Kamaráti na antidepresívach

19. apr 2024

Už dlhšie mám okruh bližších priateľov v ktorom sa všetci navzájom dobre poznáme, trávime čas online aj osobne. Všetci sme mladí ľudia okolo 25, niektorí ešte študujú, ďalší už pracujú. Z 9 ľudí má 7 rôzne psychické problémy, najmä ide o depresiu, čo riešia s psychológmi/psychiatrami, berú či skúšajú rôzne lieky, hľadajú čo pomôže. Nemajú problém sa o tom baviť, asi im to zdieľanie pocitov ako takých pomáha, čo je fajn. Niekedy sú tie pocity pomerne negatívne - osamelosť, nechuť čokoľvek robiť, neschopnosť fungovať. Často sa mi stáva, že neviem ako reagovať, či si s nimi ponadavat alebo sa snažiť povzbudiť. Keďže väčšina nebýva blízko, nie je tak jednoduché vybehnúť von.
Ja viem, že nie som psychológ, ani sa ním nesnažím byť. Len by som chcela poradiť, čo môžem (a či vôbec môžem) spraviť niečo z pozície kamaráta (ktorý však veľmi nevie čím si prechádzajú, keďže si tým nikdy neprešiel).

janisa31
19. apr 2024

nuz ono to niekedy vycitis ci si mas ponadavat alebo povzbudit. najlepsi je taky ten manazersky hamburger ci ako sa to vola : dobre-zle-dobre 😀 kazdopadne je to smutne dost ze tolko ludi takto konci. i ked pri niektorych by to mozno ani nemuselo byt a robia to len zo zaujimavosti. mam tiez cosi svoje prezite, tiez nejaku minulost ale som tu, najdem si dovod preco zit.

unicornlady
19. apr 2024

@janisa31 Psychické problémy nevznikajú preto, lebo ľudia chcú byť zaujímaví.
Každý má inú toleranciu, koľko toho znesie. A každý vyrastal v inom prostredí, tak je inak ovplyvnený, možno nemá žiadnu oporu ten človek atd...

Autorka, povedz im, že tu si. Ak by niečo potrebovali. Alebo sa spýtaj, či potrebujú objať, povzbudiť, vyrozprávať sa... Niekedy možno iba spoločnosť.
Niekedy človek potrebuje byť "videný"- nie v zmysle doslova vidieť, ale vnímať.

andrea2323
19. apr 2024

@unicornlady presne súhlasím ☺️🙏🏼
Autorka mne najviac pomohlo v časoch mojich najväčších problémov, keď tu pre mňa niekto bol. Nepotrebovala som v tom období rady (prišli mi ozaj nanič, lebo ten človek tak či tak nedokáže prežívať to, čo ja vo vnútri), skôr mi to prišlo kontraproduktívne.. takže mi skôr pomáhalo, keď som sa aj stokrát mohla vyrozprávať z danej témy slobodne, aby nevzniklo okolo tej témy ťaživé ticho a trápno, raz sme si ponadávali, raz poplakali, raz sa pozerali na to s nádejou 😊 často stačia naozaj otázky: ako ti pomôžem, čo chceš dnes robiť, ako to prežívaš.. myslím si, že si milá, ak sa aj takto zaujímaš o nich, čo by im pomohlo, každý sme iný, tak sa kľudne pýtaj ich ako individualít, čo je pre každého naj.

bebemonika
19. apr 2024

Ahoj, mám 26 a tiež užívam AD. Normálne sa s nimi rozprávaj o hocičom. Kľudne si s nimi ponadávaj, povzbudzuj, ale hlavne buď pre nich, toto si veľmi vážia. Fakt sa o nich zaujímaj.

egonsk
19. apr 2024

stari ludia sa bavia o bolestiach krizov, klbov, zlom spanku, pripadne vyprazdnovani, tak mladi aby tiez niecim udrzali s nimi krok, si vymysleli psychicke diagnozy a tiez sa maju o com pobavit a aj kde stretnut. 😉😁

svetlonos
19. apr 2024

@egonsk
kiez by si mal pravdu ale nemas.

bebemonika
19. apr 2024

@egonsk ako vážne? Dosť blbý komentár.

svetlonos
19. apr 2024

Ked ti budu hovorit zrovna o neschopnosti fungovať a robit cokolvek, hlavne nezahlas ze su lenivy a maju len vyhovorky. Zato by som bola najradsej vrazdila!
Nevedela som, ze to je depresia ale priznaky tie isté. U mna to bolo z prace a mala som zapal osrdecnika = zapal, zle vstrebavanie zeleza, jeho nedostatok vie depku spisobit tiež.
Pokial niekto zahlasi, ze neupratana kuchyna 4 dni je uplne v pohode, keca!
Ja mam rada poriadok, ale v tej dobe som stala akoby "vedla seba" a telo islo na autopilota. Ale na tu bordelkuchynu som len hladela neschopna pohnut prstom i ked vnutorne ma ten mordel zozieral. Malokto pochopi, kto to nezažil. Je to ako ked chromy pizera na neporiadok, chcel by velmi upratat ale on to nevie jednoducho. Aj u neho je vsetka vola o nicom, kedze je chromy.
Mne to preslo po odhaleni a vylieceni plus infuzie zeleza a vit C.
A tiez mi pomohlo robit, co mam tada. Napriklad nieco udijem. Ale kazdy ma nieco svoje. Len ich pochop a kazdopadne nechcriesia aj obvodnych dr a krv.
Pokial nieco prezili, tam pomaha psycholog.
Ale teda 7 z 9 na ad je teda masaker. Ono staci jeden taky kamos, nieto 7. A dbaj aj na srba. Pokial ti to bude prilis, vzdial sa na cas
Pokojne pivedz, ze momentalne nezvladas ich trapenie a potrebujes nejaky cas klud. Potom ked uznas za vhodne, znovu sa im ozvi.

petra92
19. apr 2024

Kokos keby som mala okolo seba samých "depresívnych" ľudí asi skončím rovnako 🙄A ani by ma asi nebavilo ich stále počúvať 🫣Presne ako píšeš, nie si psychológ ani psychiater, nechaj ich prácu na nich 🤷‍♀️

martinami274
19. apr 2024

@egonsk to trocha čudný humor, a ak to myslíš vážne..ani sa nečudujem, že veľa ľudí nechce hovoriť , že ma psych. problémy..lebo každý to len sľahčuje. Je zaujimavé, že ak si niekto zlomí nohu..nikto sa nesmeje a nepovie...ale chod..bud silný a pekne kráčaj..to ťa prejde. Ale ide k lekárovi.

martinami274
19. apr 2024

@petra92 ale depresívni ludia nerozprávaju stále o svojej depresii a ani sa nesťažuju, len chcu ísť napríklad na kávu s niekym s ktorým sa napríklad bude baviť o blbom filme a zabudne na chvílu na svoje ťažkosti. Preto treba byť empatický, ale nie robiť psychologa, byť skrátka len človekom a kamarátom.

martinami274
19. apr 2024

@svetlonos pekne napísané. Ja som tiež rozmýšlala nad železom. Beriem pravidelne vit. C. Ale mam pocit, že som unavená privelmi. Ty si si dala sama železo , alebo najprv ti zobrali krv, či ho máš dostatok alebo nedostatok?

autor
19. apr 2024

Samozrejme že nerozprávajú stále len o svojich problémoch alebo depresii, to nie, len jasné že sa to niekedy spomenie. Spomenú že napr mali psychológa, zvyšujú sa im dávky liekov alebo proste že majú robiť veci do školy, no fakt na to nemajú náladu. Postažuju sa na únavu z liekov napríklad. Pri niektorých to sú aj iné psychické problémy, nie len samotná depresia.

Každopádne vďaka za rady či skúsenosti, ten individuálnejši záujem je určite fajn, lebo často je to v skupine iné, kvôli inej nálade.

tomasisa
19. apr 2024

@martinami274 myslim ze egonsk skor narazal ze su to ludia do 25

martinami274
19. apr 2024

@tomasisa ano..narazal na ludí do 25 rokov. Ale prečo ludia spochybňujú, že ludia do 25 rokov nemôžu mať psychické problémy?

martinami274
19. apr 2024

autor: vieš čo..ja mam jedného známeho...on sa ma vždy opýta: čo ťa dnes potešilo? rozosmialo? ..zo začiatku mi liezla tá veta na nervy..ale časom som si uvedomila, že rozmýšlam , že cez den bol aj moment, ked ma niečo potešilo a to bol super pocit pre mna.. že to nebolo zrazu celý deň o smutku.

tomasisa
19. apr 2024

mozu, mat...sama som toho prikladom, mam z otcovej strany preddispoziciu, uz od detstva som mavala tetanicke ataky, skor narazal ze sa koncentrovali okolo jednej osoby, ze z 9 su 7 mlady ludia na tom zle, aj moj syn ked mal 16 mal psychicke problemy, vplyvom objektivnych negativnych okolnosti, a zrejme nieco zo mna. Chcela som len jeho poznamku okomentovat s tym ze aj to nie je vylucene.Ocakavanie je matkou sklamania. Ti mladi ludia maju mozno ani nie tak depresie, ale su sklamani...
Chcela som ale ine, nejake riesenie, jedno z moznych ktore mne najviac pomihli. Neviem v akom meste je dotycna a ti mladi ludia, a ani neviem ci to este v Nitre funguje. Ale mne pomohlo viac ako lieky, ako sedenia s terapeutom kruhove terapie, nemusi to fungovat na kazdeho, ale ja ked som pocuvala tazkosti inych, tak som bola rada ze mne je len tolko, ze ludia su na tom aj horsie. Dodnes ked mam tazke stavy tak si pustim filmy ako Lidice, Schindlerov zoznam ci Bitka o Sevastopol...protagonisti v tych filmoch prezivali utrpenie, a to moje mi pride potom banalne. Ale zdoraznujem este raz, nie na kazdeho to moze v dobrom vplyvat.

tomasisa
19. apr 2024

@martinami274 a terapeutka na kruhovych terapiach zrejme odviedla dobru pracu, alebo to mam v sebe...mnoho ludi si za mnou prichadza po radu, ci mnohym robim butlavu vrbu-ked maju boliestky na dusi, niekto ma vola slnko, slniecko, a niekto kto vie co som zatial mala v osude ma pochvali, sposobom, ze ma obdivuje ako som to vsetko mohla zvladnut a nezanevriet, na ludi, na zivot a stale sa usmievat, po 3 rokoch v mojom vtedy novom zamestnani sa ma kolegynka opytala ze ma este nevidela smutnu, ze sa stale usmievam a ze take hrozne pocasie je za oknom, tak som jej povedala moje taraninky, zazracne veticky ze po kazdom dazdi vyjde slniecko, a ze ten dazd je vlastne blahodarny pre nasu prirodu...alebo ina kolegyna mi tiez vravela ze ona si nepamäta ze by som sa neusmievala....a to nechcem povedat ze zivot je gombicka, ale s usmevom to ide lahsie, je svet krajsi..o tych pozitivnych nakopnutiach by sa dali popisat litanie...je tolko sposobov...

martinami274
19. apr 2024

@tomasisa ja som ten typ, že Lidice a Shindlerov zoznam by som neprežila 🙂 ale super, že to tebe zabera🙂 Ja mam dieťa s Aspergerovým syndromom, včera podozrenie na dalšiu diagnozu a ja zase v zúfalstve preplakala, Ale ja si naschval vždy poviem vetu: som vďačná, že moje dieťa je zdravé fyzicky ( to je relatívne , ale ved vieš ako to myslím ) a že nemá napríklad rakovinu alebo inú závažnú chorobu. Napríklad v mojom okolí nik nevie čo prežívam, nevedia, že mam iné dieťa, nevedia, že ja mam depresiu ( teda uspešne ju zvládam ) , že každý deň je náročný s mojim dieťaťom. A jediné, čo ma zachraňuje, je že nemôžem dieťa svoje nechať samé v tomto svete. To som chcela povedať, že každý si musí nájsť svoj nástroj, ktorý ho vráti do reality a že nie je to také strašné . Ale nebudem zľahčovať pocity ludí a už vobec nie mladých, že to len hrajú alebo je to moderné byť v depresii.

tomasisa
19. apr 2024

@martinami274 nedavno som pozerala jedeno video, kde v USA statistiky ukazali, ze ze od 2020 sa na prve miesto v chorobach dostala depresia. Je toho viac akoby moderna diagnoza, kedysi ani tetanicky syndrom ,,nebol,,.
A mas moj obdiv, je narocne vychovavat zdrave dieta, nieto este chore, akokolvek. Bratranec ma silneho autistu, nesmierne narocne je sa mu venovat a chce to taku davku trpezlivosti, stale dokola to iste....obdivujem ludi co to davaju a nevzdaju sa tym sposobom ze by dieta odlozili do specialneho zariadenia. Mas moju poklonu

tomasisa
19. apr 2024

A este priroda, a hudba lieci, alebo praca...to nie je z mojej hlavy....na to prisli ti mudrejsi uz davno.

unicornlady
19. apr 2024

@tomasisa Ale je to tak, od toho koronového obdobia začalo viac úzkostí. Celé dni sa hovorilo o umieraní, človek bol v úzkostiach sám zatvorený doma (resp. ako kto). Takže, kto mal predispozície na úzkosti a je aj citlivejšia povaha (ako ja), tak sa to spustilo.
A to nie je obdobie pár mesiacov. Veď to bolo dlhodobé.

tomasisa
19. apr 2024

@unicornlady ja som bola zavreta, extrovert ako vysity....tak som tancovala kazdu moznu chvilu, hudba a isla som si svoje davky euforie

martinami274
19. apr 2024

@tomasisa dakujem, si miá 🙂 áno, štatistiky už ukazuju, že každé desiate dieťa má autizmus..samozrejme, že je to rôzne, podla toho na akom spektre sa nachádza. Mozog človeka sa nevyvíja...stále je rovnaký. Samozrejme, že su aj iné diagnozy ako ADHD, Touretov syndrom a podobne...možno nás to ľudí tzv. zdraví ludia..má naučiť, že byť iný nie je zlé, naučiť sa viac rešpektovať iného človeka. Ale aj ty si dobrá, ked všetko to svoje zvládaš .-)

martinami274
19. apr 2024

@unicornlady presne..dlho sme boli zavretí...a dospelí to ťažko zvádali a deti , študenti .ako toto možu zvládnuť ? preto je viac ludí s depresiou ..samozrejme nehovorím o starších ludí ako sa to na nich podpísalo.

tomasisa
19. apr 2024

a este k teme...ci autorka ma zvolit ,,terapeuticky,, postup, ci povzbudit....ja som dlho nevedela hovorit, prislo mi to ze to su moje sr..ky a musim ich zvladnut sama, na kruhovych terapiach som sa otvorila mozno az po desiatej, a to ma asi skor nechtiac vyprovokovala jedna pacientka, ale vtedy sa moj plac, hnev a vsetko negativne nedalo zastavit...moje boliestky sa tahaju uz od skolky, a postupne moj zivot bol jedna tragedia, s obcasnymi svetlimi obdobiami, a boli dva pokusy tu nebyt...ale mam asi nejakeho anjela strazneho, raz ma vcas nasiel otec a druhy krat dobry priatel, ktory tam za normalnych okolnosti v tej hodine nemal byt...stale svoju dusu preto zivim krasou v podobe hudby, prirody a ked nieco mozem pre niekoho urobit dobre tak mam az euforiu stastia, take nevinne drobnostky, uz budem mat 50 za rok uz som aj seba spoznala a nasla nejake mechanizmy, aj brzdne ked viem ze idem do zleho tak sa presmerujem....alebo vyplacem,sama...myslim ze aj z tych 7 ludi ktorich autorka prispevku spomina nie su cez kopirak a s kazdym treba individualne...

svetlonos
19. apr 2024

@martinami274
mala som problemy s dychanim a chodzou do kopca- mierneho. Kolegovia sa popri tom bavili a ja som ledva dýchala. Dr ma poslal k internistovi na kardio a tam mi zistili na zatazovom ekg problem, Bol to zapal osrdecnika. Po prelieceni mi vzal krv, kontolroloval zasobnik zeleza a ten bol uplne prazdny.
Naordinoval mi infuzie vit C a železa 3x a bolo mi super. Teraz sa tiez chystam. Zatial beruem denne 90mg oleovital forte, vtedy je to celkom ok.
Ale vtedy to bol extrem. Teraz beriem len koli unave, depka nie je. Skus dat tiez skontrolovat zadobnik zeleza.

martinami274
19. apr 2024

@svetlonos super, veľa zdravia prajem.a ďakujem za vysvetlenie, ja chodím do kardio ambulancie, už som tam teda toho nebola

lija22
19. apr 2024

@svetlonos len doplnim, ze ten zasobnik zeleza sa vola feritin. Moj je tiez prazdny ako moja penazenka 🙂

adela2011
20. apr 2024

@tomasisa aj mne toto zaberalo.skupinove terapie.najlepsia vec.... teda pre mna.🙂👍