Čo z klasickej literatúry odporúčate každému prečítať?

21. feb 2024

Ahojte. Hladam nejake rady, tipy na knizky. Ake tituly z klasickej literatury (ci uz slovenska, zahranicna) by mal mat podla vas precitane kazdy alebo ake odporucate vy osobne? Dakujem.

luga_luga
21. feb 2024

ja mam rada Oscara Wilda

jamimo
21. feb 2024

Victor Hugo- Bedári, Chrám matky Božej v Paríži, Cosette, Lev Nikolajevič Tolstoj- Anna Karenina, William Styron- Sophiina voľba...
Môžeš sa inšpirovať aj tu :
https://www.pantarhei.sk/klasika?p=2
https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-ces...
https://www.preskoly.sk/k/knihy-beletria/beletr...

petronellla87
21. feb 2024

Ja milujem Remarquea❤️ okrem toho by mal každý raz prečítať Orwella, či už Zvieraciu farmu alebo 1984

egonsk
21. feb 2024

Leninove spisy ;)

kat_
21. feb 2024

Mengeleho dievca

annm81
21. feb 2024

Boh múch, Súostrovie Gulag a The Rise and Fall of the Third Reich (neviem, či vyšla v slovenčine).

amelia89
21. feb 2024

Komu zvonia do hrobu, Peter a Lucia. aj po 20 rokoch viem presne ako som sa citila pri čitaní tych knih

uhnakova
21. feb 2024

Sienkiewicz: Quo vadis. Je to romantický príbeh v prostredí prenasledovaných kresťanov za rímskej ríše.

uhnakova
21. feb 2024

Šolochov: Osud človeka. Veľmi dojimavá knižka, kde hlavný hrdina popisuje svoj život. A teda taký život by si prial málokto.

livuska124
21. feb 2024

Dostojevskij - Zločin a trest

katica06
21. feb 2024

Zola: Nána, Zabijak
Victor Hugo- Bedári, Chrám matky Božej v Paríž
Alexandre Dumas: Gróf Monte Christo, Traja mušketieri
Sestry Brontë Búrlivé výšiny, Jane Egyre
Prus -Faraón
Saint-Exupéri :Malý princ
Swift -Gulliverove cesty
Ale aj Jack London či hore spomenútí ruský autori.

lenkasarka
21. feb 2024

Gogoľ - Mŕtve duše

lenkasarka
21. feb 2024

@uhnakova vďaka za inšpiráciu 🥰

dadadada1
21. feb 2024

Anna Karenina, Doktor Živago

dadadada1
21. feb 2024

Via Mala je tiež úžasná kniha

terry2003
21. feb 2024

Remarque - Na západe nič nové

tibor79
21. feb 2024

Malý princ. Mastičkár. Orwell.

babababka
21. feb 2024

Všetko od Remarqua,Puškin-Onegin.

lenkasarka
21. feb 2024

Ja trochu odbocim od témy.Prepáč autorka. Dámy ktoré čítate fakt veľa. Považujete Mengeleho dievča za dobrú knihu? Asi má niektoré zvozia pod čiernu zem, ale ja ju za dobrú nepovažujem.

petronelag
21. feb 2024

Keby si ľudia čítali také majstrovské diela miesto toho čo čítajú na fb, tak by ich to motivovalo dobrým smerom. Mne sa páčili knihy od Hemingwaya - Komu zvonia do hrobu alebo Starec a more. Sú tam také zmysluplné myšlienky, ktoré pôsobia povzbudivo, nabádajú k vytrvalosti.
Aj poézia - Sládkovič, Wolker, Smrek, Rúfus.

tibor79
21. feb 2024

Pridam este Hesse Stepný vlk.

diewcatqoo
21. feb 2024

@lenkasarka ehm, ja sa priznam, ze som Mengeleho dievca nedocitala. Uz to bolo sice davno, ale necitala sa mi dobre. Taktiez som nedocitala ani Hlavu XXII. A to mam precitane takmer vsetko z povinnej literatury, aj knihy tazsie na citanie, ale tieto dve som nedokazala docitat. Ale nepovazujem to za vyslovene zle knihy, len proste to nemusi byt pre kazdeho asi.

petronellla87
21. feb 2024

@diewcatqoo ha som rada že nie som sama pre koho je Hlava XXII nečitateľná😀 nikdy som sa nedostala ďalej než po stranu 20

moonlight1210
21. feb 2024

Sofiinu volbu.

A potom este Klobucnikov hrad a Pani Bovaryovu.

Aj Portet damy nie je zly.

Su to skor psychologicke knihy, ale poskytuju pekny pohlad do niektorych zivotnych situacii a pomahaju trochu lepsie porozumiet, ked to clovek vdaka knihe preciti.

diewcatqoo
21. feb 2024

@petronellla87 kedysi davno som videla niekde zostaveny rebricek nedocitanych knih a Hlava XXII bola na prvom mieste, takze urcite nie sme same 🙂
Ja som tu knihu citala na 2x alebo na 3x, dosla som az po stranu 300 aj nieco, ale proste nedokazala som dalej. A to nebola vyslovene zla kniha, dokonca bola miestami aj vtipna, ale neviem, necitala sa mi dobre.

lenkasarka
21. feb 2024

@diewcatqoo nie ste ani ja som ju nedočítala a ani nemienim 🙈

heleninamama
21. feb 2024

Ak chceš poznať klasiku, tak odporúčam najmä ruskú, pre mňa je to najkvalitnejšia literatúra a často sa k nej vraciam: Puškin - Eugen Onegin, Tolstoj - Anna Kareninová, Vojna a mier, Kreutzerova sonáta, Čechov - poviedky aj dramatická tvorba - Višňový sad, Gogoľ a Mŕtve duše, Dostojevský - Bratia Karamazovovci, Zločin a trest, Bulgakov - Majster a Margaréta, S. Jesenin - Anna Snegina, Šolochov - Tichý Don... A ešte starých severanov ako boli dramatici H. Ibsen, A.Strinberg, ak prózu, tak nositeľov nobelových cien - Knut Hamsun, Selma Lagerlofová - najmä Jeruzalem, Cisár z Portugálie, Lowenskoldov prsteň, Sigrid Undsetová, B. Bjornson... Z Nemcov určite tvorbu Thomasa Manna - Smrť v Benátkach, Francúzi - G. Flaubert - Pani Bovaryová, Emil Zola...

missviolet
21. feb 2024

Za mna Velky Gatsby, Na zapade nic nove

avicii18
21. feb 2024

Honore de Balzac - Šagrénova koža. A špeci pre ženy Krásna Catherine 1-7.

normab
21. feb 2024

Bulgakov - Majster a Margareta ❤️