Ako sa naučiť povedať nie?

21. aug 2023

Ahojte, idem si k vám po radu.
Mám malého synčeka a problém mám v tom, že keď som s ním u mojej mamy, susedia sú veľmi aktívni čo sa jeho týka a stále by ho chceli kočíkovať, hrať sa s ním a tak. Ja viem že si asi pomyslíte že by som mala byť rada že chcú byť s ním a ja si aspoň oddýchnem, ale pravda je taká že z toho nadšená nie som.
Nechcem ho nosiť ku nim, lebo celá rodina fajčia. Majú psa ktorému neumývaju laby keď s ním prídu zvonku. Neumývaju si ruky po WC. Zoberú ho na ruky, bozkaju ho. Minule mu susedova 9 ročná dcéra dala jesť jej melon. Mala som chuť jej niečo povedať nech mu nedáva melón ktory už ona kusala. Minule ho kocikovali. Nechcela som byť taká hnusná tak som im ho dala, ale nepáčilo sa mi to. Susedia majú 3 deti a ja som sa s nimi nechodila hrať, a ani raz mi ich nedali vonku kočíkovať, ani jedno. Keď sme na ihrisku len ja so synom tak sa furt dotrepu aj oni.
Prosím vás ako im tak jemne vysvetliť aby ho nebozkali, a že nebude ku ním chodiť, ani ho nebudú kočíkovať? Keď poviem dôvody prečo si to neželám sa urazia.
Ďakujem

koniarova
21. aug 2023

To sa asi slušne dať nebude, keď čítam opis susedov.

pribinak
21. aug 2023

S tým kočíkovania ak idete spolu by som nemala problém. Veď to je celkom pekne od tých deti že chcú s tebou kočíkovať

Čo sa týka bozkávania kľudne by som povedala: Evička nebozkvaj Miska, on je ešte maličký a nemá imunitu. To znamená že tvoje baktérie by mu mohli spôsobiť infekciu
Ťažké slova pre dieťa, znie to dôležito.

autor
21. aug 2023

@pribinak to že tie tri deti chcú chodiť na prechádzku nie so mnou ale so svojou mamou

jamimo
21. aug 2023

verím, že riešenie tejto situácie sa ti môže zdať ťažké. Ver však, že nie je, ak si prečítaš pár článkov, pozrieš pár videí o asertivite, zamyslíš sa a začneš sama so sebou pracovať. Prvý dôležitý krok je uvedomenie, že TY nemáš plniť želania, predstavy, príkazy preto, aby okolie bolo spokojné. Prečo by si mala? Fajčia, smrdí to, prekážajú ti hygienické (ne) návyky okolia? Prečo by si mala ustupovať? Urobíš len sebe zle! Opýtaj sa sama seba,napr. ak sa bude chcieť ísť niekto kúpať do smradľavej stoky s tvojim dieťaťom, ty budeš ticho? Lebo? Aby okolie bolo spokojné? Určite NIE! Zbav sa syndrómu poslušného dievčatka, starých vzorcov, zaužívaného folklóru okolia, postav sa hrdo sama za seba. A nezabudni. Ak druhým hovoríš nie, sebe hovoríš Áno 💪 A je to veľmi oslobodzujúce.
PS 1: Ako sa niekto urazí, tak sa aj odrazí, nech si zvykajú na tvoje nové asertívne Ja 👆
PS 2: moja "svokra" tiež veľa fajčí, neumýva si ruky po wc, má helikobaktera =olizuje všetky varechy pri varení, má hnusný fajčiarsky kašeľ, pleseň na nechtoch rúk, nohách... Chodím tam minimálne, nič nekonzumujem, nepodávam ruku, ani pri gratulácii, neobjímam, žiadne božteky, keď mi núka 5x erárne papuče jasne sa vyjadrím NIE ĎAKUJEM... Minule pri spoločnom cestovaní chcela požičiať pilník, zatrhla si necht. Ja som odpovedala : nie nepožičiam. Ona: no to som sa teda dožila na staré kolená, o čo ti ide keď mi nepožičiaš? Ja: pilník je vec osobnej hygieny, ako zubná kefka, žiletka... Apropó netúžim po plesni na nechtoch s ktorou sa vy trápite už 2 roky. Ona: útočný tón= Aká si fajnová, to môžeš dostať hocikde... Ja: áno, viem. Faktom je, že ak vedome viem, že sa to môže preniesť z vašich nechtov na môj pilník, určite sa tomu rada a preventívne vyhnem! Myslím, že som sa vyjadrila dosť zrozumiteľne 🤷‍♀️
A? Dorozprávané. A je mi úplne jedno čo si myslí.
Držím ti palce, ináč neboj, život ťa naučí 😉
https://hnonline.sk/tema/2143643-syndrom-dobreh...
https://najmama.aktuality.sk/clanok/303650/vych...
https://ulomkyzeny.sk/dnes-viem-ze-za-nieco-sto...
https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/3079...

autor
21. aug 2023

@koniarova oni sú strašne urážliví

jamimo
21. aug 2023

ale však nech sa urazia... Potrebuješ takéto vzťahy, ľudí v živote? Odpovedz si sama🤔

autor
21. aug 2023

@jamimo ďakujem za tvoje slová, pravda je taká že ja som celý život taká submisivna, neasertivna, ja som taký panáčik na gumicke, so mnou si robili čo chceli, s každým som chcela vychádzať, nechcela som aby sa na mňa niekto hneval. Viem že to nebolo správne, nevedela som si dupnúť a povedať svoj názor a to neviem doteraz a pritom je už načase aby som sa zmenila. Len ako sa poznám, zakážeme im ho kočíkovať, bude ma hrýzť svedomie tak o 10 minút im pôjdem navrhnúť aby s ním išli vonku kočíkovať ho

jamimo
21. aug 2023

ahoj, nepoznám ťa... skús pracovať sama so sebou, odpovedať si na to, čo si napísala. Prečo som ako na gumičke? Prečo si robili s tebou čo chceli? Prečo by sa na teba niekto hneval? Ja skúsim načrtnúť... Výchova? Zodpovednosť a poslušnosť za súrodencov? Vieš, čoho si sa bála? Že ak budeš odporovať, nikto ťa nebude mať rád, všetci sa budú hnevať, ty si nechcela byť "tá zlá" Nie, nie si zlá, a ak ťa má niekto za "dobrú" na základe výhrad a podmienok, akceptuje ťa na báze poslušnosti a mlčania (rozumej držať hubu a krok) tak to je toxický, manipulatívny vzťah, ktorý sa ti premieta aj do iných oblastí života. Neviem koľko máš rokov, ver však, že v živote ťa to "dobehne" oplieska, opláchne a potom sa možno naučíš hovoriť nie. Sú situácie, kedy môže byť pre tvoju duševnú pohodu neskoro 🤔
PS: svedomie ťa môže hrýzť ak vedome páchaš zlo a škodíš kade chodíš, nie za to, že povieš nie.
Popracuj na sebaúcte a sebahodnote. Nebež v štýle : ponížene prosím, ja som to tak nemyslela, môžete ísť kočíkovať. Tým jasne znevažuješ svoj postoj a sebahodnotu. Nezabudni. Ľudia si dovolia k tebe len toľko, koľko im ty dovolíš.

dskjhfdlkdjhl
21. aug 2023

A co, ze su urazlivi? Aspon budes mat svaty pokoj.

zunaf
21. aug 2023

Možno ti pomôže povedať si, že teraz sa už nemáš postaviť len za seba, ale za dieťa. Ja som tiež bola vychovávaná spôsobom, že dobre je vtedy, keď sú všetci okolo spokojní, nie som prirodzene asertívna, ale materstvo mi v tomto pomáha. Zatiaľ ti ho cudzí ľudia kŕmia, nechávajú pasívne fajčiť, obchytávajú neumytými rukami a ty sa bojíš, že keď vyjadríš nesúhlas, urazia sa. Neznie to absurdne? Kde je hranica, čo ich ešte necháš robiť a čo bude, keď ju prekročia? Dieťa musíš chrániť ty, ono to samo ešte nedokáže.

zuzanka.zuzu
21. aug 2023

však ty si buď na gumičke, ale aspoň za svoje dieťa sa postav... buď levicou alebo vlkom alebo čím chceš 😀 nejaké zvieratko si vyber z facebookových motivačných citátov ak ti to pomôže 😀 hlavne nech mu nerobia hento, je to nechutné... pusinkovanie malých detí cudzími ľuďmi by som normálne zaradila medzi násilie (nie, nie je to rozkošné, rozkošné je to od rodičov, súrodencov a od toho koho dieťa chce samé od určitého veku pusinkovať, dovtedy nech si pusinkovači kúpia bábiku, nie moje dieťa)

inak melón je ešte v pohode, pod oknom mám škôlku, jedno dieťa "vodca" olíže preliezku lebo mu to príde ohromne vtipné a ďalších 5 to zopakuje na tom istom mieste 🙈 samozrejme učky mimo výhľad, preliezka došťatá od mačiek, no mňamka... nahryznutý melón je v porovnaní s tým vlastne delikatesa 😀

san_dra11
22. aug 2023

Osobne mam tiez zasadny problem povedat nie, ale ked ide o deti, to by som nevahala a hned si urcila hranice.