Doklady potrebné pre zapísanie cudzojazyčného mena dieťaťa do matriky

sarayu
7. dec 2021

Zdravím všetky mamičky, budúce mamičky, žienky, ktoré sa o bábätko pokúšajú ale aj tých, ktorí sa nad touto problematikou možno len zamýšľajú. Chcela by som vás všetkých poprosiť o cenné rady, informácie a postupy pri zapísaní mena pre bábätko na matrike.
O čo teda ide?
Svojmu dieťatku by sme s partnerom chceli dať (podľa nášho názoru) prekrásne meno, ktoré ale pochádza z cudzích krajín a je ťažké dopátrať sa, z ktorej krajiny konkrétne. Meno je používané, sú o tom aj štatistiky, no je ťažké určiť krajinu jeho pôvodu. Tu sa teda dostávame ku mojej otázke, aký doklad je teda potrebný na preukázanie "existencie" cudzojazyčného mena? Píše sa, citujem:
" ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé. Na požiadanie matričného úradu tieto skutočnosti preukazuje rodič dieťaťa potvrdením zastupiteľského úradu cudzieho štátu.“
čomu ale úplne nerozumiem. Budem veľmi vďačná za akékoľvek rady, typy a skúsenosti.
Ďakujem.

cariad
7. dec 2021

@sarayu nenmám úplne rovnaký porovnateľny príklad, ale aj tak skúsim. Ja mám tri deti všetky tri majú slovenské občianstvo, keď som im vybavovala slovenské rodné listy ako doklad sme používali preložené anglické rodné listy. Všetky tri deti majú tri prvé mena čiže ako pripklad: Anna Bohumíra Esther Roberts. Všetky tri deti majú kombináciu jedno meno definitívne používané na SK (jedno v Anglicku alebo Slovensku a jedno dieťaťa má meno, ktoré sa nepoužíva ani tam ani tam). Žiadne problémov nám na matrike nerobili. Veľa šťastia. 🍀

sarayu
autor
7. dec 2021

@cariad ďakujem za reakciu a teším sa, že Vám žiadne problémy nerobili 💛. Náš problém je ale v tom, že meno nie je tak úplne bežné a je ťažké vypátrať, z ktorého štátu by sme vôbec mohli takýto doklad vyžadovať. Alebo na tom nezáleží, stačí ak by som len našla nejaké údaje, že to meno už bolo použité (nejaké štatistiky) a tie by sa dali použiť?

cariad
7. dec 2021

@sarayu veď aj to naše jedno meno nie je vôbec používané a je to prastaré meno zo strany môjho manžela ale nikto nikto ho už nepoužíva. Veľa veľa šťastia. Zavolajte si na matriku tam vám povedia ako postupovať. 🍀

sarayu
autor
7. dec 2021

@cariad výborne, ešte raz veľmi pekne ďakujem. Skúsim tam zajtra zavolať, čo sa dozviem. 😊 🙏

prvosienka88
7. dec 2021

@sarayu my sme tiež dali meno z inej krajiny, nepoužívané na SK a nechceli od nás nič ale viem, že keď som sa pýtala ešte pred svadbou tak mi povedali, že treba papier z ambasády štátu z ktorého pochádza. Nakoniec nám ho ale zapísali aj bez toho a nemuseli sme pátrať. Myslím, že je to aj o ochote na matrike 🙂 Pozerám, že ste z KE. My sme tiež ale malý je zapísaný v PO a nikto nemal problém

cariad
7. dec 2021

@prvosienka88 @sarayu úplne súhlasím, strašne veľa záleží na koho na matrike narazíte za prepážkou, a ako sa tá osoba vyspala. 🤞🏻

sarayu
autor
7. dec 2021

@prvosienka88 tak to sa aj za Vás veľmi teším, že Vás obišli takéto ťažkosti 🙂. Ja mám len tendenciu niekedy sa zbytočne dopredu stresovať 🤔. Veľmi by sme si také meno priali, no trochu sa bojím sklamania, že by ho zamietli. Skúsim obvolať nejaké matriky a uvidím, čo sa dozviem od nich 🙂. Ale veľmi pekne ďakujem za informácie.

lenkavalova
7. dec 2021

@sarayu dcéra sa volá Giorgia a nikto od nás žiadne potvrdenie z ambasády nechcel

hradnapani
7. dec 2021

@sarayu nezvyknu robit problemy. Ja by som si vytlacila z internetu nejaky kalendar alebo nieco, kde je to meno uvedene, ak mas a hotovo.

abbey1
7. dec 2021

@sarayu Ak je čo len jedno také meno na Svk niekde v matrike zapisane, nemusis dokladat nič. Skoč na matriku, pani ti to preveri a vudes vedieť. V dnesnej dobe s najväčšou pravdepodobnosťou to bude bez problemov.
Prezradis nám meno?

sarayu
autor
8. dec 2021

@lenkavalova len to je meno, o ktorom je známe, že sa používa... No každopádne ide o zahraničné meno a ak od Vás nikto nič nežiadal, je to super. Ďakujem.

sarayu
autor
8. dec 2021

@hradnapani v tom je pes zakopaný, že sa mi ešte nepodarilo nájsť kalendár alebo také niečo, kde by bolo to meno uvedené.

sarayu
autor
8. dec 2021

@abbey1 ďakujem za tip, určite sa im ozvem 😊. A samozrejme, ide o meno Kathaleia 😌.

cariad
8. dec 2021

@sarayu pekne meno.
Podľa mňa problém nebude, čo som našla informácie, iba jedno dievčatko bolo registrované v Quebec-u s týmto menom 2018, pôvod neznámy, uviedené bolo, že je pravdepodobne vymyslený zložením dvoch mien, alebo misspelling of Kathaleya (čož je viac populárne).

stanulik123
8. dec 2021

@sarayu nechcem
@sarayu nechcem sa Ta dotknut, ale mas,manzela cudzinca? Leboj e jedna vec,ze meno sa mi paci, ale dieta s nimbude zit a v kombinacii s priezvisko.m, aby to aj pasovalo

rachel36a
8. dec 2021

@sarayu nechcem sa ta dotknut, ale nechapem tieto vymysli s menami.. . Uvedom si ze ju aj tak budu volat Katka...Mne sa tiez pacilo meno, ktore u nas nie je bezne, ale uvedomujem si kde zijem, a ake mam priezvisko...a keby sa dcerka ktora sa nam nepodarila 😉, mala volat Rachal Kmeťová tak by to znelo hrozne.. tak ako mena susedov George Kapusta, ci Joshua Urban

maminkasisa
8. dec 2021

@rachel36a uplne s Tebou súhlasim

hradnapani
8. dec 2021

@sarayu ja som nasla, ze jedno dievca s takymto menom sa narodilo v kanadskom Quebecu, ale teda rozsirene meno to nie je

persephina
8. dec 2021

Ambasada usa vam da potvrdenie ake len chcete.

sarayu
autor
8. dec 2021

@cariad ku týmto informáciám som sa dopátrala aj ja, no mám pochybnosti, či im bude na matrike niečo také stačiť 🙄 každopádne ale ďakujem 😊

sarayu
autor
8. dec 2021

@stanulik123 neboj aj na to myslíme, aby sa dieťa s menom potom netrápilo, dávame si na tom záležať 🙂 muž síce nie je cudzinec, ale dočítala som sa že je možné zapísať priezvisko aj bez prípony -ová a muž nemá typicky slovenské priezvisko ako Mrkvička napríklad, takže to bude v poriadku 🙂 ale cením si Váš záujem a rady aj ohľadne tejto problematiky

sarayu
autor
8. dec 2021

@rachel36a vážim si Vašu radu ale sú priezviská ku ktorým sa dajú dopasovať aj zahraničné mená a nerežú uši ako napríklad Stasy Pšeničková... Hlavne treba brať ohľad na dieťa a ja verím, že na svoje meno bude hrdá. Mimo iné aj tak nežijeme na Slovensku, takže tu bude takéto meno používať minimálne 🙂.

sarayu
autor
8. dec 2021

@persephina snáď 🙏

cariad
8. dec 2021

@sarayu nie je za čo. Veľa štastia. Dajte vedieť ako ste dopadli 🍀😊

elementissa
8. jan 2022

@sarayu ak sa meno nachádza v nejakom zozname mien na internete, nedokladujes nič. Môj syn má meno uvedené na stránke babynames.com a nič sme nedokladovali, narodil sa 2019. Toto platilo keď my sme boli malí, v 90tych rokoch, ze bolo treba potvrdenie. Máme globálnu spoločnosť, meno môžeš dať akékoľvek, ak nie je hanlivé

elementissa
8. jan 2022

@sarayu hneď som našla jednu stránku, kde je meno vedené

elementissa
8. jan 2022

Tu je aj statistika

sarayu
autor
5. feb 2022

@elementissa ďakujem 🥰