Nedokážem zabudnúť na bývalého

28. okt 2022

Mám úžasného priateľa a krásu dcérku. Stará sa o nás, nemôžem mu nič vytýkať a ľúbim ho ale nedokážem zabudnúť na bývalého priateľa. Bola to prvá láska, ktorá nedopadla najlepšie. Bolo tam z jeho strany podvádzanie a citové vydieranie. Trvalo to skoro 4 roky. Problém je ale ten, že sa nedokážem odpútať. Je to uz 5 rokov a ja na nho stále myslím, sníva sa mi o ňom, čakám či mi napíše, či ho niekde stretnem a podobne aj ked viem, že ten vzťah nikdy nemal a ani v budúcnosti by nemal význam. Som z toho už zúfalá, neviem čo mám robiť. Trápi ma aj uzkost a panické ataky a myslím, že to môže mat spolu súvis. Prosím poraďte, ako sa odpútať. Psychológa budem navštevovať od budúceho roka, skorší termín nemal. Lieky na uzkost beriem

zmrzlinka2021
28. okt 2022

Treba si vzdy pri myslienkach na nich predstavit ten slastny pocit, ked ta podvadzal a citovo vydieral a povedat si nahlas - oooo ake bolo krasne, ked som bola jeho handra, velka nula. Sice ma nelubil, ale doteraz neviem na to zabudnut ake je byt nadherne nemilovana, opovrhovana, podvadzana...

.... toto rob prosim ta pravidelne

autor
28. okt 2022

@zmrzlinka2021 áno, presne toto som si vravela, keď som sa rozhodla to ukončiť. Vedela som, že to bude bolieť a nebude to ľahké ale aj po tých rokoch a všetkých zlých veciach čo sa stali, ho mam stále rada a nedokážem prestať myslieť na to, aké by to bolo keby som ostala, či by sa zmenil, či by to mohlo fungovať ale zas teraz mam úžasného priateľa a úžasnú dcérku ale aj tak ma to stále trápi. Asi nie som normálna 😏

zmrzlinka2021
28. okt 2022

A co ta napada, ze ake by to bolo keby si ostala s chlapom, ktory si ta nevazi?
Skus napisat tovju predstavu, ked vies, ze je kurevnik a vydierac.

zuzkaa1991
28. okt 2022

Ja som presla take podobne(ale dovody ine sme mali nepodvadzal len pil viac) sme skoro 9 rokov po rozchode tiez mam novu rodinu muza dieta tiez mam tie iste "stavy" sniva sa mi myslim.nannho neviem zrusit fb atd tiez nemal zmysel.buducnost...ale.laska.je laska....mozno to nikdy neprejde

deti95060810
28. okt 2022

maj rozum...načo ti je chlap ktorý o teba nemá záujem? troška sebaúcty ti chýba...

autor
28. okt 2022

@zuzkaa1991 je to hrozne, tak veľmi by som chcela aby to prešlo.. :(

autor
28. okt 2022

@deti95060810 to máš pravdu, chyba a vždy chýbalo. Ale žiaľ, nedokážem ovplyvniť tie pocity.

layla123321
28. okt 2022

Vieš čím to je? Že to bol prvý vzťah, prvou láskou by som to naozaj nenazvala. A Ty máš stále pocit, že takto sa máš vo vzťahu cítiť.... Ale niekto, kto ľúbi, rozhodne nepodvadza a nevydiera... Len si to v hlave romantizuješ. A verím, že to bolo iné, bolo to intenzívne, buď extrémne dobré alebo extrémne zlé, ale nič medzi. Ibaže normálny vzťah nie je nonstop hojdačka (že hore-dole), ale aj úplne bežné normálne až nudné dni..

autor
28. okt 2022

@zmrzlinka2021 ak si to mám takto zobrať, viem že by to bolo ako pred tým. Ja by som plakala, bola v strese a on by ma len ďalej klamal. Ja si to viem racionálne vysvetliť ale tie pocity a myšlienky, že možno by to mohlo byt po tých rokoch iné, keď sme predá len starší a mame viac rozmumu nedokážem odstrániť.

autor
28. okt 2022

@layla123321 myslíš ? Ja mám pocit, že nikoho už nebudem milovať tak ako som milovala jeho aj keď to bolo presne ako na hojdačke. Samozrejme okrem malej, to je niečo úplne iné.

zmrzlinka2021
28. okt 2022

pocity su klamlive, aj srdce dokaze cloveka oklamat

Odporucam fakt sedenia so psychologickou a naucit sa pracovat s myslienkami

autor
28. okt 2022

@zmrzlinka2021 dúfam že terapia pomôže lebo sama to nezvladam a neviem uz ako ďalej

layla123321
28. okt 2022

Určite áno. Aj z reakcií, čo si písala vyššie.... Ty si si vysnívala, že sa zmení a to Ti chýba. Ale on taký nikdy nebol, on neexistuje.... Odkedy si na MK? Čítala si tu niekedy príbehy typu "keď som mu 50x odpustila, on sa zmenil" alebo "dva roky ma bil a potom to zrazu bolo krásne" alebo "spravili sme si dieťa a to vyriešilo nase problémy"? Nie? To bude tym, že to tak naozaj nefunguje.

autor
28. okt 2022

@layla123321 viem :( len tie pocity si strašne.. Niekedy kvôli tomu aj plačem. Proste to neviem ovplyvniť

zuzkaa1991
28. okt 2022

Ja po rozchode musela si sugerovat ze umrel je to hnusne ale inac by som nezvladla..... aj ked mam muza je to ine iny vztah ako s bývalým......ale viem ze ze sa to nezmení po rokoch je to menej myslenia ale stále je v mysli

komplikovana
28. okt 2022

Preco minas energiu na to, co by bolo keby.... radsej ju venuj terajsiemu priatelovi. Uz to bolo viackrat spomenute - laska je rozhodnutie. V prvom vztahu to bolo skor o zamilovanosti. Byvaly ta urcite nemiloval, pokial sa spraval tak ako pises. Dufam, ze ti psycholog pomoze. Davaj si otazky- co je laska pre teba? Co ti terajsi vztah dava a co davas ty? Ste obaja na tej spravnej ceste spolu? Preco si sa tak upla na byvaleho a preco si myslis, ze uz nikoho nebudes milovat tak ako jeho. Vztah je kazdodenna praca- robis ju? Pretoze vo faze zamilovanosti ide vsetko samo a ked to opadne, vtedy treba zacat na tom pracovat a stale napredovat.

layla123321
28. okt 2022

Pomôže iba všade zablokovať a vždy, keď sa nad ním začneš zamýšľať, cielene myslieť na niečo iné. Psychoterapia môže byť tiež fajn, možno je niečo, čo Ti ozaj chýba alebo nespracovana trauma. Ja hovorím z vlastnej skúsenosti, randila som so závislým, tiež to bolo úžasné, proste keď bolo dobre, bolo to až vynikajúce, keď bolo zle, bolo mi až na umretie... Neustále výčitky, potom kytice, rozchody, zas dokopy, ľúbostné odkazy, potom zas, že som prenho hovno.... Po 2 rokoch som si povedala, že dosť. Tiež som mala dovtedy ten ženský pocit matky Terezy, že ja som tá, ktorá ho zachráni/zmení.... To sa nikdy nestane. Človek sa zmení, keď sam chce, nie keď chce niekto iný zaňho... A takisto ani láska sa nedá vynútiť.

autor
28. okt 2022

@komplikovana lebo podvedome ho mám stále v hlave. Keď je konce lepšie, začne sa mi o ňom snívať. Vždy len to dobre, to zle akoby som vytesnila a videla tam len to dobre a pekne. S terajším priateľom je to super, samozrejme občas sa pohadame, nezhodneme ale podporujeme sa, robí mi radosť, stará sa, je úžasný otec a úžasný priateľ. Tiež sa snažím, aby som bol spokojný a on taktiež. Aj keď sú to maličkosti ale predsa to je úplne iné. Nehovorím, ze to neni to čo som chcela alebo chcem, ze by to nebola láska ale je to iná láska aká bola pri bývalom

komplikovana
28. okt 2022

Ale samozrejme, ze to nie je to iste, lebo tvoj priatel nieje tvoj ex. Kazdy clovek ma iny charakter. A nemozes sa spravat ani pocitovat rovnako k obom.

jaskolka
28. okt 2022

Určite je fajn ze ides na terapiu, lebo toto, čo prežívaš, nie je normálne ani v poriadku.
Idealizovat si nejakého blbca, ktorý si absolútne nezaslúžil, aby si celé roky na ňom "visela v hlave"?
A kvôli tomu si vlastne aj nemoct úplne vychutnávať normálny pokojný vzťah a dieťa?
Toto, čo si predstavuješ, že by to mohlo byt super a úžasne a krásne, su len a len tvoje ružové predstavy a snívanie, nemá to nič spoločné s realitou a ani láskou.
Úprimne - co na ňom ti tak chyba? Co máš rada stále na takom človeku? Ten pocit zrady, keď ta podviedol, pocit smútku, keď ta trebárs urážal?

lulaby1982
28. okt 2022

Takže z Vašich riadkov vyplvyva,že nevadí Vám,že ste klamana a podvádzana a vlastne dokážete stále milovať takehoto človeka. Zároveň si potrebujete overiť ,že to čo cítite , či je ok ,potrebujete spätnú väzbu od ostatných,aby Vám odobrili a pozehnali,že je to ok. Nie nepozehname. Áno existuje typ žien ,kt. majú masochysticke sklony ,nízku sebaúctu, a milujú byť v takejto vztahovej dynamike. Co teda hraje pro a proti.?

Ja Vám teraz to Vaše presvedčenie rozbijem ako vlašský orech. Nie , takáto dynamika vo vzťahu je toxická a škodlivá a zranujuca a ohrozujuca. Smer terapeut a začať pracovať na sebaúcte a porozumiet pod odborným dohľadom ,ako ste to mala doma.

Presmerujte sa k inému operátorovi, na svojho milujúceho partnera a dieťa. Čo má Váš aktuálny partner ,prečo ste s ním ,prečo si ho vážite,čo pre Vás znamená? Snáď nie len iba kvôli tomu,že Vás zabezpeci. Že je tam chémia,príťažlivosť ? Že Vás pritahuje?Čo nemá a čím to je,že Vám tá buzola stále smeruje na toxické myšlienky?

vilma7
28. okt 2022

A.co tak vyskúšať dobrého hypnoterapeuta?

komplikovana
28. okt 2022

Treba ist viac do hlbky. Co znamena mam ho podvedome v hlave. Co ti chyba? Bolo vo vztahu nieco nevypovedane? Mas pocit krivdy? Mozno by nebolo naskodu si nieco nastudovat o fungovani vo vztahoch, trosku viac pochopit jednotlive fazy atd. Podla coho vies, ze sa jedna o lasku?

nikpa
28. okt 2022

Ja si myslim, že taká tá naozajstná láska je v živote len jedna jediná. Aj keby si mala 100 chlapov, vždy budeš najviac spomínať na toho jedného. Darmo ti ublížil, krivdil, klamal ale srdcu nerozkazes, tomu je jedno, že rozum si úplne uvedomuje, že ten chlap si ťa nezaslúžil a nevazil. Láska je slepá a to je veľká pravda. Bohužiaľ, tiež si nesiem takéto bremeno dodnes zo vzťahu z minulosti. Vytrhol mi srdce z hrude a to doslova, dlho som sa z toho spamätavala, asi 3 roky. A nikdy potom som sa už tak nezalubila. Ale teda nie som na tom tak, že musím brať lieky alebo navštevovať psychologa. No dodnes keď si na neho spomeniem, mi zovrie hrdlo a zostanem akási smutná. Ale keď pozriem na svoje deti, viem že všetko je ako má byť.

autor
28. okt 2022

@nikpa ja neberiem lieky kvôli nemu. Pár rokov po rozchode sa mi spustili silne panické ataky a prerástli to do každodennej úzkosti a depresie. Ja si len myslím, že to môže mat niečo spoločne s minulosťou. S tým stresom, smútkom, strachom a prejavilo sa to neskôr. Samozrejme, keď sa pozriem na malú viem, ze by som nikdy nemenila a som veľmi vďačná za ňu.

rillwen
28. okt 2022

Je jasné, že racionálne si vieš vysvetliť dôvody prečo ste sa rozišli a pod., ale to naviazanie bolo príliš silné a tam logika nestačí - ide o silné emócie, emočnú väzbu, ktorá sa rozumovými dôvodmi nedá až tak potlačiť.
Súhlasím s názormi vyššie že jediný spôsob je úplne zablokovať všade kde sa dá. Potom to bude treba možno aj riadne odsmútiť a ďalej len čakať... Do pol roka by to malo byť v poriadku. Tá fáza smútenia môže zahŕňať nejaký rituál alebo list na rozlúčku - k tomu by psychológ mohol dať nejaké tipy. Ale obávam sa že bude nutné vymazať ho zo života, i keď možno kruté. Ale vieš to urobiť hneď.
Nemôžeš očakávať že ti napíše a zároveň chcieť na neho zabudnúť.

jan510
28. okt 2022

Mozno by pomohlo keby si si zistila ci sa zmenil😀😀. Verim, ze nezmenil len ty mas iluziu o nom. Zrejme je sam ,lebo nie je schopny mat normalny vztah, alebo je zadany a ta jeho trpi tak ako si trpela ty, tiez je zrejme podvadzana. Neviem ale tak spolocni znami, by ti mozno vedeli porozpravat o nom viac

vler
28. okt 2022

A mozno on stale nema viac rozumu...idealizujes si ho a okradas sa o pritomnost lebo zijes v minulosti, a aj buducnosti ktora neexistuje

enziii78
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annamarin
28. okt 2022

Skus nasilu spomínať na to zlé, co si s nim zažila.