Čím ste sa riadili pri výbere mena?

3. nov 2023

Zaujíma ma čím ste sa riadili pri výbere mena, čo vás ovplyvnilo- napr. dátum menín (nech nie sú blízko narodenín), nedávali ste mená, ktoré už máte v rodine, alebo naopak chceli ste dať mená po rodičoch a podobne. Ďakujeem 🙂

barbora0308
3. nov 2023

Nic specialne, davali sme meno s manzelom, ktore sa nam pacilo.

deti95060810
3. nov 2023

dvom dcéram dal meno manžel a jednej dokonca lekár.....
takže som nemala veľké šance...😉

lucia13022023
3. nov 2023

Iba pocitom. "celý život" som mala vybraté mena pre moje budúce deti, ale keď som už ozaj bola tehotná, necítila som to tak vôbec aby som dala také mená. Čiže len pocitom. Takže syn má december vianoce, január meniny a február nRodeniny 🤣

autor
3. nov 2023

@lucia13022023 ďakujeem, presne to isté🤣 ja mam celý život jasno v tom, teraz keď som tehotná mi tie mená prišli uplne zle už🤣

ivangeline
3. nov 2023

Nie v rodine. Aj ked mena starych rodicov mi nevadia. Zoznamy svatych. Nie blizko seba meniny a narodeniny ci iny velky sviatok,kt oslavujeme... ;D no a hlavne partnerom.. :D

katuskacicuska
3. nov 2023

Meniny a narodeniny pri sebe ma nejak netrápia, lebo na meniny si dávame len nejakú maličkosť a neoslavujeme, ja mám napr meniny 25.11 a narodeniny hneď 27.11 a nikdy som to neriesila :D no synovi vyberal meno muž, chcel Janíka po jeho dedkovi a dcére som vybrala meno sama lebo som chcela podobne meno môjmu a tak je Karolína. Teraz tretiemu dieťaťu je fuška vybrať meno lebo nič sa nám extra nepáči, no vyhráva zatiaľ Diana. …u mňa ale veľkú rolu vo výbere mien hralo to, aby som nepoznala žiadneho mne nesympatického človeka s takým menom ktoré chcem dať dieťaťu, a tiež aby nebolo veľmi otrepané v našom okolí, keďže sme na dedine a tu je to tiež sama Emka a Ninka.

simsalabim
3. nov 2023

Jedna dcera ma meno, ktore som chcela cely zivot, druhej vybral meno manzel a syn(ovec) ma meno po otcovi.

bolarazjedna
3. nov 2023

Tak v prvom rade, aby sa nám to obom páčilo.
Ja som chcela, aby meniny boli aspoň mesiac ďalej od narodenín, takže tie mena okolo pôrodu som hneď vylúčila.
A tiež som nechcela, aby malo meno, aké už v blízkej rodine je, alebo majú deti blízkych kamarátov.
Manžel chcel veľmi meno po sebe, no u prvého dieťaťa mu to neprešlo.

Teraz vyberá mená manžel (keďže u prvého som presadila meno, ktoré sa mne páčilo, namiesto toho, aby sa volal po ňom), podla mňa nemá žiadne horeuvedené kritériá. Dokonca ak to bude chlapček a bude mať meno po otcovi, tak meniny bude mať cca s odstupom 2 týždňov od narodenín

zuzanaete
3. nov 2023

@lucia13022023 Tiez som mala jasnych favoritov. Pocas tehotenstva som tak vyskusala oslovit drobcov v brusku a vobec mi to nepasovalo. Deti sa volaju inac.

tosomja
3. nov 2023

Prvu dcéru chcel ex od prvého stretnutia. Žiadne iné meno. Chlapca som si mohla vybrať, dievča nie 😃
Pri druhom synovi som zase chcela ja, od začiatku, ešte pri ex. A posledná dcéra má meno po manželovej babke, ktorú mal rád.
Prvá dcéra má meniny v máji, narodeniny v júli,
Syn sa narodil v marci, v apríli má meniny
A posledná má medzi meninami a narodeninami 6 dní 🙈 narodená v máji.

lucia13022023
3. nov 2023

@zuzanaete presne tak aj ja 🙂 veľa veci som si myslela ze bude tak a nakoniec bolo všetko uuuuplne inak 🤣

zuzanaete
3. nov 2023

Aby boli mena lahke pre cudzincov a aj pre babky a dedkov. Aby sa lahko pisali aj na SK a aj v zahranici. Aby neboli tesne v okoli narodenin. Ale hlavne teda nejak museli sediet detom. Dali sme si zoznam a k terminu porodu sa zmensoval.

maryetta
3. nov 2023

Prvym dvom detom som mala mena este od obdobia puberty. Este skor nez som muza poznala.
Potom tretiemu ked mi dr povedal pohlavie som hned ze ako sa bude volat. Teraz cakame stvrte a ja som mala meno iba pre dievcatko. A malo by to byt dievca.

Hlavne co u mna bolo pravidlo nech nie je meno v rodine-a hlavne nie po rodicoch.

masinka
3. nov 2023

Cely zivot mam vybrate meno pre chlapca, ale mame tri dcery, tak sme mena vzdy riesili zapochodu. Napisali sme si kazdy zoznam mien ktore sa nam pacia, navzajom sme si vyskrtali co neprichadza do uvahy, vsetko zle vyslovitelne, s dlznami, makcenmi, prilis dlhe mena, mena z top ten davanych na Slovensku a co bolo v blizkosti narodenin, zbytok zoznamu sme vyvesili na chladnicku a postupne sme zoskrtavali...

diaszoky
3. nov 2023

Aby nebolo
Pomne a muzovi. Pride mi divne ked si navzajom gratuluju clenovia v rodine v rovnaky den.A ano nie mena ktore su v rodine najme nie prvorodenej dcere. A aby nebolo preplacane tzn ziaden Samo, Jakub , Nina Eliska

sorciera24
3. nov 2023

tak my sme vyberali mena, aby boli v slovenskom kalendári, ale zároven použitelne v zahraničí a aby mali v mene "R" (kvoli priezvisku)...ziadne datumy sme neriesili

pininka1
3. nov 2023

Nechcela som aby mali meniny blízko narodenín, starší sa vola po otcovi, tak sme sa dohodli ak to bude chlapec, mladšiemu vybral meno ten starší a keďže mame všetci rovnaké iniciály, aj najmladšia dostala podľa toho meno

anjelicek26
3. nov 2023

My sme mali malo kriterii

- aby sa to nedalo zhovadit na skaredu verziu, teda aby aj zdrobnenina/skratena verzia znela dobre
- Aby to meno bolo medzinarodne pouzitelne
- Aby to nebolo meno typu *hadam ako sa to pise*
- ziadna novodoba vymyslena kreacia, ale *klasicke* meno

Mena som vyberala ja viac menej jasne sme si to s muzom presli, nech sa to paci obom🥰Ale nakoniec on nam dal vsetkym priezvisko,to staci😅🤣

lupienokruze
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cimage
3. nov 2023

My sme davali ake sa nam pacilo, tiez by bolo super keby nebolo blizko narodenin. U dcery sme sa nevedeli zhodnut na mene, asi 2 dni pred porodom sme konecne dosli na meno co sa obom pacilo. A ked mala dcera tyzden, tak nasi mi pisu, ze praju malej vsetko najlepsie k meninam, ani sme netusili kedy ma meniny. Ja som bola rada, ze ma vobec nejake meno 😁.

zuzitko74
3. nov 2023

Vyberali sme také mená, aby sa páčili nám obom. Nechceli sme mená, ktoré už v rodine boli a museli sme dať aj pozor, aby sa nám hodili k priezvisku, lebo niektoré mená by s ním fakt zneli divne.

petronellla87
3. nov 2023

Nechcela som po rodicoch, ani po nikom v rodine. Meniny nie blizko narodenin a aby sa hodilo k priezvisku.Jaj a este bolo kriterium aby nebolo v top 20 najpouzivanejsich mien😁teraz cakame druhe a kriteria su rovnake

mamickalisticka
3. nov 2023

Na strednej sme brali kukučinovo dielo Dom v stráni. Veľmi sa mi páčilo meno Mate a vždy som si hovorila, že sa tak bude volať moj syn.. je z neho Mateo ale neviem si predstaviť, že by sa volal inak. Je to také jemne, mäkké, hebké meno ( asi preháňam, ale tak mi to evokuje 🙈😂)

svokrinjazykmonika
3. nov 2023

Vybrali sme také meno, čo nikto nemá koho by sme poznali. A sa nám aj páčilo samozrejme najviac. To bol len taký bonus že sa tak nikto nevolá z okolia.

birika
3. nov 2023

prvej dal meno manzel, druhej moja mamicka a syn je samozrejme po otcovi 🙂

kristiii
4. nov 2023

Chlapčenské som mala vybrané roky a nič sa na tom nezmenilo ani počas tehu a ani po pôrode. Ex nenamietal. On vyberal dievčenské, to som ja nejak neprežívala, lebo som aj tak vedela, že to bude chalan 😍.

zuzanockamt
4. nov 2023

Brali sme do úvahy aj dátum menín, aby to nebolo tesne pri narodeninách, meno muselo obsahovať r. Chcela som tradičné meno z kalendára, ktoré tam je už roky, no zároveň také, ktoré sa málo používa.

pkgirl30
4. nov 2023

Intuíciou...ako som otehotnela ani som neotvorila kalendár, nerozmýšľala som nad menami, jedného dňa mi jednoducho z ničoho nič napadlo meno Filip a toho som sa aj držala.

luciah187
4. nov 2023

Ja som na toto narocna:
1. Aby sa nam vsetkym doma pacilo.
2. Aby nebolo v blizkej rodine.
3. Aby nemalo meniny blizko narodenin.
4. Aby malo zaciatocne pismeno ine ako my s muzom a surodenci. Skratka aby sme mali ine inicialy.
5. Aby sa dalo pouzit medzinarodne, idealne teda bez dlznov a makcenov.
6. Aby sa hodilo k priezvisku.
7. Aby sa tak nevolal nikto, kto sa mi protivi.
☺️😁

lenka.25
8. nov 2023

Ja som vedela že budem mat Emu , keď som videla ako puberťácka diel priateľov , keď Rachel porodila dcéru . Úplne som si to meno zamilovala , ale evidentne sa tým seriálom inšpirovalo pol Slovenska . Kým som nemala svoju dcéru , žiadnu inú Emu som nepoznala . Druhú dcéru som pomenovala , podľa kolegovej dcere , nikdy sa mi to meno nepáčilo ani ma ničím nezaujalo , ale on o nej tak krasne rozprával , že som hneď vedela , že moja druha dcéra bude Stela a ešte sa nám veľmi hodi to meno k priezvisku