Ako na rodičov?

28. jún 2024

Moji rodičia su dosť náruživí kresťania. Prichádzame z dediny, kde su takí všetci. Mňa toto nejak obišlo. Proste keď som už bola dosť stará na to aby som si tvorila nejaké vlastne názory, tak mi to cele prestalo dávať zmysel a príde mi celá cirkev úplne mimo, vyslovene sa mi hnusí. Asi si viete predstaviť ako ta výchova vyzerala. Intímnosti až po svadbe, modlenie sa niekoľko krát za deň, téma sexu zakázaná, neexistuje, je to hriech. Toto ma poznamenalo presne opačným spôsobom a neviem či to bol znak nejaké vzburenia sa, ale od 16 som sexuálne aktívna. Našťastie mamina mojej kamarátky vedela ako to doma mám a povedala mi čo a ako. Vďaka bohu za ňu. Ale to som odbočila. Teraz mám 20. Mám priateľa rok, dva mesiace spolu bývame a asi si viete predstaviť, že ako to asi moji rodičia vnímajú. Maju názor, že bez svadby spolu žijú len zvieratká…. Ja by som im to ani nehovorila, ale už ma priateľ dotlačil, že ho mrzí že sme spolu tak dlho a moji rodičia si myslia, že bývam s kamarátkou. Chcem im to teda povedať. S tým, že bývame spolu, ale spíme na oddelených posteliach. Bojím sa, že keď sa to dozvedia prestanú mi posielať peniaze a budú chcieť aby sa o mňa staral on. Som druháčka na vysokej škole. Študujem denne štúdium a momentálne mám skúškové, dokopy 12 skúšok a zápočtov, brigáda neprichádza do úvahy ani teraz ani počas semestra, kedy bývam v škole fakt každý deň, koľko krát aj do piatej večera, a tiež sa musim učiť, lebo je nereálne aby som sa na tie skúšky naučila za mesiac skúškového. Jediný čas kedy si môžem na seba zarábať je leto, z čoho sa nedá žiť celý rok. Takže sa bojím, že ma budú vydierať financiami. Aby sme sa zobrali, alebo aby som sa s ním rozišla. Priateľ to nechápe. Mysli si, že časom ho príjmu a zmieria sa a tým, že nežijem ako oni chcu. Ale on tak vychovaný nebol. Toto je čistý fanatizmus. Ja nechcem stratiť ani priateľa a ani možnosť štúdia.

pribinak
28. jún 2024

Tak treba držať bobrika mlčanlivosti

viestta
28. jún 2024

Mala by si toto co tu piset povedat aj priatelovi, snad pochopi a prijme tvoje argumenty

mamamasama
28. jún 2024

Mlč a nekomplikuj si život.

sissy27
28. jún 2024

Asi by som zvolila nejaku strednu cestu - neklamat v zmysle, ze si budem vymyslat bachorky pre rodicov “ako sme so spolubyvajucou piekli kolac” ale ak sa priamo opytaju, ci byvam s katkou, tak na rovinu poviem, ze nie s katkou ale s petrom.
Co sa tyka penazi - kym studujes dennou formou studia, mas so zakona pravo na vyzivne a dostala by si ho sudnou cestou. Ano, viem, extrem sudit sa s vlastnymi rodicmi, ale rovnako tak je extrem vydierat svoje dieta lebo nezije podla mojho nezmyselneho diktatu…
Priatelovi v klude vysvetli, ako sa veci maju a spytaj sa ho, ci je pripraveny financne tahat vsetko sam v pripade, ze nastane tato situacia.

diewcatqoo
28. jún 2024

Mna len pobavilo, ze "S tým, že bývame spolu, ale spíme na oddelených posteliach".. dufam, ze si uvedomujes, ze toto by ti vazne nikto nezozral 🙂

autor
28. jún 2024

@diewcatqoo vieš čo, tak dlho som sa tvárila ako oddaný kresťan, že by som to možno aj presvedčivo uhrala

autor
28. jún 2024

@sissy27 áno, viem, že zo zákona mám pravo pýtať výživné. Ale kto chce ťahať rodičov po sudoch. Priateľ mi povedal, že on sa kľudne o mňa postará. Ale podľa mňa si neuvedomuje, že by fakt musel minút dvojnásobok peňazí, čo by pri jeho prijme znamenalo pracovať viac ako doteraz.

vyrovnanaosoba
28. jún 2024

Máš tri možnosti, buď klamať ďalej, alebo sa priznať s tým, že zmeníš formu štúdia a pôjdeš do práce počas školy, aby ste sa dokázali sami uživiť... alebo tretia, že si budeš žiadať výživné súdnou cestou. 😏

egonsk
28. jún 2024

opytaj sa rodicov ci by chceli vnuca este pred ukoncenim tvojho studia, alebo nie. To ich tak zarazi, ze potom rozhovor o frajerovi uz bude len odlahcujuca malina.

medda_beda
28. jún 2024

Byť tebou bola by som ticho a priateľ nech ťa začne rešpektovať.Nemôžeš riskovať štúdium kvôli nemu.
Ste spolu rok.Načo potrebuje aby o ňom tvoja rodina vedela? Čo ak o rok spolu už nebudete.
Vo vzťahu je s tebou nie s tvojou rodinou.

terry658
28. jún 2024

Ak nechceš žiť ako tvoji rodičia tak šup na externé štúdium a do práce. Prosto ja ako rodič by som dieťa v takomto životnom štýle nepodporila.
Ak sa chceš správať ako dospelá ok,akceptujem. Ale za svoje peniaze,nie za peniaze rodičov.

egonsk
28. jún 2024

@medda_beda toto je hlupost jak brno. Praveze s partnerkou si vzdy viazes aj jej rodinu.

januska12323
28. jún 2024

Máš 20 si dospelá a mala by si prijať dôsledky svojich činov. Rodičia ťa podporujú lebo veria, že žiješ ako ťa vychovali. Keďže si od nich momentálne závislá je dosť blbé, že si sa rozhodla bývať s priateľom a dúfaš, že na to neprídu. Ja by som to odložila aspoň do času kým si na seba viem sama zarobiť a to som za spoločné bývanie pred svadbou. Priateľovi zhrň všetky výdavky, ktoré na seba máš a keď zistíte žeby to zvládal platiť tak im to kľudne povedz.

medda_beda
28. jún 2024

@egonsk Môj manžel za 5 rokov videl moju rodinu dokopy 4krát.Lenže ten si ma aj vzal.
Frajer ktorých ešte možno bude fakt rodinu poznať nepotrebuje pokiaľ nie je rozhodnutý ten vzťah posunúť ďalej.

autor
28. jún 2024

@vyrovnanaosoba lenže nie každé štúdium sa dá študovať externe. Môj odbor ma len dennú formu a zasa kvôli vzťahu sa nevzdám svojej budúcnosti

babababka
28. jún 2024

Keď si odkázaná na ich peniaze,tak minimálne by si sa mala priznať.Ak nechceš,nemôžeš študovať externe,tak sa rozídte.Sama o tom píšeš.

milanemila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vyrovnanaosoba
28. jún 2024

Tak potom ešte je tu jedna možnosť, ak priateľ chce riskovať, že sa bude o teba musieť starať on, tak choďte spolu aj s vašimi na obed a povedzte im celú pravdu.

gemerka17
28. jún 2024

Najjednoduchšie pre teba je klamať ďalej. Bývaš s kamaratkou. Minimum hovoriť o priateľovi. Rodičom sa viac vyhýbať a tráviť čas s priateľom. Teda ak chceš svoj komfort. Určite nehovoriť teraz pravdu, možno tak on 2 roky, keď už budeš mať na konci štúdia, nasetrene nejaké peniaze, aby si sa vedela o seba lepšie postarať a uvidíš aj ako sa bude vyvíjať vzťah s priateľom (rok nie je dlhá doba a okrem toho začínate spolu fungovať v jednej domácnosti, tak tam sa veľa môže udiať, otvoriť ti oči)
Názor rodičov veľmi nezmeníš a môžeš veľmi padnúť na hubu so svojou úprimnosťou. Klamstvom ochranis seba a svoju budúcnosť.

nika523
28. jún 2024

Nič nehovoriť rodičom, zraníš ich zbytočne a sebe narobíš problémy, priateľ to musí rešpektovať, žiješ si svoj život čo je dobre ale fakt im to nemusíš hovoriť.

ptvw
28. jún 2024

Nič im nehovor načo, pekne dostuduj, si na medine? Farmacii? A po štátniciach im povedz ze plánujete spolu bývať.

ptvw
28. jún 2024

@babababka prosím ta to co je za radu, kvôli fanatikom sa ma rozísť s muzom s ktorým možno bude mať raz rodinu deti, ktorý ju ľúbi, podporuje?

ahhola
28. jún 2024

Ked si im nepovedala o sexe od 16.tich,snad nemusia vediet ani to, ze byvas s frajerom. Toho ukaz doma, ale byvas s kamoskou😅Intrak si nechcela? A kde su este taki rigidni ludia ako popisujes, Orava?

lily246
28. jún 2024

@terry658 s takými fanatickými postojmi ako máš ty a autorkyni rodičia existuje našťastie už málo ľudí.
Autorka múdro, spoločné bývanie s priateľom je normálna, zodpovedná vec a najlepší spôsob ako pred sobášom zistiť, či vám spolužitie klape.
Rigidným rodičom svoj život nevešaj na nos, priateľovi poriadne vysvetli ako si s nimi žila, čo si musela dodržiavať. On si to totiž vôbec nevie ani predstaviť, tak chce od teba bežný krok vo vzťahu - zoznámiť sa s rodičmi, ale nechápe, že u vašich je stredovek.
Držím palce.

terry658
28. jún 2024

@lily246 to že ty nemáš také hodnoty neznamená, že ich nemôže mať niekto iný. Denno denne tu pribúdajú ženy čo vyplakavajú ako sa chcú vydať a chlap ich nechce požiadať o ruku lebo spolu bývajú už x rokov, majú 1,2,3... deti a podobne. Bývať spolu pred svadbou nikomu šťastné manželstvo nezaručí.

lily246
28. jún 2024

@terry658 ja ti tie tvoje hodnoty predsa neberiem, iba sa teším, že takú nezodpovednú hlúposť dodržuje už málokto. Viedla k toľkým nešťastným manželstvám, rozvodom a nešťastným deťom, že to nemá obdobu. Viď generácia dnešných 50tnikov a vyššie.
Platí zlaté pravidlo: spoločné bývanie -> sobáš -> deti.
Tie nešťastnice čo tu vypisujú majú predsa iný problém, chýbajúcu sebaúctu, chýbajúce sebavedomie a veľký nedostatok lásky od muža, zrejme kedysi aj od otca.

terry658
28. jún 2024

@lily246 tento prístup čo opisuješ je už roky v zahraničí zaužívaný a nič nenasvedčuje tomu, žeby spoločne bývanie pred svadbou zaručovali nižšiu rozvodovosť. Je to blbosť,lebo ľudia sa menia. A muži sa najviac menia až po narodení detí.

nika523
28. jún 2024

Každý nech si žije ako chce a je rozumné si to vyskúšať už pred svadbou

vkatush
28. jún 2024

Neviem si predstaviť, že by mi dieťa klamalo viac ako rok o tom, ako a s kým žije.
Naši sú tiež extrémne nábožensky založení a bála som sa, ako príjmu frajera (už manžela). Predstav si, že mali len prvé mesiace blbé reči a potom sami huckali, nech už naozaj spolu bývame a nie len pendlujeme z jedného domu do druhého. Stačilo sa s nimi rozprávať, netajiť veci, videli, že to nie je zábavka na prázdniny, ale vážny vzťah.
Aby sa nestalo, že nechceš byť finančne odstrihnutá ďalšie 3 roky štúdia, tak ťa odstrihnú od rodiny potom do konca života, lebo im klameš v tak zásadnej veci.

A na margo brigády, že sa nedá. Áno, tiež som to mala štúdium, že sa nedalo, lebo škola od 7 do 19 od po do pia. A veľa kamošov podobne. Hľadali si víkendové brigády, nočné, online ak boli itčkari, doučovali,... Kamoška bola na medicíne a stíhala popri nej brigády (nie len jednu), lebo išla tiež s frajerom do bytu bez podpory rodičov a musela sa obracať.

lily246
28. jún 2024

@terry658 nízka rozvodovosť minulej doby, keď spolu ľudia nežili pred svadbou, zase neznamenala šťastné manželstvá. Ženy len ticho trpeli lebo rozvod bol hanba a vo fanatických kresťanských komunitách naďalej je.