Ako uzemniť drzých ľudí?

31. dec 2023

Neviem ako reagovať na drzosť ľudí. Bola som u lekára na vyšetrení, hovorí mi, nech si sadnem na bielu stoličku, tak som sa pre istotu spýtala, že "sem"? A sestra odpovedala, že "no tak iná tam nie je". Tak drzo to povedala. Manželovi som k Vianocam darovala masážny poukaz, volal tam aby si dohodol masáž a chlap úplne nepríjemný, že si má pozrieť stránku. Pritom na stránke žiaden objednávací formulár nie je, len telefón. Vždy ma takéto chovanie ohromí a zostanem bez slov. Až potom ma napadne xxx veci čo som mohla povedať. Dá sa ich nejak pohotovo uzemniť? Alebo kašľať na to?

dzejny656
31. dec 2023

Občas sa mi stane že niekto drzo reaguje a poväčšine len myknem plecom, je mi to fuk. Mňa sa také veci nezvyknú dotýkať.

tanyag
31. dec 2023

Stalo sa mi veľakrát a vždy na drzosť upozorním. A potom sa ku mne správajú milo 🤣 myslím si, že problem je ten, že veľa ľudí na to kašle a nerieši to, keď sú ľudia k nemu drzí...preto je to čoraz častejšie a skoro všade...ale ak sa nájde človek, ktorý ich na to upozorní a ak sa nájde viac takých ľudí, tak si možno časom uvedomia, že sa takto správať nemajú...mne je jedno, či je to lekár, či je to predavačka v obchode, či dokonca sudca...už som aj sudcu upozornila, že nech nie je drzý a bolo mi jedno, čo si o tom pomyslí...ver alebo nie, na ďalšom pojednávaní bol ako cukrík...

andrea_ff
31. dec 2023

Podobne to zažívam aj ja .... Nepochopím ľudí, čo majú arogantne správanie k hocikomu..... Iba tak. Ja ich ľutujem vlastne, lebo musia mať veľmi nešťastný život.....
Ale občas ma to zarazi....

jesenzima
31. dec 2023

Kašľať na to.. ja sa aj k drzým ľuďom správam milo, ale tak to už je taká profesionálna deformácia 😃

autor
31. dec 2023

Ja som vždy z toho úplne mimo, nerátam s tým a teda majú fakt zlé recenzie na internete konkrétne na sestru. Aj rozmýšľam, že im tam tiež napíšem negatívnu skúsenosť, ale váham, nezvyknem sa sťažovať. Mala som si po tej jej poznámke vypýtať kartičku poistenca a odísť.

babulkomale
31. dec 2023

Nestava sa mi to casto, ale raz som musela uzemnit drzu lekarku na pohotovosti, mala hlupe reci, tak som jej patricne vysvetlila, co a ako sa stalo a preco a potom som sa jej spytala, ci sme jej nieco urobili, ked je na nas taka nepríjemná. Skoro spadla za stol, ale zmenila retoriku, zrazu bola normalna, mozno sa az pokusala byt mila.
Nenecham si a ked ide o deti, uz vobec nie.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dzulli1980
31. dec 2023

Poprosím Vás, správajte sa ku mne slušne, nie som Váš odpadkový kôš ani záchodová misa, ja za Vašu frustráciu nemôžem, svoje nálady si riešte doma ... takto to riešim ja ... aj v práci ku klientom, aj u lekára, proste všade ... a otočka daných ľudí o 180 st. ... musíš si vážiť samu seba, nie si h.vno, všetci sme si rovnocenní ... dokonca sa mi lekár raz za svoje správanie ospravedlnil po tejto mojej "mantre".

mane01
31. dec 2023

Ja sa vzdy ohradim. Potom sa uvedomia… ja sa snazim byt slusna, ale ked si niekto mysli, ze kvoli tomu som nejaka tutka, a moze sa do mna navazat, tak zisti, ze sa velmi myli! A to nie som nejaka utlocitna, ale niektori ludia si myslia ze su pupok sveta 🤷🏼‍♀️

autor
31. dec 2023

@dzulli1980 Aj mňa napadne milión vecí čo som mohla povedať, ale v tom momente ma nič nenapadne.

mimi3008
31. dec 2023

Mala si povedat tej sestricke, ze sa nerozpravas s nou, ale s lekarom, tak ci nevie, ze nie je slusne skakat do reci...

medda_beda
31. dec 2023

To je o povahe.Bola som vychovávaná tak, že si to netreba všímať.Časom som sa aspoň nejak naučila byť asertívna lebo si ku mne ľudia dovolovali.
Musíš nabrať odvahu niečo povedať.

babulkomale
1. jan 2024

@mane01 ja som velmi mila, ustretova vsade, kym nemam dovod byt ina. Robim s ludmi, je to uz automaticke spravanie, este aj podakujem za rozhovor niekedy susede ked sa lucime 😃
Ale akonahle ma niekto nas...e, zbada, co je peklo na zemi. Ked si nebudeme vsimat primitivne spravanie, prevalcuje nas.

kamatopo
1. jan 2024

Na mňa bola taká nepríjemná sestrička od pediatra. Vystrčila ma von vypísať ocr, lebo im prišla VIP návšteva s dieťaťom ( jej syn s pani nevestou). Ja v polosere, s chorým (4) dieťaťom na rukách som na kolene vypisovala ocr🤦...no a prehodila som mena. Ako som na to prišla viac som nepokračovala. Vo vnútri som hneď všetko povedala s otázkou čo s tým a s úprimným ospravedlnením. No tým cmukanim čo pani sestrička dala a ešte aj prevracanie oči a kývanie hlavy zo strany na stranu ma dovtedy kľudnu ženu postavilo do protiútoku. A s kludnym až posmesnym hlásom som jej len toľko ,,no vidíte aká som sprostá,, to už zbystril doktor a začal s bielitkom a tým že sa až tak nič nedeje ,zachraňovať situáciu. Na kontrole som si vypýtala zdravotné záznamy oboch deti a oboznámila osadenstvo ,už trošku arogantnejsim správaním ,že odchádzam z ich ambulancie. Sestrička doteraz boci pohľadom keď ma stretne. Na takýchto ľudí len ich meter. Keď su nervózni a vedia byť protivní tak im treba nastaviť zrkadlo. 😉

autor
1. jan 2024

@kamatopo No presne toto, ešte to gúľanie očami a ešte keď pozrú jedna na druhú s takými úškrnmi. Lenže ako som spomínala, mňa v tej chvíli nič nenapadne, potom sa už zbytočne doma rozčuľujem že som mohla povedať to či ono. Doma ma napadne milión odpovedí, ale vo chvíli, keď to potrebujem som ako nemá.

autor
1. jan 2024

@babulkomale Tiež mám rovnaký názor, netreba to ignorovať, lebo im narastú krídla. Som toho názoru, že sa treba ohradiť, nebyť zlý ani neslušný, ale dať jasne najavo, že takto teda nie. Lenže čo keď mňa vždy ochromí takéto správanie.

lukbe
1. jan 2024

Je to o povahe,tiez som sa roky nevedela ozvať a ohradit, naučila som sa. Už to, že si to uvedomujes a premyslas o tom, je dobré. Postupne sa to naucis. Nabuduce skus😉.

slovakboy
1. jan 2024

To je úžasná téma. Mám presne rovnaký problém. Neviem sa ozvat, neviem sa ohradiť, neviem vrátiť úder. Potom to rozoberám dodatočne a to je už neskoro. A pritom je pre človeka veľmi dôležité takéto situácie zvládať. Hlavne vnutorne. Nasledky zlého spracovania môžu byť niekedy vážne. Tlakový hrniec v našom vnútri praskne a buď potom zakročíme neprimerane až histericky, alebo sa dostaneme do depresií poprípade úzkostí (skolabuje naše vnútro) alebo niekto začne ubližovať slabším keďže voči silnejšiemu nemal odvahu. Ako to vyriešiť? Odpoved nie je ľahká a nie na každú situáciu sa musí reagovať rovnako. Kľúčové je byť silná osobnosť. No a čo ak nie som? Čo potom? Ako sa to naučiť? Pokúsim sa ponúknuť pár návodov, ktoré sa mi v živote osvedčili. Stále nie som dosť silný ale niekomu by pomohli, alebo sa v nich nájde.

autor
1. jan 2024

Manžel tiež niečo riešil s vodárom a pýtal sa orientačne na cenu a ten pán tiež poznamenal tak drzo, že "neviem prečo sa pýtate na cenu, asi máte málo peňazí". Úplne som vypenila.

autor
1. jan 2024

To by ma zaujímalo, čo by ste tomu vodárovi povedali.

kamatopo
1. jan 2024

Čo by som mu povedala? Že nie je jediný majster ktorého práve riešim a ako obyčajný smrteľník s určitým rozpočtom si potrebujem financie rozdeliť tak nie že nemám,ale skôr či si môžem rozbehnúť viac veci. A v obchode ide hlavne o sumu to by pán vodár mal vedieť bez zbytočných rečí. Hovorí sa tomu ,,cenová ponuka,,😉.

babulkomale
1. jan 2024

Vodarovi by som povedala, ze praveze mam penazi vela, pretoze ich nevyhadzujem na zlych majstrov, tak by som poprosila z jeho strany ustretovy proklientsky pristup, aby on bol v kategorii tych dobrych.
Len si vsimnite, na akych autach pride napriklad ujo co vam pride urobit cenovu ponuku na zateplenie.
Arogantni ujcovia a stale maju pracu, pretoze ich je malo a s tym asi kalkuluju.

marcella6
1. jan 2024

Nooo téma pre mňa.
Neznášam to. Ja som stále na také správanie upozornila. Stále keď prídeme na slovensko,sa s tým stretávam. Naposledy ešte len sme prišli na pôdu slovenská, neskoro večer, prvá benzínka vojdem dnu a dve predavačky na mňa hodili taky pohľad. Až ma zastavilo medzi dverami, pozrela som sa a neisto, slušne a zároveň vystrašene som sa opytala,či majú otvorené. Oni že áno a ja vravím "tak pardon,že vás v práci ruším, vezmem si len niečo piť a hneď som preč " a jedna tak nemilo,že nerušim a ja "no len ste ma medzi dverami pohľadom zavraždili " Bolo vidieť, že by sa najradšej pod zem prepadli. A to bola len prvá situácia za ten jeden týždeň na Slovensku.
Ja im dám stále aspoň na javo...
Raz sme boli v tescu a pri kase som sa opýtala pani predavačky, že či mi vie dať malú tašku. Ona mi tak neprijemne až nahnevane povedala,že tašku som si mala vziať tam a tam. Bolo tam veľa ľudí... pozerám na ňu a s kľudom Angličana vravim" Milá pani, ja som sa vás pekne opýtala, ja som vám nič neurobila. Kvôli mne tu nesedite, ja vás tu nedržím, ak vás ta práca nebaví... A tam vonku je milión ľudí čo by vzali vaše miesto a boli by zaň vďační" a ľudia že áno, áno správne. Vravím ľuďom,že ako by to vyzeralo,keby sme sa všetci takto ku sebe chovali...
Proste stretávam sa s tým všade, u Dr., na úradoch, minule v elektrární... ja rozumiem,že také predavačky, nemajú tu prácu bohvie ako zaplatenú a že ich to asi nebaví. Ale ja ako zákazník za to nemôžem. Ja nie som štát...
Ja tiež pracujem s ľuďmi, s pacientmi. Tiež mám niekedy zlý deň, ale nedovolím si pred pacientom zagulať očami...
Moje sestry co žijú na Slovensku mi stále píšu, či nebudem vtedy a vtedy na svk, lebo potrebujú ist k Dr. Alebo niekam kde sa stretávajú s takým správaním a chceli by ísť so mnou, lebo sa boja a oni sa tak ozvať nevedia.
Ja hlavne reagujem veľmi v kľude...
Aj sused keď raz na mňa vyskakoval na dvore kvôli bratovemu autu som povedala " počuj, daj si tabletku na nervy pod jazyk, príď hore,zazvoň a porozprávame sa ako dvaja dospelí ľudia " a to že som bola kľudná ho vytočilo ešte viac,ale od vtedy si to už nedovolil, naopak, raz mi sám pokosil záhradu 😄
P.S. ospravedlňujem sa za gram. chyby...

babulkomale
1. jan 2024

A z mojich skusenosti sa na cenu uplnych drobnosti pytaju hlavne lakomi ludia, nie chudobni.
Samozrejme ceny pri rekonstrucnych pracach je uplne ina kava a tam treba vzdy vediet, na com clovek je.

grof_monte_christo
1. jan 2024

Tomu vodarovi by som položila asi protiotazku, a vy sa bežne na cenu nepýtate? Lebo zohnať vodara, hlavne keď kde v dome o nejakú maličkosť, je dosť zúfalé a oni to vedia.

slovakboy
1. jan 2024

Mal som kolegu, ktorý na takéto poznámky, ktoré komentujú jeho osobu vždy odpovedal: vás do toho nič nie je koľko ja mám peňazí. Ale toto nie je univerzálne riešenie a nemusí to tlmiť napätie skôr naopak. Ale dá sa použiť vždy ak sa niekto snaží spýtať na vec do ktorej ho nič nie je alebo komentovať niečo moje. Najčastejšie ale tuto situácii netrénovaných človek nerozozná.

autor
1. jan 2024

S tým vodárom to bolo tak, že manželova sestra má chatu, kde býva a bol tam problém s vodou. Neviem čo presne, mala studňu na dvore, ale strašne slabý tlak vody. V studni bol nejaký uzol, nejaká gumová hadica, proste celé zle, trebalo to vykopať a porobiť atď...tak sa spýtal že čo a tým a asi koľko by to stálo, orientačne.

kamatopo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
1. jan 2024

Ďakujem za tipy, pobavilo ma to 😊

autor
1. jan 2024

@marcella6 A teraz si mi pripomenula, keď sme boli na benzínke, potrebovala som na wc, tak som sa spýtala slušne, pozdravila a pani že "my nie sme wc, musíte si niečo kúpiť". Ale takýchto zážitkov mám samozrejme viac, len ma to vždy zarazí takéto správanie. A doteraz som sa nenaučila to spracovávať.