako dieta a evidentne Ta to ovplyvnilo. Kazdopadne mat rodinu nie je povinnost, ak sa citis naplnena ked si zijes sama svoj zivot.
Mozno raz stretnes niekoho s kym rodinu budes chciet vytvorit. A mozno nie. Toto nie je hra s jedinou spravnou moznostou.

marsmykkok
2. mar 2024

Pozri takto, vzťah môžeš mať aj v 35tke ak sa rozhodneš, aj v 40tke, aj v 50tke, aj 70tke. Teda tam si dvere nezatvoríš nikdy. Na deti máš ešte tak 10-12 rokov možnosť mať ich... Rozhodni sa ako chceš, ale ak budeš mať deti, neznamená to, že sa o teba na starobu postarajú. Koľko ľudí je v domovoch dôchodcov čo má 3,4, 5 deti? Skončíš aj ty v domove dôchodcov. Dnes je iná doba, Ak ostaneš chorá, dieťa kvôli tebe nezmení bydlisko a bývanie, nepríde o dobrú prácu a nebude ťa opatrovať za 400 eur mesačne s tým, že nevie koľko tu budeš a čo bude potom, ak umrieš, že ako si nájde dobrú prácu a tak.

1ryba
2. mar 2024

Výhoda je, že nikto ťa nenúti rodinu mať. Môžeš si robiť to čo chceš a ako chceš. A s kým chceš.

petamich
2. mar 2024

podla mojho nazoru je aj dobre, ze rodinu aktualne nechces, najskor by som popracovala na vylieceni starych traum, nastaveni mysle a potom mozno zvazila rodinu

v zivote je tolko krasnych veci pre single aj nesingle ludi ale ak niekto spomenie len prijmy, LGBT a ze dievcata sa obliekaju ako cundry asi by radsej mal byt sam

lavender94
2. mar 2024

Ved keď nechceš rodinu, tak ju nemaj. Ale čo je dnešná doba? V čom je horšia ako iné doby? Každá doba ma to svoje, zle a dobre. Žijeme v časoch kedy sa ľahko dostaneš k informáciám, ale naša myseľ si skôr zapamätá to zle, nie to dobre. Mám pocit, že nám je až príliš dobre a tak sa nasilu pozeráme na svet negatívne. Reálne žijeme v luxuse takom, aký nemá polovica zemegule. Síce su povolania, ktoré su zaplatené menej, ale stále mame možnosť vybrať si čo budeme robiť, mame ako ženy PRÁVO robiť, študovať. Obchody plne jedla, elektrika a tepla voda nie je snáď len v niektorých chajdach v osade. Keď si zmyslíme, že na Slovensku nás už nič dobre nečaká, môžeme sa zobrať a ísť. Len tak zo dna na deň. A nikto nás na hraniciach nebude chcieť zastreliť. Môžeš kľudne vyjsť na ulicu a kričať z celých pľúc čo len chceš a aj tak sa ľudia sťažujú na nejakú cenzúru, ktorá je asi iba v ich hlavách. Ľudia boli zlí aj pred tým, čo su teraz viac nedokážem povedať, pretože sa takými ľuďmi neobklopujem. A to ako sa dievčatá obliekajú je tiež take, že ty vidíš dievčatá, ktoré sa obliekajú ako ľahké dievčatá a ja zas vidím samé vrecoidne oversized mužatkovkské outfity a vravím si, že kde sa stratila ženskosť. Ak deti nechceš, je úplne jedno, aký dôvod si na to nájdeš, proste ich nemaj a je to v poriadku, ale aj pre samu seba si trošku poupratuj v hlave, aby si ten svet videla ako pekne miesto. Ľahšie sa žije potom

lucka_ke
2. mar 2024

nechápem ako ťa ohrozuje LGBT... či len preto, že je moderné o tom hovoriť? títo ľudia tu boli vždy a vždy aj budú

mircalla
2. mar 2024

Ty radsej deti ozaj nemaj
Takze uvazujes spravne

vesimelonimarsista
2. mar 2024

Spravne si sa rozhodla nemat deti.

simona92101
2. mar 2024

Prosim ta ako by teba a tvoje deti ohrozovali psych.poruchy inych,dievcata cundry a dokonca LGBTI komunita?🤦‍♀️
Velmi cudny mindset...

sella38
2. mar 2024

A ja ti asi rozumiem. Ak by som mala terajsi rozum, tiez by som do "tohto sveta" uz dieta nepriviedla. A nech si mysli kto chce co chce... ja to takto citim. Lebo az narodenim vlastneho dietata clovek pochopi, co je to ten strach a obava on, o jeho buducbost, aky svet ho caka... mna nezaujima argument, ze ktora doba bola dostatocne dobra... zijeme teraz a teraz realne si naozaj myslim, ze tie nase deti caka mozno nieco, co nikto zazit nechce...

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
domkakvet
2. mar 2024

Uvidis sama ako to bude dalej a ci ti niekto vstupi do zivota.

katkami123
2. mar 2024

Nemáme žiadne vojny, ani 1.svetovú vojnu, 2.sv. vojnu ani medzivojnové obdobie, nemusíš robiť na poli, aby si uživila seba, aj deti a báť sa aký bude tento rok úroda, máš automatickú práčku a nemusíš prať všetko ručne v studenej vode v potoku, ide ti pitná voda z kohútika, máš lekársku starostlivosť, možnosť vzdelania pre seba, aj deti a nemusíš sa teda báť, žeby z nich boli nevzdelaní sedliaci, nemáme tu plieniacich vojakov, v obchode si mozes kúpiť co chceš, máš na vyber z potravín, nemusíš stáť v zime rade 4h na mandarínky a pomaranče, staré mäso, nemusíš sa báť, že keď povieš, že Fico/Matovic/Blaha je kokos a nesúhlasíš s režimom, nik ti nezaklope na dvere a nezmizneš, tvoje deti sa môžu rozlúčiť s dobrými školami, aj keď na ne majú hlavu, lebo si proti strane a možem pokračovať o polemizácii doby.

culienka
2. mar 2024

@katkami123 v podstate súhlasím ale vojna je túto za našimi hranicami a Fico/matovic/blaha tak na tych by som sa nespoliehala a školstvo to je bieda u nás a aj o životnom prostredí sa dá veľmi polemizovať. Máme teraz pohodlný život aj s veľa vymoženosťami žijeme v civilizovanom svete v podstate sa máme veľmi dobre 🙂. Je správne, že autorka sa nad rodinou zamýšľa lebo rodina nie je vždy len krásny bezstarostným život. Deti stroja veľa peňazí aj času ich výchova môže byt tiež veľká výzva. Manžel sa môže zmeniť no môže to byt tazke a určite to stojí veľa energie, ktorú nie každý ma . A niekto môže byt šťastný aj sám, autorka si musí zvážiť čo pre ňu bude najlepsie😉

daniela2202
2. mar 2024

Rozmýšľaš správne 👍

katkami123
2. mar 2024

@culienka
Tak v prvom rade sa nerobia deti preto, ako tvrdia autorke, žeby sa mali o nás na starobu starať. Ja si neviem predstaviť, žeby mi mali meniť plienky, asi si aj svojím pričinením a sporením na dôchodok vybavím nejaký luxusný domov dôchodcov 😀.

Svojim prispevkom som chcela hlavne poukázať na to, že vzhľadom na celu našu minulosť, žijeme teraz najpokojnejšiu a najrozhýčkanejšiu dobu. Mali by si naši prarodičia povedať, že všetci budú sami, tak asi vymrieme ako ľudstvo. V každej dobe boli vojny, hladomor, choroby, inkvizícia, udavačstvo, nevladnu nám tvrdou rukou panovníci, nikto nemusí ísť do potoka po vodu, atď.

Súhlasím, že rodičovstvo je náročné. Ale autorka by namiesto založenia rodiny, mala radšej riešiť v prvom rade svoju psychiku a terapeutov, ktorí by jej pomohli prekonať psychické bloky, lebo ako písala, má problém si nájsť normálneho priateľa, (čo je úplný základ aj bez založenia rodiny) čiže jej detsvo zasahuje do života aj pri výberoch partnerov. Pokým si toto neporiesi, tažko si nájde toho vhodného ak ju podvedome priťahujú rôzne patologické javy. Až pri normálnom chlapovi by som rozmýšľala nad rodinou, v jej prípade momentálne zbytocne filozofovanie.

autor
2. mar 2024

@simona92101 smutné že nechápeš 🙂