Zmenšenie prsteňa v zlatníctve

lia2022
14. nov 2023

Prosím vás máte niektorá skúsenosť či mi normálne v zlatníctve zmenšia velkosť prsteňa? Nemajú s tým problém? Aký čas to cca trvá pokial zmenšia veľkosť? Ďakujem.

janka_266
14. nov 2023

@lia2022 záleží od toho, že aký prsteň, ak čisté zlato, tak v pohode, ak s kamienkami, tak to je horšie

lia2022
autor
14. nov 2023

@janka_266 kamienky nie sú po celom prsteni. Do 3/4 .. to by možno aj šlo, či?

janka_266
14. nov 2023

@lia2022 no na podobný mi povedali, že nie, ale treba sa skúsiť spýtať v konkrétnom zlatníctve radšej

moonlight1210
14. nov 2023

@lia2022 Ak mas kamienky osadene priamo v obrucke prstena, tak to najskor vobec nepojde. A 3/4 prstena takto osadene su hodne velky kus.
Zlatnici sa tomu brania, lebo to je velka prerabka, prsten uz nemusi dobre vyzerat, v podstate by ho museli cely od zakladu prerobit.

Cisto iba obycajne zmensenie moze sposobit, ze sa kamienky uvolnia a casom vypadnu (a stratia), lebo prsten sa viac ohne, a tym sa lozko okolo kamienkov pootvori. Ty by si nakoniec bola iba sklamany a nahnevany zakaznik. Preto to nemaju zaujem robit.

Tiez som chcela zmensit a presne toto mi vysvetlil.

Dalsi prsten, kde bol ozdobny kusok s kamienkami len v par bodoch pritaveny k obrucke uz zmensit mohol bez obav. Lebo ta cast s kamienkami sa ani nepohla, kedze nebola priamo osadena v obrucke.

lia2022
autor
14. nov 2023

Ďakujem. Vyskúšam sa ešte popýtať v zlatnicve aj keď podľa vašich názorov usudzujem že asi veľmi nepochodím, čo ma mrzí 🤔 .