Dávajú starí rodičia vnúčatám peniaze za vysvedčenie?

28. jún 2024

Ahojte, prosím vás, ako je to u vás? Moji rodičia dali dcere 20 eur za vysvedčenie, končila 6.rocnik. majú štyri vnúčatá a piate na ceste. Vôbec sa mi to nepáči, nepoviem keby kúpia čokoládu, ale nie peniaze. Ako je to u vás? Neviem či som jediná, ktorej sa to nepáči? Ja som dala dcére 10 eur a vzala ju do cukrárne a pochválila za dobré známky. Takisto majú sklony dať peniaze len tak, keď k nim vnúčatá prídu, napr 5 eur. Pritom samozrejme im nič netreba, sebe nič nedopraje, nič si nekúpia.

autor
28. jún 2024

Samozrejme darčeky alebo peniaze na meniny, narodeniny, Vianoce, Mikuláša, veľká noc za kúpanie všetkým či je chlapec či dievča.

pe_mi
28. jún 2024

Ahoj,my sme tiež dostávali ,naše deti dostávajú od st.rodicov tiež a neviem prečo ťa to tak hnevá,že dajú deťom 5 eur ,keď ich navštívia.ved to je milé.mne tiež babka vždy dala 5 korun, nech ideme na nanuky alebo voľačo.pekne si na to spomínam.

personality
28. jún 2024

Mne to príde normálne a vôbec to nie sú prehnané sumy, veď čo je to dnes 5 eur? A v čom sa líši keď ty dáš 10 a starí rodičia 20?

bublinka1426
28. jún 2024

niektori stari rodicia ani nemaju zaujem o vnucata nehovoriac o davani penazi.

autor
28. jún 2024

No baby možno na to štve aj preto že oni nikdy nič nechcú prijať, keď majú meniny a kúpim napr fľašu a bonboniéru,to je reči že načo prečo. Nikdy nikde neboli, ťažko pracujú, ja by dom bola radšej,keby dopriali sebe.

zuzinka888
28. jún 2024

Aj ja som vzdy dostala a vzdy som sa tesila- bolo to na zmrzku, cukrovu vatu, kofolu- take vreckove vtedy za komancov sme nedostavali. Ja davam svojmu synovcovi tiez. Mame odpust- jarmok kolotoce takze kazde€ je fajn pre pubiša

autor
28. jún 2024

Ale aj nám starká dala, to je tiež pravda. Len oni vraveli že oni to robiť nebudú, a už to isté začínajú. Tak preto ma to zaujíma, či je to bežné aj inde.

doriiis
28. jún 2024

Malej dali 20 €.Neriesim.Su to ich peniaze

tramtada31
28. jún 2024

Este nemam take veľké deti, ale napr jedno dieťa mám vyslovene na peniaze (presne ako je tá teória 5 jazykov lásky). Pre toto dieťa by finančne ocenenie bolo extrémne motivujúce. Druhemu by stačilo aj slovne ocenenie. My sme dostavali od starkej tiež peniažky za vysvedčenie a tesili sme sa z toho.

gemerka17
28. jún 2024

Bežná vec, že takto dajú starí rodicia vnúčatám peniaze. Nie je to veľká suma, čiže dieťaťu to neublíži, fakt drobnosť. V každom prípade ty ako dospelá osoba a dcéra sa máš postarať on to, aby si starí rodicia dopriali. Sprav im väčší nákup, zober do kaderníctva, na welnes alebo kúpalisko. To čo dali tvojej dcere, tak ty im to oplať a dohliadni na to, aby si im dopriala.

autor
28. jún 2024

@gemerka17 ja sa snažím im pomôcť, objednať niečo cez net, idem pomôcť do záhrady. Nejaké kúpalisko a wellnes neprichádza do úvahy, ja na to nemám financie ale keby som aj mala,oni by to v živote neprijali. Sú to ľudia z dediny, pracovití,dobrí,ale na nejakej dovolenke nikdy neboli. Keby chceli, peniaze na to majú momentálne. Ja sa snažím pomôcť, kúpiť napr na sviatok niečo,urobiť posedenie.,kúpiť tortu. Štve ma aj to že oni si nedopraje, ostatným dajú a napr im nik nič nedá,nekúpi,nikam nevezme z mojich súrodencov. Oni sú skôr naučení len brat. Možno aj pre toto ja to štve, lebo ja by som bola rada,keby sebe dopriali. Napr pestujú v záhrade rôzne druhy zeleniny,ovocia. Povaly všetko rozdajú. Tiež majú domáce vajcia,dávajú všetkým deťom. Ja viem že od toho sú starí rodičia mi mne je ľúto že sa narobia a v podstate nič z toho nemajú ..

autor
28. jún 2024

@tramtada31 len pre zaujímavosť,to dieťa čo je na peniaze,ma koľko rokov? Ako sa to prejavuje. Tiež naši doniesli bratovym deťom darček, neter mala narodeniny,doniesli aj synovcovi aby mu bolo ľúto aspon sladkosti,pastelky,omaľovánku,kinderko. Malý 6 rocny pozrel do tašky a zahladil že "nič moc". Mne sa celkovo zdá doba strašné materiálna.

bucko555
28. jún 2024

Prababka jej dala 10, rátam že aj babka sa, druhá babka ju zas berie na výlet dvojdňový, my sme jej dali aj peniaze aj kúpili niečo

andrea_82
28. jún 2024

Ano, aj nasi stari rodicia davaju peniaze. Je to pre nich jednoduchsie ako nieco kupovat.

annm81
28. jún 2024

Skús sa na to pozrieť tak, že si najprv položíš otázku, či radšej niečo kúpiš deťom, alebo sama sebe. A ak sa ťa deti opýtajú, čo chceš na narodeniny, neodpovieš niečo v zmysle, že stačí, aby sa pekne správali, že môžu niečo vytvoriť, ale nech na teba nemíňajú? Myslím, že každá matka to máme rovnako - radšej minieme na dieťa než na seba a od detí nechceme, aby nám niečo kupovali. Starí rodičia to majú rovnako.

autor
28. jún 2024

@annm81 ale áno, máš úplnú pravdu. Ja som taká istá, len mne je ich ľúto. Lebo nikde neboli,nič nevideli,celý život tvrdí makali, majú ešte na krku chorú svokru, náhradu,zvery, kedy si chcú oddýchnuť a dopriať? Majú tesne po 60tke

autor
28. jún 2024

Ale všetkým ďakujem za odpovede, vidím že je to celkom bežné aj inde.

kikazoe
28. jún 2024

vždy.... dokonca nám aj účty založili ( na 12-te narodeniny ) a pravidelne na sviatky posielali korunky :D .... čo to bolo radosti keď prišlo 50 SK či na narodky 100 SK ( rok cca. 1998 ) . človeka to rýchlo naučilo hospodáriť s peniazmi a zároveň istej zodpovednosti- vždy sme pozvali potom babku na koláčik či dedka na pivo.

miskomuska
28. jún 2024

U nás majú vnúčatá zakázané ukazovať starým rodičom vysvedčenie bojíme sa náhlej mozgovej príhody alebo srdcovej zástavy 😂

timilv
28. jún 2024

Dávajú moji rodičia aj mužovi. Narodeniny, meniny, Vianoce, keď idú na výlet, na kolotoče,...
Tiež sme im už niekoľkokrát hovorili nech nedávajú, ale oni chcú. Tak sme sa naučili poďakovať a neriešiť 🙂

autor
28. jún 2024

@miskomuska 🤣🤣🤣

autor
28. jún 2024

@miskomuska no veď nasi by dávali aj za štvorky🤣

autor
28. jún 2024

@timilv a od vás príjmu nieco v pohode?

timilv
28. jún 2024

@autorka ani nie 😂 vždy hovoria na čo sme to kupovali, nosili,... poďakujú a nechajú si to 🙂 ale napríklad keď donesieme napríklad na sviatok fľašu môjmu otcovi tak nám ju po nejakej dobe "nenápadne" vrátia s tým že oni to nevypijú a podobne. Hoci vieme že je to napríklad značka ktorú majú radi😂 tak sme sa naučili im dať radšej na sviatok pobyt, to vieme že reálne využijú aj sa potešia. Ale hmotné darčeky nemajú veľmi radi 🙂 akurát niekedy samy povedia keď sa ich pred sviatkom spýtame že čo by chceli, ale to je vždy vec maximálne za 10-15€. Podľa mňa všetci rodičia celkovo to tak majú, že nechcú aby ich deti nejakým spôsobom dotovali a míňali na nich peniaze
Ja aj napríklad keď niečo našim kúpim cestou k nim tak aj veci za pár eur mi chcú preplatiť, proste im to nedá. Ale keď mi oni niečo donesú, neexistuje aby odo mňa zobrali peniaze

autor
28. jún 2024

@timilv no presne, ja im veľmi rada niečo kúpim,objednám ale nikdy v živote to nenechajú tak,vždy mi to musia preplatiť. Tiež keď kúpim fľašu, čakajú s ňou, kým ju môžeme vypiť spolu 🤣🤣🤣bonboniéru nezjedia, musíme spolu. No na nervy. Pozvem ich na pizzu, tak sa tam skoro pohadame, lebo ja ich pozvema oni to chcú platiť. Akoze na nervy,lebo je to nepríjemné len brat a brat. Moji súrodenci s tým zas problém nemajú. Oni sú spokojní, s našimi si starosti nerobia s vezmú co dajú🥺😵‍💫😡

oli18
28. jún 2024

Ja som babka styroch vnucat. Darceky im nekupujem, davam im peniaze. Presne vedia, na aky sviatok kolko dostanu. Mladsim odkladaju rodicia, starsi si hospodaria sami. 12 rocny vnuk je velmi setrny, len tak peniaze nemina. K peniazom som im davala velke cokolady, ale rodicia im to zatrhli, lebo v sladkostiach nemaju mieru. Takze za vysvecko tiez dostanu €.

autor
28. jún 2024

@oli18 no prosím ta, ak nemáš s tým problém? Koľko eur teda dávaš ako starká na meniny,narodeniny a iné sviatky, aj napíš ktoré. Prípadne aj aké veľké vnúčatá máš. Fakt ma zaujíma, či aj v iných rodinách sú také sumy. Napr kolegova mama vraj vnúčatám nedáva nič. A to majú vzťahy dobre. Kolegyňa zas šla vinsovat vnucke a dala jej šálku,bonboniéru a 20 eur na narodky.

tramtada31
28. jún 2024

Anonym, to moje dieťa na peniaze má 6 rokov. Potrebuje materiálnu motivaciu(peniaze, sladkosť), aby niečo spravilo (absolvovalo trening, hocico). Ak nie je motivované, tak sú neskutočne boje, place. Napr slo teraz so mnou do prace pomahat (mala som toho veľa a boli tam take aktivity, ktoré boli ľahké, aby sme stravili čas spolu, tak mi to prišlo ako dobrý napad). Po hodine prišiel úplný záchvat placu, na to som zahlásila, že už má zarobené 1 euro a odvtedy neskutočný vykon a usmev na tvari), aj pociťovalo neskutočnú hrdosť, ze pomáhalo, ze si zarobilo. Na druhej strane je toto dieťa extrémne štedré, že zo zarobených penazi ponúklo súrodencovi kúpiť darcek, aj vzdy sa s ním podelí, keď niečo dostane. Ano, možno to nie je správne v niekoho očiach, ale nám to pomaha zdolať nevôľu niečo robiť, strašne sceny, ktoré ako hypersenzitivne dieťa ťahá do absolútnych extrémov. Na druhej strane má veľkú slobodu, pozna už v tomto veku hodnotu peňazí, vie si zvážiť, keď si za vlastne peniaze kupi niečo, že potom si nebude môcť kúpiť iné a už si dá vysvetlit pojem šetrenie a neminúť peniaze na hluposti.

paulina291
28. jún 2024

Takí sú starí rodičia. Robia to aj moji, vždy robili. Vieš, starí ľudia už nepotrebujú toľko dopriať sebe. Im robí radosť keď sa deťom a vnúčatám darí a že ich môžu potešiť. Neviem čo je na tom také nepochopitelné. Odkedy som dospelá ma teší viac dary dávať ako dostávať. Teba nie? Keby dávajú za vysvedčko 100€ tak nepoviem ale toto je úplne bežné.

autor
28. jún 2024

@tramtada31 ďakujem za odpoveď, tak zas keď je štedré k súrodencovi a vie sa podeliť, nie je to s ním až také zle 😉😊