Zlá adaptácia dieťaťa v škôlke

jarabica123
23. sep 2018

Ahojte mamičky, možno mi budete vedieť poradiť, že ako ďalej s mojou malou. Malá bude mať v novembri tri roky. Od septembra chodí do škôlky. No ťažko si zvyká. A to som si myslela,že bude úplne v pohode,keďže pred tým sme nosili staršiu dcérku do škôlky, videla aspoň ako to tam funguje a tešila sa , že aj ona pôjde. No nie je to tak. Zatiaľ chodí len do obeda. Ráno plače,potom ju plač prejde. Zostane potom len pri učiteľke, ktorú si obľúbila. Všetko neguje. Najhoršie je, že úplne odmieta jesť a piť, čo je najväčší problém. To že sa nezapája do hier, je vraj normálne, že potrebuje viac času, len keby aspoň pije. Ale že ani hlt vody si nedá. Ja idem od októbra do práce,a nemám ju s kým nechať doma. Možno nie je pripravená na škôlku, no inú možnosť už nemám. Mali ste niektorá takýto problém? Zlepšilo sa to časom? Inak je veľmi rozumná, vie už toľko veci, baví ju sa učiť nové veci, a aj tak nechce v škôlke nič robit.O škôlke sa bavíme denno denne, nechodí odtiaľ vystresovaná, ani plačlivá. Rozpráva čo robili a podobne. Ale keď príde ráno a poviem že ide do škôlky, už je zle. Ďakujem za všetky rady. Inak som jej aj kupila fľašku,že snáď sa aspoň zo
svojej napije, ale márne. zostneem čo s ňou. Celý deň byť smädná nemôže, až do tretej.

janinah
23. sep 2018

Presne ako môj syn....zvykol si aj jesť začal potrošku,ale doteraz /má skoro13/ máme s jedením problém napr. úplne odmieta všetku zeleninu aj ovocie....ja som mu do školky dávala s vedomím učiteliek kakao v krabičke so slamkou,to si tam chodil ku skrinke piť,nič iné nechcel ...skús ju ráno skôr budiť nech sa naraňajkuje aspon...

asia83
23. sep 2018

@jarabica123 Pripravená na škôlku určite je, to nie je problém. Musí si proste zvyknúť. Ešte sú dve možnosti: buď sa v škôlke stretla s niečím negatívnym (spolužiak, učiteľka, rodič, hra, spánok, jedlo) alebo proste trucuje, skúša vás, je rozmaznaná a vie ako na vás. Dajte tomu čas a veľa jej vysvetľujte.

jarabica123
autor
23. sep 2018

@janinah ďakujem, a vstávame skôr, čiže máme dosť času, vypije len kakao, iné nechce už doma papať. Do vlásky do škôlky jej zarobím aj sladkú vodu, aj ked do a takú nepijú, len aby pila. Ale nie, ona sa zaťala a hotovo. Ju nepodplatim ničím, aj keď jej sľubom že jej kúpim čo len bude chcieť. Nič. A býval normálne do tretej aj keď nepil? Lebo osem hodín byť bez vody, sa mi zdá moc

daniela2227
23. sep 2018

@jarabica123 chce to len cas 😊 este tam nechodi dlho..musi zvyknut na iny rezim ako mala doma..ini ludia..prostredie...tiez som mala s mladsou problem..srdcervuce sceny kazdy den..ja s vycitkami kazdy den opustala skolku 😏 po nejakom case sa to vyriesilo samo...a mozno skusit..aby ju otec vodil..ak je to mozne...u nas to zabralo..pri nom to islo hladko 😁

janinah
23. sep 2018

@jarabica123 on pil,len nejedol...chodil do tretej od začiatku

marshmallow
23. sep 2018

Moja mala az po 3 týždňoch prestala plakať ale jest nechce a je tam celý deň! Len pije

jarabica123
autor
23. sep 2018

@asia83 rozmaznaná nie je ,snažím sa ju tak vychovávať , len je aj doma veľmi tvrdohlavá, proste si postaví hlavu a hotovo, ale ja zase nepovolim. Len mi jej je ľúto. Ale to je asi každej mamičke. Len podľa mňa už je zvyknutá, že príde obed, tak už vie že pôjde domov. Keď som sa jej pýtala, že prečo nepapala v škôlke, odpoveď bola, že veď sa napapa doma. Tak ona veľmi dobre vie čo robí.

jarabica123
autor
23. sep 2018

@marshmallow ďakujem, veď keby aspoň pije, tak v poriadku, veď od hladu neumrie. Ani od smädu, len osem hodín nepiť, sa mi zdá veľa. Učiteľky sa snazia, už si ju nevšímajú teraz, že možno to zaberie, ja už som v koncoch s ňou.

daniela2227
23. sep 2018

@jarabica123 urcite velmi dobre vie co robi 😊 a ked sa naranajkuje doma..a na obed uz ide domov..myslim ze to nie je take zle..neboj..nestresuj sa..zvykne si 😊👍

marshmallow
23. sep 2018

@jarabica123 to ze ona pije všade kde ideme drzo si vezme 😂😂😂😂😂 uz s jedlom je problém 🤷🏻

alaguema
23. sep 2018

@asia83 určite je pripravená - iba neje, nepije a iba prežíva, kým pôjde domov. Ale inak je pripravená samozrejme 😎

@jarabica123 zjavne NIE JE pripravená. Zvykne si - inak povedané - zlomíte ju. To je bez debaty. Ale ak by ste našli iné riešenie - s babkou, s dedkom...Tak by to pre ňu bolo rozhodne lepšie. Pripravenosť na kolektív je individuálna - niektoré deti už v dvoch, niektoré ani v štyroch rokoch. Ty chodíš do práce asi. Kto ju vyzdvihuje zo škôlky a s kým je, kým prídeš domov?

jarabica123
autor
23. sep 2018

@alaguema chodím pre ňu ja, začínam pracovať až od októbra, a to som rada že na pol úväzku zatiaľ, takže utorky a štvrtky budem celé doma. Som rátala, že si za mesiac trošku už zvykne. Ešte v októbri by ju mohla svokra brat na obed domov. Potom už neviem. Moja mamina ešte robí, tak sa nedá. Ďakujem za názor

benculka
23. sep 2018

Nie každé dieťa je pripravené ísť do škôlky v 3 rokoch ....a nemá to nič spoločné s tým že je rozmaznané.... moja dcérka napríklad nebola pripravená. Ale boli sme na tom oveľa horšie ako vy, nejedla, nepila, plakala nielen v škôlke ale aj doma, zvracala od stresu a strachu, celý deň hovorila len o škôlke.... keďže som mala možnosť ju nechať doma, zostala doma. A v 4 rokoch nastúpila bez akýchkoľvek problémov. Myslím ale že tvoja dcérka si len zvyká... je časté že detičky nejedia a nepijú. Ak je doma pokojná a plače len keď ide do škôlky musíš len vydržať. Ak sa to bude zhoršovať, vtedy by som to už riešila.

janage
23. sep 2018

@jarabica123 poradila by som sa so psychologickou. Pokial by usudila ze dieta nie je pripravene, hladala by som riesenie ako ostat na pol uvazku, svokra, opatrovatelka. Ak len vymysla tak by som povedala pravdu a vecne, ze ty musis do prace a ak nebude pit skonci na infuzii. Ukazat obrazok co to znamena. Nestrasit ale predostriet dosledky. A je mozne ze psycholog odhali inu pricinu a bude sa to dat vyriesit kym nastupis na plny uvazok.

ukulela
23. sep 2018

@jarabica123 s pitim - mojmu napr pani ucitelky povolili preto slamku, boli ustretove ... moj uz chodi rok a doteraz nie je spolocensky, najradsej je v skolke sam, ked po neho chodim ako po posledneho, lebo si moze sam citat s ucitelkou, alebo sa sam hrat s legom 🙂 no co uz s nim, bude introvert ... podla mna sa adaptuje, bude to dobre. ked rozprava, co bolo, TAK JE FAJN, AJ TO, ZE SI OBLUBILA UCITELKU. SKODA, ZE NIE JE SO SESTROU V TRIEDE, MOZNO TO BY JU POTIAHLO ... ALEBO KEBY BOLI SPOLU APSON PRI OBEDE? ANI TO sa neda?
... sorry, zapol sa mi CapsLock a uz to nejdem prepisovat na novo 🙂

asia83
23. sep 2018

@jarabica123 Aj moja je tvrdohlavý baran (jej znamenie), uvidíme, čo bude v škôlke. Treba ju tam nechať celý deň, taká bude hladná, že na ďalší deň zje obed. A vysvetľovať...

asia83
23. sep 2018

@alaguema VEKOM pripravená. Pre menej chápavých... Či kedy podľa vás bude pripravená na škôlku, keď bude mať šesť? Keby brali všetky takéto nezvyknuté deti čo iba vymýšľajú preč zo škôlky, ostali by im v triede dve-tri deti.

belllinka
23. sep 2018

@jarabica123 podla mna je chyba, ze si ju nedala rovno na cely den. Takto vie, ze do obeda vydrzi nepit a nejest kym pre nu prides

jarabica123
autor
23. sep 2018

@ukulela učiteľky si fajn, pristáli by aj na slamku, len keby chce piť, ony asi otvoria šampanské keď sa ona napije a naje, čo sa s ňou natrápia 😊a nie, zo škôlky príde v pohode, žiadne scény, je zlata. Len proste je nacapena na tej jednej učiteľke,menej sa hrá. Ale to príde. Ďakujem za názor. A možno by to pomohlo,keby je so sestričkou, len v jednej triede byť nemôžu, ona má už šesť, a v tej maličkej triede si samé 2-3 ročne detičky. Ale na ten obed by ju mohli vziať za ňou, spýtam sa 😉

jarabica123
autor
23. sep 2018

@belllinka áno možno je to aj tým, to máš pravdu, keď u nich to tak funguje, všetky deti tak začínali, že najskôr na hodinku,dve, tri, potom doobeda, a až minulý týždeň tam už spinkali niektoré. Rozmýšľam, že od utorku začneme, skúsim ju tam nechať spinkať, pripravujem ju už na to, samozrejme hovorí,že ona tam spinkať nebude, ale iné ani nečakám 😆vyskúšame, snáď sa niečo podarí

hettinka
23. sep 2018

@jarabica123 mala som to podobne so staršou dcérkou, trvalo pol roka, kým si ako-tak zvykla, že neplakával, ale skutočne rada chodila do škôlky až v predškolskej.

lubik87
23. sep 2018

@jarabica123 presne ako môj syn , u nás to trvalo zhruba 4 mesiace ....do škôlky som mu dávala jeho fľašku s vodou a ďalšiu fľašku v ktorej mal.ovocno jogurtove smoothie , s tým bol naučený že vypije a ide spať ..na Tom sme fungovali...potom prišli letné prázdniny malého som nechala doma s babkou a dedkom .keď išiel september mala som hrôzu zasa z.toho plaču a nejedenia a zrazu už bolo.dobre ..bohviečo nejedol.ale neplakal už len občas a hlavne píl ...teraz už je úplne v pohode ale zasa už je to veľký chlap.uz má 5 :P

alaguema
23. sep 2018

@asia83 nie je nič také, ako vekom pripravená. Je to individuálne. Dieťa nedospieva tabuľkovo, aj keď poniektorí rodičia by tomu radi uverili.

ivec16
23. sep 2018

my sme si minuly rok tym presli. syn je novembrovy a nastupoval v septembri pred 3 timi narodeninami... do skolky nastupil vo francuzsku, tu detom nedavaju pit ani jest, az na obed... rano sa musi naranajkovat o 8 mej a potom ide do skolky... ked zistil ze ide do skolky ani nechcel ranajkovat ani jest ani obliect nic... cely cas preplakal, nezapajal sa do ziadnych aktivit, nechavala som ho tiez len na doobedie... plakal 2 mesiace tak ze nosil po lakte mokre rukavy domov co sa do nich utieral... u nas pomohlo ked zmenil ucitelku- triedu, iny pristup... ale ty pises ze si oblubila ucitelku tak to chce podla mna len cas, este to nie je dlho... u nas nastal taky vacsi zlom az v januari, odvtedy to bolo bez problemu. Ak place len na zaciatku a nie cely cas tak je to dobre... postupne sa ten cas bude skracovat a zacne sa zapajat... drzim palce... urcite zacne aj pit aj papat ;)

saurian
24. sep 2018

Môj starší Tk bol - v podstate spokojný, všetko ok len tam nechcel jesť... došlo to až tak ďaleko ze niekedy aj doma len čo videl jedlo naplo ho... kým tam niečo ako tak zjedol, trvalo to 2 mesiace. Aj vtedy schudol. Boli sme aj u dr., sledovali či nie sú zmeny v stolici, farbu mocu, spánok... dopĺňali vitamíny, dbali aby hlavne pil, varili obľúbené jedla aby aspoň niečo zjedol... čo sa týka správania - chodil tam rad, aj sa zapájal, na nikoho sa nesťažoval. Pani učiteľky ma uspokojovali; dr.tiez ze to prejde, aj prešlo. Pomáhali mu tak, ze ho častejšie dali do velkacskej triedy ( v tej sa cítil lepšie, aj bola väčšia...). Odvtedy ok.

lacibo
24. sep 2018

@jarabica123 no neviem.. moje staršie deti boli pripravené, keď nastúpili do škôlky, zakývali mi ráno a bolo..ani jedeń deń neplakali a v škôlke spolupracovali.. teraz som ešte doma s 26 mes. a do škôlky pôjde až ako vyše 3 ročná o rok..a už teraz je ako škôlkárka, sama sa oblečie, naje, s deťmi dohodne na ihrisku,všetko povie, takže sa o ňu nebojím😉ale aj tak by som ju ešte nedala do škôlk..ak by som to mala takto, určite to riešim..možno by ešte mala osta´t nejaký čas s niekým doma ( s babkou, príp. opatrovateĺkou)deti do troch rokov podĺa mňa do kolektívu veľmi nepatria, aj keď si to mnohé maminy myslia, vždy nejakým spôsobom strádajú takéto deti,sú ešte nastavené na jednu primárnu osobu, ktorá sa o nich stará.. a sprevádza ich na každodennom bádaní a objavovaní sveta, tak sa cítia bezpečne..a ani argument, že sa "rozhovoria", mne nič nedáva, ako sa môže dieťa naučiť hovoriť od iných detí, ktoré väčšinou len hatlaninou a učiteľka nemá na nich čas..radšej ostať doma do tých troch rokov a chodiť s dieťom na ihriská, medzi deti, na výlety, do zoo, venovať sa mu, čítať knihy..určite prospešnejšie ako kolektívna výchova..a ešte jedna vec z oblasti psychológie: základná osobnosť sa modeluje do troch rokov, takže kto iný, ako my matky ( resp. otcoviaň by sme mali byť pri tomto procese aktívne prítomný, aby sme mu dali ten najlepší základ do života..ja by som túto úlohu teda nikdy nezverila nikomu inému..😉

siska53
27. sep 2018

@jarabica123 casom ano. Ale trvalo o. Ale moja chodila od zaciatku na cely den.