Kamarátka ma urazila, vraj učím deti hlúposti

17. dec 2023

Ahojte,
u nás to funguje tak, že dávame dieťaťu odmeny, ak napríklad ideme k lekárom, na nákup, na dlhšiu cestu. Pomáha to zvládať nepríjemné čakanie, alebo strach, nervozitu. Osvedčilo sa mi to zatiaľ, lebo keď idem na kávu s kamoškou, alebo na nákup oblečenia, a mám dieťa so sebou, vždy sa dohodneme, že keď sa bude pekne správať, pri odchode dostane odmenu. Odmenu dostáva podľa situácie, ak sme len v kaviarni, kupim aj na doma obľúbený koláčik, alebo smie si vybrať akúkoľvek sladkosť, ktorú tam majú. Ak sme na veľkých nákupoch, kde si musí skúšať oblečenie, chodiť po obchodoch, vydržať pár hodín v kľude. Tak ideme do dráčika, a môže si vybrať čo chce. V potravinách si môže vybrať hračku/sladkosť keď poslúcha.
Dnes som bola s kamarátkou v obchodnom centre, ešte dokúpiť pár veci na sviatky, vzali sme deti. Boli sme tam dlho. Aj sme tam obedovali, pri ihrisku sme si dali kávu, zakecali sme sa. Pred odchodom išla ešte kamaratka kúpiť nejaké potraviny domov. Ja som vzala deti do auta zatiaľ, pri odchode som ich ešte vzala do dráčika, nech si výberu odmenu za poslušnosť. Keď došla kamarátka nahnevala sa na mňa, že prečo som jej dieťaťu kúpila hračku, že učím jej dieťa na hlúposti. Dosť hnusným tónom mi to povedala. Nechala som to tak, nereagovala som na jej výčitky, lebo som to nechcela riešiť pred deťmi a presmerovala som reč na inú tému. Ale cítim sa nepríjemne teraz. Celkom ma urazila tým, ako mi vynadala. A ešte v podstate tým aj nepriamo povedala, že moju výchovu vníma ako zlú. Teraz neviem ako ku nej pristupovať. Mám sa tváriť akože nič a baviť sa s ňou ako doteraz ? Alebo ju mám konfrontovať ohľadom tej udalosti, keď budeme osamote?

minenkak
17. dec 2023

Deti nemôžeš odmeňovať za veci ktoré sú bežná súčasť života a za každým keď ideš na nákup a musia byť ticho a počúvať,to sú úplatky

viestta
17. dec 2023

Neviem si predstavit odmenovat dieta za nieco, co je samozrejmost, spravat sa slusne, vydrzat v obchode bez cirkusu, pockat v cakarni u lekara... Samozrejme odmena za odvahu po nejakom neprijemnom vysetreni je v poriadku, aspon podla mna, ale davat zakusok za odmenu, lebo mama si chce v klude vypit kavu alebo odmenovat za to, ze sa sprava slusne v obchode? Ja neviem...

20erika07
17. dec 2023

Toto by vadilo aj mne a to som velmi tolerantny clovek. Ked dieta nedostane odmenu, co sa stane? Deti treba učiť pekne a slušne správať sa prirodzene bez odmien.
Moje su tak naucene ,takze by mi vadilo ak by im kamoska kupila nieco za poslusnost

ivik4
17. dec 2023

Hlavne sa neurazaj ako mala , ona ma inu vychovu .
Ja tiez nedavam synovi odmenu za to ze sa sprava normalne, to ma vediet

madeincssr
17. dec 2023

Ja by som to s kamoškou už ďalej neriešil, aj keď asi na teba vyletela prudšie. Možno aj ju to už trochu mrzí. A podumaj, či toho odmeňovania nie je zas priveľa.

ptvw
17. dec 2023

Ja som dostávala bolestne po zubárovi, očkovaní resp inom lekárskom vyšetrení a vždy na výplatu mi mamina kúpila coko, čierneho princa alebo pexeso 🙂

autor
17. dec 2023

No ale čo som mala urobiť? Ja svojmu dieťaťu kupujem odmeny. Teraz som mala 2 deti pri sebe. Čo som mala kúpiť len pre jedno a druhému povedať “ Tvoja mamka nesúhlasí s mojou výchovou, ty nedostaneš nič.” ??? Veď to by som nevedela urobiť.

syslik81
17. dec 2023

tiez by mi to vadilo .. to aby som davala darceky aj ked si utre prdel na zachode? tebe niekto dava odmeny ked ides do obchodu spravis obed povysavas etc.. deti sa to maju ucit lebo chcu lebo je to povinnost a nie preto,ze dostanu odmenu .. deti niesu psy kt ucis triky ... ok ale je to tvoja vychova.. svoje deti si trebuj ale cudzie nechaj na rodicoch

matinka
17. dec 2023

Hm... takže súhlasíš s tym, ze ked ti my pošleme odmenu, tak sa budeš pekne správať a nebudeš to s nou riesit?

syslik81
17. dec 2023

mala si sa rozlucit a az ked budete same tak kupit svojmu nieco

sickynickyobsadene
17. dec 2023

Keď ideme na injekciu , tiež dostane odmenu. Inak nie!!! Prehnane, nepáči sa mi to.

natall113
17. dec 2023

Tiež by som bola nahnevaná, toto nieje dobrý prístup

rony2255
17. dec 2023

@matinka 😂😂😂 umrela som 😂😂😂

samimami777
17. dec 2023

Toto by úprimne naštvalo aj mňa. Za prvé je pravda že odmeňovať deti hračkami/ sladkým a podobnými sprosťami zakaždým za úplne normálne veci ako ísť na nákup alebo lekárovi či správať sa slušne v doslova každodenných situáciách je zbytočné rozmaznávanie a skôr časom to bude dieťa zneužívať, "vydobievať" si svoje odmeny a ešte ti cez hlavu prerastie ale budíž ak ide o TVOJE dieťa. Jeho výchova je na tebe. Ale keby si bez opýtania a môjho súhlasu zobrala moje deti do hračkárstva a učila ich na tento tvoj spôsob "výchovy" tak by si ma riadne naštvala . Najmenej čo si mohla sa slušne jej vopred opýtať či môžeš jej dieťa zobrať kúpiť si hračku . Za mňa si skôr prestrelila ty a nemáš najmenšie právo sa hnevať

autor
17. dec 2023

Aj keby som nebrala obe deti so sebou do dráčika, i tak by som nedokázala kúpiť hračku iba pre jedno. Lebo cestou v aute sme šli spolu a tam jedno by sa tešilo z hračky a druhé čo? By pozeralo, že ja prečo nemám odmenu.

minenkak
17. dec 2023

Nemáš kupovať deťom odmeny za správanie čo je úplná normálna súčasť života a slušného správania ,keď kazis svoje deti nekaz cudzie,asi hlavne na to sa kamarátka nahnevala

syslik81
17. dec 2023

tak kup decku a povedz mu ze ak bude ticho av aute hracku nevytiahne dostane druhu odmenu a doma odmenu za odmenu ... alebo mu povedat proste budes travit cas s kamaratom budete mat zabavu a to je ta odmena..odmena co sa neda kupit

petamich
17. dec 2023

mne osobne by to tiez vadilo 🙂 mohla si pockat kym pride kamaratka a ist dietatu kupit odmenu potom alebo mu povedat, ze mu ju kupis inokedy alebo kupis a das mu ju az doma alebo idealne spytat sa kamaratky vopred
okrem ineho sa citis dotknuta, ze ti nepriamo povedala, ze tvoja vychova nie je dobra, zaroven si ty nerespektovala, ze ona svoje dieta neodmenuje za ved, ktoru maju vediet a je bezna sucast zivota

ak by si svojmu dietatu kupila odmenu a moje by nedostalo, tak by som uplne pokojne mojmu vysvetlila, ze u nas sa odmeny dostavaju za ine veci alebo vobec

a inak cele zle za mna a viac asi netreba dodat

samimami777
17. dec 2023

Ty si asi tiež vyrastala s podobnou "výchovou" pri tak detinských názoroch a správaniu však? Lebo normálne vychovaný človek uznáva výchovu iných ľudí, názory, ich hranice a neodúva sa ako decko za to že nieje po jeho .

oriesocek
17. dec 2023

Ja detom rovnako nekupujem odmeny za taketo veci. Ano, malej som slubila uz dopredu hracku za vrtanie u zubarky... To som jej naslubovala, aby vydrzala a nemuseli sme to riesit v narkoze a pod. Drzala ako hluchy dvere a ani nemukla 40 minut robenia zubu... Takze to som jej naozaj hned isla kupit, co som slubila. Za neprijemne zakroky, atd slubujem aj ja bolestne...

madeincssr
17. dec 2023

Dámy, prosím, vľúdne. AUTORKA v dobrej viere urobila radosť obom deťom. Poraďte, ale nelynčujte. Až taká hrôza to zas nebola.

sense
17. dec 2023

Neboli sme tam nevideli sme ako a či ti vynadal alebo len povedala svoj názor.
Podľa mňa robíš kravinu a keby som tvoja kamoška tak ti to tiež poviem ze robíš kravinu. Aj ja kúpim dieťati niečo čo nie je v plane alebo nutné ale nie vždy a nie za odmení.
Ak si nutné potrebovala svoje odmeniť mala si mu dat hračku až doma alebo sa kamarátky spýtať ci je s tým ôk.

doriiis
17. dec 2023

Kamoška má pravdu.Ucis svoje deti totálnym hlupostiam.

tom_i
17. dec 2023

Neviem si predstaviť, že by nás mali rodičia takto odmeňovať - bolo nás 5 detí

lucia147852
17. dec 2023

Kamarátka má pravdu. Prepáč ale za mna je toto strašná výchova. Keď budú mat deti 15 budeš im za odmenu kupivat nový mobil a ps? Je rozdiel odmeniť za niečo veľmi výnimočne kde dieťa preukaze veľkú odvahu a dávať odmenu za to že ideme spolu do obchodu alebo sa správa v cukrárni. Tam by to chcelo skôr naopak, nevieš sa správať? Do cukrárne nejdeme. Toto ti raz prerastie cez hlavu.

kaktusik007
17. dec 2023

sialena vychova, skus sa nad sebou zamysliet.... odmenovat za slusne spravanie, ktore ma mat dieta bezne??? fakt ti to autorka pride normalne?

martul
17. dec 2023

To má byť prirodzené a úplne bežné, nie ich za to odmeňovať. Normálne debatovať, vysvetliť a robiť veci primerané veku, to čo zvládnu.

lucianne
17. dec 2023

Ako ona proste len nedáva “odmenu” za bežne normalne správanie.Ja dam odmenu napr. u lekárky za očkovanie alebo za fakt nepríjemne vyšetrenie ale za poslúchanie na nanakupe teda nie.Ale každý ma inú výchovu a treba to rešpektovať.

autor
17. dec 2023

No ale to je moja vec, ja to takto robím, to že raz som dala darček jej dieťaťu nijako nezasahuje so jej výchovy predsa. Podľa mňa vôbec nebola na mieste jej reakcia.

chillibubble
17. dec 2023

zalezi od toho, ako ti to teda povedala. ak naozaj neprijemne, tak si to mohla odpustit. aj celkovo ze ti vynadala pred detmi. mohla si to nechat na telefonat alebo chat. pred detmi sa mohla vyjadrit odmietavo, alebo slusne. ale inak si tiez myslim, ze je blbost kupovat tak casto hracky. a hlavne ze si dieta moze vybrat co chce a nie je stanoveny ani cenovy limit.