Ako a kedy vysvetliť dieťaťu rozchod rodičov?

nely1988
19. jún 2022

Ahojte. Dcéra ma teraz 3,5 roka. Náš rozchod s mužom bol dlhý a postupný. Vacsina z toho sa udiala ked mala ešte nerozprávala. Neviem do akej miery to vtedy vnímala ale vcase keď uz zacala rozprávať bola zvyknutá, ze tato byva inde, vyzerá, ze to akceptovala a zatiaľ sa nikdy nespýtala prečo je to tak, prečo iné deti žijú spolu s tatinkami a my nie Bojim sa tej otázky a rada by som na nu bola pripravená. Pravda je, ze ak by prisla v tejto chvíli, neviem ako presne by som jej to vysvetlila. Poraďte prosím. A tiez, počkať kym sa spýta alebo v určitom veku túto tému nastoliť proaktívne? Ďakujem

mogaa
19. jún 2022

@nely1988 a s otcom sa nestretáva?

syslik81
19. jún 2022

rodicia stresuju viac ako deti .. 3/4 deti v skolke ci akole bude na tom rovnako nako tvoje dieta cize bez otca al s otcimom ci kamaratom etc ... deti to beru normalne teda pokial rodicia zbytocne na nich nehadzu ich problemy a hadky

hipuska
19. jún 2022

Otázky pojdu same.za sebou. Odpovedať úprimne, pravdivo a jednoducho. Uistiť..nie sme manželia ale stále sme tvoji rodičia. A nedávať nádej. Nie, už nikdy maminka a ocko nebudú bývať spolu...

luccija
19. jún 2022

@nely1988 ona pozna a pamata si asi len tento stav, takze take otazky mozu prist neskoro...s otcom sa stretava ano?potom treba povedat s muzom rovnaku verziu.Kamaratka sa tohto velmi bala tiez je na malu sama, ale vedla byvaju rodicia a uz ma 4,5 r a vobec sa nepyta vie, ze otec obcas pride a dedka berie ako muzsky vzor.Tiez sa bala skolky, preco pre xy pride otec atd...nikdy sa nespytala

78787878
19. jún 2022

@nely1988 Moja dcera sa na to nikdy nespytala. Taketo deti si nepamataju, ze niekedy rodicia byvali spolu, tym padom to neriesia. Nemusis sa obavat a nemusis jej sama nic vysvetlovat.

deti95060810
19. jún 2022

môj syn ostal bez otca v omnoho menšom veku ako tvoje dieťa a NIKDY sa neopýtal na otca, ani prečo s ním nie sme ani žiadne podobné otázky...
Možno to berie ako bežnú vec, popr. si otca si nepamätá kým žil spolu s vami...

nely1988
autor
19. jún 2022

Ženy ďakujem vam za všetky odpovede, rady a názory. Ešte dodám, ze s otcom sa stretáva, prakticky denne (on ju brava každý den zo škôlky, ja pracujem dlhšie). Dokonca takmer každý víkend ak sa da minimálne raz na poobedie ideme niekam všetci spolu. Občas rozmýšľam ci to pre nu nemôže byť zbytočne zmätočné. Ale chcela som aby mala možnosť tráviť cas aj v trojici, nie len zvlášť so mnou a zvlášť s ním. Dokazeme tych pár hodín kvoli malej spolu fungovať normálne, nehadame sa ani nič.
A ešte dodám, ze kupodivu, ona si práveže ešte pamätá, ze tu býval. Dotera izbu v ktorej spával ( ku konci uz sme mali izby oddelené) volá tatova izba. A napriek tomu vyzerá, ze to dáva v pohode. Ked ju prinesie zo škôlky alebo cez víkend ked sa vratime a on ide k sebe domov tak mu proste povie ahoj tato, da mu pusu, zamava a funguje dalej normálne. Mozno len ja zbytočne stresujem a ide mi srdce puknut zakaždým, ze nemozeme fungovať ako normálna rodina. A bojim sa, ze raz pride ta otazka/vycitka aj od nej.