Dávate svojim partnerom peniaze?

29. jún 2023

Ahoj, všetci mi tvrdia, že to nie je normálne ale už to začína vadiť aj mne. S partnerom spolu žijeme 5 rokov, zarábam v priemere o 500€ viac ako on. Domácnosť je na 50%. Každý robíme nákupy, ale nemáme to rozdelené striktne. Za posledné dva týždne som mu dala 75€ z toho urobil jeden nákup za 15, čiže berme to tak, že 60€. Dnes domov priniesol nejaké hlúposti čo si kúpil.
Opýtala som sa ho, či mu nie je blbé, že si odo mňa berie peniaze a kupuje si za to hovadiny, keď to chcel na jedlo.
A vykričal mi, že mu nedávam na benzín, a aké nákupy on robí domov ( aj ja robím nákupy), keď ideme na pumpu spolu, platím ja keďže aj mňa vozí na tom aute, ale v podstate ho využíva on denno denne, pretože ja nemám vodičák. Čokoľvek sa kupuje do domácnosti, platím to ja už som si kvôli tomu stiahla aplikáciu, aby som vedela, kde všade dávam peniaze. Za posledné dva týždne to len na upresnenie 60€ som mu dala na neviem čo, 120€ na potraviny+ drogeria, 30€ na večeru čo sme si objednali, 85€ som mu kupovala oblečenie na leto. Som normálna, alebo čo mám akože robiť? Mám sa báť, že nezaplatí nejaký spoločný účet a vypnú nás alebo čo

svetlonos
29. jún 2023

Ahoj
je to manzel ci priatel, mate deti, kolko dlho spilu bývate?

tosomja
29. jún 2023

Takto. Buď budete mať spoločný účet, spoločné peniaze, alebo každý mesiac ti bude dávať pravidelne presnú čiastku, akú si vyčislite.
Spíš si nájom, energie, strava, kozmetika, čistiace, atď, všetko, čo dávate do domácnosti....to polovicu. A zvyšok nech si kupuje za vlastné, žiadne, že mu prispievať na oblečenie, benzín, cigarety atď.

vler
29. jún 2023

Na to ze spolu zijete 5 rokov mate v peniazoch bordel

dskjhfdlkdjhl
29. jún 2023

Ja mam manzela a vsetky peniaze mame spolocne. Pred svadbou sme spolu nebyvali, takze som toto neriesila. V kazdom pripade, zrejme nemate peniaze na rozhadzovanie, takze ak chcete spolu fungovat, mali by ste si asi urobit nejaky rozpocet a dohodnut sa na nejakych pravidlach. My sme sice toto nemuseli riesit, lebo obaja sme financne dostatocne gramotni a nikdy ani jeden z nas neminal na somariny, ale ak je s tymto problem, tak treba o tom probleme v klude hovorit.
Je to dost dolezita sucast spolocneho zivota a preto si to treba cimskor ujasnit, aby ste neskor na tom nestroskotali, ked tam uz budu napr. deti.

autor
29. jún 2023

Bývame spolu 5 rokov, je to priateľ, svadbu nechce a deti nemáme.

petronellla87
29. jún 2023

My ked sme nemali este spolocny ucet tak sme po vyplate kazdy davali urcitu sumu do jednej obalky na najom, seky, jedlo a podobne spolocne vydavky.

ckocka
29. jún 2023

Ako budete spoločný život financovať ste mali mať dohodnuté dopredu, ak nastanú zmeny - nová dohoda.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
29. jún 2023

@vler nemali sme v tom bordel. Posledného pol roka to takto funguje, začal zarábať menej

muchotrafka298
29. jún 2023

Ja nerozumiem tomu, preco by som mala davat peniaze pracujucemu cloveku, ktory by bol moj partner. Jeden mesiac sleduj vsetky vydavky a zalozte si spolocny ucet, na ktory kazdy posle urcitu sumu (najom, hypoteka ak mate, strava a podobne veci, co su do domacnosti kvazi). Nasledne nech si hospodari so zvyskom kazdy podla svojho uvazenia.

vler
29. jún 2023

@sheila121 nemyslim ze niekto napise ze muz ma zivit pracujucu zenu ktora navyse nie je manzelka

ckocka
29. jún 2023

Tak to ale už viete pol roka, nebol čas porozprávať sa?

vler
29. jún 2023

Tak si zacnite zapisovat kde idu koho peniaze aby ste mali prehlad

luccija
29. jún 2023

Prečo mu kupuješ oblečenie???
Tých 500 eur čo zarobis navyše odloz
Vieš cca koľko máte výdavky a tie rozdel na polovicu a striktne nie, že nemáme prehľad a potom sa stane, že tvoj priateľ ani nevie o koľko si minula viac ako on.A potom zistíte či vám to stačí, alebo každý mesiac dávas o 200, 300 eur viac ako on plus mu ešte kúpiš oblečenie.Nie si jeho mama ani dojna krava

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vler
29. jún 2023

A ked zacal zarabat menej, mozno bude potrebne okresat niektore vydavky; ale je mi cudne pisat take zakladne veci

glorikarebeka
29. jún 2023

No veru keď som manžela mala ako priateľa tak som mu nemusela dávať ne jeho vrtochy....
Rozdelila by som peniaze na polovicu bývanie a strava a ostatné uz musí gazovať každý za seba....

ckocka
29. jún 2023

Kludne može všetko financovať muž alebo aj žena, to predsa záleží iba na tom ako sa tí dvaja dohodnú. K čomu je mi vedieť ako to majú u susedov?

autor
29. jún 2023

No na spoločné výdavky má, tie máme 920€ on platí hypo a posielam mu ešte 100€ aby sa to vyrovnalo, ja platím výdavky na domácnosť. Toto máme presne na polovicu. Ale ostatné nemáme vyriešené, ja mám obedy v práci napríklad, on si obedy objednáva a pýta odo mňa na to peniaze keď nemá. A ešte mi aj vyčíta, keď si niečo kúpim. Za vlastné peniaze!! Lebo on nemá ani za čo si raňajky kúpiť.

canis_lupus
29. jún 2023

Tak mu neposielaj 😀 Môj manžel zarába viac ako ja, cca o tých 400€, čiže presne situácia ako u vás len genderovo naopak a nikdy som ho nepýtala, aby mi niečo kúpil. Vždy sme fungovali s dvoma oddelenými účtami, manžel platí zo svojho všetky fixné výdavky (byt, internet, škôlka) a benzín/všetko okolo auta, lebo ja nešoférujem. Ja mu posielam mesačne 150-200€, aby sa to cca vyrovnalo, ja kupujem všetko pre deti (nerátajúc veľké výdavky nad 100€, tam sa nejak postriedame) a veci do domácnosti, striedame sa čo sa týka jedla, reštiky, vstupov na atrakcie už ako príde. Takže nikto nikomu peniaze nedáva okrem toho, čo mu prispievam na byť a fixné výdavky a to tiež odo mňa nevyžaduje. Aj keď zarábam menej, kupujem si veci čo chcem sama a ani by mi nenapadlo pýtať muža 😀 Ani sme nikdy nemali za 5 rokov spor kvôli financiám.

tosomja
29. jún 2023

Tak nech si varí, keď je to drahé a nemá na to. Alebo urobte nákup, navar a nech si nosí toto.
Keď zarábal viac, dával ti on na niečo, čo si chcela?

lindous
29. jún 2023

My ideme vo všetkom viac menej pol na pol pri bývaní, nákupoch, výletoch a vlastne všetkom spoločnom, svoje náklady a vlastné koníčky, oblečenie, kozmetiku si každý rieši sám, nedávame si navzájom peniaze na nákup alebo niečo podobné, jeden vždy proste zaplatí... vypýtame si len ak napr. ide jeden do podniku kde sa nedá platiť kartou a nemá zrovna hotovosť a potom si to "oplatíme" pri nákupe alebo tak... tak ako si nikdy nepýtam len tak, že si chcem niečo kúpiť, tak by som ani neprispievala partnerovi, hlavne keď ani len netuším na čo vlastne... určite si nad to treba sadnúť, mať konkrétne čísla v rukách a s chladnou hlavou to prebrať a dohodnúť sa...

syslik81
29. jún 2023

ak mu davas peniaze na jeho obed tak to normalne nieje .. doma si navarte spolu za spolocne peniaze a bud nech je to alebo nech si kupuje za vlastne .. otazne je,ked isiel platom dolu ci mu dake peniaze ostavaju -stat sa to moze vtedy by ho mal partner podrzat ..no nie ak peniaze rozhadzuje na blbosti -ako objednavanie obedov..kup mu pekne dozicky nech si bali jedlo z domu ... oblecenie si mu kupila-kupil aj on tebe niekedy nieco? sadnut si a porozpravat sa .. dat si rovnaku sumu obaja na nakup potrevin kt sa aj spolocne budu nakupovat a co ostane prehodit na dlasi mesiac alebo vylet etc

muchotrafka298
29. jún 2023

Toto je velmi zle nastavenie veci. Lebo sa ti moze stat, ze ty budes za neho vsetko tahat a jedneho krasneho dna zistis, ze on financuje niekoho ineho pripadne dvihne kotvy s krasnymi usporami. A tebe ostanu oci pre plac.

autor
29. jún 2023

Ja som si nikdy nepýtala peniaze od neho. A ani sme doteraz neriešili keď sme išli na kávu, obed atď. Toto ani nechcem to je normálne, ale nie si pýtať od mňa 20€ ráno, lebo nemá. Toto sa stalo 3x za tie dva týždne. Aj ja by som si chcela odložiť aj niečo kúpiť, ale keďže musím dávať jemu tak nemám z čoho.

alex49
29. jún 2023

je to len frajer a nie manžel. Prestaň mu financovať jeho somariny. KEd si nevie zaplatiť oblečenie, tak nech si chodí holý pre mňa za mňa. Tiež jedlo, nech si kúpi na čo má, ak nevie hospodáriť, nech dáva tebe peniaze a budeš mu vydelovať na deň. Dospelý zarábajúci človek sa má vedieť zaobstarať sám a nepýtať peniaze od frajerky. Nemusíš mu dávať žiadne peniaze. Spravte si účet kam pôjdu peniaze od oboch na bývanie a spoločné výdavky. Ostatné veci si plaťte samostatne.

vler
29. jún 2023

Cudne je aj to, ze po pol roku co zaraba menej, pyta peniaze-to nemal ziadnu rezervu pre tento pripad alebo bola taka mala ze ju uz vycerpal?

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marca12
29. jún 2023

V spolocnej domacnosti by mali byt spolocne peniaze a ten,kto zaraba viac,ten taha domacnost. Hlada si pracu,kde bude taky prijem ako predtym? Keby to bolo naopak,tiez by si si od neho musela pytat. Neviem posudit,ci je to normalne. Normalne je,co dvom vyhovuje. Pises,ze je to tak posledneho pol roka. Tak uz len verit,ze si najde lepsiu pracu a vrati sa do starych kolaji.