Zostavenie vlády

28. sep 2023

Ahojte
Baby,nechcem vyzniet ako hlupa,ale nie je mi uplne jasne akym sposobom sa zostavuje vlada.Vitazna strana si prizve strany s ktorymi ma podobny program,alebo na zaklade coho si vyberaju tieto strany?A dalej co,spocitaju sa percenta tychto stran?Kedy sa nepodari zostavit vladu?Vtedy pride na rad druhy v poradi a pokusa sa zostavit vladu?Potom strany ktore nie su vybrate idu do opozicie?Prepacte za hlupe otazky ale nejak som sa nad tym nikdy nemala dovod zamyslat a vlastne az teraz mi dochadza kolko vela toho neviem 🤷🏻‍♀️

viestta
28. sep 2023

Vitazna strana sa pokusi prizvat take strany, ktore jej zarucia vacsinovu podporu v parlamente. Uplne najidealnejsie by bolo ak by jej zarucili ustavnu vacsinu. O volebne programy v tom momente uz vobec nejde, ide o to kto je za co ochotny "predat a vymenit" svoje predvolebne sluby.

elenka.k
28. sep 2023

To som vytiahla z textu:
Hlava štátu sa ústavnej tradície poveriť zostavovaním vlády lídra víťaznej strany držala doteraz a nechystá sa to meniť ani v týchto voľbách.

Víťaz volieb teda dostane príležitosť zostaviť vládu. Na vymenovanie vlády však bude potrebné, aby získal aj minimálne 76 hlasov poslancov a mal teda potrebnú väčšinu na zabezpečenie vládnutia,"

deti95060810
28. sep 2023

jak malé deti..s tebou sa budem kamarátiť, s tebou nie...😉
najideálnejšie pre každého je - myslím stranu , je keď vládne sám, to je má toľko percent že nemusí sa prosiť nikomu ...a zákony si schvaľuje ako chce - podĺa seba...
má tzv. ústavnú väčšinu...

nikasmile
28. sep 2023

Mala som rozpísaný koment, ale tu je to pekne rozpísané.
https://spravy.pravda.sk/parlamentne-volby-2023...

petronellla87
28. sep 2023

Po volbach sa prepocita podla % kt strany ziskali, kolko dostanu mandatov v parlamente. Prezidentka nasledne poveri vitaza volieb zostavenim vlady a zacnu tzv koalicne rokovania a vyjednavania. Cielom je ziskat aspon 76 mandatov, este lepsie ustavnu vacsinu. To je kvoli tomu ze u nas sa vlada zodpoveda parlamentu a ten jej musi (teda mal by) vyslovit doveru.

vanilkovazmrzka
28. sep 2023

@deti95060810 naozaj je podla teba idealna vlada jednej strany? 🥲 z pohladu nasich beznych zivotov…

viestta
28. sep 2023

@vanilkovazmrzka vladu jednej strany sme tu uz mali. Niekomu to asi chyba...

mima1608
28. sep 2023

@vanilkovazmrzka je to ideálne pre tú konkrétnu stranu, ale určite nie pre ľudí.

moonlight1210
28. sep 2023

@deti95060810 aj v rodine by bolo idealne, kedy rozhodoval iba jeden partner a ten druhy posluchal. Ten prvy by mal vsetko podla seba a s nikym by sa o tom nemusel bavit.

Ten druhy….

anita6666
28. sep 2023

@moonlight1210 presne preto je manželstvo prežitok a onedlho zanikne uplne

deti95060810
28. sep 2023

@vanilkovazmrzka asi si ma nepochopila... prečítaj ešte raz...

zeldia
28. sep 2023

@anita6666 myslis? Zaujímavý pohľad na vec, myslím to úprimne.

vanilkovazmrzka
28. sep 2023

@deti95060810 pochopila som to, len z toho nie je uplne zjavne, ci to aj ty ako obycajny clovek nahodou neberies ako idealny stav ;)