Chodievate k rodičom na obed?

1. okt 2023

Ahojte, ja len taky mini prieskum. Vy, ktori mate male deticky a mate vasich rodicov poblizku, chodievate k nim obcas cez vikend na obed?
Svokrovci byvaju hodinu cesty autom a tam zaujem (o vnuka a o nas) nie je pomaly ziaden, ale moji rodicia vnucika (2r.) zboznuju, a okrem neho maju este dve vnucky 2,5r. a 4,5r. (braskove) a vidame sa tak 1x tyzdenne, ked prideme vacsinou v piatok podvecer vzdy mamca nieco pripravi na stol (rozumej chlieb,maslo,sunku a pod.), prip. sa opyta ci si dame nieco co ma navarene, ale vyslovene na cerstv sobotny alebo nedelny obed nikdy nezavolaju. Ja varim skoro kazdy den, nie som na tom zle, aby som potrebovala niekoho vyjedat, to nie, len obcas mam pocit, ze by nam to aj dobre padlo, pri nasom malom tornade (syncek). Z kazdej strany pocuvam ako babky a dedkovia pomahaju, ci uz s plienkami, s postrazenim, s financiami, s jedlom atd. no u nas nic z toho nie je bezne.
Kamoska zije u rodicov, hypoteku nemaju, manzel krasny plat a aj tak sa chodia kazdy bozi vikend stravovat raz o poschodie vyssie a druhy den o par domov dalej 🙂.
Mnoho veci podostavali.. dom im ostane.
Dalsi kamosi pozemok dostali, vybudovali sa s pomocou svokrovcov.. s mnohym im svokrovci pomahaju.
Dalsi kamosi maju hypo, ale jeden dedko im posiela kazdy mesiac peniaze kedze zije mimo SR a takto si to kompenzuje… k druhej babke a dedkovi sa chodia pravidelne cez vikend naobedovat… vsetkym pomahaju so strazenim.
My majetky nemame, mame hypo na 2izb. byt, auto za vlastne, manzelove pracovne auto sa tretikrat pobabralo tak opat treba vysolit 700€ za diely.. Vysku mame obaja, ja momentalne rodicak a “privyrabam” si predajom svojho a syncekovho oblecenia. Manzel maka fyzicky od rana do vecera kedze rozbieha stav. firmu. Vsetko si zaobstaravame sami, obcas nejaku hracku (auticko) prinesie dedko a od narodenia maleho 2x kupili rodicia plienky pampers.. take to male balenie.
Nevladzeme. Stale sa nam nieco pokazi.. necitime ziadnu pomoc.
Nezavidim, no mozno trosicku citim… “krivdu”? Co robit a co zmenit? Ako to mate vy? Ja viem, ze deti sme si nerobili na to, aby nam niekto iny pomahal.. sme samostatni odkedy zijeme vo svojom (5r). Tak preco mam sakra take pocity? Preco ani na ten blby obed raz mesacne nepozvu?

babovka2321
1. okt 2023

Nikto nam nevari, nepomaha. Mame 2 deti, vzdy navarene, napecene. Hanbila by som sa ocakavat, aby mi niekto iny pravidelne pomahal.

patta89
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
t1nusa
1. okt 2023

ja mám perfektnych svokrovcov, vychádzame spolu veľmi dobre a zvykneme k ním chodievať každú nedelu na obed alebo sa k ním ba návštevu zastavím sama s malou behom týždňa (bývajú 20 minút busom od nás) alebo niekedy prídu oni k nám, ale vidíme sa s jimi minimálne raz za týždeň 😊 čo sa týka mojej strany, s maminou sa vídame menej keďže býva od nás ďalej, ja nešoferujem aktívne čiže si netrufam ísť za ňou sama s malou autom, väčšinou k nám chodí raz, dvakrát do mesiaca, ale voláme si cez videohovor každý deň čiže malú vidí skoro stále 😊 čo sa ale týka veci pre malú atď všetko si zaobstarávame sami, málokedy sa stane, že dostaneme niečo (keď nerátam narodeniny meniny alebo sviatky ako sú vianoce atď), ale vôbec mi to neprekáža… pre mňa je podstatne, že vidím záujem o maličkú a o nás, nie z materiálneho hľadiska ale z toho ľudského, že chcú s nami tráviť čas…

každopádne, k tvojej situácii - pokiaľ cítiš že to nezvládate, prečo ich nepoprosíte o pomoc? veď nie je hanba požiadať o pomoc…. a na druhej strane - koľkokrát ste ich na obed pozvali vy? 😊

hederamonstera
1. okt 2023

@babovka2321 tak ty sa hanbi, hrozna vec, ze by sa babkovci zapojili

Autorka, chapem, kedysi vychovavala cela dedina, dnes len rodicia a este maju drzat hubu a krok a vlastne su to uboziaci, ked ocakavaju pomoc (ako tu casto pisu matky hrdinky).
Vedia o tom, ze by ste obcas potrebovali pomoc?

marca12
1. okt 2023

Dietatom si uz bola a rodicia sa o teba postarali. Si dospela,staraj sa o seba sama a necakaj,kto ti co da. Ani my nic nedostavame,ale nikdy som to necitila ako krivdu. Ja by som si ani nezobrala peniaze od rodicov a na obed pozyvame my,necakam,ze budem chodit rodicov vyjedat.

viestta
1. okt 2023

Kolkokrat si uz ty pozvala rodicov na nedelny obed? Preco ocakavas, ze ta pozvu?
Rodicia uz svoje deti vychovali, uz len mozu pomahat, ked chcu. Uz nemusia. Vy sa nemozete spoliehat na ich pomoc. Ak vam ponuknu, mozte byt vdacni, ak neponuknu nic sa nedeje, musite sa zariadit vy.

lenja123
1. okt 2023

Suseda má vyše 70 rokov, ale každú nedeľu chodí na obed k neveste. Už minimálne 10 rokov, odkedy tu bývame. Chodila, aj keď mala jej nevesta maličké dieťa, ešte počas šestonedelia. Nedonesie im nikdy nič, ani sa s vnukmi nezabaví, naobeduje sa a ide domov.

lili929
1. okt 2023

To tak uz byva, niektori stari rodicia pomahaju, niektori nie.
Ja mam tiez kamaratku, ktorej svokrovci postavili dom, kazdu nedelu ich pozyvaju na obed a vnucika(3r) si beru na cele sobotne poobedie a vezmu ho na zmrzlinu, prechadzku, mensi vylet. Svokra jej kupuje veci pre maleho, kamaratke iba zazvoni kurier pred dverami s balikom veci zo zary, h&mka, lindexu...
A moji svokrovci dali za cely cas mojmu synovi (tiez 3r) jedno auticko a pri krste 50 eur. A to je cele. Chodime k nim raz za mesiac, aj ked byvaju pomerne blizko, cca 30 min autom.
Takze vsade je to tak podla mna, vzdy sa najdu aj taki aj taki stari rodicia, akurat my sme v tej "horsej" skupine v tomto smere 😀 ja uz som si zvykla a neriesim.

autor
1. okt 2023

@lenja123 tak to je smutne..

mamina7070
1. okt 2023

skus sa ich spytat ci nemozete prist v nedelu na obed ? a uvidis
mne sa velmi nepaci taketo vykrikovanie sak nemusia atd svoje si vychovali
ved o tom je rodina ze sme spolu

my nemame ani sme nemali podporu ani od jednych starych rodicov ale teraz uz po rokoch zasa necitime potrebu k nim ist ani ich vnucata
ono to funguje co kto seje to bude zat
pre mna je to velky vykricnik ako sa nechovat k svojmu dietatu

a vela ludi to takto mamz mojho okolia asi taka generacia nasich rodicov co uz

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
thoughtfulweirdo
1. okt 2023

Máme dve malé deti, moji rodičia bývajú v rovnakom meste. Vidíme sa cca raz za 2-3 týždne. Absolútne nijako nám nepomáhajú, jedine keď občas prídu na návštevu, prinesú nejaké ovocie alebo keksík deťom. Ani sa nehrnú strážiť, staršia má 5 a toto leto u nich prvý krát prespala jednu noc, predtým ju za celý život zobrali asi 5x na výlet. Mala som pôvodne predstavu väčšieho kontaktu a záujmu o vnúčatá, ale žiadnu krivdu si nepestujem, vidím, že vnúčatá ľúbia, len sa im nechce o ne starať a "nemajú čas" ani na častejšie návštevy - ich voľba 🙂

t1nusa
1. okt 2023

tak zdvihni telefón a zavolaj ich k vám - to je taký problém? popritom im naložíš obed a oni sa ti pobavia so synom… že nevieš kedy ich pozvať? kedykolvek keď vieš že majú čas, stavím sa, že by ich to potešilo

janagem
1. okt 2023

Úprimne znies jemne zatrpknuto. Ak neočakávas pomoc tak sa nemáš na čo stzovat, že to máš doma ťažké lebo sa s tým učíš vysporiadať (alebo už vieš podľa veku dieťaťa). Ak neočakávas žiadnu pomoc tak ta môžu len potešit - ako tá mamina hodinová prechádzka. To ci by sa ti pomoc zisla je pri rodičoch irelevantné. Na to si trebapomoc zaobstarať napríklad aj opatrovnickou na tri hodiny týždenne.

autor
1. okt 2023

@viestta ahoj, cakala som kedy sa ozves 🙂

Na vyslovene obed k nam pozvani este neboli za tych 5 rokov co tu byvame. Pozyvame ich normalne na navstevu a vzdy prichystame jedlo typu pecivo, misy, kolc a pod. Dedko pracuje aj cez vikendy a naozaj nemam v plane robit z obeda slavnost. Nenapisala som, ze ocakavam financnu pomoc. Pytala som sa ako to mate vy, pretoze z okolia pocuvam nieco, co ja nepoznam. Mam dobrych rodicov a tesi ma najma zaujem o synceka. Ale od narodenia som nemala ziadnu pomoc a mnohokrat by sa bola zisla.
A @hederamonstera vedia jasne, my sa rozpravame v mnohych veciam otvorene. No napriek tomu ta pomoc velmi neprichadza. Minule som sa “postazovala” sestre a ta to povedala nasej mamci, tak mi potom zavolala a ospravedlnila sa, ze si to neuvedomovala. Napr. prvykrat bola s vnukom sama na hodinu von.. a velmi mi to pomohlo ked som mohla sama vklude poupratovat. Ja verim ze sa to zlepsi. Iba som chcela vediet ako zijete vy ostatne matky malych (1,2,3 rocnych deti).
Len doplnim, ze manzel chodi domov obcas aj o osmej vecer. Odide o siestej rano kym este spime a vracia sa neskoro. Tak prosim, pochopte aj vy mna, ze NEOCAKAVAM, ale obcas by ma nieco z toho vymenovaneho potesilo.

autor
1. okt 2023

@t1nusa chodia k nam na navstevu. Nepripravujem OBED ale normal misy prichystamy
Nemusime sa tocit okolo toho obeda 🙂 ako som pisala vyssie, zaujima ma, ako to mate vy po tejto stranke.

t1nusa
1. okt 2023

ja som ti napísala ako to máme my + tip ako to zmeniť, niekedy treba človeku na rovinu povedať, že by sa ti zišla pomoc či by mohli prísť napríklad, nie je na tom nič zle… ja pokiaľ potrebujem pomôcť nemám problém svokre zavolať a opýtať sa či má čas, či môže postrážiť malú alebo prísť ku nám, lebo môj muž je tiež celý deň v práci a na všetko som počas pracovných dní sama

viestta
1. okt 2023

Spolocny obed nemusi byt nedelna slavnost. Ked varis pre vas, uvaris o dve porcie viac, netreba hned chystat patchodove menu. A nemusi to byt ani nedelny obed, moze to byt aj sobotnajsia fazulovica, ktoru zjete popri tom ako nieco porobite na zahrade alebo okolo domu. O financiach som nepisala nic, to len ty spominas. Ale ked uz si zacala, nie nemusia vam pomahat ani financne, nemusia vam chodit umyvat okna (alebo cokolvek okolo domu robit. Mozu jednoducho prist posediet, pokecat, vypit kavu, pohrat sa s vnucatami a odist. Nemusia doniest ani upeceny kolac, ani darceky pre deti. Tak isto ako vy nemusite ku nim chodit nabaleny. Rodina je hlavne o tom, ze ste spolu a nie o tom kto co komu urorb, da, ponukne a donesie... Mozte sa kludne stretavat uplne mimo domu vasho alebo rodicovskeho, dat si obed v restauracii alebo len vybalit lepenaky z ruksaku. Ak ten cas spolu stravite radi, budete sa spolu citit prijemne tak je to v absolutnom poriadku.
A ak chces vediet ako to je u nas, tak k mame chodime, nakrmi nas, dokonca nam navari aj take na co mi cas nemame. Ale jedlo nie je to najdolezitejsie. My sa dokazeme dohodnut aj o tom, ze kazdy docestuje na urcite miesto a spravime si spolocny vylet. A ano, obcas nieco kupi pre vnuka, pre nas, ale je to jej slobodna vola. Ked nekupi, nic sa nedeje. Ked ziadam aby mi nieco kupila, lebo to neviem zohnat alebo nemam cas to zhanat, tak jej peniaze dam. Hanba by ma fackovala, ak by som ocakavala, ze to dostanem darom.

dzulik_
1. okt 2023

Moji rodičia aj svokrovci bývajú od nás 5 minút autom. Chodíme 1 až 2x týždenne, niekedy častejšie. Na obed nechodíme, mamina nás vždy ponúkne vareným, ale dám si možno 2x za mesiac, keď má niečo čo mám rada. Detto svokra, ponúkne, ale vyslovene na obed tam nechodievame, ani nikto k nám. Čo sa týka pomoci s deťmi, to áno. Prizrú ako jedni, tak aj druhí, keď treba vybaviť lekára alebo keď idem do práce. Finančnú pomoc nechceme od nikoho, sme samostatná jednotka 🙂

januska12323
1. okt 2023

Keď potrebuješ pomoc tak si ju vypýtaj. Tvoji rodičia naozaj nemôžu vedieť čo ti chýba.

autor
1. okt 2023

@t1nusa jasne, chapem.
@viestta my sme dobra rodina, z mojej strany teda. Chodievame spolu na chaty, travime spolu silvestre aj vianoce. Fungujeme ako rodina super. Ja ti napisem preco som dnes sem napisala.
Predstav si, mas poslednych 15€ na ucte.. zajtra ti ma prist nejaka 100€vka za veci co si popredavala.
Ides do obchodu urobit maly nakup veci na obed a neubedomis si ze je 1.ho. Ze ti odide 15€ z uctu kvoli poplatku za vedenie uctu (8€)a poplatku za debet (7€). Ides platit a pre istotu pozries kolko mas na karte a zistit ze si este v minuse z minusu.
Moja chyba, mala som si to pozriet pred odchodom so obchodu, vziat hotovost z domu alebo povedat manzelovi.. on by siel bez problemov nakupit. No sla som sama.
Tak zavolas mamci a poprosis ju, kedze mate rovnaku banku, ci ti nepozicia 15€ aby si mohla zaplatit nakup na obed kedze si neratala s tym ze nemas a hotovost si nevzala… a mamca ti povie ze ona robila rezne a samozrejme ze ti posle. Dotelefonujes, ides zaplatit, pricom sa hanbis a ides domov navarit. Zapnes IG kym sa nahrieva rura a vybehne na teba debilny pribeh kamosky foto s dcerkou a popisom… “obedik u babky a dedka”
A ty citis cosi zvlastne.. tak mas potrebu to dostat von a popritom si spomenies na to ako sa maju ostatni okolo teba a citis sa ako debil…
Su lepsie dni a su horsie. Dnes ma prepadol ten pocit krivdy. Nic viac..

viestta
1. okt 2023

Tak si to von dostala... Ale tvoj pocit krivdy je neopravneny

simona20201309
1. okt 2023

Ale zavidis. Podvedome zavidis druhým to, čo sa nedostava tebe. Myslela som, že ani nedocitam celý príspevok. Len porovnavas a zavidis. Neporovnavaj sa s nikým. Choďte na obed do restiky raz za čas. Mne sa zdá ze tu nepíšeš prvý krát. Niečo podobné sa tu už riešilo.

simona20201309
1. okt 2023

Niekde je chyba. Mate 2i. Byt, 1 dieťa a nevychádza ti.

deti95060810
1. okt 2023

nedeľné obedy a spoločné sviatky...
autorka ti nenapadlo že niekto to musí aj pripraviť a potom všetko aj poupratovať?
moja mama tak pozývala celé roky mojich súrodencov s rodinami na sviatky... narobila som sa ako hovädo lebo nakúpiť, navariť, napiecť, upratať, nabaliť - to všetko som mame musela pomáhať.... bola som rada keď všetci odišli. za mňa boli takéto sviatky o ničom...
nás nikto nikdy na obed s našimi deťmi nepozval... navaríme si samy.

lilitela
1. okt 2023

Ostava sa len zmierit. Mam to podobne, sama taham dve deti, uz roky, ani manzel az tak nepomoze. Ale po mnohych skusenostiach, ked som sa snazila starych rodicov zapajat a porobili aj kopec problemov (mozno ja naschval, aby si vynutili pokoj), ti mozem povedat, ze niekedy "klud" je na nezaplatenie. A netreba aj zabudat, ze sa neda len brat, treba nieco aj dat, napriklad, starkym obcas nakupit a pod. Ked je ale babka s dedkom tak sami od seba nastaveni, ze chcu pomoct a nic necakaju, ani nerobia problemy, tak to je super a prajem kazdemu kto to tak ma.

olimuc
1. okt 2023

Tvoj pocit krivdy je neopravneny. Ked vam to financne nevychadza, chod do roboty … nie je povinnost sediet doma 3 roky a nemas novorodenca. Ste dvaja s 2 izbakom, ziadne zvery, zahrada a pod … stihali by ste vsetko keby ste nesledovali somariny na IG, FB atd … na Svk je dobrym zvykom, ze babka dedko pomozu … v zahranici si poklopkaju na celo a pojdete Max do resrauracie. Nezavid a neporovnavaj, co robia alebo dostali ini. Ked idem na navstevu k mame donesiem jedlo ja, byvame dost daleko, co sa nezje jej nechame. Mama sice vari dobre ale potom tie riady atd … takto iba zohreje a je pokoj a nema bordel

duppka13
1. okt 2023

Moji rodicia dcere nikdy nic nekupili, nie ze by nechceli ale nevedia to kupovat, nevedia co potrebujem, ak ma sviatok daju peniaze. Inak mi mama stale pomaha, strazi, kocikuje, otec tiez a ked treba pridu aj o polnoci. Na nedelny obed ideme k nim ked je sviatok alebo nejaka prilezitost, nie len tak a stale. Ja si radsej navarim doma, je mi blbe ich vyjedat, su dochodci. Muzova mama naopak, byva od nas velmi daleko, stovky km, nepomoze absolutne nic, vidime sa tak 4x za rok plus videohovor raz za tyzden no ona posiela plne tasky oblecenia, tak si to kompenzuje. Necitim krivdu ani z jednej strany. Beriem to tak ze v prvom rade sa musim postarat ja s muzom a vsetka pomoc navyse je len bonus. Od rodicov som nepytala peniaze od ukoncenia strednej skoly.

hendikep
1. okt 2023

my sa s manzelom stravujeme sami, mozno prvy rok ked sme este deti nemali nas pozyvali bud svokrovci na obed alebo moja mamka … teraz len mamka sem tam, alebo donesie navarene ale ja napriklad to velmi nemam rada lebo s mamkou su vztahy take ze sa len bojim kedy mi to vyhodi na oci .. ale zas odmietnut nechcem lebo sa urazi .. cize asi tak .. co sa tyka pomoci tak ano tiez mam v okoli pary ktore vselico podostavali od aut po byty .. takyto ludia ( tí s bytom ) sa vedia este aj postazovat ze preco ini maju penazi viac a oni nie 🤦🏼‍♀️ stvu ma skor tie reci okolo toho, ze taki ludia si rychlo zvyknu vsetko dostat pod nos a ich stazovanie ma neskutocne serie … lebo akoby zabudli ze to maju omnoho lahsie nez ostatní … no v globale mi nevadi ze my sme s muzom nic nedostali … mna bavi pomaly budovat svoje zazemie a hlavne vedomie ze nikomu nic nedlhujeme 🙂

vler
1. okt 2023

Autorka, radim menej alebo vobec sledovat IG a ine socialne siete...chapes ze tam ludia vacsinou zavesia to najlepsie co mozu, taky "vyber" co mozno reprezentuje 10 alebo aj 1% z ich skutocneho zivota.