Je naozaj taká hanba, keď si vzdelaná žena nájde muža bez vyššieho vzdelania?

8. dec 2023

Prosim vás asi som sa prišla len vypísať. Ide o to, že ja mám VŠ vzdelanie, plat nič extra, ľahký nadpriemer. Môj muž ma maturitu, zarába o niečo menej ako ja ale žiadny extra rozdiel. Nikdy v živote ma ani len nenapadlo toto riešiť, skutočne som sa nad tým nezamyslela, že toto je niečo divne. Nedávno som nastúpila do novej práve a tak sme sa s kolegyňou rozprávali o živote a tak a pýtala sa kde pracuje muž tak som odpovedala. Ona na mňa taky pohľad až som dostala potrebu to obhajovať, že vlastne nezarába zas tak málo. No a odvtedy mi to vŕta v hlave. To je naozaj taká hanba, keď si vzdelaná žena nájde muža bez vyššieho vzdelania? To je naozaj muž v spoločnosti považovaný za nieco menej keď ma žena lepšiu robotu? Pri tom to tak nemusí byt vždy a aj keby bolo tak pane bože. Aký mate na to názor?

dadka1997
8. dec 2023

Zahodila by som to za hlavu, prisla by som k muzovi silno by som ho objala, poďakovala mu za to že je a ze ma miluje 🥰 ..
Nikde nie je napisane ze muz ma zarabat viac ako zena, ze muz s maturitou nema narok si vziat za zenu lekarku alebo naopak, normalni ludia taktu druhych nesudia... a co ked mas vzdelanie ? Mozno kolegyna moze mat muza pravnika(priklad) ale ma tiez lasku ?

Na toto si odpovieš sama, nerieš co je neriesitelne 😉

kornelies
8. dec 2023

@dadka1997 Ale sudia, hlavne pozicie lekari, pravnici so starsim datumom.narodenia.

saxana000
8. dec 2023

No ja len tolko...ze obycajni murari z ucnovky ak su ozaj sikovni majstri maju take platy ze ITckari by s dlhym nosom utekali.kolko vysokoskolakov najdes v mekaci a DMke alebo 101ke..

maminazosatnika
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadka1997
8. dec 2023

@kornelies ale ved nech sudia... ako sa vravi podľa seba sudim teba ? .. mozno taky pravnik je iba pravnikom, ale taky murar moze byt murar s velkym M, ktori mozno nema plat pravnika a srdce na mieste .. len zlatokopky si vyberaju muzov podla platu..

hefo
8. dec 2023

Hanba to nie je, ale je to nezvyklé... ženy obvykle prehliadajú mužov, ktorí sú nižšie na spoločenskom rebríčku než ony. Videl som len málo protipríkladov, medzi bližšie známymi to bol vlastne len jeden výrazne odlišný pár, ona lekárka, on vrátnik na družstve.

sickynickyobsadene
8. dec 2023

@dadka1997
@saxana000 a tým murárom potom právnici platia pár tisíc keď niečo chcú 😁😁

jazula
8. dec 2023

Ja toto vôbec nevnímam ako hanbu, dôležité je, že ten človek a vzťah je pre teba ten pravý…sú aj úplne iné hodnoty (a dôležitejšie pre život) ako peniaze a vzdelanie. Ja som to takto musela vysvetliť aj mojej mame napríklad. Ja mám VŠ a zarábam niekoľkonásobne viac ako môj partner. Žijeme si spokojne, máme malé dieťa a síce to občas niekto rieši, ale ja to ignorujem, ved je to môj život, môj výber, moje rozhodnutie…

petamich
8. dec 2023

je zena povazovana za menej, ked muz ma vzdelanie a lepsiu robotu? 🤷‍♀️ tieto stereotypy su u nas stale tak hlboko zakorenene - zena doma s detmi, muz pracovat, zena zarava menej, muz ma mat vyssie vzdelanie a podobne dristy

autor
8. dec 2023

@petamich toto je tiež pravda. Keď je to naopak, tak každý len chváli že sa dobre vydala

subartic
8. dec 2023

tak zas si tu neklamme , že kombinácia VŠ a učňovky v bežnom reálnem živote komplikácie nespôsobuje . Každý úplne z iného sveta, nie je všetko o peniazoch ale aj o praktickom žití . Iné prostredie , iný jazyk , iný pohľad na život a ak vezmeme do úvahy ešte mužské ego , katastrofa po vyprchaní zamilovanosti na svete. Taká kombinácia napr. lekárka a murár nie je práve ideálna, právnička a elektrikár ..no v bežnom živote veľmi nezvyklá kombinácia.

petamich
8. dec 2023

presne 🙂 este som kusok doplnila komentar - ze proste fakt tie stereotypy tu akosi stale mame a silne zakorenene

petamich
8. dec 2023

@subartic okej ja mam hotelovu akademiu a manzel ma matfyz, mame alebo nemame podla teba mat problem? ;)

vanilkovazmrzka
8. dec 2023

Hanba je iba to, ze ta viac trapi, co si mysli nejaka cudzia zena, ktora do tvojho zivota na chvilku pride a potom odide, nez vztah s tvojim muzom 🙂

subartic
8. dec 2023

@petamich tak ja neviem v akom prostredí sa pohybujete, ale vezmi si že murár vezme svoju manželku na pivo so svojim kamarátmi. Čo reálne i bude vedieť s nimi povedať a opačne ?Časom tie rozdiely väčšinou vyplávu na povrch zvlášť ak žena je podstatne vzdelanejšia ako muž.

vanilkovazmrzka
8. dec 2023

@subartic zas si tu neklamme, ze slovenske vysoke skoly su take terno, ze sa ich absolventi maju pravo vyvysovat nad ostatnych ;)

subartic
8. dec 2023

@vanilkovazmrzka nikto nemá právo sa vyvyšovať nad druhými . Ale to nebola otázka že ? Otázka znela do akej miery sú takéto páry kompatibilné. Ja si myslím že menej ako páry ktoré su vyrovnané .

petamich
8. dec 2023

@subartic asi by som povedala, ze sa to proste neda pausalizovat ale ano niektore kombinacie su skor ojedinele, takto by som to asi uzavrela 🙂

vanilkovazmrzka
8. dec 2023

@subartic kompatibilne su pary na zaklade inych veci, nez je titul z vs. Murar nema automaticky iq 30 a clovek s vs uz vobec nemusi daleko presahovat 100ku 🙂

subartic
8. dec 2023

@vanilkovazmrzka kompatibilta je aj pohľad na určité veci , prostredie v ktorom sa človek pohybuje, kde pracuje, aké názory a slovné spojenia preberá . Nie je všetko o deťoch a čo sa na druhý deň bude variť a kam sa pôjde na dovolenku .

vanilkovazmrzka
8. dec 2023

@subartic ja ti rozumiem, ale ako povedala @petamich neda sa to generalizovat. Tuto autorka je ocividne vo vztahu spokojna a kompatibilna, len riesi blbosti z externych hlav.

subartic
8. dec 2023

@vanilkovazmrzka ja negeneralizujem , jasne som napísala že tieto páry sú podľa mňa pre svoju nekompatibilitu ohrozené rozpadom viac ako páry vyrovnané , tak vzdelanostne , z prostredia z ktorého pochádzajú , rodinného zázemia atď.

subartic
8. dec 2023

@vanilkovazmrzka a ak je ona spokojná , nech nerieši blbosti .

deti95060810
8. dec 2023

máme v rodine... on pre mladícku nerozvážnosť nedokončil ani učňovku - chodil viac poza školu ako do školy a jeho manželka vš.
poznajú sa od detstva, hrávali sa spolu ako deti, sú manželia asi 15 r. majú deti.

2006_1211
8. dec 2023

Vzdelana nevzdelaná je úplne jedno všetko je o človeku

44janica44
8. dec 2023

@subartic môj tatko ma ucnovku a zarába ako nejaký itckar alebo vrcholový manažér... a predstav si ze nechodi s chlapmi na pivo ... keď zoberie mamu niekde na víkend do wellness nikto nevie čím sa živí....si myslíš ze všetci chlapi co sa živia manuálnou prácou sa správajú ako sedlaci?
Chlapi co u neho robia majú ženy rôzneho vzdelania a ZIADNA sa za svojho chlapa nehanbí.
Na druhu stranu poznám plno vysokoškolákov co sa správajú ako v krčme v tretej cenovej.... vzťah nie je o vzdelaní... vzťah je o tom ako si ľudia rozumejú, či je im spolu dobre ... a ci ma niekto výučný list alebo červený diplom je jedno - človek sa zamiluje do osobnosti nie do dokladu o vzdelaní.

autor
8. dec 2023

@subartic nemám pocit že by sme boli z iného sveta. Áno, toto sa deje máš pravdu. Ale netvárme sa, že ta priepasť je taká hlboká. Nie som žiadna vysoko postavená panička a môj muz nie je žiadna stoka ktorú by som ťahala z neviem akého prostredia. Obaja stredná trieda. Nemyslím si, že ja či ľudia v mne podobnom vzťahu cítia nejakú sociálnu priepasť

h2
8. dec 2023

Len nedávno som tu v inej diskusii písala, že ja mám VŠ, môj muž nie a nevidím v tom žiadny problém. Môj muž je normálny inteligentný sčítaný rozhľadený chlap, niekedy sa až divím, čo všetko vie, v podstate sa dokáže rozprávať s kýmkoľvek na akúkoľvek tému a vždy sa v nej orientuje. To, že nemá VŠ, má iné dôvody, než to, že by na ňu nemal inteligenčne, alebo že by na ňu nechcel ísť.

kornelies
8. dec 2023

@dadka1997 Murar moze mat srdiecko uprimnejsie, ale horsie to bude so spolocnymi zaujmami. Intelektualka nevydrzi s muzom, ktori ma inu hranicu myslenia. Skor intelektual dokaze zit s jednoduchsou ale krasnou zenou.

tttbb
8. dec 2023

Hanba to nie je, ak Vam vztah funguje je to v poriadku a dokonca cennejsie ako cokolvek ine. Ale pravda je taka, ze maloktoru zenu pritahuje chlap "spolocensky" nizsie postaveny.