Rovnaké mená po rodičoch

26. dec 2022

Prečo niektorí muži chcú aby sa syn volal po nich, prípadne dcéra po mame?
S priateľom sme sa minule zhovárali o deťoch a vraj by chcel, aby bol syn po ňom, prípadne dcéra po mne.
Napríklad otec Roman, tak aj syn Roman, alebo otec Gabriel, tak aj syn rovnako.
Ja s tým veľmi nie som stotožnená v rámci ženského mena čiže môjho ale všimla som si, že najmä muži to tak chcú pre svoje deti, aj v mojom okolí to tak je.

kaktusik007
26. dec 2022

je to otras a nikdy by som na to nepristupila

nelca0510
26. dec 2022

Mne sa to nepáči. Ani manželovi. Ale v mojom okolí dalo veľa ľudí deťom rovnaké mená ako majú oni sami. A niekedy aj chlapcovi a dievčaťu po rodičoch.

autor
26. dec 2022

moje meno je Miroslava a neviem si predstaviť že sa zakričí Mirka a bude sa tak volať aj dcéra a teraz že ktorá ale u kamošiek som to nezbadala skôr len ich muži, že chcú mená po nich 😀

autor
26. dec 2022

len ma zaujíma či je to akože nejaká tradícia alebo prečo to tí muži tak vnímajú, viac ako polovica mojich kamarátov veľmi chce mená rovnaké aj pre deti

ninusa221
26. dec 2022

U nás to chcel môj Starký ma 3 vnukov a ja som jediná vnučka. Jedine moja mama sa im s prepáčením vysral@ na cele meno po ocovi. A teraz je to aj dobre lebo malý Lacko ma 30 rokov a starý Laco ma 55 😂 potom maly Peťko ma 23 😂😂😂

marca12
26. dec 2022

Ego,jesitnost a asi aj zakorenene z minulosti. Tak sa to volakedy robilo,ze prvy syn dostal meno po otcovi. Mne to nevadi a co ked sa mu paci prave jeho meno,ved bude jeho. Ja osobne by som nechcela rovnake mena,ale nemam nic proti takemuto rozhodnutiu inych. Keby moj chcel,kludne nech da podla seba meno. Ma pekne meno. U nich v rodine je to tiez taka tradicia a vzdy vieme o ktorom "Romanovi" sa hovori alebo na ktoreho "Romana" volame.

petamich
26. dec 2022

niekde je to tradicia/zvyk, niekde je to ego, niekde je to hrdost, niekomu sa skratka len to meno velmi paci 🙂 za mna osobne sa maju dvaja dohodnut alebo z mojho okolia mam casto aj ked to bude dievca vyberiem ja, ked chlapec vyberies ty 🙂 su aj horsie veci ako volat sa po mame/otcovi, napr. tie kreativne mena, co sa tu vyskytuju v temach na MK 😵‍💫

banalu
26. dec 2022

Muz ma meno po otcovi. Muzov brat to tiez tak maju. Nam sa to nepaci.
Vznika dost blbych situacii. Nehovoriac o osloveniach stary xy a maly xy 😂 pri zenach mi to pride este blbsie 😂 stara xy a mlada xy 😂
Dokonca mam kamosa kde boli 3 generacie Janov pod jednou strechou a nikdy nevedeli komu prisla posta 😂😂😂
Muzovi tiez bezne otvaraju postu doma, ked mu pride (donedavna mal TP) este u svokrovcov. Takze je to take vesele 😂

vroni
26. dec 2022

Mne sa to prieči a nedovolila by som, aby sa moje deti volali po rodičoch. A teda, môj muž ma jedno z najotrasnejsich existujucich mien, nedala by som meno po ňom ani keby som mala mat 30 synov.

zuzitko74
26. dec 2022

Mne osobne sa nepáči dať meno po rodičoch, alebo po starých rodičoch. Tak sme s manželom dali deťom také mená, ktoré v rodine predtým neboli.
Ak sa to však niekomu tak páči, tak nech to tak urobí. Známi majú obe deti pomenované po sebe. Vraj krajšie mená v kalendári nenašli.

littlefiona
26. dec 2022

Mne sa to napríklad páči, u nás dedí mužské pokolenie krstné meno už generácie. Je to pre mňa spomienka, úcta a hrdosť na predchádzajúcich blízkych, keď už tu nie sú.

katica06
26. dec 2022

V našej rodine sa tie mená periodicky opakujú, väčšinu po krstných rodičoch. U kmotry sa 10 generácií opakuje určite meno.

michmich
26. dec 2022

Pre mna je to nepochopiteľne 🙈 V rodine mame- mala Maca, velka Maca, stara Maca, velky Mino, maly Mino. Maly Mino bude mat 40 🙄 Vzdy mam chaos o kom rozpravaju.
Moj muz je nastastie striktne proti tomu.

aeruginosa
26. dec 2022

Mne a bratovi to takto rodicia spravili. Nemala som to ako dieta rada „mala/vela; mlada/stara”, doteraz mam z toho zimomriavky😃, aj z praktickeho hladiska to je viac na skodu… Osobne v tom nevidim zmysel a vlastnym detom by som to neurobila. Je vela peknych mien, netreba nevyhnutne kopirovat tie iste dookola.

kamatopo
26. dec 2022

U nás skôr dávame meno po starých rodičoch ako spomienka na nich...osobne po sebe by som dcéru nedala no keď bude vnučka tak prečo nie😉. To už bude mať aj iné priezvisko. 🤣

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamelka
26. dec 2022

My máme tak, lenže ja som pre každého Maja, Majka, Majuska,Majica, mariena, Marienka, a dcéra je jednoducho ,,Mária,, ... moja mama je tiež Mária ale hovoria jej ,,Maja, Mariena,, ...
Amália ma meno po manželovej babke, ale ona už nežije.

antonka
26. dec 2022

Môj muž sa volá po svojom otcovi, a ten po svojom otcovi a ten po svojom 🙂 a prvorodený je väčšinou zdedený, tak isto aj náš prvorodený je (áno pre niekoho v diskusii možno najotrasnejsie meno na celom svete ) Jožko,Jojo, Jožino, Dodko....:D a vôbec neľutujem, aj keď som to meno tiež nikdy nemala v obľube, ale ako som stretla muža, ine meno som si nevedela pre prvého syna ani predstaviť 🙂 a teraz oslavujeme trojo menom, lebo bývame s dedkom na jednom dvore a vôbec v Tom nevidím žiadny problém, ani nemám voči tomu averziu.. ale je pravda, že dcéru by som po sebe veru nechcela nazvať .

nikha2809
26. dec 2022

My máme toho spomínaného Romanka, muž aj svokor je tiež Roman.Mne sa to páči.Dcera má rovnaké meno ako ja.Neberiem to tak že má meno po mne, má to meno pretože je pekné a hodí sa jej, je jedinečná.

martul
26. dec 2022

My tak máme, nikto to nerieši. Syn po mužovi, dcéra po mne. Nikdy sa nestalo keď ohlásili mňa aby sa otočila dcéra, u chlapov to isté. Proste vieme.

nevenka
26. dec 2022

U nas to bolo pri tretom dietati tak, ze som ja chcela, aby sa volal po manzelovi a on nechcel. Teraz cakame stvrte a chcel by, aby sa volala po mne. Mne to zasadne nevadi, lebo to meno na dnesnu dobu nie je caste, ale volam sa tak ja, moja sesternica, co sme vyrastali na jednom dvore a ona dala po sebe pred 2 rokmi meno dcere. Takze v lete u nasich by sme sa tam zisli takto 4 ks toho isteho mena a mama to nevie predychat, ze mame dat urcite ine...😅.
Toto je velmi individualne, ako to ludia vnimaju. V rodine mame presne taky pripad, ze dcere dali meno po mame a synovi po otcovi. Pokial islo o muzske meno, tak otec bol Lubomir, toho volali Lubo, Lubko, mladeho volame Lubos, na odlisenie. Ale zeny volaju stara a mlada...🤔.

mimikarol
26. dec 2022

Mne by to nevadilo keby sa mi to meno páči. Ja mám meno po mame, nepaci sa mi, takže by som ho mojej dcére nedala. Naši rátali s tým, že budem chlapec a mala som sa volať po otcovi, no nevidalo 😅

sima338
26. dec 2022

@vroni A môžem sa opýtať, že ako voláš muža? Zvedavá otázka, ale fakt vidno, že jeho meno sa ti bytostne nepáči, tak preto taká otázka.

markaterka
26. dec 2022

Lebo nevedia byť niektorí rodičia originálni. Je to hrozné, keď si dávajú mená po sebe. Je toľko mien, z ktorých sa dá vyberať. Potom sa rozlišujú malý... veľký... starý... mladý. Otrasné.

sima338
26. dec 2022

Ja mám meno po mame, ona ho dostala po babke, proste taký zvyk, ale teda mne ho vybral otec, že veď sa budem volať po mame. Mne tento zvyk nevadí, poznám takých xy prípadov, że dieťa má meno po mame/otcovi, ale ani nemám takú potrebu. Všetko záleží od mena, čo sa komu páči, ako to vníma.

lenuska9999
26. dec 2022

My sme dali synovi tiež meno po mužovi, ale nie pre to, aby ho mal silou mocou po ňom, ale jednoducho sa mi páči to meno.

zuzubb007
26. dec 2022

Mne sa to absolutne nepaci, mala Katka, velka Katka, stara Katka, mlada Katka takto sa rozprava o x ludoch co poznam, nikdy by som nedala detom takto meno, raz treba tuto trapnu tradiciu ako daktori vravia prerusit

kristiii
26. dec 2022

Mne sa to tiež nepáči, máme to v blízkej rodine, a to je len veľký a malý M.., časom to bude určite starý a mladý M.., ale okej, toto ešte nejak beriem, keď si niekto potrpí. Ale pri tvojom príspevku som si spomenula ako mi kamoška spominala brata a sestru - Romana a Romanu, že ich otec na tom trval, že obe deti sa musia volať po ňom. Toto je už za mňa extrém, ešte vyšší level

zdenkastanka
26. dec 2022

Svokor xxx, muz xxx. Narodil sa prvy syn a ratali svokrovci s tym a aj muz navrhol (na chvilu😃 ) ze zas meno xxx... sa pozeram na nich a co vam na cisto šiši?😂😂(s humorom, nie nastvano hej) ved je tolko krasnych mien a stale dookola bude len xxx?🤦🏼‍♀️😃😃

zdenkastanka
26. dec 2022

@zuzubb007 hej hej a najlepsie ked "mala katka" ma uz davno 30😂😂ale kedze ked 4.katka tak bude navzdy mala😂😂😂poznam...