Skrátené mená

19. apr 2023

Baby páčia sa vam skrátene mena viac ako celé-napr.rado , Radko -vs.Radovan, Jaro vs.Jaroslav , Alex-Alexander, Max -Maximilián , Samo -Samuel .zaujíma má nazor .Dakujem

jamimo
19. apr 2023

nie, mne sa nepáčia rôzne obdobné skratky a verzie mien. Napríklad, dajú meno Izabela a volajú ju Bella. Proste tomu nerozumiem, načo ľudia dávajú také mená, ktoré sa im nechce vyslovovať. Svojím spôsobom je každé meno pekné, ak sa používa tak ako je. Napr. Rozália (žiadna Rózi), Henrich (žiadny Heňo) Alexandra (žiadna Saša) Antónia (žiadna Tonka) 😏... mne to príde také priznenie mien a zaužívaný folklór. Za mňa je Anabela proste Anabela, žiadna Aňa ani Bela, vôbec ma neobťažuje vysloviť dlhé, alebo dvojité krstné meno, je mi to tak prirodzené.

monillia
19. apr 2023

@jamimo veľký súhlas, vnímam to úplne rovnako

thereisabear
19. apr 2023

V princípe mi skratky mien nevadia, nie všetky sa mi však páčia.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cyberk
20. apr 2023

Ja som opacneho nazoru, pre mna je pochopitelne, ze dlhe mena si ludia skracuju, ozaj nebudem dieta volat Jaroslavko ale Jarko… 🙂

pribinak
20. apr 2023

Podľa mna je úplne v pohode používať skratky mien, nerobím vedu kde netreba. Ak dieťaťu poviem Maťa, tak je zrejme že je Martina a nie Eugenia.
Navyše aj 2 ročná zvládne povedať Maťa, Martina asi sotva
No more drama

riamia91
20. apr 2023

Nikde v zahranici /mozno v CR ano/ nedevastuju mena. Tam ked chcu pokrstia Samuel a tak ho volaju, ak chcu pokrstia Sam a tak ho volaju. A uz vobec nepouzivaju infantilne zdrobneniny.

daren1
20. apr 2023

Zrejme nemajú gramatiku na infantilne zdrobnenina, preto je slovenčina tak lubezna.

marianarem
20. apr 2023

@riamia91 To nie je pravda. V anglicky hovoriacich krajinach kratia aj zdrobnuju, mozno nie tak casto. Ale napr. Katherine - Kate/Katie, John-Johnny a podobne.V inych slovanskych krajinach to robia tiez, napr. Poliaci a Rusi urcite. V Taliansku skracuju vo velkom, napr. Francesco-Fra, Nicola-Nico, Matteo-Teo. V Grecku skracuju a pouzivaju aj zdrobneliny, napr. PavlosPavlaki (to je zdrobnelina), Konstantinos-Kosta. Vo Francuzku co poznam, tak napr. Isabelle-Isa. V Madarsku ani mehovorim, napr. Gyorgy-Gyuri, Zoltan-Zoli.
Mne osobne pripada prirodzene, ze sa rodicia a ini ludia s menom dietata hraju. Ale kazdy to ma inac.

lelelienka
20. apr 2023

@riamia91 toto nie je pravda, take anglicke mena maju velmi casto skratene domace podoby

Mne skratene mena nevadia, niektore su dokonca krajsie, alebo sa viac hodia pre deti (napr. Katka namiesto takeho tvrdeho Katarina a pod.), akurat tie z prispevku sa mi nepacia v ziadnej forme

h2
20. apr 2023

To sa nedá všeobecne povedať. Niektoré mená sa mi páčia viac v základnom tvare, iné v skrátenom. Nedá sa povedať, že každé je krásne tak, ako je a všetky skrátené sú otrasné.

riamia91
20. apr 2023

@marianarem
@lelelienka
Tak to je potom strasne 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ a smutne.

evinqua
20. apr 2023

Paci sa mi základný tvar mien, synovi sme dali meno Martin, aj ho tak voláme, ale okolie ho vola maťo,maťko,...aj nám povedal, že ho voláme prísne🙂)). Pracujem s detmi a tiež mam tendenciu ich volať skratkami takže to chápem.

tykat
20. apr 2023

@riamia91 ...a v zahranici moze byt aj Februar alebo X2/@₩ ci NedojedenyRozok...co citam tak u nas ti na matrike ani beznejsie meno nepovolia tak daju napr. Peter a volaju ho Pepe alebo Valeriu Vava (z okolia).

tiezjedna
20. apr 2023

@jamimo mám to úplne rovnako. Ja som trebárs nedala synovi meno "Richard", ktoré som veľmi chcela len preto, že som vedela, že naprostá väčšina ľudí by ho oslovovala "Rišo", a to by som nerozdýchala... 🙈

pribinak
20. apr 2023

@riamia91 žila som dosť dlho v zahraničí a mena sa skracujú aj tam Samuel je bežne Sám, Mélanie Mel, Jennifer Jenny, Antony is Tony, Christian Chris, ..,,,

riamia91
20. apr 2023

@tykat ano, vsak Star, Apple, ci Peach 🤷‍♀️🙈. V Anglicku myslim, ani neoslavuju meniny ako u nas, ani mena v kalendari nemaju.

riamia91
20. apr 2023

@pribinak hrozne, tak dlho som zila v mojej krasnej bublinke, ze sa to v zahranici nerobi. Ale tak clovek sa uci cely zivot a ja zas viem nieco nove.

h2
20. apr 2023

@riamia91 Ale prosím ťa, to si vážne nikdy nepočula "Jim, Bill, Ed, Joe, Kate, Liz..." ? A nemajú len skratky, ale aj zdrobneniny: "Jimmy, Billy, Eddie..."

pribinak
20. apr 2023

@riamia91 neviem ….podľa mna sú hrozne dosť iné veci ako skracovanie mien, napr vojny okrádanie zabíjanie podvádzanie drogy …..skracovanie mien u mna do tejto kategórie nespadá
Pekný deň

deniseee
20. apr 2023

Ja zase nemam dovod, aby sa mi nieco take pacilo, alebo nepacilo. Kazdy clovek ma svoje meno a staci akceptovat, ako sa predstavi. Ak niekto povie: Ja som Jano, tak ho budem presne tak aj volat, akokolvek v rodnom liste ma uvedene Ján. Kamaratkina dcera sa sama vzdy predstavi ako Izi. Tak ju tak volame, aj ked je samozrejme Izabela. Ludia si teda sami volia, ako ich maju oslovovat a ked sa niekomu nepaci, ze mu meno skratili, vie sa ozvat a je to vybavene.

ibrunova
20. apr 2023

Autorka- myslela si to tak, že dieťaťu dáš rovno do rodného listu meno Jaro a nie Jaroslav?

thoughtfulweirdo
20. apr 2023

Mne sa páčia aj dlhé oficiálne mená, aj rôzne prezývky. Veď logicky, len za to, že sa mi páči volať dieťa Betka, neodsúdim ju na to, že sa bude musieť celý život podpisovať a predstavovať ako Betka. Normálne ju zapíšem ako Alžbetu, aby sa ako dospelá nemusela hanbiť sa infantilné meno. Nikdy som nepochopila, aký je problém s familiárnym skrátením mena, hlava mi to ozaj neberie 😅 že ľuďom vadí všeličo väčšinou dokážem pochopiť, ale že niekomu vadí, keď manžela neoslovujem ako šľachtica na kráľovskom dvore, tam mi pointa ozaj uteká 😄 podľa mňa je škoda ukrátiť sa o rôzne pekné varianty skrátenia mena, prečo vlastne 🤷🏻‍♀️

riamia91
20. apr 2023

@pribinak pre mna je slovo hrozne relativny pojem. Pekny den!

riamia91
20. apr 2023

@h2 nie, telku nesledujem a ked som sa stretla s niekym zo zahranicia vzdy to boli mena neskratene. Ale ako som pisala, clovek sa uci cely zivot.

autor
20. apr 2023

@ibrunova áno, asi som sa zle vyjadrila .dakujem

euka210
20. apr 2023

Ano pacia, lebo zneju makksie, krajsie a su kratsie...teda tie naše...my mame Riško, Jurko, Emko.
Je to o o tom, ako chces volat dieta a budes ho volat...aj okolie sa nauci, ze nebude Betka ale Alzbetka.
My nasho volame Jurko, ked nepocuva tak Juro, ale ucky v skole ci niekto z rodiny ze Ďurko 🤦‍♀️ ...aj jemu aj nam to pride cudzie. V skolke sa pytali a ucitelky volali deti tak, ako povedali rodicia.
Mam hovorit Maximilian, tak to je dlhe...jeden je Maxik a ineho volaju Max, Maxo.

euka210
20. apr 2023

@thoughtfulweirdo ...to ano a babky vedia vymysliet take nove varianty 🤣 nas Emanuel je Emko a babka ze Emuško 😁
Moj manzel je potom asi chudak, lebo bezne je "mojko" 🤣...Milan je tvrde a Milanko zase dlhe 🤷‍♀️

michellemary
20. apr 2023

@euka210 my Milana v širšej rodine bežne voláme Miňko 🙂

danuta1414
20. apr 2023

Myslím, že aj v zahraničí aj u hercov a celebrít zdrobňujú napr. Jim Tim, Tom, Kim.... Teda zkracujú.