Keď majú prísť priateľovi kamaráti, tak nie je ochotný kúpiť žiadne pohostenie

24. aug 2023

U nás v rodine, teda asi všade, kde som doposiaľ bola, tak bolo samozrejmosťou ponúknuť niečim návštevu.
K veci.. keď mi príde návšteva, tak ich vždy niečim pohostím. Samozrejme zaleží o aký typ návštevy ide a pri akej príležitosti. Od toho závisí, čo komu ponúkam a pripravím. Keď príde niekto len na kávu, tak prichystám len tu kávu a nejaký snack poprinej na zahryznutie, keď príde nejaká návšteva, ktorá k nám merala dlhú cestu alebo, keď viem, že sa bude aj popíjať pripravím niečo adekvátne tomu, aby bolo čím “omastiť” žalúdky, keď je oslava, tak tie ceremónie nemusím asi ani nejako opisovať. Stále sa bavíme o návštevách, ktoré si dohodnem ja.
Keď si niekoho zavolá priateľ alebo prídu jeho kamaráti/rodina, proste čisto z jeho strany, tak nie je ochotný kúpiť ani blbé čipsy, vodu, jednoducho nič. (Každý z nás máme svoje financie.) Pričom nechce nielen nič kúpiť, ale ani ísť so mnou kvôli nákupu do obchodu a o tom, že by mal niečo chystať nedajboh, že upratať, tak konečná.
Pre mňa ako ”Pani domácu” je to zahanbujúce. Lebo niekedy, keď ma fakt nasere, tak rezignujem. Vlastne on odo mňa nič nechce ani neočakáva, ale tá návšteva vidí len to moje zlyhanie. Čo všetko tomu predchádza o tom nemajú ani šajnu. A nemôžem ani povedať, ze nikto tu chodiť nebude lebo na to právo nemám, ale bohaaaa.. nepoviem keby nemal tých pár eur... normálne ma ide šľak trafiť, keď mi oznámi, že má niekto prísť.

0silvia0
24. aug 2023

Mas 3 moznosti:
1. kupit pohostenie za svoje
2. citit sa trapne ako lakoma "pani domu"
3. odist z domu pri frajerovych navstevach do kina, s kamoskou atd. von

denithestrange1993
24. aug 2023

Normalne ked mu ma prist navsteva tak odid. Kedze nie si doma tak nikto od teba nic nemoze ocakavat a hanba bude na jeho strane.

petamich
24. aug 2023

@0silvia0 hlasujem za moznost 3 🙂

ckocka
24. aug 2023

Možeš nakúpiť a nachystať pohostenie sama, ale chápem že asi nemieniš na to míňať svoje financie a svoj čas bez jeho účasti.
Možeš návštevníkom vysvetliť že ich pohostenie nie je v tvojej réžii.
Možeš sa neúčastniť ak tam pozve svoju návštevu.
Možeš ho niečím tresnúť po hlave aby pochopil že je ti to nepríjemné, ale želaný výsledok to nezaručuje.
Možeš si nájsť priateľa čo rád robí hostiteľa.
Viac teraz nevymyslím.

autor
24. aug 2023

@0silvia0
Stalo sa neraz, každá jedna z možností.
Avšak situáciu to nerieši.
- Nie som dojná krava, zarába niekoľkonásobne viac než ja a náklady na bežne bývanie platíme na polovicu. ( Neraz som si to brala na triko a ešte som bola pred ním za blbú. “Nikto Ti nekázal.”)
- Ja lakomá nie som, nikdy som nebola a znervózňuje ma, keď tam v očiach iných vyzerám len preto, že niekto nevie čo sa patrí. (Keď niekde ideme my, tak toľkokrát spomenie, že sa teší čo pripravia, že vo mne evokuje pocit, že tam ide len kvôli tomu a naozaj prvý bez hanbí je v tanieri.)
- Nie všetky návštevy môžem obchádzať, nie vždy sa to hodí.

deti95060810
24. aug 2023

tak niektorí ľudia nemajú hanbu...
poznáme - máme v rodine. príde na návštevu s celou rodinou a donesie keksy za 0,7 e...
a deti návštevy furt vykrikujú že sú hladné a chcú jesť...

dzulli1980
24. aug 2023

Existuje aj možnosť č. 4 - rozísť sa s ním ... predpokladám, že taký lakomý bude aj vtedy, keď budete mať deti a peniažky bude treba ...

pralinka25
24. aug 2023

tiez hlasujem za moznost 4. s rodicaku sa mu tazko mozes rovnat napoly. akoze tvoj chlap je total hulvat

tramtada31
24. aug 2023

A je lakomý alebo nemá sposoby a nevie, čo sa patri?

autor
24. aug 2023

@dzulli1980 dieťa už máme, lakomý voči nemu nie je.
On vlastne nie je lakomý, ale jeho spôsoby v mnohých sférach sú dosť odlišné. Dakedy mi príde ako mentálny akrobat. A nedá si nič vysvetliť a to môžem mať vrece plných rozumných argumentov. V tej chvíli akoby to robil naschvál alebo ja už neviem. Pritom je to ten najpriateľskejší človek akého poznám, každý ho má rad. Dokonca veľmi rad a ochotne pomáha iným ľudom, ale určite veci akoby nevedel správne vyhodnotiť. Je to rozumný chlap, ale v určitých veciach ma medzery a ešte mu to príde v poriadku. 🤦🏻‍♀️

petamich
24. aug 2023

si si ista, ze toto je jeho jediny problem? kazdopadne ja osobne by som nevedela takto fungovat a to my s manzelom mame oddelene financie, vzdy sme mali (vynimka je teraz, ked som na rodicovskej) a aj mat budeme ALE takyto lakomec, co navyse ide na navstevu, aby sa tam dobre nazral 😵‍💫 kazdopadne to ty uz najlepsie vies, ci ine jeho cnosti prevazia toto a je to jediny problem vo vasom vztahu a inak je uzasny partner, ...

thereisabear
24. aug 2023

A ako často máte takúto návštevu? Kto nakupuje bežne potraviny? Nechodí do obchodu, že mu pridáš do zoznamu pár balíkov čipsov, niečo sladké a budete mať do zásoby?
Osobne si neviem predstaviť, že s niekým žijem, máme spolu dieťa a takto si delíme peniaze 🤷‍♀️

petulda333
24. aug 2023

Nech ti da peniaze a ty urob nakup. My sme nikdy nedelili na moje a jeho navstevy. Vzdy som ja vsetko chystala,no financie sme vzdy mali spolocne a mma bavilo to chystat

autor
24. aug 2023

@thereisabear Jeho návštevy nie sú až také časté ako tie moje skrz to, že večne to zaváňa konfliktom medzi nami, tak sa naučil chodiť na návštevy on, než ich prijmať u seba. No nie vždy sa to dá.
Chodí do obchodu, ale keď ide do obchodu, tak tam chodí z vlastnej iniciatívy bez toho, aby ma informoval, že tam ide. Takže nakúpi to, čo si myslí, že chýba alebo to čo práve chce a uzná za vhodné.
Bežne doma nedržíme takýto typ pochutiniek, snažíme sa také veci nejedávať a keď to doma máme, tak je to len príležitosť konzumovať menej vhodnú alternatívu pokrmu, než by sme za bežných okolnosti chceli.
Nedelíme si peniaze, jednoducho každý mame svoje a každý s tými svojimi hospodári. Všetko čo je doma, je naše. Nevykrikujeme si kto čo kúpil. Len tieto extra výdavky nie som ochotná znášať, keď sa musím pasovať s neochotou to kúpiť, veď dobre, aj keby to nekupi, prežijem to, ale on mi ani nepomôže s ničím a ešte sa tvári, že tak to ma byť. Vítať ľudí, ktorí prídu za ním a to nechodia ani s prázdnymi rukami! a on ich núka čistou vodou. (Keby im aspoň chleba natrel, tak by som bola ticho, ale NIČ NIČ NIČ!!)

pralinka25
24. aug 2023

a on ked ide na navstevu tiez mu nic nedaju? alebo ked daju neni mu potom debilno neoplatit im to?

triss83
24. aug 2023

Všetko platíte na polovicu? Nákupy, hypotéku, starostlivosť o dieťa? Zvláštny chlap. To sú teda spôsoby. Hanbila by som sa za neho. Otvorene mu povedz, že sa správa ako buran. Návšteva príde, donesie darčeky a on im ponúkne vodu 🤦. Čudák

amelie2017
24. aug 2023

Mne zas pride divne riesit moja navsteva, tvoja navsteva, ak ste rodina. Najprv som si myslela, ze mate tak 20 rokov, zijete spolu par mesiacov..ale vy uz mate dieta, mali by ste byt rodina a navstevy spolocne.
Este aj to nakupovanie, ze kupi, co si zmysli a ani nevie, co treba. Cele zle.

autor
24. aug 2023

@amelie2017 no toto moja/tvoja ma naučil on. Nebola som s tým stotožnená, ale rokmi som si zvykla. Ale neprišla som tu riešiť aký mame my vzťah medzi sebou, ale iba tak podebatiť na témičku, ktorá mnou rezonuje.
A nákupy sa odvíjajú od toho, že máme odlišne stravovacie návyky, do toho má intoleranciu, tak kupuje viac menej to, čo jemu vyhovuje a ja zas to, čo mne. Takže s týmto ja nemám problém. Aspoň sa nevyhadzuje kvantum prebytkov skrz to, že kúpil niečo na čo ja nemám chuť alebo ja že som kúpila niečo, čo vlastne ani nemôže.

miadi
25. aug 2023

Takze nakoniec je vse super a si spokojna stym ako to mate .😂tiez som myslela ze ste 20r+par mesiacov spolu .. zaraba niekolko nasobne viac ako ty mate dieta a vlastne jeho navstevy su aj tvoje Ved ste snad? rodina. Tak Jasne ze si “ jeho “ navstevy pomyslia svoje aj o tebe ked ani jeden z vas nie je ochotni nieco kupit pripravit a pohostit. Pre nich nie je lakomy len on ale aj ty Ved ste par, Tak nech nikoho nepozyva ked mà problem kupit nieco pod zub ci pripravit pohostenie dokonca ani doma nieco upratat. Fakt uzasny chlap. Nech nikoho nepozyva ked je taky problem nieco ponuknut. Jeho pristup je - lakomec a sebec . Je to uplne nelogicke duplom ked vasa logika je ze kazdy si plati svoje . Ale “ jeho “ navstevy mas financovat ty?

sara288
25. aug 2023

Ja by som just nadrzovku nakúpila veci, keď má prísť “jeho” návšteva a dala mu bločky, nech to preplatí… je to naozaj veľká hanba a keďže máte spolu dieťa a tvoríte takto pár tak vás pravdepodobne každý vníma ako rodinu a ani by im nenapadlo že sa neviete dohodnúť z koho peniazí kúpite chipsy.. inými slovami chápem tvoje obavy, že ťa majú za “lenivú a nestarostlivú pani domácu”, aj keď oni nevidia do toho a vysvetľovať pred nimi celú túto situáciu je možno trápnejšie ako mlčať. Nechcem hodnotiť váš vzťah, cez takúto diskusiu sa to ani nedá, my tu vidíme iba jednu časť z vášho života, ty sama vieš prečo ste spolu prečo vám to funguje. A niekedy treba ustúpiť a partnera sa nesnažiť zmeniť ale prijať, že on je taký a hotovo. Toto však nie je ten prípad, najmä ak ste mladí, máte radi spoločnosť, ľudí okolo seba, tak si tým môžete nepekne skaziť reputáciu. Vravím, ja by som na tvojom mieste nakúpila, všetko pekne pripravila a dala mu to preplatiť..

0silvia0
25. aug 2023

Ok objasnila si par veci, vies co by som urobila ja? Dohodla sa s najblizsou "jeho navstevou" ked k nim pojdete, aby vam nic neponukli, len vodu z vodovodu. Ked sa tak tesi, co mu ponuknu, nech si to zazije z tej druhej strany. Samozrejme, musi to byt niekto, kto je ochotny s tebou v tomto spolupracovat.

basska_b
25. aug 2023

No pockat, mate spolu dieta, t.j. asi spolu seriozne ste a chcete zostat, potravinove nakupy robis teda len ty? Do potravin on vobec nechodi? On plati energie, ci ako to mate? v tom pripade by som kupovala pohostenie za svoje, akokolvek ta to stve. Lebo on jedlo z principu nekupi a odvykol si. Kup nieco lacne a bude... Ja tieto oddelene kasy nechapem, ale moj dedko 90rocny toto ma s babkou cely zivot, dochodok ma 3x taky a ked sa zacala stazovat, dal jej 100 euro mesacne na potraviny.

lubka261
25. aug 2023

ja by som ho kompromitovala priamo pri kamaratoch ked pridu asi tak ze "ked si ich pozval mohol si aspon nejake pohostenie kupit nech tu nesedia nasucho" a cakat co odpovie. mozno sa zahanbi a spamata sa, snad to nezvali na teba, to by bolo moc....

nikpa
25. aug 2023

Takže dieťa už máte, financie máte oddelene, náklady na polovicu aj napriek tomu, že on zarába oveľa viac ako ty. V tomto vzťahu je viac problémov ako kto kúpi chipsy pre návštevu...

zmrzlinka2021
25. aug 2023

Ty nie si nikoho pani domáca,nie ste áno manželia, hospodarite oddelene, vôbec preto nerieš frajerovi návštevy. Vy sa sa tým jedným nestali. Vôbec necit hanbu.

zmrzlinka2021
25. aug 2023

@0silvia0 ja len, že 99 percent ľudí ak ide o pitie, chce bodu z vodovodu vrátane nás.

0silvia0
25. aug 2023

@zmrzlinka2021 ok, voda moze byt. Ale len voda je hanba hostitela. Pamatam si, ze ty v podobnych temach spominas minimalisticke pohostenie, ale snad aspon nejake chrumky polozis na stol. Ja vodu z vodovodu nenacapujem do pohara. Ked uz, tak do dzbana vodu s citronom a matou, nech to nejak aspon vyzera a nech sa hostia citia, ze sme sa na ich prichod aj trocha pripravili.

simca06022011
25. aug 2023

Vymen frajera keď ta to tak vytáča, spolocby rozpecet by ste nejsky inak mohli mat. Ja napr mam dostatocne upratané vždy, kávu a. Vodu mam vždy a žiadne iné ceremónie tiež nerobím 🙂 moja rodina napr bývam tak nič nezjedla. Keď robím oslavu, robím ju mimo dom s obsluhou. Ak príde vyslovene partia jest s piť tak to je iné, ake to sme dohodnutí vopred a zvyčajne kvôli nejakej "specialite", často to aj varíme všetci spolu.

veselo_neveselo
25. aug 2023

To moze byt len nastavenim, ked sa u nuch doma hostia nehostili, tak to mozno nema zazite. Nie vo vserkych rodinach bol host kráľom, ze dosla navsteva a hned chlebíčky, flasky, kolace...a pride mu normalne len ponuknut,vodou/pitim.
Ja som sa to musela oducit, lebo som nechcela aby sa navstrvy tocili okolo priprav jedla, takze mame doma vzdy len nejake oriesky a je to.
Otazne je, ked pozyva na nieco "vacsie", ci prilozi ruku k dielu alebo nie.

zmrzlinka2021
25. aug 2023

@0silvia0 pravdaže dám niečo na stôl, vo všeobecnosti najviac frcia pukance. Mňa na návšteve najviac poteší presso zo stroja 😁