Časté návštevy priateľovej sestry

maria_22
7. jún 2024

Ahojte, možno si niektoré z vás pamätáte plodnú diskusiu a môj príspevok spred viac ako dvoch mesiacov o problémovom bývaní s priateľom.

https://www.modrykonik.sk/forum/vztahy-manzelske-partnerske-priatelske/byvanie-so-svokrovcami-a-ziarlivost-na-nich/

Rada by som napísala troška pokračovanie a znova si prečítala názor, keďže mnohé ste tu múdre ženy, ktoré si toho veľa preskákali. Ako som písala, na poschodie k nám chodí priateľova sestra s manželom a dcérkou na návštevy. Ide o to, že neviem, či je malá teraz s tým ako rastie náročnejšia (nedovolím si hodnotiť štýl rodičovstva, nie som matka; má 11 mesiacov), ale v podstate sa situácia vyvinula tak, že buď je teraz jej mama u nich alebo sú oni u nás (v priemere 7-10 dní do mesiaca, kedy ako).

Naposledy som bola na víkend s kamoškami preč, keď som sa vrátila "domov", bolo to niečo strašné. Ten bordel, čo je stále u nás keď prídu je proste niečo, čo som ešte nevidela. Neviem, ako to mám opísať, ale doslova sa u nás nedá pohnúť, všade na zemi sú veci, hračky, na gauči porozkladané plienky, oblečenie, taktiež všetky stolíky pozakladané vecami. O kuchyni ani nehovorím, nemám chuť v nej ani byť ani variť, celá doska pozakladaná fľašami, proste vecami pre dieťa, je toho milión. V našej hosťovskej a teda ich izbe mám svoje šatníkové skrine. Aj keď som pre nich vyčlenila tretinu veľkej skrine na ich veci, vybaľujú sa tým spôsobom, že pootvárané kufre mi hodia pred skrine a špinavé prádlo a znova kopu tašiek a vecí hádžu ďalej na zem, takže sa každý deň neviem ani dostať k svojim veciam, je z toho prekážková dráha. Naposledy keď u nás boli fakt som už trpela, zakaždým keď som prišla "domov" a videla ten bordel cítila som úzkosť. Keď odídu, poberú si svoje veci a hračky a iné vybavenie pre malú, ktoré ustáva u nás nám nechajú porozhadzované kade-tade. Jej manžel má pol dňa z práce cally, takže treba byť ticho, taktiež keď malá spí, oproti je kúpeľňa, ktorú nemôžme zamykať, lebo ten zvuk ju môže zobudiť. Delíme sa tak o kúpeľnu štyria dospelí ľudia a vrážame si tam.

Posledné dni mi už bolo tak zle, vkuse do plaču, vkuse akási hrča v hrdle. Zbalila pár nevyhnutných vecí a odišla k mame (ona je sama v trojizbovom byte). Neviem, či mi preplo, ale ako keby sa niečo vo mne zlomilo a ja už sa tam nechcem ani vrátiť. Povedala som priateľovi, že odchádzam ale bez narážok na tieto návštevy, k tomu si nedovolím nič nikomu povedaťˇ. Cítim sa otrasne, v podstate som investovala tisíce eur do toho, aby som vytvorila prechodný pobyt pre niekoho iného a ja nemám nič. Čo viem, že je moja hlúposť. Prosím Vás ako by ste reagovali v mojej situácii? Asi som konala dosť neuvážene, neviem čo si teraz myslia jeho rodičia aj sestra keď príde, že tam nie som, ale ja proste už nemôžem.

la_dolce_vita
7. jún 2024

Ostala by som u mamy. Mam rada svoj klud a poriadok. Skoda, ze si tam investovala peniaze, skus to s partnerom prebrat, nejako kompenzovat by ti to mohol. Vsak uvidis, ako dalej, ale netrap sa, nemusis nikomu nic vysvetlovat.

lukbe
7. jún 2024

Aj mne by vadil taký nedostatok súkromia. Škoda, že nemate časť domu ako samostatnú jednotku. Neviem, či ho ešte máš rada, ak áno, trvala by som aspoň na takejto prestavbe a úplnom osamostatneni a samostatnom vchode. Ak sa tam s k nemu nechces vratit, tak trvat na vrátení penazi, ktore si do domu vrazila. Nejake blocky hadam mas.

moonlight1210
7. jún 2024

Peniaze si skus dohodnut s priatelom, nech ti vrati. Ak odmietne, aspon vies, co je to za cloveka.

Jeho rodina podla mna aktualne privita, ze budu mat nakoniec skrinu celu a priestor na bordel este vacsi. Tvoj odchod ohodnotia tak, ze polutuju brata. Pripadne ta obvinia, ze kvoli tebe sa trapi nad rozchodom.

Uplne by som sa vykaslala na to, co si myslia. Dovod im nema zmysel hovorit. Dolezity je pre teba, a to jedine sa pocita. Ak sa raz citis bez toho vsetkeho lepsie, uvolnenejsie, kludnejsie, tak je to znamenie, ze to potrebujes. Aj ked ti za priatelom bude smutno.
Niekedy sa vsak dve veci nedaju sklbit dokopy nijak, nech by sme ako tuzili.
Kebysi ostala, nicilo by ta to, zacala by si byt od nervov skriepna a rozisli by ste sa i tak.

Oni ak su bordelari, tak taky dovod ani nepochopia, lebo oni ten bordel nevnimaju. Takze budes stale za divnu, co ktora si vymyslela nezmysel na rozchod.

Niektore veci skoncia tak, ako maju, hoci spociatku bolia.

cacianka
7. jún 2024

Tebe narúšali súkromie, ktoré ste si s partnerom nastavili, a teda podľa toho bordelu poriadne cez čiaru. tvoja skoro švagriná je humusáčka nechutná, tak si spravila dobre.
Nikomu nemusíš nič vysvetľovať, si slobodná svojprávna bytosť, môžeš sa osťahovať kedy chceš a kam chceš. Spýtaj sa mamy, ako dlho by ste mohli spolu byvať, nejako si aj sama rozmysli kde chceš bývať, či na čas u nej alebo si pozrieš podnájom, či si vezmeš hypotéku a kúpiš svoj byt.
Priateľa požiadaj o vrátenie tvojej investície, najskôr ústne a potom aj písomne.
Ak sa sá s ním komunikovať normálne, vysvetli mu čo sa deje, a je na ňom ako sa k tomu postaví. Aspoň sa ukáže charakter.
Je jasné že jeho rodine bude fuk, ako ti je, prečo si odišla, im nič vysvetľovať nemusíš, ale ak by prišlo ku konfrontácii, že ťa nejako obvinia, neváhaj sa brániť.
Nezaslúžiš si také nervy a nepohodu, narúšanie súkromia, bordel .

adaam
7. jún 2024

ahoj, môj brat s rodinou ostal tiež bývať u našich rodičov a mne by ani nenapadlo bývať počas návštevy u nich hore, je to predsa už ich bývanie. prečo tá sestra "nebýva" u rodičov dole.?

gejb
7. jún 2024

@maria_22 tak podľa toho co pises tak sestra to neberie tak, ze je tam na návšteve. Vyrástla tam, je to dom jej rodičov takze ona je tam doma a pre ňu si návšteva ty.
Tvoj priateľ jej to nemôže slušne vysvetliť?

hope87
7. jún 2024

@maria_22 prvé, čo ma napadlo je to, ci to tvojmu priatelovi vobec nevadi, ze tam takto fungujete...? Ze ste vlastne rukojemnikmi toho, kedy sa sestre uraci prist. On je s tym v pohode? Uz si nepamatam v predoslej teme, ci si mu uz o tom hovorila a ze ti to vadi...
Akoze sem-tam, ze by prisla a prespala v hostovskej, ok, je to logicke ale nie takto pravidelne a este k tomu naznasat so sebou kopec veci a vsade robit bordel. Ja by som toto nedala. A v neposlednom rade nechapem ju, ze jej to nevadi, ze aj napriek tomu, ze tam vyrastala, byvate tam vy a nemala by sa spravat takymto stylom...
Ako dlho si uz u mamy? Co na to priatel? Komunikujete to spolu?

vierkainka
7. jún 2024

@maria_22 vykašli sa na tie peniaze ktore si tam investovala.Ostan u mamky,mas svoj klud pokoj.Zisla si z kratsej cesty,drz sa toho.Peniaze boli aj budu.V tomto prípade chvalabohu bolo jednoduchezbaliť si veci kedze vy dvaja nemáte dieťa co teraz hra v tvoj prospech.Nevracaj sa tam.Zasluzis si byť milovaná,mat dobrého partnera s ktorym si vytvoris domov.Nie toto co si mala teraz.Muselo to byť hrozné 🤦🥹Nevracaj sa tam,bolo by to rovnaké a možno aj horšie.

rozculena
7. jún 2024

tie skrine by som rozmontovala a zobrala,aj všetko ostatné,čo som zaplatila a dalo by sa to zobrať. Nech si o mne myslia,čo chcú.

maria_22
autor
8. jún 2024

@adaam dole nie je pre nich izba, tá je práve hore, a tak sa celkovo 80 % chodu domácnosti celého domu sa teraz odohráva u nás, keďže väčšinou je aj maličká hore s nami a teda skôr priateľovi rodičia chodia k nám

maria_22
autor
8. jún 2024

@hope87 ja to práveže nechcem s priateľom ani komunikovať, bohužiaľ si neviem predstaviť žeby som mu povedala, že mi to vadí. To by bol asi "škandál", už navždy by boli vzťahy naštrbené, že čo som za človeka keď mi to vadí a oni sú všetci ako sa hovorí "over the moon". Je to prvé vnúča v rodine, takže citlivá téma, a priateľovi to vôbec nevadí. On aj strašne veľa pracuje takže je s nimi väčšinou až večer alebo tak.

gejb
8. jún 2024

@maria_22 a on sa ta nespytal prečo si odisla? ..ja to celkom chapem, ze je neprijemne povedať ze ti vadia, ale dá sa to aj diplomaticky naznacit. Napríklad ze ostaneš u mamy lebo je váš tam veľa a nechceš im zavadzat, alebo ze chces sukromie a moct sa na wc aj zamknut.

maria_22
autor
8. jún 2024

@gejb Ja som mu povedala že odchádzam lebo nemôžem už takto ďalej žiť, to bolo ale už vyústenie pármesačnej situácie, o ktorej som písala v prechádzajúcej diskusii. On si myslí, že mám len nejakú depku, lebo mi bolo vkuse do plaču. Povedal, že si nemám brať ešte všetky veci, že to vôbec nemusím robiť, a že keď sa budem chcieť vrátiť, tak kedykoľvek. Ja mám ale pocit, že zbytočne sa už budem vracať na miesto, kde som sa cítila tak nepríjemne, fakt ako keby sa niečo v mojej hlave zatlo. Aj teraz vidím podľa fotiek, že znova sú tam všetci a hoci je to strašné ale ja som rada že tam nie som, keď si to predstavím ☹

gejb
8. jún 2024

@maria_22 treba mu to povedať keď mu nedopina...nechces sa tam už vrátiť, tak nemáš čo stratiť. Možno spolu nájdete riešenie a pôjdete bývať inde...len o tom musi vedieť aby mal šancu to napraviť.

h2
8. jún 2024

@maria_22 Zostaň u mamy, alebo sa časom kúp vlastný byt (niečo sa mi marí z tej predošlej diskusie, že by si si to mohla dovoliť). Ak je to tvojmu priateľovi jedno a nie je ochotný s tým nič robiť, tak nemáš za čím ľutovať (okrem stratených rokov, peňazí a nervov). Chlap, ktorý ťa nemá na prvom mieste, nech ide do... kelu.

lukbe
8. jún 2024

@maria_22 mala by si mu to povedať, ak nepochopí, tak nepochopí, ale teraz si o tebe myslím svoje a aj jeho rodina. A návšteva by mala byt dole, ved obývačka tam je, môžu byť tam. Lenže ak to partnerovi nepovieš, jemu to nedôjde a ešte si o tebe myslí kadečo.

maria_22
autor
8. jún 2024

Lenže keď to poviem, tiež si budú myslieť svoje nie? Ďakujem za rady, pokúsim sa to v sebe nejako spracovať a porozprávať sa s ním.

Aj som mu minule naznačila, keď som mu s mierne naštvaným tónom povedala, či po sebe nemohli upratať malej veci zo zeme, keď odišli, ale on aj tak reagoval že čo preháňam "joj oni nestíhali mali toho veľa". Neviem si vysvetliť, prečo by nestíhali, ale ok.

lukbe
8. jún 2024

@maria_22 áno, budú si myslieť, ale aspoň pravdu o tebe, a nie domyslat si, že máš depresie. Len tak z ničoho nič? Asi im všetkým treba trochu otvoriť oči.

betulinka1
8. jún 2024

@maria_22 ja by som si to cele nafotila, isla sa ukludnit k mame. Tiez by som tam nebola. Ale keby za mnou prisiel muz, tak by som mu tie fotky ukazala, ze v takejto špine byt nechcem a ani nie som upratovacka aby som upratovala po jeho sestre. Ze proste takto tam zit nemozem. Jedna vec ked pridu ale udržuje sa poriadok a nejaka kultúra. Ale teda za mna si extremne trpezliva lebo ja by som robila poriadky skor. Napriklad ja by som muzovi aj povedala, ked odídu, tak da vratim ale nech po sestre uprace. Ze sa vratis iba do takeho poriadku ako si tam nechala. A nerev!!!! Naser sa a to poriadne. Mas pravo byt nasrata aj kricat aj sa rozčuľovať. Daj to zo seba von. A maj uplne v pi ak ti niekto povie, ze ona chodi domov a ty si na navsteve. Je to tvoja domacnost aj ked nie pravne tvoj dom. Nie si sluska aby si po nejakej spindure a bordelárke upatovala.

reddflowerlife
8. jún 2024

Autorka tvoj kamoš ťa má na haku. Budu trošku ľutovať že im odišla slúžka ale rychlo si najde novu ako nahradu

mclissa
8. jún 2024

Preco sa neodstahujete? To mi pride ako najlepsie riesenie.

maria_22
autor
8. jún 2024

To som všetko už spomínala, on nechce... Lebo už nebudeme môcť ísť na dovolenku kvôli hypotéke... lebo sme dali za kuchyňu 5 tis. eur (vravela som mu, keď sme tam šli že chcem len hocijakú lacnejšiu lebo neviem ako dlho tam budeme, on dal aj tak u stolára urobiť takú drahú kuchyňu)...lebo sme tam dali už aj klimu, prerobili kúpeľňu..a tak ďalej a tak ďalej, je toho veľa. To som ešte nevedela, že to všetko robíme pre jeho sestru s rodinou.

Mám pocit, že ostanem u mamy, o pár mesiacov si kúpim vlastný byt a on nech sa už rozhodne ako chce, som ochotná to ťahať aj sama.

h2
8. jún 2024

Mňa ešte zaujalo, že manžel tej sestry si odtiaľ v pohode pracuje na HO, ako keby nič a všetci naňho musia brať ohľad. To jemu nevadí, že ide na tak dlho a tak často preč z domu, z vlastného pohodlia...?

maria_22
autor
8. jún 2024

No podľa mňa on je taký tiež introvertnejší, že 3x neskáče, keď idú k nám ale manželka chce tak idú a hlavne nemusí sa starať o dieťa a môže sa venovať len práci. Krutá pravda ale je to tak, má u nás prázdniny.

h2
8. jún 2024

@maria_22 No podľa mňa má u vás prázdniny aj ona, lebo s dieťaťom jej pomáha mama a domácnosť po nich upratuješ zase ty, čiže je jej sveta žiť.
Zostaň ty len pekne u mamy, možno sa tvojmu chlapovi otvoria oči, keď tam nebudeš a bordel po sestre a jej rodine bude mať na krku on.

lukbe
8. jún 2024

@maria_22 jasné, radšej odiď, ale divím sa, ze po ôsmich rokoch nedokážeš povedať, čo a ako. Ako sa ty cítiš, čo by si chcela, veď len súkromie a vlastné bývanie, hoci v dome, ale oddelené. Len ustupujes a tvaris sa, že v pohode. Napokon budeš na vine ty.

mclissa
8. jún 2024

Vykaslat sa aj na celu kuchynu a klimu. Taktiez dovolenku. Radsej by som uprednostnila mat svoje pohodlie doma ako byvat u svokrovcov aj s celou jeho rodinou. Ja by som takto nebyvala, mna by porazilo po tyzdni.

sense
8. jún 2024

Skúsila by som sa dohodnúť s priateľom o vyplatení peňazí co. Si investovala a ak by nesúhlasil už by som asi ozelela peniaze hlúpo investované.... Ale teda to co popisujes by som ja nezniesla a smutne ze to partner nevidí a nerobí nič pre záchranu vztahu
A teda sa čudujem ze ešte berieš ohľad aj na Ho sestrino manžela... Tak ja by som taká ohľaduplný nebola

sense
8. jún 2024

@maria_22 tak dúfam ze po nich upratať teda partner, brat keď sestra nestihla

lienka.7
8. jún 2024

@maria_22 ty si si proste s nimi nesadla, ako introvert chceš mať pokoj, ticho a kľud. Písala si to už v diskusii predtým...
Píšeš, že je to "vase" poschodie, tak prečo je tam teda jeho sestra? To je ako by si bez môjho súhlasu nasťahoval muz do nášho bytu jeho brata s rodinou.
To, čo si tak kvetnato opísala, je predpokladám uplne bežný neporiadok po malom dieťati. Proste ma veľa vecí, to pochopíš až budeš mat raz svoje.
A chceš teda radu? Predpokladám, že tvoj priateľ sa nezmení, za tie roky ani nemá prečo. Sadla by som si s nim, vysvetlila situáciu a moje pocity a požiadala, aby mi vrátil peniaze, čo som tam investovala, kúpila si vlastný byt a vzťah ukončila. Lebo to nemá zmysel