Zvláštna reakcia psa na novorodenca

nssv2
30. nov 2023

Ahojte,
pred pár dňami sme prišli z nemocnice s novorodencom, mame staforda, ktorý ma rok a pol, zoznámili sme ich hneď po príchode. Prvotná reakcia stiahol chvost a išiel preč o chvíľu sa vrátil oňuchával a potom si šiel ľahnúť.
Teraz keď ju mám na rukách väčšinou od nás ide preč alebo očucha až potom ide. Napríklad dnes spal na gauči, mala sa zobudila išla som ju na gauč nakojit a on išiel do pelechu (do ktorého nikdy dobrovolne nejde), včera v noci začala plakať, išla som snou do obývačky kde bol a proste utiekol, utekal pred nami, naopak dnes keď plakala pri prebaľovani došiel nás z druhej izby skontrolovať- pozriet čo sa deje.
Máte nejakú podobnú skúsenosť? Neviem či je urazený alebo žiarli, neviem čo odneho čakať.
Ďakujem za každú radu, skusenost

luxus10
30. nov 2023

a co ak na dieta pes zautoci?

tatianka0000
30. nov 2023

@luxus10 tiež by som sa bála

10zabka
30. nov 2023

@luxus10 staford je síce považovaný za bojového psa, je však skôr pes, ktorý miluje svoju rodinu a chráni ju. Doteraz bola jeho svorkou pán a pani. Musí prijať do svorky aj dieťa. Potrebuje, aby nemal pocit, že je na "druhej" koľaji, ale je právoplatným členom rodiny, ako tomu bolo pred narodením dieťatka.
@tatianka0000
@nssv2

janinah
30. nov 2023

Je to len zviera,nemá rozum,ty ako matka by si ho mat mala a dieťa si chrániť a izolovať,

anonymanonym
30. nov 2023

Je to prenho velka zmena, zvykne si... Ale v prvom rade nenutit psa ku kontaktu s babatkom, ak sam nebude chciet. Ak bude sam chciet, tak pod dohladom nechat oňuchat a pod. Ako pri vsetkom zelane spravanie chvalit, odmenit.. nezelane v momente razne zatrhnut (ci uz je to reakcia priamo na babatko alebo napr. na hlasove prejavy babatka). Vsimat si u psa konejsive signaly (a celkovo prejavy psa), resp. vediet ich čítať, odpozorovat a spravne na ne reagovat (za mna je to klucove aj co sa tyka bezpecnosti). A samozrejme nenechavat dieta a psa spolu bez dozoru. Nezabudat popri starostlivosti o dieta aj na psa, nezanedbat ho, nevyclenit. Co najmenej mu zmenit doterajsi jeho rezim, aj ked nejame zmeny tam urcite asi budu, ale snazila by som sa aby neboli az moc vyrazne. A dopriat (ak nema) psovi kludne nicim a nikym nerusene miesto - napr. klietka umiestnena v miestnosti, kde mate klud, kde si moze zaliezt, ak bude potrebovat. A ak by sa vam cokolvek naozaj nezdalo tak by som kontaktovala dobreho trenera, lepsie to podchytit a riesit hned ako si vyrobit na nejaky pruser.

natall113
30. nov 2023

Veríš psovy? Poznáš ho? Vieš aký je, pes musí dieťa prijať za člena rodiny, oťukať sa chvíľu to potrvá ale bude to dobre

natall113
30. nov 2023

@janinah prepáč ale zvieratá majú tiež rozum tvoje tvrdenie je nesprávne

janinah
30. nov 2023

@natall113 áno,zvierací.. a tak to aj vyzerá...bratrancovi v detstve ich vlastný pes odhryzol kúsok pery,je poznačený na celý život...takže asi tak...

jakubkoanjelik
30. nov 2023

@janinah presne, izolovať nech si pes nikdy poriadne na prítomnosť dieťaťa nezvykne 👏

10zabka
30. nov 2023

@janinah vždy záleží od toho, aký má pán vzťah k vlastnému psovi. Je iné mať psa ako člena rodiny a mať psa len tak doma, alebo na dvore.

natall113
30. nov 2023

@janinah tak vieš tam záleží na veľa veciach výchova psa, v akých podmienkach žije a podobne ale tak to je skôr otázka kynológie čo by som ti tu mohla vypisovať do aleluja. Z tvojho prvého príspevku "je to LEN zviera" je mi jasná tvoja averzia takže chýba č. 1
Pochybujem že ho pohrýzol pes s ktorým žili v nejakej hierarchii a majitelia sa k nemu správali tak ako sa ma

dzulli1980
30. nov 2023

@janinah Pes, ktorý dostane kvalitnú výchovu v "detstve", toto neurobí ...

stellarstar
30. nov 2023

@janinah sorry ale aj zvieratá aj pes majú rozum

anonymanonym
30. nov 2023

@janinah v tvojom tvrdeni a argumentovani s bratrancom nezohladnujes milion faktorov... odkial pes pochadzal, co "dostal do vienka" vo faze imprintingu, co ne/zazil vo faze socializacie, akym sposobom bol vychovavany, za co a ako bol trestany, akym sposobom a ci vobec sa reagovalo na jeho prejavy (najma tie konejsive ako som spominala hore alebo napr. aj na komunikaciu vo forme vrčania - dolezita vec!), ako sa k nemu bratranec spraval, co predchadzalo tomu pohryznutiu atd atd atd...

nikasmile
30. nov 2023

@nssv2 aj naša sa vzdialovala od bábätka, neskôr si už zvykla a teraz zú kamaráti.

nssv2
autor
30. nov 2023

@luxus10 nechápem tvoju reakciu na moju otázku, myslím, že som si prišla pre radu, možno nejaké skúsenosti, neviem kam smeruje tvoja otazka? Čo mám dať teraz preč psa?
@nikasmile ďakujem 🙂
Ďakujem aj ostatným, jasne snažíme sa chovať tak ako predtým, je to naozaj môj najlepši kamoš posledné dva mesiace čo som bola doma, bol jediný s kým som sa rozprávala cele dni - Hehe
Snáď sa to zlepší

anonymanonym
30. nov 2023

Chce to cas ❤️ a gratulujem k babatku

natall113
30. nov 2023

@nssv2 neboj určite sa to zlepší, mám troch psov a bábätko, zo začiatku to bolo všelijaké ale teraz sú nerozluční

lucia245
30. nov 2023

@nssv2 je to normálne. Babkin pes všetky moje deti do roka ignoroval a bocil od nich. Od roka skvelí partaci🙂

medda_beda
30. nov 2023

@janinah Zvieratá rozum majú.Aj ty si zviera.Či si myslíš, že nie?
Dieťa netreba nechávať samé to je celé.
Psom sa treba venovať, musia poznať svoje miesto vo svorke a tak isto majú potrebu kontaktu, dokážu žiarliť.My pre nich nie sme ľudia, ale ich svorka.
Pes pokúsal aj mňa lebo ja blbá som mu ako decko silou mocou chcela dať tyčinku.
Nepoznal ma, obmedzila som jeho priestor.A to pokúsanie bolo len varovanie, neublížil mi.

Ani dieťa si nemôže dovolovať všetko, pes nie je hračka.

rebrambora
30. nov 2023

Dlhe roky chovam taketo plemena. Takto. Ja som mojich psikov - vtedy rotvajler, doberman a cane corso nechavala s novorodencami napriklad aj spat, vedla postielky samozrejme a boli partaci, ale nie od zaciatku.
Ubezpecujem ta, ze moje psiky boli stale dokonale vychovane, ale na novorodenca si musia zvyknut. Par tyzdnov minimalne. Tu ide o Instinkt. Babatko je mensie ako niektore zajace, cize. Nenechavat ho s babom samotneho, prve dni ziaden Kontakt, potom postupne nechat onuchar, olizat nozicku, atd - hovorim o tyzdnovyvh rozostupoch, pozoruj ako sa psik spravach a podla toho sa zariad.
Dolezita vec je, ze psika neizoluj. Venuj sa mu, mojkaj sa s nim, nech ma rovnako pozornosti ako doteraz, nech sa necitim vytlaceny, to je pre clena svorky najhorsie. Na to, ze psik je silny a budes musiet davat pozor spominat snad nemusim.
Dalsia vec je ta, ze dietatom potom treba viest k tomu, ako sa k psikovi spravat ma a aj tak kontrolovat, psika snad mate nauceneho na dotyky vsade.
Budu z nich partaci, len tomu daj Par mesiacov.

majlo1234
30. nov 2023

Nevies, co mas od neho cakat? To sa da vysvetlit dvoma sposobmi-mava nepredvidatelne reacie, alebo proste je este mlady, a mali ste malo casu zzit sa. V prvom pripade by som davala dlhodobo velky pozor, ak je to pes nevyrovnany(vekom sa vsak aj to vie upravit), v druhom si casom pes uplne zvykne, a budu absolutni partaci, ako plemeno je podla mna velmi vhodny k detom.
Ja som dieta priniesla uz k staremu psovi, s ktorym som zila poslednych 10 rokov, takze som presne vedela, co mozem cakat. Zo zaciatku nejavil ziaden zaujem, ale nikdy som nemala strach mechat ich spolu aj osamote(vseobecne neodporucam)

beataxxx
1. dec 2023

On nie je urazený , ale nešťastný, pretože cíti konkurenciu, ale zvykne si, je to podobne, ako keď dieťa žiarli na mladšieho súrodenca, pretože sa mu venuje všetka pozornosť, ale zvykne si a budú kamosi, aspoň u nas to tak vždy bolo

misters
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
enigmaenie
1. dec 2023

@nssv2 a mozno prave to ze si s nim bola doma a boli ste len vy dvaja zvykol si a bolo mu to prijemne 🙂 . Teraz musi zistit ze vam bude dobre aj trom . Skus ho volat k sebe ked si s dietatkom sadnes na gauc aby sa pritulil k tebe pokial nebude chciet nenutit nedavat k nemu dieta tak nasilu . On pride sam neboj . Ja mam 2 deti a po 6 rokoch co sme mali cane corso sme mali prve dieta . Najprv prisuel raz za den onuchal ja som pochvalila pivedala ze mame babatko . Ked som s nou lezala na gauci zavolala som ho najprv lahol na samy koniec potom ku mne a nakoniec spaval pri malej 🙂 . Pri malom to uz bolo od prveho fna super tesil sa ked sme ho doniesli . Vsetci 3 spavaju spolu

selena_luna
1. dec 2023

Pes ma svorciu hierarchiu. Vy ste alfa par, priniesli ste alfa potomka. V hierarchii je dieta pred nim, preto sa ho boji a vyhyba sa mu..musi to spracovat. Ak je pes spravne vychovany, dietatu neublizi, pretoze je pre neho alfa = svate. Videla som to na svagrinej a neteri, psici si rychlo zvykli a babatko chranili. Urcite psa nevyclenuj, ani ho nezanedbavajte.

1mina
1. dec 2023

Raz som videla v nejakom seriali o psoch, ako zvykali psika na novorodenca tak ze mu dali ocuchat napriklad jeho pocikanu a k tomu mu vzdy dali nejaky pamlsok. Aby si to spajal s niecim prijemnym.... Samozrejme treba byt opatrny ale myslim ze si zvykne ... My ked sme doniesli prvu dceru z porodnice, nasa fenka prinehla, ovonala mna a ju a normalne akoby sa od strachu docurala v hale pritom sa jej to nikdy nestava. Potom knucala furt za nou okolo nej sialene, ale rychlo ju prijala len nevedela nejak co to je, co s tim, a ma.prvu noc ako dcera robila take tie babatkovske zvuky tak ma nasa fenka vkuse budila a stuchala do mna aby som sla babo riesit 😂 ale rychlo si zvykla, a presla na strategiu ze ked dieta plakalo odisla spat do inej izbe lebo ju to madam obtazovalo v jej psom spanku. Teraz ma dceru uz 5 rokov a syn 3, jeho ked sme priniesli z porodnice uz akoby autonaticky iba ovonala, olizla a lahla si k nemu, akoby to nebolo nic extra nove uz 🤷 a je perfektna, najlepsi pes k detom ozaj, strasne mierna, krotka, ked jej lezu na nervy tak odide sama spat do inej izby a neriesi. Je to miesanka borderkolie z utulku

maminkadeticiek
1. dec 2023

Ja by som nikdy nebola 100% pokojna.Pri nasich detoch sme mali fenku maleho domaceho plemena.Nikdy som nezazila mierumilovnejsieho a pokojejsieho psa,nikdy nestekala,dovolila detom vsetko.Ale vzdy som si povedala,ze stale je to len zviera.Zboznovala som ju a ona mna ale len zviera so zvieracim mozgom,vzdy musim mat kontrolku zapnutu.Toto je staford.

natall113
1. dec 2023

@maminkadeticiek a čo keď je to staford?

domak2
1. dec 2023

@natall113 to sa ideme tváriť, že nevidíme rozdiel keď ta pohryzie čivava a stafford? Síce pri civave je to oveľa pravdepodobnejsie ale následky sú diametrálne odlišné.